Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω στην θεση του θα εκοβα ενα μέρος του δαπεδου της εισόδου και θα εβαζα πλακάκι σε χρώμα και στιλ ξύλου.

Θα έβρισκα κάτι παρόμοιο στην απόχρωση και στο στιλ και δεν θα είχα πρόβλημα με τις βροχές και τα νερά στην είσοδο.

Και φιλμ να βαλει με την υγρασία απο επανω θα του φουσκώσει παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι οτι και να κανει θα εχει θεμα με νερα. Νομιζω ειναι κακη επιλογη. Μονο και μονο οι πελατες που μπαινουν θα φαιρνουν νερα μεσα. Βεβαια υπαρχουν και ξυλα ανθεκτικα στο νερο. Αλλιως ισως πλακάκι που ειναι δοκιμασμενο και με μια στεγανοποιηση απο κατω θα ειναι αρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τι βλακείες σου λένε!!!! Απλώς πρέπει να βγει από την άκρη η σειρά, μέχρι εκεί που είναι η ζημιά, και να ξανακουμπωθεί πάλι.

Δεν την ψάχνεις για κανένα φιλμ προστασίας στην είσοδο, να προστατέψεις τα καινούργια;

Θα συμφωνήσω. Αν η πόρτα σου είναι σε κάποια άκρη δεν θα είναι μεγάλο το ξήλωμα. Αν είναι στην μέση  δυστυχώς θα πρέπει να ξεκουμπωθεί το μισό πάτωμα και να τοποθετηθεί εκ νέου από την αρχή.

Για μικρό μπάλωμα μόνο στην πόρτα δυστυχώς είναι αδύνατο να βγουν και να μπουν τα κομμάτια που είναι χαλασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να κανω μια εξωτερική ξυλινη κατασκευή την οποια θελω να ανοιψωσω 2-3cm ωστε να φευγει το νερο αν βρεχει. Ποια ειναι η φθηνότερη δυνατη λύση να φτιαξω ενα πατωμα 12 τ.μ. Στο οποιο να μη λιμναζει το νερο αλλα να φευγει κανονικά; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδια θελω να κανω μια εξωτερική ξυλινη κατασκευή την οποια θελω να ανοιψωσω 2-3cm ωστε να φευγει το νερο αν βρεχει. Ποια ειναι η φθηνότερη δυνατη λύση να φτιαξω ενα πατωμα 12 τ.μ. Στο οποιο να μη λιμναζει το νερο αλλα να φευγει κανονικά; 

Ευχαριστώ 

Τι εννοείς δεν κατάλαβα...Τι κατασκευή θέλεις να φτιάξεις, σε τι υπόβαση, το πάτωμα τί θα είναι...

Γενικά το παν είναι να δώσεις κλίσεις ώστε να έχεις τις απορροές σου, και να υγρομονώσεις σωστά ώστε να μην περνάει παραμένουσα υγρασία από κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδια θελω να κανω μια εξωτερική ξυλινη κατασκευή την οποια θελω να ανοιψωσω 2-3cm ωστε να φευγει το νερο αν βρεχει. Ποια ειναι η φθηνότερη δυνατη λύση να φτιαξω ενα πατωμα 12 τ.μ. Στο οποιο να μη λιμναζει το νερο αλλα να φευγει κανονικά; 

Ευχαριστώ 

Θα έλεγα μία καλή λύση είναι γαλβανισμένοι και όχι γαλβανιζέ κοιλοδοκοί για να μη σκουριάζουν 3χ3 ή 4χ4 ανάλογα το ύψος που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια, μετα απο συνεχόμενες αναποδιες γενικά, εχω φτάσει σε σημείο να λεω καλύτερα να ημουν στο νοικι, μιλησα με τον επιπλοποιο για την κουζίνα και μου είπε πως ο υδραυλικός σου έβαλε χαμηλα τη σωλήνα για την αποχέτευση. μου ειπε πως δε τον πειραζει αυτον απλα επρεπε να ειναι πιο ψηλα. η σωληνα παλιότερα ηταν εκει που ειναι ο κυκλος και την κατέβασε εκει. τον ρωτησα τον υδραυλικό 15 φορες θα είμαστε οκ εκει την έβγαλες ναι μου λέει μην αγχώνεσαι, τι λετε ρε παιδια να τον βαλω να ξανασκαψει τον τοίχο;

IMG_20210218_122333.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

σε σπίτι φίλου δεν υπάρχει ηλιακός θερμοσίφωνας παρά μόνο ηλεκτρικός.

Το σπίτι έχει αυτονομία πετρελαίου, αν αυτό θα βοηθήσει.

Το θέμα είναι τι τον συμφέρει περισσότερο ώστε να έχει ζεστό νερό κάποιες ώρες την ημέρα, όσο το δυνατόν φθηνότερα; 

Ηλιακός δεν μπορεί να μπει λόγω κεραμιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Καλησπέρα,

σε σπίτι φίλου δεν υπάρχει ηλιακός θερμοσίφωνας παρά μόνο ηλεκτρικός.

Το σπίτι έχει αυτονομία πετρελαίου, αν αυτό θα βοηθήσει.

Το θέμα είναι τι τον συμφέρει περισσότερο ώστε να έχει ζεστό νερό κάποιες ώρες την ημέρα, όσο το δυνατόν φθηνότερα; 

Ηλιακός δεν μπορεί να μπει λόγω κεραμιδιών.

Μπορεί να δει μποίλερ λεβητοστασίου , αφού δουλέυει ηδη το λέβητα πετρελαίου . Έχει κάποιο κόστος βέβαια .

Αλλιώς δέν ξέρω μερικοί βάζουν και εναλλάκτη πλακοειδη πάλι στο σύστημα θέρμανσης .

Έχω τη 1η λύση απο τότε που κατασκευάστηκε το σπίτι , ποτέ δέν έχω ξεμείνει απο νερό . 1 φορά στα 2 χρόνια καθαρίζω το μποίλερ απο άλατα κ.λ.π 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδια, μετα απο συνεχόμενες αναποδιες γενικά, εχω φτάσει σε σημείο να λεω καλύτερα να ημουν στο νοικι, μιλησα με τον επιπλοποιο για την κουζίνα και μου είπε πως ο υδραυλικός σου έβαλε χαμηλα τη σωλήνα για την αποχέτευση. μου ειπε πως δε τον πειραζει αυτον απλα επρεπε να ειναι πιο ψηλα. η σωληνα παλιότερα ηταν εκει που ειναι ο κυκλος και την κατέβασε εκει. τον ρωτησα τον υδραυλικό 15 φορες θα είμαστε οκ εκει την έβγαλες ναι μου λέει μην αγχώνεσαι, τι λετε ρε παιδια να τον βαλω να ξανασκαψει τον τοίχο;

IMG_20210218_122333.jpg

Την έκανες πολύ χαμηλά ρε φίλε. Αν βάλεις τα 10 εκατοστά που θέλεις για τα πόδια των ντουλαπιών είσαι οριακά για τις αναθυμιάσεις που χρειάζονται κλίση πριν την έξοδο. Τώρα ότι σου πει ο μάστορας και καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να κάνει σωστή δουλειά να μην έχεις στο μέλλον προβλήματα με βουλώματα και να μην έχεις περιθώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Την έκανες πολύ χαμηλά ρε φίλε. Αν βάλεις τα 10 εκατοστά που θέλεις για τα πόδια των ντουλαπιών είσαι οριακά για τις αναθυμιάσεις που χρειάζονται κλίση πριν την έξοδο. Τώρα ότι σου πει ο μάστορας και καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να κάνει σωστή δουλειά να μην έχεις στο μέλλον προβλήματα με βουλώματα και να μην έχεις περιθώρια.

ξεκινάει απο τα 17 και κάτι εκατοστά η σωληνα, τα ποδαράκια θα ειναι10 ποντοι αλλοι 2 το ξύλο συνολο 12.  η κλιση που λες πριν την έξοδο θα ειναι πιο πανω νομίζω ουσιαστικά θα είναι έτσι απλά θα μπει προέκταση λογικά για κατέβει λίγο πιο κάτω.

IMG_20210218_125441.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν όμως κάποια στιγμή θέλεις να βγάλεις το καμπυλωτό που δείχνω με το πράσινο να το καθαρίσεις από φαγητά που πιάνει συνήθως δεν θα έχεις περιθώρια προς τα κάτω να δουλέψεις ελεύθερα. Θα μπει όπως το λες αλλά μετά όταν χρειάζεται δεν θα είναι λειτουργικό'. Δεν ανεβαίνει η εικόνα και δεν ξέρω γιατί.

Μιλώ για το καμπυλωτό κάτω κάτω που βγαίνει ξεβιδώνοντας τους δύο συνδέσμους.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν όμως κάποια στιγμή θέλεις να βγάλεις το καμπυλωτό που δείχνω με το πράσινο να το καθαρίσεις από φαγητά που πιάνει συνήθως δεν θα έχεις περιθώρια προς τα κάτω να δουλέψεις ελεύθερα. Θα μπει όπως το λες αλλά μετά όταν χρειάζεται δεν θα είναι λειτουργικό'. Δεν ανεβαίνει η εικόνα και δεν ξέρω γιατί.

Μιλώ για το καμπυλωτό κάτω κάτω που βγαίνει ξεβιδώνοντας τους δύο συνδέσμους.

οχι ανέβηκε την ειδα κατάλαβα ποιο κομματι λες. απλα αυτο που δείχνεις θα είναι ακριβώς κατω απο τον νεροχύτη και θα αφαιρείται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, someone- είπε

καλησπέρα παιδια, μετα απο συνεχόμενες αναποδιες γενικά, εχω φτάσει σε σημείο να λεω καλύτερα να ημουν στο νοικι, μιλησα με τον επιπλοποιο για την κουζίνα και μου είπε πως ο υδραυλικός σου έβαλε χαμηλα τη σωλήνα για την αποχέτευση. μου ειπε πως δε τον πειραζει αυτον απλα επρεπε να ειναι πιο ψηλα. η σωληνα παλιότερα ηταν εκει που ειναι ο κυκλος και την κατέβασε εκει. τον ρωτησα τον υδραυλικό 15 φορες θα είμαστε οκ εκει την έβγαλες ναι μου λέει μην αγχώνεσαι, τι λετε ρε παιδια να τον βαλω να ξανασκαψει τον τοίχο;

IMG_20210218_122333.jpg

Εμένα σκέψου εβγαινε απο το σοβατεπι και παει κατευθειαν στο βοθρο χωρις οσμοπαγιδα η κατι. Εξαερισμος εννοείται οχι. Παρολα αυτα δεν εχει θεμα. Το μονο θεμα ειναι πως ισως να χρειαστει να φαει βαση απο ντουλαπι μπορει και οχι. Εβαλα συστολή και μετα σωληνες valsir φλατζωτες. Οι υδραυλικοι βαζουν σιλικονη αλλα δε κρατάει για παντα η σιλικονη για καποιο λογο.

https://photos.app.goo.gl/P4fTnxpmv52ZSnL17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...