Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Λοιποοοον, υπάρχει ενα σπιτάκι που θα χρειαστεί μια μερικη ανακαινιση απο την οποια εχω σκοπο και επειδη εχω τη διαθεση και θα βρισκομαι Ελλαδα για αρκετο καιρο ακομα λογω του ιου και επειδη θελω να κοψω χρήματα να αναλαβω ενα μέρος μονος μου. 

Ξεκινάω με την αποθήκη η οποία ειναι 2x1:

- Θελω καταρχην μια λύση για το πάτωμα, ειναι μωσαικό. Προσπαθησα να βρω λύση στο ιντερνετ αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κατι που να κανω μονος και να φερει αποτέλεσμα. Αυτό που σκέφτομαι είναι να το τρίψω, με τι; Γυαλόχαρτο; Να φυγουν χρώματα κλπ και μετα να περάσω κάποιο γυαλιστικό, εχετε προτασεις;

Η 2η λύση θα ηταν να βαφεί με ασταρι και κάποια μπογιά πατώματος που ομως οσο περναει ο καιρός την αποκλειω γιατι δεν νομιζω να εχω καλό αποτελεσμα. 

Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20210228_171446.jpg.7606f4fdff172a24d2ae06735d700872.jpg

- Επειτα θα μπει μια ραφιερα. ΨΙλοκαταλήγω στην Pro-rack γιατι φτάνει ως τα 250 (το ταβανι ειναι 280) και μηκος 1μ στημένο με 1.01-1.02 πλατος δωματίου οπότε το παίρνει. Οι αλλες λύσεις απο πρακτικερ και leroy κλπ ενω ειναι πιο οικονομικές φτάνουν σε ύψος τα 190 που μου φαινονται χαμηλα. Ιδανικά θα ήθελα γυρω στα 220-230 αλλα δεν βρισκω κατι στα ιντερνετς.

https://www.pro-rack.gr/product/54/rafia-apothikis-rafia-elafroy-typoy-rafiera-antoxis-eos-200kgrafi-/

- Τέλος για τη βαφη, εχω την αίσθηση οτι εχει βαφεί με υδρόχρωμα, αν παρω πλαστικό θα κατσει πάνω ή θα πρεπει να παω σε υδρόχρωμα μονο; Τι παιζει με το αντίθετο; Υπάρχει τρόπος να καταλάβω τί ειναι; 

Επίσης υπάρχει ενας σωλήνας λεω να τον ξύσω λίγο με γυαλοχαρτο και μετα να τον βαψω. Φαινεται σαν να ειχε καποτε τρέξει, δεν βλεπω υγρασία παντως και από οτι μου λενε ειναι απο πιο παλια. 

Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20210228_171428.jpg.5ccd1cb8de068f286ca945efb45666e7.jpg

Βλεπω επίσης σε καποια σημεια τον τοιχο να βγαινει λιγα χιλιοστα μεσα, δεν ειναι φουσκωμα ή υγρασία αλλα κακοτεχνία στην αποθηκη. Αν το ξύσω και ριξω ενα μικρο σπατουλάρισμα εκει θα πιασει ή αδικα ο κοπος;  

Ειναι πολυ μικρη η αποθηκη για να ασχοληθεις τόσο. Για το πάτωμα αν δεν ειναι σε καλη κατασταση μπορεις να κολησεις μερικα πλακάκια οτι βρεις. Ραφιερα καλυτερα παρε απο το site. Σε praktiker κτλ δεν εχει τοσο μεγαλη γκαμα χωρια που δε τα εχουν ολα στο site για καποιο λογο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 7,9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Καλησπέρα σε όλους Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το τοπικ με σκοπό να γράφετε εδώ μέσα ότι απορίες έχετε για τεχνικά θέματα σχετικά με επισκευές για το σπίτι σας, ζημιές, μερεμετια,ανακαινίσεις, αναπαλ

Μπουζουκι..\Επεσε τρελό διαβασμα και μερτήσεις, Με βοηθησαν πολυ κατι παιδια σε ενα φορουν οργανοποιών, τα σχεδια εγιναν με κιλλίτιρι ηλεκτρολόγου και μετα τα γέμησα με κερί κόκκινο,  Κάποια

Ήθελα σε κάποιο σημείο στο εξοχικό μου να τοποθετήσω κάποιο μικρό εκκλησάκι (εικόνισμα).Πήγα σε μάντρες αλλά δεν μου άρεσαν τα έτοιμα τα οποία έβλεπα τυποποιημένα φτιαγμένα από καλούπι. Έτσι πήρα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tο πατωμα ειναι σχετικα καλο, δεν εχει τρυπες δηλαδη αλλα 40 χρονια ειδικα εκει που ηταν παλια ραφια δεν καθαρίστηκε ή γυαλίστηκε. Υποθετω οτι θα δοκιμασω πρώτα να ξήσω σοβάδες και να τα καθαρισω και μετα αποφασίζω αναλογα το αποτελεσμα.. Το σκεφτηκα μηπως εβαζα πλακάκια αλλά η πορτα ανοιγει προς τα μεσα οποτε θα θελει τριμαρισμα για να σηκωθεί 1-2εκ.

Οσο για τα ραφια οσο και να ψαχνω στο  skroutz κλπ βρισκω μονο μεχρι 190-200max θα ήθελα λιγο παραπανω.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
6 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Tο πατωμα ειναι σχετικα καλο, δεν εχει τρυπες δηλαδη αλλα 40 χρονια ειδικα εκει που ηταν παλια ραφια δεν καθαρίστηκε ή γυαλίστηκε. Υποθετω οτι θα δοκιμασω πρώτα να ξήσω σοβάδες και να τα καθαρισω και μετα αποφασίζω αναλογα το αποτελεσμα.. Το σκεφτηκα μηπως εβαζα πλακάκια αλλά η πορτα ανοιγει προς τα μεσα οποτε θα θελει τριμαρισμα για να σηκωθεί 1-2εκ.

Οσο για τα ραφια οσο και να ψαχνω στο  skroutz κλπ βρισκω μονο μεχρι 190-200max θα ήθελα λιγο παραπανω.

Για πατωμα δε ξερω, υπαρχουν λυσεις αλλα δε ξερω ποσο ευκολες ειναι στην εφαρμογη. Αν γκουγκλαρεις εταιρίες που φτιαχνουν τετοια ραφια ανετα βρισκεις 250 ειναι κλασικο νουμερο. Το μονο θεμα ειναι πως θα χρειαζεσαι σκαμπο για τα πανω πανω αναλογα και το βαρος. Τυπου dexion προσωπικα δε μου αρεσουν πολυ αν και εχω μιας και ειναι λιγο κουραστικο με τις βιδες αλλα οτι γουσταρει ο καθενας.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Για αποθήκη όλα αυτά; μήπως υπερβάλεις λίγο;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ίσως, μια φορά θα γίνει όμως μετά 40 χρόνια. Σκέφτομαι μήπως βάλω και ένα χωριό για το router πίσω από την πόρτα όταν έρθει το ftth βολεύει οπότε ας είναι περιποιημένο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 1/3/2021 στις 5:31 ΜΜ, hp8 είπε

Παιδια καλησπερα. Εχω αυλη στο σπιτι, εχω κάποιες εξωτερικες πριζες αλλα θελω να βαλω εναν εξωτερικο πινακα ωστε να μπορω νομιμα κ με ασφαλεια να μεταφερω ρευμα στην απέναντι πλευρα της αυλης.

Φανταζομαι δεν υπαρχουν πατεντες σε αυτο πρεπει να γινει δουλειά απο ηλεκτρολογο ε; ξερεις κανεις κοστος πανω κάτω; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γνωρίζει κανείς τι κόστος έχει ένα μποιλερ σε ατομικό λέβητα πετρελαίου, ώστε να ζεσταίνει νερό μέσω αυτού;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 3/3/2021 στις 5:07 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Για πατωμα δε ξερω, υπαρχουν λυσεις αλλα δε ξερω ποσο ευκολες ειναι στην εφαρμογη. Αν γκουγκλαρεις εταιρίες που φτιαχνουν τετοια ραφια ανετα βρισκεις 250 ειναι κλασικο νουμερο. Το μονο θεμα ειναι πως θα χρειαζεσαι σκαμπο για τα πανω πανω αναλογα και το βαρος. Τυπου dexion προσωπικα δε μου αρεσουν πολυ αν και εχω μιας και ειναι λιγο κουραστικο με τις βιδες αλλα οτι γουσταρει ο καθενας.

Αν μιλα΄με για μικρό αποθηκάκι, εγώ προσωπικά απλά θα το έβαφα με κάποιο χρώμα βιομηχανικών δαπέδων. Δε ξέρω κόστος αλλά πιο ευκολο και αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 ώρες πριν, mynam3 είπε

Γνωρίζει κανείς τι κόστος έχει ένα μποιλερ σε ατομικό λέβητα πετρελαίου, ώστε να ζεσταίνει νερό μέσω αυτού;

αναλογα τα λιτρα, για ενα 80αρι ξεκινας απο 80-90€ και παει κατ αναλογια...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδια καλησπερα. Εχω αυλη στο σπιτι, εχω κάποιες εξωτερικες πριζες αλλα θελω να βαλω εναν εξωτερικο πινακα ωστε να μπορω νομιμα κ με ασφαλεια να μεταφερω ρευμα στην απέναντι πλευρα της αυλης.

Φανταζομαι δεν υπαρχουν πατεντες σε αυτο πρεπει να γινει δουλειά απο ηλεκτρολογο ε; ξερεις κανεις κοστος πανω κάτω; 

Να βάλεις μόνιμο υποπίνακα είναι πρακτικά αλλαγή στην ηλεκτρολογική εγκτάσταση και θεωερητικά θες νέα χαρτιά κλπ κλπ

Αν οι πρίζεις είναι "καλές" και σου αρκεί το ρευμα που μπορούν να δώσουν για την "απένατι πελυρά της αυλής" μπορείς απλά να συνδέσεις ένα υποπίνακα μέσω της πρίζας αυτής (να μη πάει η γραμμή στο κυρίως πινακα).

Στις 1/3/2021 στις 5:00 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδια σε ενα ξυλινο επιπλο εχει πηχακια καρφωμενα πανω στα οποοα στηριζονται ραφια. 

Θελω να μετακινησω τα πηχακια ωστε ναχει μεγαλυτερο χώρο το ραφι. 

Πως βγαίνουν τα πηχακια που εχουν τοποθετηθεί με μικρες προκιτσες; 

είναι όμως μόνο προκίτσες, ή προκίτσες + κόλλα;

(μου έχει τύχει)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, DrLo είπε

Να βάλεις μόνιμο υποπίνακα είναι πρακτικά αλλαγή στην ηλεκτρολογική εγκτάσταση και θεωερητικά θες νέα χαρτιά κλπ κλπ

Αν οι πρίζεις είναι "καλές" και σου αρκεί το ρευμα που μπορούν να δώσουν για την "απένατι πελυρά της αυλής" μπορείς απλά να συνδέσεις ένα υποπίνακα μέσω της πρίζας αυτής (να μη πάει η γραμμή στο κυρίως πινακα).

είναι όμως μόνο προκίτσες, ή προκίτσες + κόλλα;

(μου έχει τύχει)

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. 

Για να εβαζα εναν υποπινακα μεσω της πριζας αυτηςβτηςνεξωτερικης τι κόστος θαχε λες πανω κατω; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. 

Για να εβαζα εναν υποπινακα μεσω της πριζας αυτηςβτηςνεξωτερικης τι κόστος θαχε λες πανω κατω; 

Δε μπορώ να εκτιμήσω. Εξαρτάται πολύ από τα υλικά που θα επιλέξεις. 

Όμως, γιατί θες υποπινακα;

Από ότι καταλαβαίνω θες απλά μερικές πρίζες στην άλλη μεριά τις αυλής. Στην ουσία θες μια μόνιμη , καλά εγκατεστημένη (πχ μέσα σε προστατευτικό σωλήνα) μπαλαντεζα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκόνταψα πάνω στο καλώδιο του τηλεφώνου και βγήκε όλη η πρίζα από τον τοίχο και βγήκαν και τα καλώδια με αποτέλεσμα να είναι νεκρό το τηλέφωνο. Πώς μπορώ να το συνδέσω πάλι; Ξέρει κανείς πού πάει το κάθε καλώδιο, ή με ποιά λογική συνδέονται;

Ή τέλος πάντων πόσα καλώδια πρέπει να είναι συνδεδεμένα για να λειτουργεί η τηλεφωνική γραμμή; Έχω λαλήσει παιδιά!

τηλεφωνικά-καλώδια.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoranb είπε

Σκόνταψα πάνω στο καλώδιο του τηλεφώνου και βγήκε όλη η πρίζα από τον τοίχο και βγήκαν και τα καλώδια με αποτέλεσμα να είναι νεκρό το τηλέφωνο. Πώς μπορώ να το συνδέσω πάλι; Ξέρει κανείς πού πάει το κάθε καλώδιο, ή με ποιά λογική συνδέονται;

Ή τέλος πάντων πόσα καλώδια πρέπει να είναι συνδεδεμένα για να λειτουργεί η τηλεφωνική γραμμή; Έχω λαλήσει παιδιά!

τηλεφωνικά-καλώδια.jpg

Το μπλε και το μπλε-άσπρο σύνδεσε στις τρύπες 2 και 3 αντίστοιχα. Εναλλακτικά στις 1 και 4. 

Με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι ανοίγεις τις υποδοχές για το καλώδιο δίνοντας μισή αριστερή στροφή και με στροφή δεξιά τις κλείνεις

Επεξ/σία από stelakis1914
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.