Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

δεν κατάλαβα Απο την στιγμή που κλείσεις με γυψοσανίδα σε ποιο φυσικό φως  αναφέρεσαι ? 

δεν μπορεί στο σημείο όπου βρίσκεται ο φεγγίτης να είναι χωνευτός; 

πχ.

2c1b9f206099a52450560309428c8896.jpg.267ef5a487d9b6bf01feae90940a9d69.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, mikes prime είπε

δεν μπορεί στο σημείο όπου βρίσκεται ο φεγγίτης να είναι χωνευτός; 

ναι Σίγουρα Δεν  κατάλαβα  ότι αναφερόσουν σε αυτό Διάβασα ταβάνι με γυψοσανίδα Αν δεν μπορείς να έχεις επιτοιχια ανοίγματα  τοτε είναι μονόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

ναι Σίγουρα Δεν  κατάλαβα  ότι αναφερόσουν σε αυτό Διάβασα ταβάνι με γυψοσανίδα Αν δεν μπορείς να έχεις επιτοιχια ανοίγματα  τοτε είναι μονόδρομος

έχεις φεγγίτη στην εμφανή σκεπή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mikes prime είπε

έχεις φεγγίτη στην εμφανή σκεπή σου;

Οχι Γιατί είμαι ρετιρέ και δεν είναι καλυμμένη όλη η ταράτσα αφ ενος αφετερου δεν με κλεινει κανενας απο γυρω για φωτισμο   Είναι διρριχτη Βάζω σκάλα για  πρόσβαση - επιθεώρηση κεραμιδιών 25 χρονια τωρα δεν έχω καθόλου νερά Το ασφλτοπανο κάνει δουλειά ακόμα Και εχω αλλαξει 2 κεραμίδια που ράγισαν από χαλάζι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2021 στις 9:16 ΠΜ, paylidis είπε

αναλογα τα λιτρα, για ενα 80αρι ξεκινας απο 80-90€ και παει κατ αναλογια...

Έχεις κάποιο λινκ?

Σε φίλου εξοχική κατοικία, όπου δεν έχει ηλιακό πατάει ένα κουμπί και ζεσταίνει νερό μέσω πετρελαίου. Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2021 στις 12:07 ΜΜ, DrLo είπε

Δε μπορώ να εκτιμήσω. Εξαρτάται πολύ από τα υλικά που θα επιλέξεις. 

Όμως, γιατί θες υποπινακα;

Από ότι καταλαβαίνω θες απλά μερικές πρίζες στην άλλη μεριά τις αυλής. Στην ουσία θες μια μόνιμη , καλά εγκατεστημένη (πχ μέσα σε προστατευτικό σωλήνα) μπαλαντεζα.

Ακριβως αυτο το τελευταίο που λες θελω. Απλα δε ξερω, επειδη θελω συσκευες που θα λειτουργουν 24 ώρες το 24ωρο εξωτερικα, αν η μπαλαντεζα όπως λες, θαναι safe ναναι μόνιμα εξω σε υγρασίες κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Έχεις κάποιο λινκ?

Σε φίλου εξοχική κατοικία, όπου δεν έχει ηλιακό πατάει ένα κουμπί και ζεσταίνει νερό μέσω πετρελαίου. Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω .

Κάτι τέτοιο δε γίνεται έτσι απλά. Το πάτημα κουμπιού είναι κλείσιμο κάποιας ηλεκτροβανας ώστε να δουλεύει ο λέβητας μόνο για ζεστό νερό. 
ένα κανονικό μπόιλερ είτε θα το δουλεύεις σαν ηλεκτρικό, είτε μαζί με τα σώματα του καλοριφέρ, είτε θα φτιάξεις ολόκληρη εγκατάσταση-αυτοματισμό...

Κ επειδή αυτό που ανέφερες στο φίλο σου το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν δε συμφέρει... καλύτερα βάλε έναν ηλιακό κ τελείωσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω κάτι για ασφαλτόπανο  μετά από πολλά χρόνια χρήσης , περάστε πάνω από το ασφαλτόπανο ένα καλό μονωτικό (κορυφαίο το hyperdesmo) και τελειώνετε μια για πάντα . Αρκεί να μην χτυπηθεί . Στα ασφαλτόπανα προσοχή στις γωνιές , υδρορροές και τσακίσεις , εκεί υποφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Ζω σε αρκετά παλιό σπίτι με και έχει μπαλκονόπορτα πολύ παλιάς χρονολογίας με τα πολύ λεπτά τζάμια. Εχθές το βράδυ κοπανισε από τον αέρα το ένα παραθυρόφυλλο και έσπασε ένα από τα 8 τετραγωνα τζάμια που έχει. Ξέρετε περίπου τι κόστος επισκευής έχει αυτή η ζημιά; Μπορώ μήπως να το επισκευάσω μόνος μου χωρίς να έχω κάποια εξειδικευμένη εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, evkar είπε

Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω κάτι για ασφαλτόπανο  μετά από πολλά χρόνια χρήσης , περάστε πάνω από το ασφαλτόπανο ένα καλό μονωτικό (κορυφαίο το hyperdesmo) και τελειώνετε μια για πάντα . Αρκεί να μην χτυπηθεί . Στα ασφαλτόπανα προσοχή στις γωνιές , υδρορροές και τσακίσεις , εκεί υποφέρουν. 

το έχω ξανακούσει το συγκεκριμένο προιόν, ότι κάνει τρομερή μόνωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panos panoss είπε

Ξέρετε περίπου τι κόστος επισκευής έχει αυτή η ζημιά; Μπορώ μήπως να το επισκευάσω μόνος μου χωρίς να έχω κάποια εξειδικευμένη εμπειρία;

Βρες το πιο κοντινό τζαμάδικο και ρώτησε τους, μικρό πρέπει να είναι το κόστος, αλλά μάλλον θα πρέπει να τους το πας εκεί. Για μόνος σου δεν το βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βρες το πιο κοντινό τζαμάδικο και ρώτησε τους, μικρό πρέπει να είναι το κόστος, αλλά μάλλον θα πρέπει να τους το πας εκεί. Για μόνος σου δεν το βλέπω.

Αν μου κόψουν το τζαμί στις διαστάσεις που πρέπει, είναι δύσκολο να το μερασω μόνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, panos panoss είπε

Αν μου κόψουν το τζαμί στις διαστάσεις που πρέπει, είναι δύσκολο να το μερασω μόνος;

Είναι δικό σου το σπίτι; Αν είσαι ενοικιαστής, μήπως να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη πρώτα.

Μια φωτογραφία ίσως να βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Είναι δικό σου το σπίτι; Αν είσαι ενοικιαστής, μήπως να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη πρώτα.

Μια φωτογραφία ίσως να βοηθούσε.

Αν μιλάμε για παλιά σιδερένια τζαμαρία (με στρατζαριστά) αυτές έχουν από την μέσα πλευρά, λαμάκια (στραντζαριστά) σε διατομή τετράγωνη ή Π, βιδωμένα (συνήθως 2 βίδες σε κάθε λαμάκι σε κάθε πλευρά του τζαμιού -στις 4πλευρές-) πάνω στο σκελετό, κάθετα στην επιφάνεια του τζαμιού.

Το πιο δύσκολο είναι να ξεβιδώσεις τις βίδες !

(είναι συνήθως σκουριασμένες και ίσως να χρειαστείς μερικές μεγαλύτερης διαμέτρου νέες λαμαρινόβίδες αν κάποιες τρύπες του σκελετού είναι χαλαρές/χαλασμένες)

Καθαρίζεις καλά σκελετό και λαμάκια (από στόκους και σκουριές, μετράς τις διαστάσεις και αφήνεις τουλάχιστο 1-2χιλ περιθώριο (μικρότερο τζάμι για συστολές/διαστολές)

Για στοκάρισμα/στερέωμα του τζαμιού μπορείς να βάλεις ή τον κλασικό τζαμόστοκο (από το τζαμά ή από χρωματοπωλείο) ή σιλικόνη.  Μια καλή σιλικόνη (εξωτερικής χρήσης να αντέχει τις UV) καλύτερη και μάλλον πιο εύχρηστη.

Καλή επιτυχία !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...