Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Καλημερες,ειμαι σε φαση για ολικη ανακαινιση διαμερισματος.
Εχω καταληξει σε ενα πατωμα ημιμασιφ οπως τα λενε,και ψαχνομαι να δω τωρα για την τοποθετηση. Για να ειμαι λιγο προετοιμασμενος τι τιμη παιζει για αυτη την εργασια πανω κατω? ειναι γυρω στα 60τμ αν παιζει καποιο ρολο.
Επισης αν εχετε καποια συμβουλη στο τι να προσεξω-να ρωτησω σχετικα με αυτη την εργασια...
ευχαριστω

13~15€/M2 περίπου μου έχουν πει (για laminate, αλλά φαντάζομαι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, txcellas είπε

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα αλλάξαμε θερμοσίφωνα και τις τελευταίες μέρες όταν γυρνάμε τη βρύση στο ζεστό νερό η πίεση μειώνετε υπερβολικά. Έχετε κάποια ιδέα πριν καλέσω υδραυλικό; Ο υδραυλικός αν παίζει κάποιο ρόλο μου είπε ότι όταν έβαλε το νέο θερμοσίφωνα ανεβασε λίγο παραπάνω το θερμοστάτη στους 70 βαθμούς (από 60-65 που είναι κανονικα)

Η πίεση στο κρύο είναι κανονική. Σε όλες τις βρύσες του σπιτιού συμβαίνει αυτό αλλά στο τηλέφωνο του μπάνιου είναι πολύ έντονο κ ενοχλητικό. Καμια συμβουλή;

Αν η πίεση στο ζεστό νερό του του νιπτήρα στο μπάνιο είναι κανονική και στη μπανιέρα χαμηλή μπορεί  κάτι να παίζει με τη μπαταρία του μπάνιου. Δεν μπορεί η μία βρύση να έχει κανονική πίεση και η άλλη χαμηλή από τη στιγμή που παίρνουν από τον ίδιο θερμοσίφωνα.

Άλλαξες κανένα φιλτράκι στη βρύση της μπανιέρας;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν η πίεση στο ζεστό νερό του του νιπτήρα στο μπάνιο είναι κανονική και στη μπανιέρα χαμηλή μπορεί  κάτι να παίζει με τη μπαταρία του μπάνιου. Δεν μπορεί η μία βρύση να έχει κανονική πίεση και η άλλη χαμηλή από τη στιγμή που παίρνουν από τον ίδιο θερμοσίφωνα.

Άλλαξες κανένα φιλτράκι στη βρύση της μπανιέρας;;;

Όχι τότε δεν αλλάξαμε εκτός του θερμοσιφωνα. Είναι και στο νιπτηρα χαμηλή αλλα στην μπαταρία ακόμα περισσότερο. Μπορεί να είναι ίδια η πίεση απλα εμένα να μ φαίνεται χαμηλότερη επειδή δυσκολεύει πολύ όταν κάνουμε μπάνιο. Όπως κ να έχει μετά την αλλαγή του θερμοσίφωνα κ 1 μήνα μετά ξεκίνησε όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello παίδες

Αφού αναφέρεται και σε DIY το τοπικ

Έχω ένα πλαστικό όχημα απο playmobil ( αστυνομική κλούβα 30 ετών) και θέλει η κόρη μου να της το βάψω κόκκινο :D

Τι χρώμα πρέπει να πάρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Hello παίδες

Αφού αναφέρεται και σε DIY το τοπικ

Έχω ένα πλαστικό όχημα απο playmobil ( αστυνομική κλούβα 30 ετών) και θέλει η κόρη μου να της το βάψω κόκκινο :D

Τι χρώμα πρέπει να πάρω ?

ακρυλικο αν θες να το κανεις με λιγα φραγκα και να σπασει το χρωμα σε 2 χρονια με την χρηση

σμαλτο αν θες να κανεις πιο καλη και ακριβη δουλεια και να σου κρατησει παραπανω η βαφη.

Θα πας σε καποιο μαγαζι για ειδη ζωγραφικης και θα σε κατατοπισουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

ακρυλικο αν θες να το κανεις με λιγα φραγκα και να σπασει το χρωμα σε 2 χρονια με την χρηση

σμαλτο αν θες να κανεις πιο καλη και ακριβη δουλεια και να σου κρατησει παραπανω η βαφη.

Θα πας σε καποιο μαγαζι για ειδη ζωγραφικης και θα σε κατατοπισουν.

Υπάρχει έτοιμο σε spray μορφή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, σε ανοιγόμενο δίφυλλο παράθυρο αλουμινίου 3 ετών στα μέσα του παραθύρου και από τις δυο μεριές (τις ακριανές) νιώθω ότι μπαίνει ήχος και ελάχιστος αέρας (αν και έχει τρία λάστιχα). Αν με το χέρι μου σπρώξω λίγο τα σημεία σφραγίζει απόλυτα.

Θέλει ρύθμιση; Από την τοποθέτηση το είχα παρατηρήσει αλλά ο μάστορας μου είχε πει πως δεν παίρνει άλλη ρύθμιση, 

Κακή τοποθέτηση από την αρχή;

Σκέφτηκα να βάλω βαμβάκι ανάμεσα στις εγκοπές του αλουμινίου στα σημεία αυτά μπας και κάνω κάτι.

Η άποψη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Όχι τότε δεν αλλάξαμε εκτός του θερμοσιφωνα. Είναι και στο νιπτηρα χαμηλή αλλα στην μπαταρία ακόμα περισσότερο. Μπορεί να είναι ίδια η πίεση απλα εμένα να μ φαίνεται χαμηλότερη επειδή δυσκολεύει πολύ όταν κάνουμε μπάνιο. Όπως κ να έχει μετά την αλλαγή του θερμοσίφωνα κ 1 μήνα μετά ξεκίνησε όλο αυτό.

Η μπαταρία τη μάρκα είναι; Μήπως είναι grohe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpil είπε

Καλησπέρα σας, σε ανοιγόμενο δίφυλλο παράθυρο αλουμινίου 3 ετών στα μέσα του παραθύρου και από τις δυο μεριές (τις ακριανές) νιώθω ότι μπαίνει ήχος και ελάχιστος αέρας (αν και έχει τρία λάστιχα). Αν με το χέρι μου σπρώξω λίγο τα σημεία σφραγίζει απόλυτα.

Θέλει ρύθμιση; Από την τοποθέτηση το είχα παρατηρήσει αλλά ο μάστορας μου είχε πει πως δεν παίρνει άλλη ρύθμιση, 

Κακή τοποθέτηση από την αρχή;

Σκέφτηκα να βάλω βαμβάκι ανάμεσα στις εγκοπές του αλουμινίου στα σημεία αυτά μπας και κάνω κάτι.

Η άποψη σας;

Βάλε φωτό αν μπορείς.

Είναι με θερμοδιακοπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βάλε φωτό αν μπορείς.

Είναι με θερμοδιακοπή;

Είναι με θερμοδιακοπή, τα europa hybrid συγκεκριμένα.

Με την φωτογραφία δεν θα δεις κάτι, δες φαίνεται κάτι, μόνο με το αυτί θα έλεγα λόγο ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jpil είπε

Καλησπέρα σας, σε ανοιγόμενο δίφυλλο παράθυρο αλουμινίου 3 ετών στα μέσα του παραθύρου και από τις δυο μεριές (τις ακριανές) νιώθω ότι μπαίνει ήχος και ελάχιστος αέρας (αν και έχει τρία λάστιχα). Αν με το χέρι μου σπρώξω λίγο τα σημεία σφραγίζει απόλυτα.

Θέλει ρύθμιση; Από την τοποθέτηση το είχα παρατηρήσει αλλά ο μάστορας μου είχε πει πως δεν παίρνει άλλη ρύθμιση, 

Κακή τοποθέτηση από την αρχή;

Σκέφτηκα να βάλω βαμβάκι ανάμεσα στις εγκοπές του αλουμινίου στα σημεία αυτά μπας και κάνω κάτι.

Η άποψη σας;

Λογικα παραμορφωθηκε απο τη τοποθετηση που ειναι λογικο αν κρινουμε το τροπο τοποθέτησης στην ελλάδα. Αν βαλεις κατι ισιο πχ αλφαδι η πηχη ισως δεις αν κουρμπάρει. Ισως και να ρεγουλαρετε λιγο αλλα σε ενα βαθμό.  Μπορει να ειναι και απο τη κατασκευη του έτσι. Μην ανησυχεις παντως, επειδη ειμαι ψειρας ωπου πάω παρατηρω τα παραθυρα σε σπιτια κτηρια.. απεχουν πολυ απο καλη στεγανότητα. Σκέψου παλαιά πριν 50 χρονια πως ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpil είπε

Είναι με θερμοδιακοπή, τα europa hybrid συγκεκριμένα.

Με την φωτογραφία δεν θα δεις κάτι, δες φαίνεται κάτι, μόνο με το αυτί θα έλεγα λόγο ήχου

Είχα διαβάσει κάπου πως λόγω διαφοράς θερμοκρασίας μέσα έξω και συστολής του μετάλλου παραμορφώνονται. Δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωση σου, θυμήσου να τσεκάρεις ξανά με πιο ήπιο (ζεστό) καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Υπάρχει έτοιμο σε spray μορφή ?

σε ακρυλικα κανα τονο

https://www.skroutz.gr/c/2357/xromata-spray/f/1090868/kokkino.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

σε σμαλτο δυσκολα,

ισως αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει τον κοπο

https://www.praktiker.gr/p/sprei-ambro-sol-metalliko-400ml-kokkino-62694

 

Νομιζω οτι και με ενα ακρυλικο σπρει θα το κανεις ολυμπιακο μεχρι να δωσει πανελληνιες :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tornado είπε

σε ακρυλικα κανα τονο

https://www.skroutz.gr/c/2357/xromata-spray/f/1090868/kokkino.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

 

σε σμαλτο δυσκολα,

ισως αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει τον κοπο

https://www.praktiker.gr/p/sprei-ambro-sol-metalliko-400ml-kokkino-62694

 

Νομιζω οτι και με ενα ακρυλικο σπρει θα το κανεις ολυμπιακο μεχρι να δωσει πανελληνιες :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Και μία τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος

Θα πρέπει να το τρίψω με κάποιο γυαλοχαρτο ή δεν χρειάζεται και απλά να το περάσω από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε ευχαριστώ πολύ

Και μία τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος

Θα πρέπει να το τρίψω με κάποιο γυαλοχαρτο ή δεν χρειάζεται και απλά να το περάσω από πάνω?

Αν το τρίψεις θα χάσει την γιαλαδα  του μιας και μιλάμε για πλαστικό για αυτό είπα για μπογιά σμάλτου.

Έχεις δίκαιο ότι για να πιάσει το χρώμα θέλει λίγο αγριεμα αλλά αν χαλάσεις το πλαστικό δεν έχει νόημα. 

Υπάρχουν ειδικά χρώματα που πιάνουν καλά στο πλαστικό για αυτό σου είπα να πας σε ειδικό μαγαζί. 

Επεξ/σία από tornado
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...