Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Διώροφο κτίσμα με εμένα στον 1ο όροφο. Άρα κανέναν από πάνω, ένα από κάτω.

Σε ευχαριστώ κι όλας κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι ποιος είναι ο εφικτός χρόνος αποπεράτωσης.

Σε αντίστοιχη εργασία που χρειάστηκα πέρυσι να φτιαχτεί γυψοσανίδα για σαλονοτραπεζαρία-ηλεκτρολογικα-αλλαγή όλο το μπάνιο με καινούριο πλακάκι κάτω και τοίχους και νέα είδη υγιεινής και αλλαγή μπανιέρας σε ντουζιέρα, στοκαρίσματα βαψίματα η φάση πήγε κοντά 3 εβδομάδες γεμάτες και προφανώς ΟΧΙ όλα τα συνεργεία την ίδια στιγμή μέσα. 

Πολύ σημαντικό να βάλεις τις δουλειές σε σειρά και να συντονίσεις τα συνεργεία. Ποιά μέρα θα μπει ο υδραυλικός, ο πλακάς, ο ηλεκτρολόγος και ποιά μέρα θα παραδώσει στον επόμενο. Αυτό να ξέρεις είναι το ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ και που αν δε του δώσεις σημασία θα ανεβάσει κοστολόγια...πάνε όλα αλυσίδα. Στραβές θα υπάρξουν, έξτρα μερεμέτια επίσης. Το θέμα είναι πόσο έτοιμο θα είναι κάθε συνεργείο να ανταπεξέλθει στη στραβή και να μη σου πει...α θα το δώ σε 2-3 μέρες ή το βλέπουμε από βδομάδα. Αυτά τα γλιτώνεις αν δώσεις σε σοβαρό εργολάβο τη δουλειά. Αλλιώς αν το παίξεις ο ίδιος εργολάβος θα φας ΟΛΟ το μήνα να τρέχεις από το πρωί πριν έρθει το συνεργείο να ετοιμάσεις το χώρο από σκουπίδια να υποδεχθείς μέχρι να τους ανοίξεις τη πόρτα να φύγουν το βράδυ. Οπότε αν στραβώσει ένα συνεργείο στους χρόνους παράδοσης τα επόμενα συνεργεία θα σου ρίξουν άκυρο γιατί θα έχουν κι άλλες δουλειές ενδιάμεσα. Αν πάρεις συνεργεία με αποκλειστικότητα και όχι να έρχονται 4ώρες σε σένα-4σε κάποιον άλλον θα χρεώσουν και παραπάνω.

Όσο κάθονται και αργούν τόσο θα χρεώνουν μεροκάματα.

Για μένα κράτα το παρκέ. Επίσης δώσε βάση σε ηλεκτρολογικά, μονώσεις, γειώσεις, και άλλαξε τα καλώδια όλα και κάνε και αναμονές για καλώδιο δικτύου με cat6 με σωστό τερματισμό και ένα σημείο ελέγχου για κρυφό κουτί για τηλεφωνικά-συναγερμούς-switch δικτύου και χώρο για ένα ups. Βάλε και μια έξτρα γραμμή Cat6 για αναμονή σε μελλοντική οπτική ίνα.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αρχείο excel και φωτογραφίες με κοστολόγια-υλικά τις αρχικής συμφωνίας γιατί θα χάσεις τη μπάλα αν δε το κάνεις.

Θα πρέπει να νοικιάσεις σίγουρα χαβούζα για τα μπάζα. Οι δήμοι έχουν αλλά και εργολάβοι ιδιωτικούς. Επίσης αν υπάρξει καθυστέρηση θα πληρώσεις και παραπάνω μέρες τη χαβούζα.

Μακάρι να μπορούσα να σου γράψω ατελείωτα σεντόνια αλλά δε θα τελειώσουμε ποτέ.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς το παρκέ του σαλονιού θα φύγει, μιας και εκεί θα μεταφερθεί η κουζίνα οπότε α) είναι ταλαιπωρημενο και θέλει επισκευή ούτως ή άλλως και β) θα πρέπει να ξηλώθει για να περάσουν υδραυλικά και ηλεκτρολογικα από κάτω.

Στο υπόλοιπο σπίτι έχει μωσαϊκό το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου και 2 δωμάτια τα οποία θα πρέπει να μιλήσουμε με τον πλακατζη να δούμε πως μπορούμε να το κάνουμε το θέμα εαν δεν τα ξηλωσουμε. Αν και επειδή οι γραμμές των καλοριφέρ είναι για να μπούνε από κάτω ίσως έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μωσαϊκό για να ξηλωθεί θα ανεβάσει το κοστολόγιο τρελά. Αν δε το λυπάσαι καλύτερα πέρνα του από πάνω συνθετικό πάτωμα (αν σε παίρνει σε ύψος για κασώματα-πόρτες) και ξέχασέ το οτι υπάρχει. θα σου δώσει και μια καλή βάση για να κάτσει σωστά το πάνω υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Δυστυχώς το παρκέ του σαλονιού θα φύγει, μιας και εκεί θα μεταφερθεί η κουζίνα οπότε α) είναι ταλαιπωρημενο και θέλει επισκευή ούτως ή άλλως και β) θα πρέπει να ξηλώθει για να περάσουν υδραυλικά και ηλεκτρολογικα από κάτω.

Στο υπόλοιπο σπίτι έχει μωσαϊκό το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου και 2 δωμάτια τα οποία θα πρέπει να μιλήσουμε με τον πλακατζη να δούμε πως μπορούμε να το κάνουμε το θέμα εαν δεν τα ξηλωσουμε. Αν και επειδή οι γραμμές των καλοριφέρ είναι για να μπούνε από κάτω ίσως έχω θέμα.

Κανονικα αν φυγει το παρκε που θα ειναι λογικα σε δοκαρια θα θελει γεμισμα χωρια που λογικα λογω παλαιοτητας δεν ειχαν βιδες και θα εχουν σκαψει τη πλακα να βαλουν ξυλινο τακο.. Αν το γεμισεις θεωρητικα πρεπει να περιμενεις να φυγει η υγρασια που παει x μερες ανα εκατοστο και κανονικα θελει υγρομετρο να δεις οτι ειναι οκ. Στη πραξη βεβαια μπορεις και σε λιγες μερες να περασεις πλακάκια απλα σε καμποσα χρονια ισως σκασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το μωσαϊκό για να ξηλωθεί θα ανεβάσει το κοστολόγιο τρελά. Αν δε το λυπάσαι καλύτερα πέρνα του από πάνω συνθετικό πάτωμα (αν σε παίρνει σε ύψος για κασώματα-πόρτες) και ξέχασέ το οτι υπάρχει. θα σου δώσει και μια καλή βάση για να κάτσει σωστά το πάνω υλικό.

Συνθετικό εννοείς πλακάκι βινυλίου ας πούμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Κανονικα αν φυγει το παρκε που θα ειναι λογικα σε δοκαρια θα θελει γεμισμα χωρια που λογικα λογω παλαιοτητας δεν ειχαν βιδες και θα εχουν σκαψει τη πλακα να βαλουν ξυλινο τακο.. Αν το γεμισεις θεωρητικα πρεπει να περιμενεις να φυγει η υγρασια που παει x μερες ανα εκατοστο και κανονικα θελει υγρομετρο να δεις οτι ειναι οκ. Στη πραξη βεβαια μπορεις και σε λιγες μερες να περασεις πλακάκια απλα σε καμποσα χρονια ισως σκασουν.

Ναι το παρκέ είναι πάνω σε δοκάρια αλλά ας πούμε στο σαλόνι στην ουσία δεν θα γεμίσει αλλά θα γίνει προεργασία και σκαλοπατι σαν να είναι δυο επίπεδα... Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί.

Όσον αφορά για το μωσαϊκό, σκεφτόμουν να τοποθετηθεί πλακάκι από επάνω.

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Ναι το παρκέ είναι πάνω σε δοκάρια αλλά ας πούμε στο σαλόνι στην ουσία δεν θα γεμίσει αλλά θα γίνει προεργασία και σκαλοπατι σαν να είναι δυο επίπεδα... Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί.

Όσον αφορά για το μωσαϊκό, σκεφτόμουν να τοποθετηθεί πλακάκι από επάνω.

Θα θελει κατι ομως για επιπεδωση κανονικα γιατι λογικα θα ειναι πανω στη πλακα αν δε το γεμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι υλικό πάγκου προτείνετε? Θέλω κάτι σε λευκό γυαλιστερό εαν γίνεται... Ο χαλαζιας προτείνετε για πάγκο? Ή μήπως υπάρχει κίνδυνος να λερώσει όπως το μάρμαρο?

Επίσης για πλάτη κουζίνας, με υλικό γυαλί σε τι μάστορα- επαγγελματία απευθύνομαι?

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oasisAthens είπε

Τι υλικό πάγκου προτείνετε? Θέλω κάτι σε λευκό γυαλιστερό εαν γίνεται... Ο χαλαζιας προτείνετε για πάγκο? Ή μήπως υπάρχει κίνδυνος να λερώσει όπως το μάρμαρο?

Επίσης για πλάτη κουζίνας, με υλικό γυαλί σε τι μάστορα- επαγγελματία απευθύνομαι?

Corian για πάγκο αν υπάρχει χρήμα. Για τζάμι πάγκου θα πας σε τζαμά ή σε εταιρεία με τζάμια και θα ζητήσεις (κατά τη γνώμη μου) διπλό securit με φιλμ ανάμεσα. Έχουν πολλά χρώματα τα φιλμ και μπορείς να το πετύχεις στο χρώμα των ντουλαπιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση....
Για τις κουζίνες του ΙΚΕΑ τι άποψη έχετε? Δεν εννοώ εαν ποιοτικά είναι καλύτερες γιατί προφανώς και δεν είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις. Αλλά σε τι κατηγορία τις βάζετε? Έχει κάποιος εμπειρία σχετικά? Γιατί αντικειμενικά το να δίνει 25 χρόνια εγγύηση δεν το λες και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω και γω ένα πρόβλημα από μία ζημιά που έγινε. Στην πυλωτή μας, έχουμε μωσαικό πάτωμα που κάποιος εξυπνάκιας για λογους εξωραισμού της πολυκατοικίας, αποφάσισε να χαράξει σε διάφορα σημεία για να πάμε με το ζόρι να το επισκευάσουμε.

Τα θέματα που έχουν προκύψει είναι δύο.

1. Θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να γεμίσουμε αυτές τις χαραγματιές, με κάποιο υλικό, έτσι ώστε να αποφύγουμε το να αλλάξουμε τελείως γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω λεφτά να διαθέσω σε κάτι τετοιο.

2. Το αμάξι μου ξεκίνησε να βγάζει λάδια απο κάτω, με αποτέλεσμα να λερωθεί το δάπεδο. Δεν φαίνεται να έχει ποτήσει ακόμα, αλλά θέλω να βρω ένα καθαριστικό να το καθαρίσω. Υπάρχει κάποιο καλό καθαριστικό που να αφαιρεί όσο γίνεται τον λεκέ από μωσαικό πυλωτής? Επίσης θα ήθελα γενικά να καθαρίσω έστω το χώρο του παρκινγκ μου με το να νοικιάσω επαγγελματικό εξοπλισμό αλλά δεν ξέρω τι είδους μηχανήματα χρειάζονται για δάπεδα πυλωτής και πόσο χρεώνουν την ενοικίαση.

Όποια βοήθεια και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Μια ερώτηση....
Για τις κουζίνες του ΙΚΕΑ τι άποψη έχετε? Δεν εννοώ εαν ποιοτικά είναι καλύτερες γιατί προφανώς και δεν είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις. Αλλά σε τι κατηγορία τις βάζετε? Έχει κάποιος εμπειρία σχετικά? Γιατί αντικειμενικά το να δίνει 25 χρόνια εγγύηση δεν το λες και λίγο.

Οσο τις εχω δει δεν ειναι κακές, βεβαια αν τα κουτιά δεν ειναι κολημένα δεν εχουν τοση αντοχη αλλα οκ δε θα εχεις θεμα πιστευω. Μη περιμένεις ομως κορυφαία ποιοτητα. Το δυσκολο ειναι οτι μπορει να θελει πατεντες αν δεν χωράνε στο χωρο σου καλα. Στο δικο μου σπιτι οι ντουλαπες του ικεα δεν με βολευαν για παραδειγμα και εκανα απο μαραγκο που στις κανει ακριβως στα μετρα σου

 

----------------------------

Αυτο κανει για σκάψιμο σε κήπο; Εχω πέτρα και δε μπορούσαν ουτε οι εργάτες να σκάψουν με γκασμά τα φτυσαν. Με κομπρεσερακι μικρο καναμε δουλειά αλλα το καλεμι διαλυθηκε βεβαια δε πηγαμε σε μεγαλο βαθος. Θελω να σκάψω αρκετα μέτρα 100m+

https://www.skroutz.gr/s/20331714/Einhell-TC-DH-43-1600W.html

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που παρατήρησα σήμερα το πρωί και ξενέρωσα άσχημα.
Σε καινούργιο έπιπλο μπάνιου 3 μηνών λακαριστό έχει σκάσει το χρώμα σε μία από τις αβλακιές που κάνει το σχέδιο στην άκρη και έχει φουσκώσει λίγο. Είναι μικρό το φούσκωμα και το υπερτονίζει ο φακός. Όμως δεν ξέρω αν είναι μόνο η λάκα ή και το ''ξύλο''.
Πώς μπορώ να το φτιάξω και τι θα χρειαστώ;
Ευχαριστώ.

IMG_20210207_115019.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...