Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πες το στον ιδιοκτητη και βλεπεις. Για να εχει κουφωσει το πλακάκι κατι δε παει καλα.

Τα πλακακια σιγουρα δεν μπορω να τα φτιαξω εγω αλλα το ντουλαπι αν ειναι κατι ευκολο δεν θελω να τον βαζω να φερνει μαστορα για 15 λεπτα δουλεια ας το κανω μονος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στα μαστόρια του φόρουμ. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να φτιάξω υπαίθρια κουζίνα πάνω στη ταράτσα μου και θα ήθελα να ακούσω ιδέες και προτάσεις ως προς τη κατασκευή. 

Δε θα κάνω χτιστή κατασκευή για το βάρος αλλά μεταλλικό σκελετό, τσιμεντοσανιδα και ντυσιμο με πλακάκι. 

Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε γυψοσανιδά για το όλο εγχείρημα. Να μου φτιάξει το σκελετό με ενισχυμένο προφίλ για γυψοσανίδα και να μου το ντύσει με τσιμεντοσανιδα.

Είναι σωστή αυτή η σκέψη η να απευθυνθώ αλλού;

Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας και για τα πορτακια που φαίνονται στο σχέδιο. Σκέφτομαι η να είναι inox είναι να τα φτιάξω με προφίλ αλουμινίου. Στο σημείο που θα μπει το εντοιχισμένο ψυγείο θα ήθελα η πρόσοψη του να ντυθεί με το ίδιο υλικό από τα υπόλοιπα πορτακια. Γίνεται;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη

Πρόσοψη μέτρα.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια περασα ενα βερνικι ενποτισμου σε ξυλο το οποιο έχει ομως κάποιες μεταλλικες λεπτομεριες οι οποίες απο ασημι εγιναν καφέ στο χρώμα του βερνικιου. Μπορει καπως να καθαρισει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα στα μαστόρια του φόρουμ. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να φτιάξω υπαίθρια κουζίνα πάνω στη ταράτσα μου και θα ήθελα να ακούσω ιδέες και προτάσεις ως προς τη κατασκευή. 

Δε θα κάνω χτιστή κατασκευή για το βάρος αλλά μεταλλικό σκελετό, τσιμεντοσανιδα και ντυσιμο με πλακάκι. 

Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε γυψοσανιδά για το όλο εγχείρημα. Να μου φτιάξει το σκελετό με ενισχυμένο προφίλ για γυψοσανίδα και να μου το ντύσει με τσιμεντοσανιδα.

Είναι σωστή αυτή η σκέψη η να απευθυνθώ αλλού;

Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας και για τα πορτακια που φαίνονται στο σχέδιο. Σκέφτομαι η να είναι inox είναι να τα φτιάξω με προφίλ αλουμινίου. Στο σημείο που θα μπει το εντοιχισμένο ψυγείο θα ήθελα η πρόσοψη του να ντυθεί με το ίδιο υλικό από τα υπόλοιπα πορτακια. Γίνεται;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη

Πρόσοψη μέτρα.JPG

Αφού θα το ντύσεις με πλακάκι , σκέψου και το αλφαμπλοκ που είναι ελαφρύ , και να μπλέξεις με ένα μάστορα , όπου θα στο χτίσει και θα το ντύσει με πλακάκια. Εάν σε παίρνει το οικονομικό προτίμησε inox. Λογικά εάν το ψυγείο είναι εντοιχιζόμενο , θα παίρνει μπροστά επένδυση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα στα μαστόρια του φόρουμ. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά να φτιάξω υπαίθρια κουζίνα πάνω στη ταράτσα μου και θα ήθελα να ακούσω ιδέες και προτάσεις ως προς τη κατασκευή. 

Δε θα κάνω χτιστή κατασκευή για το βάρος αλλά μεταλλικό σκελετό, τσιμεντοσανιδα και ντυσιμο με πλακάκι. 

Σκέφτομαι να απευθυνθώ σε γυψοσανιδά για το όλο εγχείρημα. Να μου φτιάξει το σκελετό με ενισχυμένο προφίλ για γυψοσανίδα και να μου το ντύσει με τσιμεντοσανιδα.

Είναι σωστή αυτή η σκέψη η να απευθυνθώ αλλού;

Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας και για τα πορτακια που φαίνονται στο σχέδιο. Σκέφτομαι η να είναι inox είναι να τα φτιάξω με προφίλ αλουμινίου. Στο σημείο που θα μπει το εντοιχισμένο ψυγείο θα ήθελα η πρόσοψη του να ντυθεί με το ίδιο υλικό από τα υπόλοιπα πορτακια. Γίνεται;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη

Πρόσοψη μέτρα.JPG

Δες και τα rowmat boards. Τα είδα πρόσφατα και σχημάτισα θετικη εικόνα για τέτοιες δουλειές!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα τεχνικό θέμα εχω παιδιά για οποιον μπορεί να απαντησει.
Πριν 2 μέρες εγινε συντηρηση στο λεβητα πετρελαιου και ο τεχνικός αντικατέστησε το παλιό εξαεριστικό δικτύου με ενα αλλο μαρκας HHQ με δύο εξαερωτές (φωτό).

Σημερα για να κάνω εξαέρωση ανοιξα το κοκκινο πώμα που είναι η χειροκίνητη και μονομιάς βγήκε ο αέρας που είχε μαζέψει το δίκτυο και έπειτα άρχισε να τρεχει νερο.

Το προβλημα είναι οτι με βαση τις οδηγίες: αφου εβγαζα το κοκκινο πώμα, έπρεπε με ενα κατσαβίδι να πατησω μεσα στην τρυπα το δισκακι για να γινει η χειροκινητη εξαερωση. Ομως τελικά μεσα στην τρύπα δεν υπηρχε το δισκάκι αυτο παρα μονο 1 οπή. Το δισκακι αυτο τελικα βρισκοταν μεσα στο μαυρο πωμα και λειτουργει σωστα. Μονο οταν το πατησα με κατσαβιδι πεταξε νερο. Λετε να μπερδεψε τα πωματα ο τεχνικός;

Πως θα γινει τωρα η αυτοματη εξαερωση απο το πώμα χωρις δισκάκι αφου αν το αφησω λάσκα θα τρεξει νερό. Παντως και τα 2 πλαστικά πώματα έχουν μια μικρη τρυπούλα στην πανω μεριά τους.

Εχω τελικά προβλημα με το ανταλλακτικο; σας εχει τυχει κατι τετοιο;

 

 

hansa.jpg

Επεξ/σία από nickmanak
Αλλαγες στην περιγραφή του προβλήματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ετρεχε μπολικο νερο μονο το αυτοματο εξαεριστικο και μονο οταν εβγαζα το πωμα του. Σημερα απλα δακρυζει πολυ σιγανα και αφου παλι αφαιρεσω το πωμα. Δεν ξερω τι εγινε και μειωθηκε η ροη σημερα. Επισης το πρωι βρηκα το δοχειο διαστολης να σταζει ελαφρα και το εσφιξα γιατι ηταν χαλαρο.

Προς το παρον εχω σφιγμενα και τα 2 πωματα του εξαερωτικου αλλα δεν ξερω αν ετσι θα λειτουργει η αυτοματη εξαερωση. Ο μαστορας τηλεφωνικα μου πε:  "αστα βιδωμενα".

Τι να πω δεν ξερω. Το μανομετρο της πιεσης πεφτει κοντα στο 0.5bar οταν περασει η ωρα και δεν αναψει ο λεβητας, αλλα μετα ανεβαινει στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλοι μάστορες,

θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω ένα στέγαστρο στην αυλή μου για να προσφέρει σκίαση το καλοκαίρι (υπάρχει τραπέζι για άραγμα από κάτω), αλλά να είναι και στεγανό για το χειμώνα και να προστατεύει 2 παράθυρα από τη βροχή. Έχω αποφασίσει για λόγους αισθητικής ο σκελετός να είναι ξύλινος και μάλλον ραμποτε. Αυτό που με προβληματίζει είναι το από πάνω, το οποίο αν χρειαστεί θα το δώσω να το φτιάξει άλλος.
 
Έχετε να προτείνετε κάτι ανάμεσα σε κλασσικό κεραμίδι, πάνελ πολυουρεθάνης, ασφαλτικό κεραμίδι και διάφανο πολυκαρβονικό; (το τελευταίο χωρίς ραμποτέ για να κερδίσω φως στα δωμάτια και με κάποιο πανί για σκίαση το καλοκαίρι).
 
Απ' όσο ρώτησα η διαφορά στην τιμή είναι μικρή για τα 10 τ.μ. που θέλω, οπότε τα μόνα που με νοιάζουν είναι η αισθητική, το μικρό βάρος (για να μην χρειαστεί επιπλέον κολώνα) και η αντοχή στον χρόνο ή σε κανά χαλάζι. Το πάνελ-κεραμίδι το έχω δοκιμάσει αλλού και είναι μια χαρά αλλά δεν μου πολυαρέσει στο μάτι. Τα πολυκαρβονικά δεν τα ξέρω, μου θυμίζουν λίγο καφετέρια, αλλά αν είναι να κερδίσω σε φως στα δωμάτια τα σκέφτομαι. Κλίνω προς το ασφαλτικό κεραμίδι αλλά δεν το γνωρίζω καθόλου, μόνο σε φωτό το έχω δει. Μήπως το καλοκαίρι βράζει όταν το βαράει ο ήλιος και δεν μπορείς να κάτσεις από κάτω;  Έχει αντοχή; Από την άλλη το στέγαστρο θα μπει έξω από κρεβατοκάμαρα οπότε με νοιάζει αυτό που θα επιλέξω να μην κάνει και πολύ θόρυβο όταν βρέχει δυνατά. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;
 
Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickmanak είπε

Χθες ετρεχε μπολικο νερο μονο το αυτοματο εξαεριστικο και μονο οταν εβγαζα το πωμα του. Σημερα απλα δακρυζει πολυ σιγανα και αφου παλι αφαιρεσω το πωμα. Δεν ξερω τι εγινε και μειωθηκε η ροη σημερα. Επισης το πρωι βρηκα το δοχειο διαστολης να σταζει ελαφρα και το εσφιξα γιατι ηταν χαλαρο.

Προς το παρον εχω σφιγμενα και τα 2 πωματα του εξαερωτικου αλλα δεν ξερω αν ετσι θα λειτουργει η αυτοματη εξαερωση. Ο μαστορας τηλεφωνικα μου πε:  "αστα βιδωμενα".

Τι να πω δεν ξερω. Το μανομετρο της πιεσης πεφτει κοντα στο 0.5bar οταν περασει η ωρα και δεν αναψει ο λεβητας, αλλα μετα ανεβαινει στα 2.

Κανονικά , το μαύρο καπάκι θα έπρεπε να είναι χαλαρό και να μη βγάζει νερά , παρά μόνο αέρα , εάν υπάρχει βέβαια. Όσον αφορά την πίεση , είναι λίγο περίεργα. Η πίεση ρυθμίζεται ανάλογα το ύψος του κτιρίου , αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι κάτω από ένα bar . Εάν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στην πίεση , μάλλον το δοχείο διαστολής δεν έχει μέσα του αέρα. Μάλλον πρέπει να ξαναέρθει ο μάστορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα φίλοι μάστορες,

θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω ένα στέγαστρο στην αυλή μου για να προσφέρει σκίαση το καλοκαίρι (υπάρχει τραπέζι για άραγμα από κάτω), αλλά να είναι και στεγανό για το χειμώνα και να προστατεύει 2 παράθυρα από τη βροχή. Έχω αποφασίσει για λόγους αισθητικής ο σκελετός να είναι ξύλινος και μάλλον ραμποτε. Αυτό που με προβληματίζει είναι το από πάνω, το οποίο αν χρειαστεί θα το δώσω να το φτιάξει άλλος.
 
Έχετε να προτείνετε κάτι ανάμεσα σε κλασσικό κεραμίδι, πάνελ πολυουρεθάνης, ασφαλτικό κεραμίδι και διάφανο πολυκαρβονικό; (το τελευταίο χωρίς ραμποτέ για να κερδίσω φως στα δωμάτια και με κάποιο πανί για σκίαση το καλοκαίρι).
 
Απ' όσο ρώτησα η διαφορά στην τιμή είναι μικρή για τα 10 τ.μ. που θέλω, οπότε τα μόνα που με νοιάζουν είναι η αισθητική, το μικρό βάρος (για να μην χρειαστεί επιπλέον κολώνα) και η αντοχή στον χρόνο ή σε κανά χαλάζι. Το πάνελ-κεραμίδι το έχω δοκιμάσει αλλού και είναι μια χαρά αλλά δεν μου πολυαρέσει στο μάτι. Τα πολυκαρβονικά δεν τα ξέρω, μου θυμίζουν λίγο καφετέρια, αλλά αν είναι να κερδίσω σε φως στα δωμάτια τα σκέφτομαι. Κλίνω προς το ασφαλτικό κεραμίδι αλλά δεν το γνωρίζω καθόλου, μόνο σε φωτό το έχω δει. Μήπως το καλοκαίρι βράζει όταν το βαράει ο ήλιος και δεν μπορείς να κάτσεις από κάτω;  Έχει αντοχή; Από την άλλη το στέγαστρο θα μπει έξω από κρεβατοκάμαρα οπότε με νοιάζει αυτό που θα επιλέξω να μην κάνει και πολύ θόρυβο όταν βρέχει δυνατά. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;
 

Δεν έγραψες διαστάσεις. Πόσο έξω βγαίνει και λες ότι δεν θα χρειαστείς κολώνες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, katbo είπε

Κλίνω προς το ασφαλτικό κεραμίδι αλλά δεν το γνωρίζω καθόλου, μόνο σε φωτό το έχω δει. Μήπως το καλοκαίρι βράζει όταν το βαράει ο ήλιος και δεν μπορείς να κάτσεις από κάτω;  Έχει αντοχή;

Το ασφαλτικό κεραμίδι μπαίνει σαν επένδυση-επικάλυψη πάνω σε κάτι άλλο π.χ. ξύλο, δεν στέκεται από μόνο του.

Το ελαφρύτερο πρέπει να είναι το πολυκαρβονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν έγραψες διαστάσεις. Πόσο έξω βγαίνει και λες ότι δεν θα χρειαστείς κολώνες;;

Από τη μια πλευρά θα στηρίζεται στον τοίχο του σπιτιού με 5μετρο δοκάρι και θα βγαίνει 2 μέτρα έξω. Κολώνες θα χρειαστούν, απλά θέλω να είναι στις δύο άκρες μόνο γιατί από κάτω από το στέγαστρο θα υπάρχει τραπέζι οπότε δεν μπορεί να μπει τρίτη κολώνα κάπου ενδιάμεσα 

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Το ασφαλτικό κεραμίδι μπαίνει σαν επένδυση-επικάλυψη πάνω σε κάτι άλλο π.χ. ξύλο, δεν στέκεται από μόνο του.

Το ελαφρύτερο πρέπει να είναι το πολυκαρβονικό.

Ξύλινος σκελετός θα υπάρχει κανονικά. Λογικά θα βάλω και χοντρο ραμποτέ για να πατήσει πάνω το ασφαλτικό. Πολυκαρβονικό, πάνελ και ασφαλτικό νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα με το βάρος απλά δεν ξέρω τα υπόλοιπα συν και τα πλην τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα φίλοι μάστορες,

θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω ένα στέγαστρο στην αυλή μου για να προσφέρει σκίαση το καλοκαίρι (υπάρχει τραπέζι για άραγμα από κάτω), αλλά να είναι και στεγανό για το χειμώνα και να προστατεύει 2 παράθυρα από τη βροχή. Έχω αποφασίσει για λόγους αισθητικής ο σκελετός να είναι ξύλινος και μάλλον ραμποτε. Αυτό που με προβληματίζει είναι το από πάνω, το οποίο αν χρειαστεί θα το δώσω να το φτιάξει άλλος.
 
Έχετε να προτείνετε κάτι ανάμεσα σε κλασσικό κεραμίδι, πάνελ πολυουρεθάνης, ασφαλτικό κεραμίδι και διάφανο πολυκαρβονικό; (το τελευταίο χωρίς ραμποτέ για να κερδίσω φως στα δωμάτια και με κάποιο πανί για σκίαση το καλοκαίρι).
 
Απ' όσο ρώτησα η διαφορά στην τιμή είναι μικρή για τα 10 τ.μ. που θέλω, οπότε τα μόνα που με νοιάζουν είναι η αισθητική, το μικρό βάρος (για να μην χρειαστεί επιπλέον κολώνα) και η αντοχή στον χρόνο ή σε κανά χαλάζι. Το πάνελ-κεραμίδι το έχω δοκιμάσει αλλού και είναι μια χαρά αλλά δεν μου πολυαρέσει στο μάτι. Τα πολυκαρβονικά δεν τα ξέρω, μου θυμίζουν λίγο καφετέρια, αλλά αν είναι να κερδίσω σε φως στα δωμάτια τα σκέφτομαι. Κλίνω προς το ασφαλτικό κεραμίδι αλλά δεν το γνωρίζω καθόλου, μόνο σε φωτό το έχω δει. Μήπως το καλοκαίρι βράζει όταν το βαράει ο ήλιος και δεν μπορείς να κάτσεις από κάτω;  Έχει αντοχή; Από την άλλη το στέγαστρο θα μπει έξω από κρεβατοκάμαρα οπότε με νοιάζει αυτό που θα επιλέξω να μην κάνει και πολύ θόρυβο όταν βρέχει δυνατά. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;
 

Αναλόγως τι θες να φτιάξεις.
Το πολυκαρβονικό δεν έχει αντοχή στον χρόνο, μετά από μερικά χρόνια θα σου το κάψει ο ήλιος και θα κιτρινίσει ενώ θα σπάζει εύκολα.
Το ασφαλτικό κι αυτό μετά από κάποια χρόνια θα χρειαστεί αλλαγή, αναλόγως της ποιότητας.
Αν θες κάτι διαχρονικό που να σου κρατήσει μόνο κλασσικό κεραμίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 12:14 ΠΜ, mechpanos είπε

Δες και τα rowmat boards. Τα είδα πρόσφατα και σχημάτισα θετικη εικόνα για τέτοιες δουλειές!

Πολύ ωραίο υλικό φαίνεται, να 'σαι καλά για την πληροφορία! Σκεφτόμουν να κάνω ένα ελαφρύ χώρισμα με dow αλλά αυτό φαίνεται ακόμα καλύτερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...