Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, angmar είπε

Από πάνω είναι ένα διαμέρισμα το οποίο δεν κατοικείται για 2-3 χρόνια τώρα.

Σκέφτηκα μήπως γίνεται συμπύκνωση υγρασίας στο σημείο λόγω ψύχους και από την υγρασία μένουν στο τέλος μόνο τα άλατα. Αν δεν κατοικείται και δεν έχει και νερό, δεν μπορεί να είναι διαρροή.

Αν είναι άλατα από νερό θα φύγουν με ανάλογο προϊόν ή με ξύδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σκέφτηκα μήπως γίνεται συμπύκνωση υγρασίας στο σημείο λόγω ψύχους και από την υγρασία μένουν στο τέλος μόνο τα άλατα. Αν δεν κατοικείται και δεν έχει και νερό, δεν μπορεί να είναι διαρροή.

Αν είναι άλατα από νερό θα φύγουν με ανάλογο προϊόν ή με ξύδι.

Από συμπύκνωση δεν θα μπορούσαν να πιάσουν άλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Από συμπύκνωση δεν θα μπορούσαν να πιάσουν άλατα

 Τότε θα μπορούσε να είναι.. το πατοσίφωνο του από πάνω. Αν ταιριάζει το σημείο, είναι μια εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιφώνι του μπάνιου του απο πάνω διαμερίσματος είναι λογικά αρκετά κοντά στο σημείο (αν κρίνω απ το σημείο που ήταν το δικό μου πριν την ανακαίνιση του μπάνιου μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, angmar είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ένα σημείο του ταβανιού στο πατάρι του μπάνιου έχει βγάλει κάτι μικρά λευκά γυαλιστερά πράγματα, που μοιάζουν με μικροί κρύσταλλοι.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, ή αν όχι, τί είδους επαγγελματία να φέρω για να μου πει και να διορθωθεί; Ευχαριστώ.

 

img.jpg

Αυτα ειναι αλατα που ειναι μεσα στα υλικα ισως στην αμμο οταν φτιαχτηκε η πλακα και με τα νερα τα παρέσυρε εξω. Βλεπω πως εχει γινει ενανθρακωση  και εχει πεταξει κοματια. Δε μπορεις να κανεις τίποτα. Λογικα μπορει να εγινε απο παλαια οσο.εμενε αλλος. Μπορει και απο τα νερα του μπανιου να περασαν απο τα πλακακια  που αν ειναι παλαιο δε εχει αρμους. Και αν πηγαιναν προς το σιφωνι τα νερα λογικα να λιμναζαν καπου εκει. Η μόνη λυση αν κανει ανακαινηση ο πανω και βαλει υγρομονωση και σωστα υδραυλικα. Βέβαια ελάχιστοι βαζουν υγρομονωση στην Ελλάδα. Υπάρχουν σύστηματα που τρίβεις τα ματια σου. 

Τωρα περα απο το να το καθαρίσεις δεν εχει νόημα να κανεις κατι

Υπάρχει και περίπτωση να ειχε πεσει νερο απο θερμοσίφωνα κάποτε και να πετάξε.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαλυτά άλατα τα οποία υπήρχαν στα υλικά κατασκευής (σκυρόδεμα) και βγήκαν στην επιφάνεια μεσω των τριχοειδών φαινομένων, παρουσία υγρασίας. 

Για κανέναν λόγο δεν χρησιμοποιείς οποιοδήποτε χημικό (ξύδι, χλωρίνη κλπ!!!) για την απομάκρυνση τους, υπάρχουν ειδικά υλικά desalination για τον σκοπό αυτό. Στην συνέχεια, θα πρότεινα να γίνει μια απομάκρυνση των σαθρών τμημάτων και την εφαρμογή επισκευαστικού κονιάματος με γέφυρα πρόσφυσης/αντισκωριακή προστασία των διαβρωμένων οπλισμών που έχουν φανεί.

Τέλος, μπορεί να εφαρμοστεί μια προστασία με ένα τσιμεντοειδές ή με κρυσταλλοποιητή επαλειφόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, angmar είπε

Δεν ήταν εκεί πάντα, όχι. Νομίζω πως ψιλοεξαπλώνεται, αλλά νερά δε βλέπω πουθενά, παίζει να ναι τόσο μικρή διαρροή και να βλέπω μόνο άλατα;

Από πάνω είναι ένα διαμέρισμα το οποίο δεν κατοικείται για 2-3 χρόνια τώρα.

Είναι σίγουρο ότι  είναι από παλιά διαρροή του πάνω διαμερίσματος. Έμεινε ακατοίκητο δύο χρόνια όπως είπες στέγνωσαν τα νερά που είχε ρουφήξει το τσιμέντο και τα άλλα υλικά και δημιουργήθηκαν αυτά τα άσπρα. Όσο είναι κενό πάνω δεν έχεις πρόβλημα αλλά αν κατοικηθεί το πιο πιθανό θα υπάρχει νέα διαρροή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος από πάνω να τον ενημερώσω για το πρόβλημα και θα ψάξω να βρω συνεργείο να συμμαζέψει το πατάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα αλλάξαμε θερμοσίφωνα και τις τελευταίες μέρες όταν γυρνάμε τη βρύση στο ζεστό νερό η πίεση μειώνετε υπερβολικά. Έχετε κάποια ιδέα πριν καλέσω υδραυλικό; Ο υδραυλικός αν παίζει κάποιο ρόλο μου είπε ότι όταν έβαλε το νέο θερμοσίφωνα ανεβασε λίγο παραπάνω το θερμοστάτη στους 70 βαθμούς (από 60-65 που είναι κανονικα)

Η πίεση στο κρύο είναι κανονική. Σε όλες τις βρύσες του σπιτιού συμβαίνει αυτό αλλά στο τηλέφωνο του μπάνιου είναι πολύ έντονο κ ενοχλητικό. Καμια συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, txcellas είπε

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα αλλάξαμε θερμοσίφωνα και τις τελευταίες μέρες όταν γυρνάμε τη βρύση στο ζεστό νερό η πίεση μειώνετε υπερβολικά. Έχετε κάποια ιδέα πριν καλέσω υδραυλικό; Ο υδραυλικός αν παίζει κάποιο ρόλο μου είπε ότι όταν έβαλε το νέο θερμοσίφωνα ανεβασε λίγο παραπάνω το θερμοστάτη στους 70 βαθμούς (από 60-65 που είναι κανονικα)

Η πίεση στο κρύο είναι κανονική. Σε όλες τις βρύσες του σπιτιού συμβαίνει αυτό αλλά στο τηλέφωνο του μπάνιου είναι πολύ έντονο κ ενοχλητικό. Καμια συμβουλή;

Ισως να εβαλε χαλασμενη βαλβιδα η μικρης διατομης σπιραλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, txcellas είπε

Ο υδραυλικός αν παίζει κάποιο ρόλο μου είπε ότι όταν έβαλε το νέο θερμοσίφωνα ανεβασε λίγο παραπάνω το θερμοστάτη στους 70 βαθμούς (από 60-65 που είναι κανονικα)

Δεν παίζει ρόλο και κατά τη γνώμη μου, κακώς το άλλαξε (χωρίς να ρωτήσει κιόλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως να εβαλε χαλασμενη βαλβιδα η μικρης διατομης σπιραλ.

Πάντως και πριν το αλλάξει ήταν η πίεση σχετικά χαμηλή στο ζεστό νερό αλλα τώρα ας πούμε είναι 40% χαμηλότερη. Υπάρχει τρόπος να κάνω εγώ κατι; Να τσεκάρω από μόνος μου;

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν παίζει ρόλο και κατά τη γνώμη μου, κακώς το άλλαξε (χωρίς να ρωτήσει κιόλας).

Αν δεν παίζει ρόλο δεν πειράζει. Αν όμως η αύξηση της θερμοκρασίας έπαιξε ρόλο αλλάζει το πραμα! Σε ενοίκιο ειμαι οποτε ο ιδιοκτήτης θα τα πληρώσει αυτά και οποιες αλλαγές γίνουν πάλι. Εγώ την ταλαιπωρία θα υποστώ μόνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, txcellas είπε

Σε ενοίκιο ειμαι οποτε ο ιδιοκτήτης θα τα πληρώσει αυτά και οποιες αλλαγές γίνουν πάλι. Εγώ την ταλαιπωρία θα υποστώ μόνο.. 

Αν ο μάστορας ήταν της επιλογής του, ας τα βγάλει πέρα εκείνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες,ειμαι σε φαση για ολικη ανακαινιση διαμερισματος.
Εχω καταληξει σε ενα πατωμα ημιμασιφ οπως τα λενε,και ψαχνομαι να δω τωρα για την τοποθετηση. Για να ειμαι λιγο προετοιμασμενος τι τιμη παιζει για αυτη την εργασια πανω κατω? ειναι γυρω στα 60τμ αν παιζει καποιο ρολο.
Επισης αν εχετε καποια συμβουλη στο τι να προσεξω-να ρωτησω σχετικα με αυτη την εργασια...
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...