Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Ξεκάθαρα η 3η κατά την άποψη μου!

Στην 1η μπαίνεις και πέφτεις κατευθείαν στην λεκάνη.

Στην 2η κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Η 3η είναι ΟΚ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Μια παρατήρηση , σχεδόν πάντα η Λεκάνη μας οδηγεί πως θα σχεδιάσουμε το μπάνιο. Εσένα σου είπε ο υδραυλικός σου ότι μπορεί να αλλάζει σε όποιον τοίχο σε βολεύει εσένα; Εκτός εάν έχει πολύ γέμισμα το δάπεδο , οπότε να την "τρέξει" κάτω. Ο υδραυλικός σου τι σου προτείνει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Μια παρατήρηση , σχεδόν πάντα η Λεκάνη μας οδηγεί πως θα σχεδιάσουμε το μπάνιο. Εσένα σου είπε ο υδραυλικός σου ότι μπορεί να αλλάζει σε όποιον τοίχο σε βολεύει εσένα; Εκτός εάν έχει πολύ γέμισμα το δάπεδο , οπότε να την "τρέξει" κάτω. Ο υδραυλικός σου τι σου προτείνει;

 

Θα τον δω αύριο... σε μια πρώτη «ανάγνωση», ο άνθρωπος που μου έβγαλε τα πλακάκια μου ειπε ότι ειναι πιθανό να μπορεί να παει απέναντι (τώρα ειναι χοντρικά όπως στην πρώτη εικόνα), αλλα ότι θα μου το βεβαιώσει ο υδραυλικός. 
 

0DDA727A-B008-486D-B67D-C44FD5186338.jpeg.7dadd174f0ecacc804dc618eec51ff85.jpeg

Πάντως μετα απο όσα διάβασα μάλλον «κλίνω» προς την άποψη σου, δλδ εικόνα 2, όλα στην αριστερή πλευρά όπως μπαίνω στο μπάνιο... 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις και το ενδιαφέρον παιδιά!

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Θα τον δω αύριο... σε μια πρώτη «ανάγνωση», ο άνθρωπος που μου έβγαλε τα πλακάκια μου ειπε ότι ειναι πιθανό να μπορεί να παει απέναντι (τώρα ειναι χοντρικά όπως στην πρώτη εικόνα), αλλα ότι θα μου το βεβαιώσει ο υδραυλικός. 
 

0DDA727A-B008-486D-B67D-C44FD5186338.jpeg.7dadd174f0ecacc804dc618eec51ff85.jpeg

Πάντως μετα απο όσα διάβασα μάλλον «κλίνω» προς την άποψη σου, δλδ εικόνα 2, όλα στην αριστερή πλευρά όπως μπαίνω στο μπάνιο... 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις και το ενδιαφέρον παιδιά!

Έτσι ήταν και το δικό μου παλιά. Καθόσουν στη λεκάνη κι έδινες κουτουλιές στο νιπτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιάξει 2 μικρές ραφιέρες απο τάβλες, τις οποιες τις περασα με ενα χέρι χρωμα εμποτισμου. Επειδη δεν μου αρεσε το αποτελεσμα, θα τις βαψω με λευκη λαδομπογια. Χρειάζονται παλι τριψιμο με γυαλοχαρτο λετε ή ειναι αχρειαστο αφου εχει ποτισει μεσα το ξυλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Θα τον δω αύριο... σε μια πρώτη «ανάγνωση», ο άνθρωπος που μου έβγαλε τα πλακάκια μου ειπε ότι ειναι πιθανό να μπορεί να παει απέναντι (τώρα ειναι χοντρικά όπως στην πρώτη εικόνα), αλλα ότι θα μου το βεβαιώσει ο υδραυλικός. 
 

0DDA727A-B008-486D-B67D-C44FD5186338.jpeg.7dadd174f0ecacc804dc618eec51ff85.jpeg

Πάντως μετα απο όσα διάβασα μάλλον «κλίνω» προς την άποψη σου, δλδ εικόνα 2, όλα στην αριστερή πλευρά όπως μπαίνω στο μπάνιο... 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις και το ενδιαφέρον παιδιά!

Για θερμαντικό προτείνω μια πετσετοκρεμάστρα δίπλα από την ντουζιέρα, απέναντι από την λεκάνη. Βολεύει για να κρεμάς τις πετσέτες να τις παίρνεις ζεστές μετά το ντους (επίσης αν δεν μπορείς να σηκωθείς από την λεκάνη, πιάνεσαι και τραβιέσαι :) :) :) )

Αν σε παίρνει για σωληνώσεις, βέβαια!!!

Επίσης, κάτι που θα πρότεινα ανεπιφύλακτα, είναι πριν το πλακάκι να τοποθετήσεις μεμβράνη στεγανοποιητική σε ντουζιέρα και δάπεδο!
https://www.ceresit.com.gr/el/products/tiling/tiling-waterproofing/sealing-tapes-membranes-others/ceresit-cl-69.html

https://www.bostik.com/greece/el/catalog/product/construction/emea/greece/product-ardatec-membran/

ενδεικτικές λύσεις...συζήτα το με τον πλακά σου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για θερμαντικό προτείνω μια πετσετοκρεμάστρα δίπλα από την ντουζιέρα, απέναντι από την λεκάνη. Βολεύει για να κρεμάς τις πετσέτες να τις παίρνεις ζεστές μετά το ντους (επίσης αν δεν μπορείς να σηκωθείς από την λεκάνη, πιάνεσαι και τραβιέσαι :) :) :) )

Αν σε παίρνει για σωληνώσεις, βέβαια!!!

Επίσης, κάτι που θα πρότεινα ανεπιφύλακτα, είναι πριν το πλακάκι να τοποθετήσεις μεμβράνη στεγανοποιητική σε ντουζιέρα και δάπεδο!
https://www.ceresit.com.gr/el/products/tiling/tiling-waterproofing/sealing-tapes-membranes-others/ceresit-cl-69.html

https://www.bostik.com/greece/el/catalog/product/construction/emea/greece/product-ardatec-membran/

ενδεικτικές λύσεις...συζήτα το με τον πλακά σου!

Γενικά στην Ελλάδα δεν βάζουμε υγρομονωση στα μπάνια. Εγω μιλησα με καμια 30ρια πλακαδες για να δεχτεί να βαλει. Γενικά πιστευω δεν ειναι απαραιτητη ειδικα που θα έχει πορσελανη για ντουσιερα και οχι στο πλακακι. Ακομα και έτσι το χειροτερο ειναι να φουσκωσει λιγο το ταβανι με τα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικά στην Ελλάδα δεν βάζουμε υγρομονωση στα μπάνια. Εγω μιλησα με καμια 30ρια πλακαδες για να δεχτεί να βαλει. Γενικά πιστευω δεν ειναι απαραιτητη ειδικα που θα έχει πορσελανη για ντουσιερα και οχι στο πλακακι. Ακομα και έτσι το χειροτερο ειναι να φουσκωσει λιγο το ταβανι με τα χρονια.

Δεν βάζουμε γιατί δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Δεν βάζουμε γιατί δεν ξέρουμε την τύφλα μας.

Ναι αν και καποιες εταιρίες μονωσεων που το αναλαμβανουν ειναι υπερβολικα ακριβες. Για τοποθέτηση τσιμεντοειδους μονωσης μου ζητησαν 6.000 ευρω για 25 τετραγωνικά κάτω απο πλακάκια μαζι με αποξυλωση χωρις κολλα και πλακάκια σε εξωτερικο χωρο.

Μερικοι πλακάδες βάζουν αλλα ειναι λίγοι. Και ακομα και να βρει καποιον που να βαζει ειναι ζητημα αν θα το βάλει σωστά μιας και θελει σωστό υποστρωμα κτλ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι αν και καποιες εταιρίες μονωσεων που το αναλαμβανουν ειναι υπερβολικα ακριβες. Για τοποθέτηση τσιμεντοειδους μονωσης μου ζητησαν 6.000 ευρω για 25 τετραγωνικά κάτω απο πλακάκια μαζι με αποξυλωση χωρις κολλα και πλακάκια σε εξωτερικο χωρο.

Μερικοι πλακάδες βάζουν αλλα ειναι λίγοι. Και ακομα και να βρει καποιον που να βαζει ειναι ζητημα αν θα το βάλει σωστά μιας και θελει σωστό υποστρωμα κτλ.. 

Συγγνώμη το ακριβό δεν το καταλαβαίνω! Πρόκειται για μια μεμβράνη που έρχεται σε ρολό και τοποθετείται πανεύκολα από 2 άτομα, με την κόλλα της, σε 1 μέρα την έχουν βάλει και την άλλη μέρα κολλάνε πλακάκια. Να δώσεις δηλαδή 1 extra μεροκάματο του μάστορα + 1 του βοηθού, μέχρι εκεί (κόστος εργασίας +150€ και πλούσια!) + το κόστος της μεμβράνης/κόλλας βέβαια. Το κάνεις και γλιτώνεις μούχλες και υγρασίες στις ντουλάπες δίπλα από το μπάνιο, γιατί δεν είναι μόνο η υγρασία του δαπέδου, από τους αρμούς διαπερνά πολλή υγρασία η οποία μέσω των τριχοειδών φαινομένων διαπερνά και εμποτίζει την τοιχοποιία και τα δάπεδα. Σε μη καλά αεριζόμενους χώρους έχουμε προβλήματα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, σε ένα νέο σπίτι που νοίκιασα εχω δυο θεματικά. Το πρωτο οπως καθαριζα τα ντουλαπια της κουζινας πριν βαλω τα πράγματα μου μου έμεινε στο χερι το ενα κατω απ τον νεροχύτη. Το θεμα ειναι οτι η τρυπουλα που μπαινει η βιδα του μεντεσέ εχει ανοιξει και δεν κάθετε πλέον ( το εχω βγαλει ολο το ντουλάπι μην μου γκρεμιστεί ολο απ το βάρος). Το αλλο θεμα και πιο σοβαρο ειναι στο μπανιο στο σημειο της πορτας εχει ραγισει ενα πλακακι, εχει φυγει ενα μεγαλο μερος της κόλας το βλεπω φουσκομενο (δεν αποκλείω να είναι εργολαβικο λάθος εχει πολλά η πολυκατοικία) και τα 2-3 πλακακια γυρο γυρο τα ακουω κουφια. Θα ενημερωθει φυσικα ο ιδιοκτήτης αλλα σαν πασης φυσης αρνητικος ανθρωπος πιστευω οτι δεν θα ασχοληθεί οποτε σκεφτομαι τι μπορω να κανω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Καλησπέρα παιδιά, σε ένα νέο σπίτι που νοίκιασα εχω δυο θεματικά. Το πρωτο οπως καθαριζα τα ντουλαπια της κουζινας πριν βαλω τα πράγματα μου μου έμεινε στο χερι το ενα κατω απ τον νεροχύτη. Το θεμα ειναι οτι η τρυπουλα που μπαινει η βιδα του μεντεσέ εχει ανοιξει και δεν κάθετε πλέον ( το εχω βγαλει ολο το ντουλάπι μην μου γκρεμιστεί ολο απ το βάρος). Το αλλο θεμα και πιο σοβαρο ειναι στο μπανιο στο σημειο της πορτας εχει ραγισει ενα πλακακι, εχει φυγει ενα μεγαλο μερος της κόλας το βλεπω φουσκομενο (δεν αποκλείω να είναι εργολαβικο λάθος εχει πολλά η πολυκατοικία) και τα 2-3 πλακακια γυρο γυρο τα ακουω κουφια. Θα ενημερωθει φυσικα ο ιδιοκτήτης αλλα σαν πασης φυσης αρνητικος ανθρωπος πιστευω οτι δεν θα ασχοληθεί οποτε σκεφτομαι τι μπορω να κανω μονος μου.

αυτά δεν τα είδες όταν πήγες να το νοικιάσεις Σ ?  Αυτες οι βλάβες αν δεν έχεις σχέση (εννοώ να τις έκανες) εσύ είναι του ιδιοκτήτη και δεν πληρώνεις τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Καλησπέρα παιδιά, σε ένα νέο σπίτι που νοίκιασα εχω δυο θεματικά. Το πρωτο οπως καθαριζα τα ντουλαπια της κουζινας πριν βαλω τα πράγματα μου μου έμεινε στο χερι το ενα κατω απ τον νεροχύτη. Το θεμα ειναι οτι η τρυπουλα που μπαινει η βιδα του μεντεσέ εχει ανοιξει και δεν κάθετε πλέον ( το εχω βγαλει ολο το ντουλάπι μην μου γκρεμιστεί ολο απ το βάρος). Το αλλο θεμα και πιο σοβαρο ειναι στο μπανιο στο σημειο της πορτας εχει ραγισει ενα πλακακι, εχει φυγει ενα μεγαλο μερος της κόλας το βλεπω φουσκομενο (δεν αποκλείω να είναι εργολαβικο λάθος εχει πολλά η πολυκατοικία) και τα 2-3 πλακακια γυρο γυρο τα ακουω κουφια. Θα ενημερωθει φυσικα ο ιδιοκτήτης αλλα σαν πασης φυσης αρνητικος ανθρωπος πιστευω οτι δεν θα ασχοληθεί οποτε σκεφτομαι τι μπορω να κανω μονος μου.

Πες το στον ιδιοκτητη και βλεπεις. Για να εχει κουφωσει το πλακάκι κατι δε παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...