Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα παιδιά. Ξύπνησα και βρήκα τον καθρέφτη στο μπάνιο σχεδόν πεσμένο. 

Είναι κολλημένος με χοντρή ταινία διπλής όψης σε πλακάκια, αφού ο τοίχος είναι όλος καλυμμένος με πλακάκι.

Έχει κρατήσει 1μιση χρόνο με την ταινία διπλής όψης, αλλά νομίζω οτι πρέπει να αναρτηθεί σωστά και με ασφάλεια.

Ο καθρέφτης είναι σκέτος, χωρίς κορνίζα, ένα απλό κομμάτι παραλληλόγραμμου καθρέφτη.

Τι μπορώ να κάνω για να τον στηρίξω? Ξανά ταινία διπλής όψης, κάποια σιλικόνη για πλακάκια?

Εξαρτάται και με το βαρος βέβαια αλλά υποθέτω ότι μιλάμε μόνο για καθρέφτη/τζαμί, όχι κασαθρεφτη τύπου ολόκληρο έπιπλο.

Όταν λες ταινία διπλής όψης τι τύπου εννοείς?

Οι απλές που είναι στο πάχος ταινίας χαρτοκιβωτιων  δε κάνουν για αυτή τη δουλειά. Αλλά κάτι τέτοιες λεπτές σε πλάτος αλλά κάπως παχιές, σαν να είναι από αφρολεξ κολλάνε απίστευτα. Δοκίμασε με τέτοια. 2 / 3 γραμμές πίσω από τον καθρέφτη. Το μόνο καλό είναι που λέει ο λόγος ότι θα δυσκολευτεί πολύ να τον βγάλεις αν χρειαστεί.

14 ώρες πριν, Petros Electron είπε

 

Επισης μια καλη ταινία που χρησιμοποιώ εγω ειναι αυτη

 

Τέτοιο στυλ λέω. Φαίνεται να είναι αντίστοιχη. Δε χρειάζεται να είναι 3Μ με 11.5 ευρώ τα 3μ. Είχα πάρει μια πολύ φθηνότερη και είχα πάθει πλάκα με το πόσο καλά κολλαγε, ιδιαίτερα σε λείες επιφάνειες πχ πλακάκια, τζάμια, ξύλα κλπ.

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι κανονικά. Κόψε το +. Όχι ότι έχει και τόσο σημασία στα 12 dc 

Οι κοινοι διακόπτες της αγοράς έχουν ενδειξεις 220VAC 10A.
Σε VDC όμως , απ οσο θυμαμαι οι τιμες πέφτουν.
Εγω πχ θελω να συνδεσω 4 λαμπες των 12W (12V 1A) σε εναν τετοιο.
Θα υπαρχει προβλημα ή ειμαι υπερβολικος;;
Θα ρωτησω βεβαια και σε μαγαζι. Απλα ετσι για την κουβεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ippokampos είπε

Οι κοινοι διακόπτες της αγοράς έχουν ενδειξεις 220VAC 10A.
Σε VDC όμως , απ οσο θυμαμαι οι τιμες πέφτουν.
Εγω πχ θελω να συνδεσω 4 λαμπες των 12W (12V 1A) σε εναν τετοιο.
Θα υπαρχει προβλημα ή ειμαι υπερβολικος;;
Θα ρωτησω βεβαια και σε μαγαζι. Απλα ετσι για την κουβεντα

Δεν έχεις θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ippokampos είπε

Καλησπέρα. Μια ηλεκτρολογική ερώτηση.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν απλό διακόπτη όπως της εικόνας που έχει ενδειξη 220AC σε DC φορτίο (12V Led Ε27 Λαμπα); Και αν ναι πως γίνεται η συνδεσμολογία;;;
 

diakoptis-aplos-13-10501211.jpg

Καλήμερα. Μπορεις ναι. Θα βαλεις το (+) της τροφοδοσίας μεσώ της Ν.Ο επαφής του διακόπτη και το (-) θα το εχεις μόνιμα στην λάμπα. Δες το παρακάτω σχέδιο. Αν ειναι μεγάλο το φορτίο για να μην σου μαυρίσουν οι επαφές του διακόπτη (απο τα arc) μπορείς να βάλεις εν σειρά μια αντίσταση και έναν πυκνωτή χωρίς πολικότητα. Χονδρικά 10 με 100Ω ή αντίσταση και 100uf ο πυκνωτής. Αν και δεν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα για το φορτίο μιας λάμπας LED. Όποτε τυπικά δεν χρειάζεται.

Edit: 48W στα 12V θα σου βγει περίπου 4Α φορτιο. Δεν θα εχεις θεμα με τον διακόπτη, αν θελεις βάζεις και τα υπόλοιπα για πιο χαλαρή λειτουργία του διακοπτη.

kipGx.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στις 26/2/2021 στις 9:00 ΠΜ, Petros Electron είπε

Καλημέρα. Δες εδω

Επισης θα σου πρωτεινα (αν σε παίρνει απο θεμα χώρου) στο κατω μερος να εβαζες πηχάκια για να κρατάει και το βάρος.

Επισης μια καλη ταινία που χρησιμοποιώ εγω ειναι αυτη

 

Πηχάκια λόγω χώρου δεν μπορούσαν να μπουν. Θα κρατήσω τις προτάσεις για σιλικόνη και ταινία για το μέλλον.

12 ώρες πριν, troi.g είπε

Θα πάρεις ειδική σιλικόνη που κάνει για καθρέφτες , γιατί η κοινή σιλικόνη θα στον χαλάσει . Θα βάλεις πίσω από τον καθρέφτη σε μορφή κυμάτων , και βάλε ταινία διπλής όψεως στο πάνω και στο κάτω μέρος. Τη συγκόλληση θα την κάνει η σιλικόνη , αλλά μέχρι "τραβήξει " η σιλικόνη , η ταινία διπλής όψεως θα τον κρατήσει στην θέση που θέλεις.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση. Μέχρι τώρα ήταν μόνο με ταινία διπλής όψης περιμετρικά και στο κέντρο.

11 ώρες πριν, DrLo είπε

Εξαρτάται και με το βαρος βέβαια αλλά υποθέτω ότι μιλάμε μόνο για καθρέφτη/τζαμί, όχι κασαθρεφτη τύπου ολόκληρο έπιπλο.

Όταν λες ταινία διπλής όψης τι τύπου εννοείς?

Οι απλές που είναι στο πάχος ταινίας χαρτοκιβωτιων  δε κάνουν για αυτή τη δουλειά. Αλλά κάτι τέτοιες λεπτές σε πλάτος αλλά κάπως παχιές, σαν να είναι από αφρολεξ κολλάνε απίστευτα. Δοκίμασε με τέτοια. 2 / 3 γραμμές πίσω από τον καθρέφτη. Το μόνο καλό είναι που λέει ο λόγος ότι θα δυσκολευτεί πολύ να τον βγάλεις αν χρειαστεί.

Τέτοιο στυλ λέω. Φαίνεται να είναι αντίστοιχη. Δε χρειάζεται να είναι 3Μ με 11.5 ευρώ τα 3μ. Είχα πάρει μια πολύ φθηνότερη και είχα πάθει πλάκα με το πόσο καλά κολλαγε, ιδιαίτερα σε λείες επιφάνειες πχ πλακάκια, τζάμια, ξύλα κλπ.

Ναι, μόνο καθρέφτης/τζάμι ήταν, δεν είχε καν κορνίζα. Η ταινία διπλής όψης που είχα βάλει ήταν χοντρή σαν αφρολέξ όπως λες και είχα βάλει κομμάτια περιμετρικά και στο κέντρο. 

Έκανε τόσο καλή κόλληση που τελικά στην προσπάθεια να τον βγάλω, τον έσπασα...

Ζέσταινα γύρω γύρω με θερμό αέρα για να μαλακώσει η ταινία και έμπαινα όσο μπορούσα με σπάτουλα για να την ξεκολλήσω μέχρι να μπορέσω να τον περιστρέψω για να τον βγάλω, αλλά κάποια στιγμή το παραέκανα με τη σπάτουλα και μου έκανε ρωγμή.. Τουλάχιστον έβγαλα τα νεύρα μου σπάζοντάς τον, προσεχτικά πάντα.

Απορώ πως έγειρε, η ταινία δεν ξεκόλλαγε με τίποτα....

Τουλάχιστον είχα άλλο καθρέφτη διαθέσιμο που ταιριάζει και πιο πολύ στο στυλ του μπάνιου και τοποθετήθηκε κρεμαστός με σχοινί.

Επεξ/σία από nullindex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για τους πιο έμπειρους :

 

Έχω γραμμικό σιφώνι Wirquin Venisio Slim , λιγότερο από χρόνο και ενώ στη. Αρχή ‘ρουφούσε’ γρήγορα , τώρα αργεί να τραβήξει τα νερά ως αποτέλεσμα να γεμίζει το ντουζ. Αν κλείσω το νερό τα τραβάει κανονικά , δεν μένουν .

 

καμια ιδέα ; Δεν έχει κατάλοιπα κατω από τη σχάρα 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κατω απο τη σχαρα ,αλλα εχει σιγουρα στο σωληνα μεχρι το πατοσιφωνο..

Ενα καθαρισμα της γραμμης απο το πατοσιφωνο στη ντουζιερα θα σε σωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, babisa said:

Δεν εχει κατω απο τη σχαρα ,αλλα εχει σιγουρα στο σωληνα μεχρι το πατοσιφωνο..

Ενα καθαρισμα της γραμμης απο το πατοσιφωνο στη ντουζιερα θα σε σωσει

Πως ;; Δεν υπάρχει πρόσβαση , μόνο με κάποιο υγρό καθαριστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπαρχει προσβαση στο πατοσιφωνο;;;; 

δεν γινεται αυτο..

Για αρχη,προμηθευεσαι κατι τετοιο 

Ανοιγεις το πατοσιφωνο,ανοιγεις και τη βρυση στη νουζιερα,να γεμισει

οπως λες και καθαριζεις τη γραμμη..

Και μια που εισαι εκει κανεις και το ιδιο για τη γραμμη του νιπτηρα ;)

Επεξ/σία από babisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Ερώτηση για τους πιο έμπειρους :

 

Έχω γραμμικό σιφώνι Wirquin Venisio Slim , λιγότερο από χρόνο και ενώ στη. Αρχή ‘ρουφούσε’ γρήγορα , τώρα αργεί να τραβήξει τα νερά ως αποτέλεσμα να γεμίζει το ντουζ. Αν κλείσω το νερό τα τραβάει κανονικά , δεν μένουν .

 

καμια ιδέα ; Δεν έχει κατάλοιπα κατω από τη σχάρα 

Νομιζω εχει ενα εξαρτημα και το βγαζεις και το καθαριζεις αφου σηκωσεις το μεταλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ΠάρηςΓ said:

Νομιζω εχει ενα εξαρτημα και το βγαζεις και το καθαριζεις αφου σηκωσεις το μεταλικο

εισαι αρχηγος,ειδα ενα βιντεο , ουτε ηξερα οτι βγαινει αυτο το πραγμα.

 

ολα καλα ! ευχαριστω πολυ !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τελευταίο ,

στο μπάνιο στη περιοχή του ντουζ έχω διπλή παροχή για τηλέφωνο(σπιράλ) και καταρράκτη , όταν ανοίγω τη βρύση τρέχει από τον καταρράκτη και πρέπει να τραβήξω μοχλό για το τηλέφωνο , μπορώ αυτο να το αντιστρέψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostakiss είπε

κάτι τελευταίο ,

στο μπάνιο στη περιοχή του ντουζ έχω διπλή παροχή για τηλέφωνο(σπιράλ) και καταρράκτη , όταν ανοίγω τη βρύση τρέχει από τον καταρράκτη και πρέπει να τραβήξω μοχλό για το τηλέφωνο , μπορώ αυτο να το αντιστρέψω?

Τι εννοείς καταρακτη; Βρυση; Κανονικα σε ντους δε βαζουμε τετοια μπαταρια. Δε ξερω τι εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Τι εννοείς καταρακτη; Βρυση; Κανονικα σε ντους δε βαζουμε τετοια μπαταρια. Δε ξερω τι εχεις.

μπορει να το εθεσα λανθασμενα,

εχω το παρακατω

 

αν το ανοιξεις το νερο τρεχει απο την παροχη απο το ντουζ, για να ερθει απο το τηλεφωνο πρεπει να τραβηξεις το μοχλο που βλεπεις στην εικονα.

εγω θελω να γινει αντιστροφα..

spacer.png

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθεια - γνώσεις καυστηρατζη ?

Πρόκειται να γίνουν κάποιες αλλαγές στην υπάρχουσα εγκατάσταση θέρμανσης από μένα ( τα καταφέρνω) μετά το κλείσιμο της σεζόν Μια εξ αυτών αφορά την τοποθέτηση μιας ηλεκτρομαγνητικής πετρελαίου αμέσως μετά τον διακόπτη της δεξαμενής και πριν το κεντρικό φίλτρο  Το ερώτημα :

Θα πρέπει να ενεργοποιείται ταυτόχρονα με την ηλεκτρομαγνητική του καυστήρα η κατατι νωρίτερα από την ηλεκτροβανα - θερμοστάτη ? Ο καυστήρας είναι με προθέρμανση Η δική μου άποψη είναι από ηλεκτροβανα - θερμοστάτης για να μην υπάρξει καθυστέρηση αναρρόφησης από την αντλία Η δική σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...