Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, pavloa είπε

Πριν 3 χρόνια είχα πάρει αυτές τις άσπρες πέτρες για διακόσμηση, τις είχα αγοράσει απο κατάστημα με οικοδομικά υλικά.

Έχουν αρχίσει να μαυρίζουν- κιτρινίζουν.

Ξέρετε αν μπορώ να τις καθαρίζω με κάτι ώστε να επανέλθει το άσπρο τους χρώμα? Να πω οτι δεν είναι βαμμένες είναι απο μόνες τους άσπρες.

Δεν είδα να απαντήσει κάποιος.

Εγώ θα δοκίμαζα κάποιο λευκαντικό ή και χλωρίνη σε 1-2 βότσαλα και ανάλογα με το αποτέλεσμα συνεχίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν είδα να απαντήσει κάποιος.

Εγώ θα δοκίμαζα κάποιο λευκαντικό ή και χλωρίνη σε 1-2 βότσαλα και ανάλογα με το αποτέλεσμα συνεχίζεις.

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το πάνελ πολυουρεθάνης. Συνίσταται για κατασκευή σκεπής κατοικήσιμου χώρου αντί για εγκατάσταση κεραμοσκεπής;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Να πω και εγώ μια χαζομάρα. Δοκίμασε να βάλεις μερικές σε ζεστό βραστό νερό με λίγο λευκό ξίδι και μαγειρική σόδα. Τον νου σου μόνο γιατί η σόδα αφρίζει. Βάζε την λίγο λίγο.Γενικά αυτό το μείγμα ειναι πολυ καλο καθαριστικό και έχω καθαρίσει διάφορα αντικείμενα. Ισως να κανει και σε εσενα δουλεια.

1 ώρα πριν, mikes prime είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη γνώμη σας, σχετικά με το πάνελ πολυουρεθάνης. Συνίσταται για κατασκευή σκεπής κατοικήσιμου χώρου αντί για εγκατάσταση κεραμοσκεπής;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλε μου η πολυουρεθανη ειναι ενα υλικό με πολυ καλές θερμομονωτικές ικανότητες. Το κακο ειναι οτι δεν είναι βραδύκαυστο σαν υλικό στην φωτιά, απεναντίας θα έλεγα οτι είναι το αντίθετο. Έχω έναν κατασκευασμένο οικίσκο όλος από πάνελ πολυουρεθανης. Άπλα αν προχωρήσεις να έχεις κατά νου τα παραπάνω και να ξέρεις οτι δεν πρέπει πουθενά η πολυορεθανη να είναι εκτιθέμενη γιατί πολυμερίζεται εύκολα από τον ήλιο, την βροχή και τις λοιπές καιρικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Φιλε μου η πολυουρεθανη ειναι ενα υλικό με πολυ καλές θερμομονωτικές ικανότητες. Το κακο ειναι οτι δεν είναι βραδύκαυστο σαν υλικό στην φωτιά, απεναντίας θα έλεγα οτι είναι το αντίθετο. Έχω έναν κατασκευασμένο οικίσκο όλος από πάνελ πολυουρεθανης. Άπλα αν προχωρήσεις να έχεις κατά νου τα παραπάνω και να ξέρεις οτι δεν πρέπει πουθενά η πολυορεθανη να είναι εκτιθέμενη γιατί πολυμερίζεται εύκολα από τον ήλιο, την βροχή και τις λοιπές καιρικές συνθήκες.

Όταν λες πολυμερίζεται; χρειάζεται συχνά αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι κλεισμένη σε κάτι, πχ ανάμεσα σε πάνελ (σάντουιτς) δεν παθαίνει τίποτα. Αν στα τελειώματα όμως του πάνελ είναι εκτεθειμένη θα χαλάσει. Αυτό μπορείς να το δεις και μόνος σου αν πάρεις εναν αφρό (σπρέι) και ψεκάσεις καπου και το αφησεις λιγο καιρο στον ήλιο, την βροχή κτλπ. Θα δεις οτι θα αρχίσει να μαζεύει, να αλλάζει χρώμα και με τον καιρο και στο τελος θα γίνεται τρήματα. Αυτο λέω με τον όρο ότι πολυμερίζεται. Αυτό έπαθα και εγώ στην στεγή του οικίσκου εκεί που τελείωναν τα πανελ (σάντουιτς) η πολυουρεθανη ήταν εκτεθειμένη και με τον καιρό άρχισε να μου χαλάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2021 στις 11:37 ΠΜ, johnyboy είπε

Τι γνώμη έχετε για την Ideal Standard? Γενικά για όλα, καζανακια (εντοιχισμένο), μπαταρίες, πορσελάνες κλπ?

Και οι μπαταρίες της ideal είναι καλές , και της grohe καλύτερες, ότι πάρεις κοιτάζεις έαν στο μέλλον θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικά. Σε εντοιχισμένο καζανάκι , κοιτάς αποκλειστικά geberit ή grohe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, troi.g είπε

Και οι μπαταρίες της ideal είναι καλές , και της grohe καλύτερες, ότι πάρεις κοιτάζεις έαν στο μέλλον θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικά. Σε εντοιχισμένο καζανάκι , κοιτάς αποκλειστικά geberit ή grohe.

Όπου και να πήγα, τα γκροχε αν και πιο φθηνά, δεν μου τα πρότειναν σαν καλή λύση, αλλά σαν φθηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnyboy είπε

Όπου και να πήγα, τα γκροχε αν και πιο φθηνά, δεν μου τα πρότειναν σαν καλή λύση, αλλά σαν φθηνή.

Εγώ προσωπικά προτιμώ τα grohe , αν και οι περισσότεροι θέλουν και βάζουν geberit. Και τα δύο είναι κορυφαία , μη μπλέξεις με άλλη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Εγώ προσωπικά προτιμώ τα grohe , αν και οι περισσότεροι θέλουν και βάζουν geberit. Και τα δύο είναι κορυφαία , μη μπλέξεις με άλλη μάρκα.

Δεν ξέρω ακόμα, έχω ideal standard στην προσφορά και το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εντοιχισμένα ο αρχιτέκτονας μου με αποθάρρυνε, λέγοντας ότι όπου έχουν βάλει βγάζουν προβλήματα με τα άλατα κλπ και στο τέλος οι πελάτες τα καταργούν και βάζουν τα κλασσικά. 

Ο υδραυλικός μου από την άλλη μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να βάλω μόνο grohe γιατί είναι η μόνη εταιρεία που βρίσκει ότι θέλει από ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για εντοιχισμένα ο αρχιτέκτονας μου με αποθάρρυνε, λέγοντας ότι όπου έχουν βάλει βγάζουν προβλήματα με τα άλατα κλπ και στο τέλος οι πελάτες τα καταργούν και βάζουν τα κλασσικά. 

Ο υδραυλικός μου από την άλλη μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να βάλω μόνο grohe γιατί είναι η μόνη εταιρεία που βρίσκει ότι θέλει από ανταλλακτικά.

Δε μπορει να παθει και πολλα ενα πλαστικο δοχείο ειναι. Για να σπασει μονο αν το τρυπησεις. Οι μηχανισμοι αλλαζουν ολοι. Το καλο ειναι πως γλυτωνεις και βρωμια που μαζευει ενα κλασικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 9:21 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Δε μπορει να παθει και πολλα ενα πλαστικο δοχείο ειναι. Για να σπασει μονο αν το τρυπησεις. Οι μηχανισμοι αλλαζουν ολοι. Το καλο ειναι πως γλυτωνεις και βρωμια που μαζευει ενα κλασικο

Και όμως νομίζω ότι είναι ποιο ευαίσθητα έχω εντοιχιζομενο και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω ανταλλακτικό και δύσκολα θα το πιάσει κάποιος.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...