Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mynam3 είπε

Καλησπέρα,

σε σπίτι φίλου δεν υπάρχει ηλιακός θερμοσίφωνας παρά μόνο ηλεκτρικός.

Το σπίτι έχει αυτονομία πετρελαίου, αν αυτό θα βοηθήσει.

Το θέμα είναι τι τον συμφέρει περισσότερο ώστε να έχει ζεστό νερό κάποιες ώρες την ημέρα, όσο το δυνατόν φθηνότερα; 

Ηλιακός δεν μπορεί να μπει λόγω κεραμιδιών.

Νυχτερινό ρεύμα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Ναι έχει.

Θα μπορούσε να έχει ηλεκτρομπόιλερ αντί για απλό θερμοσίφωνα και να καλύπτει τις ανάγκες του το χειμώνα, με προϋπόθεση βέβαια πως χρησιμοποιεί την αυτονομία του. Τον υπόλοιπο καιρό ας το ανάβει μόνο κάποιες ώρες του νυχτερινού τιμολογίου. Νομίζω είναι η πιο φθηνή λύση σαν αρχική επένδυση, σε κόστος χρήσης πιθανόν να υπάρχει και πιο οικονομική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο οικονομική μέθοδος για ΖΝΧ είναι με την τοποθέτηση εναλλάκτη. Δείτε τι γίνεται με τις ατομικές μονάδες φυσικού αερίου που τον έχουν ενσωματωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ακολουθεί πρόλογος, tl;dr παρακάτω

Έχω βάλει μπρος μια αλλαγή στα τηλεφωνικά του κτιρίου, συγκεκριμένα να αλλάξω το box όπου έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ που έχει αυτή τη στιγμή μέσα μια ωραία μακαρονοσαλάτα, με κανονικό κατανεμητή με οριολωρίδες.

Τα καλωδιακά τα κατέχω καλά, έχω καρφωτικό, ξέρω πως θα τα οργανώσω και πως να τα μαρκάρω για να τα ξανασυνδέσω σωστά αφού τα αποσυνδέσω, το κτίριο είναι οικογενειακό οπότε δε θα έχω αντιδράσεις για τη σύντομη διακοπή. Έχω αγοράσει ήδη όλα τα υλικά.

Το θέμα είναι ότι το box είναι ένα χωνευτό ηλεκτρολογικό κουτί, και το καινούριο που αγόρασα είναι ένα κάπως μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό κουτί, που επίσης θέλω να το βάλω χωνευτό - είναι ακριβώς δίπλα στην πόρτα της εισόδου μου και φαίνεται, θέλω να είναι όσο διακριτικό γίνεται.

Θέλω κάποιες συμβουλές για το πως θα σκάψω τον τοίχο, ωστέ α)να μην τον γκρεμίσω τελείως, βασικό και β)να μην αφήσω διάφορα μερεμέτια γύρω γύρω, γιατί δεν έχω τα μέσα να τα διορθώσω μετά ο ίδιος.

tl;dr: Πως θα σκάψω για να εντοιχίσω ένα ηλεκτρολογικό κουτί, χωρίς μερεμέτια και χωρίς να έχω ειδικά εργαλεία? Σφυρί και καλέμι και υπομονή είναι η σκέψη μου, αλλά λογικά θα γίνει χάλια στις άκρες. Μπορώ πρώτα να "κόψω" τον σοβά  περιμετρικά κάπως, για να καταφέρω να κάνω ίσια τρύπα? (το μόνο που έχω όμως είναι ένα dremel)

Μήπως είμαι υπερβολικά φιλόδοξος, και η στάνταρ διαδικασία είναι να κάνεις μια λίγο οτι να'ναι τρύπα και να σοβατίσεις/βάψεις μετά σε κάθε περίπτωση?

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mezger είπε

Το θέμα είναι ότι το box είναι ένα χωνευτό ηλεκτρολογικό κουτί, και το καινούριο που αγόρασα είναι ένα κάπως μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό κουτί, που επίσης θέλω να το βάλω χωνευτό - είναι ακριβώς δίπλα στην πόρτα της εισόδου μου και φαίνεται, θέλω να είναι όσο διακριτικό γίνεται.

Μήπως να αλλάξεις αυτό που αγόρασες με ένα ίδιων διαστάσεων με το παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μήπως να αλλάξεις αυτό που αγόρασες με ένα ίδιων διαστάσεων με το παλιό;

Δυστυχώς δεν γίνεται, το τρέχον είναι μόλις 10x10 cm και θέλω ιδανικά τρεις οριολωριδες (των 10 ζευγών) για να κάνω σωστή δουλειά. Στο μικρό κουτί και μια να βάλω, μαζί με τα καλώδια θα πεσει υπερβολικό στριμωγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mezger είπε

Καλημέρα παιδιά, ακολουθεί πρόλογος, tl;dr παρακάτω

Έχω βάλει μπρος μια αλλαγή στα τηλεφωνικά του κτιρίου, συγκεκριμένα να αλλάξω το box όπου έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ που έχει αυτή τη στιγμή μέσα μια ωραία μακαρονοσαλάτα, με κανονικό κατανεμητή με οριολωρίδες.

Τα καλωδιακά τα κατέχω καλά, έχω καρφωτικό, ξέρω πως θα τα οργανώσω και πως να τα μαρκάρω για να τα ξανασυνδέσω σωστά αφού τα αποσυνδέσω, το κτίριο είναι οικογενειακό οπότε δε θα έχω αντιδράσεις για τη σύντομη διακοπή. Έχω αγοράσει ήδη όλα τα υλικά.

Το θέμα είναι ότι το box είναι ένα χωνευτό ηλεκτρολογικό κουτί, και το καινούριο που αγόρασα είναι ένα κάπως μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό κουτί, που επίσης θέλω να το βάλω χωνευτό - είναι ακριβώς δίπλα στην πόρτα της εισόδου μου και φαίνεται, θέλω να είναι όσο διακριτικό γίνεται.

Θέλω κάποιες συμβουλές για το πως θα σκάψω τον τοίχο, ωστέ α)να μην τον γκρεμίσω τελείως, βασικό και β)να μην αφήσω διάφορα μερεμέτια γύρω γύρω, γιατί δεν έχω τα μέσα να τα διορθώσω μετά ο ίδιος.

tl;dr: Πως θα σκάψω για να εντοιχίσω ένα ηλεκτρολογικό κουτί, χωρίς μερεμέτια και χωρίς να έχω ειδικά εργαλεία? Σφυρί και καλέμι και υπομονή είναι η σκέψη μου, αλλά λογικά θα γίνει χάλια στις άκρες. Μπορώ πρώτα να "κόψω" τον σοβά  περιμετρικά κάπως, για να καταφέρω να κάνω ίσια τρύπα? (το μόνο που έχω όμως είναι ένα dremel)

Μήπως είμαι υπερβολικά φιλόδοξος, και η στάνταρ διαδικασία είναι να κάνεις μια λίγο οτι να'ναι τρύπα και να σοβατίσεις/βάψεις μετά σε κάθε περίπτωση?

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

 

 

Μπορείς να το διευρύνεις λίγο με έναν δίσκο κοπής, στην ευθεία από εκεί που θέλεις κόβοντας ευθεία πάνω-κάτω  και μετά λίγο κάθετα και σπάσιμο με σφυράκι καλεμάκι σιγά σιγά, στο τέλος. Αν έχεις κάποιον ηλεκτρολόγο που μπορεί να εξυπηρετήσει, ίσως γίνει πιο καθαρή δουλειά με φρέζα αυλακώσεων/καναλοποιό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mezger είπε

Μήπως είμαι υπερβολικά φιλόδοξος, και η στάνταρ διαδικασία είναι να κάνεις μια λίγο οτι να'ναι τρύπα και να σοβατίσεις/βάψεις μετά σε κάθε περίπτωση?

Τι θα έκανα εγώ, όντας απλός χομπίστας-μαστροχαλαστής.

Άσε τη μια γωνιά όπως είναι (για μπούσουλα) π.χ. την πάνω αριστερά, σημάδεψε και σκάψε τα υπόλοιπα, τοποθέτησε το και μετά με λίγο έτοιμο σοβά (καλύτερα ταχείας πήξης) θα φτιάξεις τις λεπτομέρειες.

Δε νομίζω να δυσκολευτείς ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, είμαι σίγουρός ότι είναι σχετικά απλή υπόθεση το σοβάτισμα/βάψιμο, εμένα μου φαίνεται βουνό γιατί δεν έχω καμία εμπειρία. Άνθρωπο με βαριά εργαλεία επίσης δεν έχω που να μπορώ να αγγαρέψω.

Νομίζω ότι θα το προχωρήσω όπως και να'χει. Η συμβία μου μου θύμησε ότι ο ίδιος τοίχος λίγο παρακάτω έχει σκάσει και θέλει τρίψιμο/βάψιμο, οπότε στο προσεχές μέλλον θα επιληφθεί και μάστορας για να σουλουπώσει ότι αφήσω. Θα δείξει αν θα με πετάξει έξω μέχρι τότε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mezger είπε

Άνθρωπο με βαριά εργαλεία επίσης δεν έχω που να μπορώ να αγγαρέψω.

Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτό για το σοβάτισμα.

Spoiler

8104r-320x320.jpg

Για το σκάψιμο τώρα, ακόμα και με ένα σφυράκι κι ένα γερό κατσαβίδι θα τα καταφέρεις πιστεύω. Δυστυχώς αν είσαι στην Αττική είναι τα πάντα κλειστά και θα δούμε πότε θα ανοίξουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Ένα σημείο του ταβανιού στο πατάρι του μπάνιου έχει βγάλει κάτι μικρά λευκά γυαλιστερά πράγματα, που μοιάζουν με μικροί κρύσταλλοι.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, ή αν όχι, τί είδους επαγγελματία να φέρω για να μου πει και να διορθωθεί; Ευχαριστώ.

 

img.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, angmar είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ένα σημείο του ταβανιού στο πατάρι του μπάνιου έχει βγάλει κάτι μικρά λευκά γυαλιστερά πράγματα, που μοιάζουν με μικροί κρύσταλλοι.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, ή αν όχι, τί είδους επαγγελματία να φέρω για να μου πει και να διορθωθεί; Ευχαριστώ.

 

img.jpg

Μήπως είναι τσιμέντο-σοβάς που ήταν εκεί και δεν το είχες παρατηρήσει?

Μήπως υπήρχε κάποια διαρροή από πάνω κάποια στιγμή και είναι τα άλατα που έμειναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, angmar είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ένα σημείο του ταβανιού στο πατάρι του μπάνιου έχει βγάλει κάτι μικρά λευκά γυαλιστερά πράγματα, που μοιάζουν με μικροί κρύσταλλοι.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, ή αν όχι, τί είδους επαγγελματία να φέρω για να μου πει και να διορθωθεί; Ευχαριστώ.

 

img.jpg

Από πάνω τι είναι; Ταράτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μήπως είναι τσιμέντο-σοβάς που ήταν εκεί και δεν το είχες παρατηρήσει?

Μήπως υπήρχε κάποια διαρροή από πάνω κάποια στιγμή και είναι τα άλατα που έμειναν?

Δεν ήταν εκεί πάντα, όχι. Νομίζω πως ψιλοεξαπλώνεται, αλλά νερά δε βλέπω πουθενά, παίζει να ναι τόσο μικρή διαρροή και να βλέπω μόνο άλατα;

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από πάνω τι είναι; Ταράτσα;

Από πάνω είναι ένα διαμέρισμα το οποίο δεν κατοικείται για 2-3 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...