Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

744441236_.png.8e5d54111a8c23c98315546490d9f966.png

2 ώρες πριν, katbo είπε

Από τη μια πλευρά θα στηρίζεται στον τοίχο του σπιτιού με 5μετρο δοκάρι και θα βγαίνει 2 μέτρα έξω. Κολώνες θα χρειαστούν, απλά θέλω να είναι στις δύο άκρες μόνο γιατί από κάτω από το στέγαστρο θα υπάρχει τραπέζι οπότε δεν μπορεί να μπει τρίτη κολώνα κάπου ενδιάμεσα 

αυτό που βλέπεις στη φωτο το έκανα μόνος μου πριν 17 χρόνια είναι 3,30 και έχει 2 κολώνες με κενό τα 2 ,30 μετρα Στην πρόσφατη  κακοκαιρία της Αττικής  ήταν τιγκα στο χιόνι Οπότε στα 5 μέτρα τα δικά σου η μεσαία κολωνα επιβάλλεται Eκτός κι αν σκεφτείς να βάλεις κάνα τόξο από κoιλοδοκο να ακουμπά στην κάτω μεριά του μπροστινού δοκαριού και καταληγει  με φλατζα κατω απο το κιονοκρανο και να βιδωσει στη κολωνα 15χ15 Η ακόμα και να ανεβαίνει κοιλοδοκος μαζί με την κολωνα ( δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός ) Καλο θα ηταν αν το κανεις μονος σου να ρωτήσεις και κάνα μάστορα (προσφορά και ιδεα ως προς τον τροπο )

 

Spoiler

744441236_.png.8e5d54111a8c23c98315546490d9f966.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Καλο θα ηταν αν το κανεις μονος σου να ρωτήσεις και κάνα μάστορα (προσφορά και ιδεα ως προς τον τροπο )

Ωραία δουλειά έχεις κάνει. Απο πάνω τι έχεις; Δεν κατάλαβα αν υπάρχει κάτι άλλο πάνω από το ασφαλτόπανο

Έχω φέρει μάστορες να το δουν, εχω πάρει και προσφορές. Όλοι μου είπαν ότι αν το 5μετρο δοκάρι είναι χοντρό (8x18 ή 8x20 σύνθετης ξυλείας)  και εφόσον δεν μπει κλασσικό κεραμίδι που είναι βαρύ, ότι δεν θα έχω πρόβλημα χωρίς ενδιάμεση κολώνα. Πάνελ πολυουρεθάνης, ασφαλτικό και πολυκαρβονικό είναι ελαφριά οπότε στα 2 μέτρα που θα βγαίνω εγώ λογικά δεν θα έχω θέμα ακόμα και με χιόνι.  Έτσι λένε τουλάχιστον.  Αθήνα είμαι εξάλλου δεν είμαι και στη Φλώρινα. 

Απο τα 3 μάλλον αποκλείω και το πολυκαρβονικό λόγω αντοχής-αισθητικής. Άρα πλέον καταλήγω στο δίλημμα πάνελ πολυουρεθάνης ή ασφαλτικό κεραμίδι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, katbo είπε

Δεν κατάλαβα αν υπάρχει κάτι άλλο πάνω από το ασφαλτόπανο

οχι Κάτω από αυτό  (για επιπλέον προστασία διαρροής )  έχει αυτό πισσόχαρτο  πιασμένο με  καρφωτικο και από πάνω το ασφαλτοπανο Βαρος μηδαμινο 

30 λεπτά πριν, katbo είπε

Αθήνα είμαι εξάλλου δεν είμαι και στη Φλώρινα. 

και εγω Αλλα με την Μήδεια ειχα πανω σε αυτό 12 cm χιόνι Αρκετό βάρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Παντως είναι παρανομα λογικα ολα αυτα.

Παράνομα θα είναι οταν δεν θα εχει γίνει δήλωση στην πολεοδομία. Άπλα μερικοί μπερδεύουν το στέγαστρο με την πέργκολα. Αν δηλωθεί ολα ειναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, hp8 είπε

οχι Κάτω από αυτό  (για επιπλέον προστασία διαρροής )  έχει αυτό πισσόχαρτο  πιασμένο με  καρφωτικο και από πάνω το ασφαλτοπανο Βαρος μηδαμινο 

και εγω Αλλα με την Μήδεια ειχα πανω σε αυτό 12 cm χιόνι Αρκετό βάρος 

Άρα έχεις σαν τελικό στρώμα το ασφαλτόπανο, το οποίο φαντάζομαι προσφέρει πλήρη στεγανότητα. Δεν είχα σκεφτεί αυτή τη λύση, thanks!

Ασφαλτικό κεραμίδι έχει κανείς; Εκεί καταλήγω, το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως βράζει ο τόπος από κάτω το καλοκαίρι. Έχει κανείς άποψη-εμπειρία;

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παράνομα θα είναι οταν δεν θα εχει γίνει δήλωση στην πολεοδομία. Άπλα μερικοί μπερδεύουν το στέγαστρο με την πέργκολα. Αν δηλωθεί ολα ειναι οκ.

ναι, βέβαια αυτό που θέλει να φτιάξει ο φίλος ΔΕΝ είναι πέργκολα και με το γράμμα του νόμου θέλει άδεια δόμησης και με μια επιφύλαξη, δήλωση στο Ε9 ως βοηθητικός χώρος (ημιυπαίθριος)... αλλά τέλος πάντων τι είμαστε εμείς πολεοδομία ή εφορία, αφήστε τον εκεί να φτιάξει το στεγαστράκι του να πίνει τον καφέ του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, katbo είπε

Άρα έχεις σαν τελικό στρώμα το ασφαλτόπανο, το οποίο φαντάζομαι προσφέρει πλήρη στεγανότητα.

σωστό Θα πρότεινα εφ όσον περάσεις τα ξύλα με βερνίκι να τα περάσεις πριν τα μοντάρεις και μάλιστα 2 χερια Είναι πιο εύκολο και δεν αφήνεις κενά αφενός αφετέρου δεν κάνεις τα χέρια σου μπιπ όταν τα βαφεις μονταρισμένα και επιπλέον δεν αφήνεις αβαφα τα σημεια επαφής που με τι διαστολές μπορεί να φαίνονται μετά  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Ασφαλτικό κεραμίδι έχει κανείς; Εκεί καταλήγω, το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως βράζει ο τόπος από κάτω το καλοκαίρι. Έχει κανείς άποψη-εμπειρία;

Δε νομίζω να είναι χειρότερα από το κλασικό κεραμίδι, εξάλλου θα μεσολαβεί το ξύλο. Μη διαλέξεις πάντως καμιά πολύ σκούρα απόχρωση, καλού κακού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λύσεις θα μπορούσε να εφαρμόσει κάποιος ώστε να μονωθεί όσο γίνεται καλύτερα εσωτερική σκάλα μεζονέτας για να γίνουν δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα;

Εννοώ λύσεις για ηχομόνωση. Τώρα υπάρχει απλά μια πόρτα στον κάτω όροφο και το πλάι της σκάλας έχει κλειστεί με γυψοσανίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχω ένα υπόστεγο, γύρο γύρο το έχω κλείσει με νάιλον που βάζουν οι τεντάδες αλλά το έχει  κάψει ο ήλιος και άρχισε να κόβεται, το έχω περίπου 7 χρόνια

Σκέφτομαι να βάλω πολυκαρβονικό, είναι πιο ανθεκτικό ή είναι το ίδιο με το ναιλον?

Για πείτε μου τις γνώμες σας.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, katbo είπε

Άρα έχεις σαν τελικό στρώμα το ασφαλτόπανο, το οποίο φαντάζομαι προσφέρει πλήρη στεγανότητα. Δεν είχα σκεφτεί αυτή τη λύση, thanks!

Ασφαλτικό κεραμίδι έχει κανείς; Εκεί καταλήγω, το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως βράζει ο τόπος από κάτω το καλοκαίρι. Έχει κανείς άποψη-εμπειρία;

Καλημέρα φίλε έχω φτιάξει και μάλιστα μόνος χωρίς να έχω σχέση με το επάγγελμα ,από τα τρία στο εξοχικό. Καταρχήν μη φοβάσαι το μήκος. Έχω φτιάξει με σύνθετο δοκάρι όπως είπες 4,50 άνοιγμα με δύο στηρίγματα,7 χρόνια , σκεπασμένο με ασφαλτόπανο και ασφαλτικό κεραμίδι.Μην το φοβάσαι για ζέστη αν είναι ανοιχτό όπως το δικό μου.Πρόσφατη φωτογραφία βλέπεις την ευθεία στην κάτω πλευρά του σύνθετου δοκαριού δεν έχει κάνει κιχ.

Πολυκαρβονικό (διπλής ενίσχυσης - σάντουιτς) έχω κάνει για τον απογευματικό ήλιο 4 χ 1,10 χωρίς δοκάρια με αυτοσχέδια στηρίγματα. Δεν έχω πρόβλημα αλλά είσαι είπες 2 μέτρα έξω. 

Το πάνελ πολυουρεθάνης σίγουρα πολύ καλύτερο από το ασφαλτικό  και πολύ ακριβότερο αλλά το θεωρώ περιττό. Δεν έχεις πρόβλημα ζέστης αφού είναι ανοιχτό από τις τρεις πλευρές.

IMG-1678.jpg

 

IMG-1709.jpg

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Καλημέρα φίλε έχω φτιάξει και μάλιστα μόνος χωρίς να έχω σχέση με το επάγγελμα ,από τα τρία στο εξοχικό. Καταρχήν μη φοβάσαι το μήκος. Έχω φτιάξει με σύνθετο δοκάρι όπως είπες 4,50 άνοιγμα με δύο στηρίγματα,7 χρόνια δεν έχει κάνει κιχ σκεπασμένο με ασφαλτόπανο και ασφαλτικό κεραμίδι.Μην το φοβάσαι για ζέστη αν είναι ανοιχτό όπως το δικό μου.

Πολυκαρβονικό (διπλής ενίσχυσης - σάντουιτς) έχω κάνει για τον απογευματικό ήλιο 4 χ 1,10 χωρίς δοκάρια με αυτοσχέδια στηρίγματα. Δεν έχω πρόβλημα αλλά είσαι είπες 2 μέτρα έξω. 

Το πάνελ πολυουρεθάνης σίγουρα πολύ καλύτερο από το ασφαλτικό  και πολύ ακριβότερο αλλά το θεωρώ περιττό. Δεν έχεις πρόβλημα ζέστης αφού είναι ανοιχτό από τις τρεις πλευρές.

IMG-1678.jpg

 

IMG-1709.jpg

Γεια στα χέρια σου παππου! Ζήλεψα και τη θέα του εξοχικού!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι λύσεις θα μπορούσε να εφαρμόσει κάποιος ώστε να μονωθεί όσο γίνεται καλύτερα εσωτερική σκάλα μεζονέτας για να γίνουν δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα;

Εννοώ λύσεις για ηχομόνωση. Τώρα υπάρχει απλά μια πόρτα στον κάτω όροφο και το πλάι της σκάλας έχει κλειστεί με γυψοσανίδα.

Αυτό που σκέφτηκα είναι μια στρώση μόνωση και μια στρώση ytong στην πλαϊνή γυψοσανίδα και ένα σάντουιτς ytong, μονωτικό, ytong πίσω από την πόρτα.

Θα έχει αποτέλεσμα λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Έχω ένα υπόστεγο, γύρο γύρο το έχω κλείσει με ναιλον που βάζουν οι τεντάδες αλλά το έχει  κάψει ο ήλιος και άρχισε να κόβεται, το έχω περίπου 7 χρόνια

Σκέφτομαι να βάλω πολυκαρβονικό, είναι πιο ανθεκτικό ή είναι το ίδιο με το ναιλον?

Για πείτε μου τις γνώμες σας.

Κάποιος που να ξέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...