Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Απο την στιγμή που μιλάμε για όροφο, με πυλωτή από κάτω και τόσο νερό να έχει ανέβει κοντά σου 20 πόντους, αν διακρίνω σωστά, το πιθανότερο είναι να μιλάμε για νερά και οχι υγρασία. Η γλείφει κάπου από την βροχή ή κάποιος γείτονας έχει θέμα με τα υδραυλικά. Χωρίς να είναι απόλυτο αυτό που λέω και χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μιλάω καθαρά βάση λογικής

Το ενδεχόμενο διαρροής το απέκλεισα από πέρυσι τέτοιο καιρό, επειδή και εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε πρώτα και είχα φωνάξει υδραυλικό. Να φταίει η βροχή επίσης το θεωρώ αδύνατο, γιατί υπάρχουν περίοδοι που δεν βρέχει για 20+ μέρες και οι τοίχοι παραμένουν βρεγμένοι. 

Επίσης τους θερμούς μήνες (ξεκινώντας χοντρικά από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο-Οκτώβριο) το πρόβλημα παύει να υφίσταται και οι τοίχοι στεγνώνουν.

Προφανώς ισχύει αυτό που είχε πει ένας φίλος στο παλιότερο ποστ μου τον Δεκέμβριο, δηλαδή ότι πρόκειται για θερμογέφυρες που προκαλούν συσσώρευση υδρατμών (αν το λέω σωστά). Αυτό το σενάριο ενισχύει και το γεγονός ότι μία φορά είχα αφήσει ένα πάπλωμα διπλωμένο σε μία γωνία στο πάτωμα, και 3 μέρες μετά που το πήρα από κάτω είχε νερά.

Θα περίμενε όμως κανείς αυτό να λυθεί με τον αφυγραντήρα και με τον συχνό αερισμό..

Επεξ/σία από Kda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Kda είπε

Το ενδεχόμενο διαρροής το απέκλεισα από πέρυσι τέτοιο καιρό, επειδή και εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε πρώτα και είχα φωνάξει υδραυλικό. Να φταίει η βροχή επίσης το θεωρώ αδύνατο, γιατί υπάρχουν περίοδοι που δεν βρέχει για 20+ μέρες και οι τοίχοι παραμένουν βρεγμένοι. 

Προφανώς ισχύει αυτό που είχε πει ένας φίλος στο παλιότερο ποστ μου τον Δεκέμβριο, δηλαδή ότι πρόκειται για θερμογέφυρες που προκαλούν συσσώρευση υδρατμών (αν το λέω σωστά). Αυτό το σενάριο ενισχύει και το γεγονός ότι μία φορά είχα αφήσει ένα πάπλωμα διπλωμένο σε μία γωνία στο πάτωμα, και 3 μέρες μετά που την πήρα από κάτω είχε νερά.

Θα περίμενε όμως κανείς αυτό να λυθεί με τον αφυγραντήρα και με τον συχνό αερισμό..

Το νερό παίρνει μέρες,μήνες, χρόνια να στεγνώσει. Αν το καλοκαίρι στεγνώνει τότε μάλλον μιλάμε για νερά που γλείφουν, είτε απο βροχή είτε απο ποτίσματα. Τώρα για συσσώρευση υδρατμών δεν τον βλέπω, αφού όλη η κίτρινη περιοχή υποδεικνύει νερό μέχρι εκείνο το σημείο, δεν μιλάμε για μια γωνία ή για μια μικρή περιοχή. Τι να σου πω, καλά ξεμπερδέματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Kda είπε

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν λίγους μήνες έγραψα το παραπάνω ποστ για ένα θέμα υγρασίας που αντιμετωπίζω στο σπίτι μου. Κάποιοι ίσως να το θυμάστε από τότε. Δυστυχώς η μοίρα με ξαναέβγαλε εδώ, καθώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί έως σήμερα. Ακολούθησα τις συμβουλές που μου δώσατε, αερίζω καθημερινά και για αρκετή ώρα το σπίτι, όπως επίσης αγόρασα και αφυγραντήρα (έναν morris 12λιτρο), ο οποίος λειτουργεί για αρκετές ώρες κάθε μέρα, οι τοίχοι όμως δεν λένε να στεγνώσουν... Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το σπίτι τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν φαίνεται να έχει υγρασία στην ατμόσφαιρά του, ο αφυγραντήρας διαβάζει σχεδόν πάντα κάτω από 55-60%, παρόλα αυτά οι τοίχοι είναι μονίμως υγροί και αναπτύσσουν μούχλα. Μάλιστα προχθές μετακίνησα μία συρταριέρα από το γραφείο, και από πίσω εμφανίστηκε αυτό το όχι-και-τόσο-συμπαθητικό θέαμα:

496006729__08.jpg.067891c6729da0c160f3e7cc59f9d410.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει πια; Έχω μπει σε παραμελημένα σπίτια του 60' και τέτοια θέματα δεν έχουν. Υπάρχει λύση ή να σηκωθώ να φύγω;

Για μένα κάτι κάνεις λάθος.Έχεις πάρει γάντι για να καθαρίσεις την υγρασία όπου υπάρχει με σφουγγάρι νερό και λίγη χλωρίνη μέσα ή κάποιο άλλα πιο ήπιο καθαριστικό αν δεν θέλεις χλωρίνη;;; Εάν όπως είπες αερίζεις έχεις καθαρίσει τον τοίχο και έχεις αυτό το πρόβλημα τι να πούμε.

Για καθάρισε τον τοίχο άνοιξε καλά να αεριστεί το σπίτι και αν πάλι εμφανιστεί τι να πούμε άλλαξε σπίτι. Και εγώ έχω διαμέρισμα ανοιχτό από τρεις πλευρές και μάλιστα Βορεινό , με πυλωτή από κάτω σε περιοχή με αρκετή υγρασία (Μεσόγεια) και δεν έχει το παραμικρό. Στα πρώτα χρόνια που κατοίκησα είχα το δικό σου πρόβλημα γιατί δεν το αέριζα, Είχα την εντύπωση ότι με περισσότερη θέρμανση θα έφευγε αλλά χειροτερεύει το πρόβλημα. Μην επιμένεις να διώξεις την υγρασία με θέρμανση.Χειρότερα θα το κάνεις. Σου το λέει παθών.

Θα το ξαναπώ. Αερισμός - αερισμός - αερισμός Ακόμη και με 5 βαθμούς άνοιξε να αεριστεί αν λιακάδα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kda είπε

Ναι η αλήθεια είναι οτι οι τοίχοι που είναι πιο κοντά στην πλευρά του κτιρίου είναι οκ, το πρόβλημα υπάρχει κυρίως στους εξωτερικούς τοίχους και στον λεπτό εσωτερικό που χωρίζει σαλόνι με υπνοδωμάτιο, ο οποίος εφάπτεται με τους εξωτερικούς.

Και ναι η περιοχή έχει όντως πολλή υγρασία, και υπάρχουν διπλανά άδεια οικόπεδα με αρκετή βλάστηση που προφανώς επηρεάζουν.

 

Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει ίσως το βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα; Προφανώς η υγρασία δεν θα πάψει να υφίσταται αλλά τουλάχιστον να μην καταστρέφονται οι τοίχοι.

Θα σου τα πει καλύτερα κάποιος μηχανικός ίσως, αλλά πιστεύω πως ότι πρέπει να γίνει πρέπει να γίνει απ' έξω από το διαμέρισμα. Βλέπε θερμομόνωση, τουλάχιστον στην πυλωτή για να μην παγώνει το πάτωμα σου. Ο αφυγραντήρας πόσο νερό βγάζει τη μέρα; καλό θα ήταν επίσης να τον δουλεύεις στην εξωτερική πλευρά του διαμερίσματος που υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Κατά τ' άλλα... μετακόμιση, δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kda είπε

Το ενδεχόμενο διαρροής το απέκλεισα από πέρυσι τέτοιο καιρό, επειδή και εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε πρώτα και είχα φωνάξει υδραυλικό. Να φταίει η βροχή επίσης το θεωρώ αδύνατο, γιατί υπάρχουν περίοδοι που δεν βρέχει για 20+ μέρες και οι τοίχοι παραμένουν βρεγμένοι. 

Επίσης τους θερμούς μήνες (ξεκινώντας χοντρικά από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο-Οκτώβριο) το πρόβλημα παύει να υφίσταται και οι τοίχοι στεγνώνουν.

Προφανώς ισχύει αυτό που είχε πει ένας φίλος στο παλιότερο ποστ μου τον Δεκέμβριο, δηλαδή ότι πρόκειται για θερμογέφυρες που προκαλούν συσσώρευση υδρατμών (αν το λέω σωστά). Αυτό το σενάριο ενισχύει και το γεγονός ότι μία φορά είχα αφήσει ένα πάπλωμα διπλωμένο σε μία γωνία στο πάτωμα, και 3 μέρες μετά που το πήρα από κάτω είχε νερά.

Θα περίμενε όμως κανείς αυτό να λυθεί με τον αφυγραντήρα και με τον συχνό αερισμό..

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι η διαφορά θερμοκρασίας , προφανώς δεν υπάρχει ίχνος από μόνωση μέσα στους τοίχους . Έχω δει ταβάνια να τρέχουν νερό , και ο λόγος ήταν αυτός. Επίσης το σπίτι το θερμαινεις με κάποιο τρόπο; Μήπως βάζεις καμιά κεροζαν; ή σόμπα υγραερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kda είπε

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν λίγους μήνες έγραψα το παραπάνω ποστ για ένα θέμα υγρασίας που αντιμετωπίζω στο σπίτι μου. Κάποιοι ίσως να το θυμάστε από τότε. Δυστυχώς η μοίρα με ξαναέβγαλε εδώ, καθώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί έως σήμερα. Ακολούθησα τις συμβουλές που μου δώσατε, αερίζω καθημερινά και για αρκετή ώρα το σπίτι, όπως επίσης αγόρασα και αφυγραντήρα (έναν morris 12λιτρο), ο οποίος λειτουργεί για αρκετές ώρες κάθε μέρα, οι τοίχοι όμως δεν λένε να στεγνώσουν... Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το σπίτι τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν φαίνεται να έχει υγρασία στην ατμόσφαιρά του, ο αφυγραντήρας διαβάζει σχεδόν πάντα κάτω από 55-60%, παρόλα αυτά οι τοίχοι είναι μονίμως υγροί και αναπτύσσουν μούχλα. Μάλιστα προχθές μετακίνησα μία συρταριέρα από το γραφείο, και από πίσω εμφανίστηκε αυτό το όχι-και-τόσο-συμπαθητικό θέαμα:

496006729__08.jpg.067891c6729da0c160f3e7cc59f9d410.jpg

 

Τι μπορεί να φταίει πια; Έχω μπει σε παραμελημένα σπίτια του 60' και τέτοια θέματα δεν έχουν. Υπάρχει λύση ή να σηκωθώ να φύγω;

Το βασικότερο είναι να την καθαρίσεις σωστά και όχι να την απλώσεις με σφουγγάρια κτλ

https://www.skroutz.gr/s/22414716/Klinex-Κατά-Της-Μούχλας-με-Ενεργό-Χλώριο-Spray-500ml.html

Εμένα με έχει σώσει η παραπάνω χλωρίνη, ψεκάζεις και σε 5-10 λεπτά την έχει εξαφανίσει χωρίς τρίψιμο, μετά περνάς τον τοίχο με νερό ώστε να ξεμυρίσει πιο γρήγορα ο χώρος.

Έτσι όπως το βλέπω θα έλεγα ότι είναι εργασία από έξω κάνε έλεγχο για ρωγμές, μήπως έχεις αλουμίνια παράθυρα στα αριστερά/δεξιά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυκατοικια 2 διαμερισματα ανα οροφο με κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας πετρελαιο/ρευμα/ηλιακα πανελ που ταυτοχρονα μπορει να λειτουργει με 2 μορφες ενεργειας, ηλιο+ρευμα στη συγκεκριμενη περιπτωση. Ο λογαριασμος ρευματος ηρθε μαλλον φουσκωμενος και σκεφτομαι μηπως οφειλεται το γεγονος οτι 1 διαμερισμα "βγηκε" απο το κεντρικο συστημα θερμανσης (που δεν αναβε ποτε ουτως ή αλλως) για να βαλει αυτονομια ΦΑ προσφατα και προκαλεσε καποιο προβλημα στη χρηση των ηλιακων πανελς.

Πλεον η συνδεση στα κολλεκτερ εξω απο το διαμερισμα ειναι ετσι:

image.png.969803022592b63b0ad7984ab1da48b7.png

 

Στους υπολοιπους οροφους, τα κολλεκτερ ειναι ετσι:

image.png.3224874fa4cb03c8a102df7705fd73b7.png

 

Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Πολυκατοικια 2 διαμερισματα ανα οροφο με κεντρικο boiler τριπλης ενεργειας πετρελαιο/ρευμα/ηλιακα πανελ που ταυτοχρονα μπορει να λειτουργει με 2 μορφες ενεργειας, ηλιο+ρευμα στη συγκεκριμενη περιπτωση. Ο λογαριασμος ρευματος ηρθε μαλλον φουσκωμενος και σκεφτομαι μηπως οφειλεται το γεγονος οτι 1 διαμερισμα "βγηκε" απο το κεντρικο συστημα θερμανσης (που δεν αναβε ποτε ουτως ή αλλως) για να βαλει αυτονομια ΦΑ προσφατα και προκαλεσε καποιο προβλημα στη χρηση των ηλιακων πανελς.

Πλεον η συνδεση στα κολλεκτερ εξω απο το διαμερισμα ειναι ετσι:

image.png.969803022592b63b0ad7984ab1da48b7.png

 

Στους υπολοιπους οροφους, τα κολλεκτερ ειναι ετσι:

image.png.3224874fa4cb03c8a102df7705fd73b7.png

 

Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο?

Αφού δεν άναβε έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι , αλλά προφανώς κάποια χρέωση (πάγιο) υπήρχε και σε αυτό το διαμέρισμα , ασχέτως εάν δεν το χρησιμοποιούσε.

Άσχετο βέβαια , αλλά όσο νοικοκύρης ήταν ο προηγούμενος υδραυλικός , τόσο τσαπατσουλης , είναι αυτός που έφτιαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αφού δεν άναβε έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι άλλαξε κάτι , αλλά προφανώς κάποια χρέωση (πάγιο) υπήρχε και σε αυτό το διαμέρισμα , ασχέτως εάν δεν το χρησιμοποιούσε.

Άσχετο βέβαια , αλλά όσο νοικοκύρης ήταν ο προηγούμενος υδραυλικός , τόσο τσαπατσουλης , είναι αυτός που έφτιαξε.

Σκεφτομουν μηπως π.χ. συνεδεσε το σωληνα που ερχεται πανω απο τον ηλιακο με τετοιο τροπο ετσι ωστε ειτε να μην φτανει κατω στο boiler για να ζεστανει το νερο (με αποτελεσμα να καιει μονο ρευμα) ειτε να επωφελειται περισσοτερο πλεον το διαμερισμα που απεκτησε αυτονομια ΦΑ. 

Κανεις δεν αναβει τη θερμανση, το boiler ομως ολοι το χρησιμοποιουμε (-1 διαμερισμα πλεον)

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σκεφτομουν μηπως π.χ. συνεδεσε το σωληνα που ερχεται πανω απο τον ηλιακο με τετοιο τροπο ετσι ωστε ειτε να μην φτανει κατω στο boiler για να ζεστανει το νερο (με αποτελεσμα να καιει μονο ρευμα) ειτε να επωφελειται περισσοτερο πλεον το διαμερισμα που απεκτησε αυτονομια ΦΑ. 

Κανεις δεν αναβει τη θερμανση, το boiler ομως ολοι το χρησιμοποιουμε (-1 διαμερισμα πλεον)

Στον πίνακα που βλέπω δεν υπάρχουν οι σωλήνες που τροφοδοτούν οι πλακέτες το μποιλερ  , οπότε δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχει συνδέσει τη σωλήνα του ζεστού νερού με μια σωλήνα του καλοριφέρ. Ρίξε μια ματιά στο ρολόι πάνω από αυτό που ξηλώθηκε , προς τα πού κοιτάει το βέλος; Λογικά πρέπει να δείχνει προς τα δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για μένα κάτι κάνεις λάθος.Έχεις πάρει γάντι για να καθαρίσεις την υγρασία όπου υπάρχει με σφουγγάρι νερό και λίγη χλωρίνη μέσα ή κάποιο άλλα πιο ήπιο καθαριστικό αν δεν θέλεις χλωρίνη;;; Εάν όπως είπες αερίζεις έχεις καθαρίσει τον τοίχο και έχεις αυτό το πρόβλημα τι να πούμε.

Για καθάρισε τον τοίχο άνοιξε καλά να αεριστεί το σπίτι και αν πάλι εμφανιστεί τι να πούμε άλλαξε σπίτι. Και εγώ έχω διαμέρισμα ανοιχτό από τρεις πλευρές και μάλιστα Βορεινό , με πυλωτή από κάτω σε περιοχή με αρκετή υγρασία (Μεσόγεια) και δεν έχει το παραμικρό. Στα πρώτα χρόνια που κατοίκησα είχα το δικό σου πρόβλημα γιατί δεν το αέριζα, Είχα την εντύπωση ότι με περισσότερη θέρμανση θα έφευγε αλλά χειροτερεύει το πρόβλημα. Μην επιμένεις να διώξεις την υγρασία με θέρμανση.Χειρότερα θα το κάνεις. Σου το λέει παθών.

Θα το ξαναπώ. Αερισμός - αερισμός - αερισμός Ακόμη και με 5 βαθμούς άνοιξε να αεριστεί αν λιακάδα.

Ναι έχω περάσει με αρκετή χλωρίνη και πολύ τρίψιμο τουλάχιστον 5-6 φορές συνολικά όλα τα σημεία που βγάζουν υγρασία και μούχλα. Η μούχλα έφευγε, η υγρασία όχι, με αποτέλεσμα μετά από μερικές μέρες κάθε φορά να ξαναεμφανίζεται.

Το σπίτι το αερίζω για τουλάχιστον 1 ώρα καθημερινά (και τα δύο δωμάτια), και αρκετές από τις υπόλοιπες ώρες που είναι "κλειστό" δουλεύει ο αφυγραντήρας. Τώρα αν χρειάζεται παραπάνω από αυτό τι να πω..

 

20 ώρες πριν, Doubt είπε

Θα σου τα πει καλύτερα κάποιος μηχανικός ίσως, αλλά πιστεύω πως ότι πρέπει να γίνει πρέπει να γίνει απ' έξω από το διαμέρισμα. Βλέπε θερμομόνωση, τουλάχιστον στην πυλωτή για να μην παγώνει το πάτωμα σου. Ο αφυγραντήρας πόσο νερό βγάζει τη μέρα; καλό θα ήταν επίσης να τον δουλεύεις στην εξωτερική πλευρά του διαμερίσματος που υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Κατά τ' άλλα... μετακόμιση, δυστυχώς.

Δεν βγάζει πολύ νερό ο αφυγραντήρας, γιατί σχεδόν πάντα η υγρασία μέσα στο σπίτι είναι κάτω από 55-60%, οπότε με το ζόρι γεμίζει έναν κουβά τη μέρα (2,5l) και άν.

 

9 ώρες πριν, troi.g είπε

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι η διαφορά θερμοκρασίας , προφανώς δεν υπάρχει ίχνος από μόνωση μέσα στους τοίχους . Έχω δει ταβάνια να τρέχουν νερό , και ο λόγος ήταν αυτός. Επίσης το σπίτι το θερμαινεις με κάποιο τρόπο; Μήπως βάζεις καμιά κεροζαν; ή σόμπα υγραερίου;

Για θέρμανση χρησιμοποιώ κλιματιστικό (ινβέρτερ) και θερμοπομπούς.

 

8 ώρες πριν, Klausx είπε

Το βασικότερο είναι να την καθαρίσεις σωστά και όχι να την απλώσεις με σφουγγάρια κτλ

https://www.skroutz.gr/s/22414716/Klinex-Κατά-Της-Μούχλας-με-Ενεργό-Χλώριο-Spray-500ml.html

Εμένα με έχει σώσει η παραπάνω χλωρίνη, ψεκάζεις και σε 5-10 λεπτά την έχει εξαφανίσει χωρίς τρίψιμο, μετά περνάς τον τοίχο με νερό ώστε να ξεμυρίσει πιο γρήγορα ο χώρος.

Έτσι όπως το βλέπω θα έλεγα ότι είναι εργασία από έξω κάνε έλεγχο για ρωγμές, μήπως έχεις αλουμίνια παράθυρα στα αριστερά/δεξιά;

Σχετικά με τις ρωγμές, έχω παρατηρήσει μία ρωγμή σχετικά μεγάλη σε μία από τις κολώνες κάτω από το σπίτι, αλλά δεν είχα δώσει πολλή σημασία. Είναι μία "κούφια" κολώνα που από μέσα φαίνεται ότι περνάει ο σωλήνας αποχέτευσης των μπαλκονιών. Προφανώς την είχαν ανοίξει για κάποια εργασία στον σωλήνα (;). Το είχα τσεκάρει τότε που έβλεπα για τυχόν διαρροές. Ο σωλήνας που περνάει δεν έχει πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε το πρόβλημα να οφείλεται στη ρωγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 10:34 ΠΜ, TheGrisGrisMan είπε

Καλημέρα και Καλη Σαρακοστή. 

Κανω ολική Ανακαινιση μπάνιου και δεν Μπορω μα αποφασίσω ποια ειναι η καλυτερη διάταξη. Παραθέτω 3 πιθανές, αν θέλετε μπορείτε να διαλέξετε μια; Οι διαστάσεις του δωματίου ειναι 2.20χ1.30.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
 

image.jpeg.c31c5c669f943b52a071f57a4064ca9f.jpeg
 

image.jpeg.7560ad8d7a54485f331b7121df7beb2a.jpeg

 

6682734D-2DB4-4C89-A982-4221AFF13F4D.jpeg.caffb2c92b5f1bbea259a983b7598d77.jpeg

 

 

Το β

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kda είπε

Σχετικά με τις ρωγμές, έχω παρατηρήσει μία ρωγμή σχετικά μεγάλη σε μία από τις κολώνες κάτω από το σπίτι, αλλά δεν είχα δώσει πολλή σημασία. Είναι μία "κούφια" κολώνα που από μέσα φαίνεται ότι περνάει ο σωλήνας αποχέτευσης των μπαλκονιών. Προφανώς την είχαν ανοίξει για κάποια εργασία στον σωλήνα (;). Το είχα τσεκάρει τότε που έβλεπα για τυχόν διαρροές. Ο σωλήνας που περνάει δεν έχει πρόβλημα, αλλά θα μπορούσε το πρόβλημα να οφείλεται στη ρωγμή;

Έχεις σαν στάμπα από νερό στον τοίχο, δεν είναι απλή υγρασία ή από κακό αερισμό. Κάπου περνάει νερό, έλεγχο και στην αποχέτευση έχουν ειδικές κάμερες οι πραγματικοί υδραυλικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχεις σαν στάμπα από νερό στον τοίχο, δεν είναι απλή υγρασία ή από κακό αερισμό. Κάπου περνάει νερό, έλεγχο και στην αποχέτευση έχουν ειδικές κάμερες οι πραγματικοί υδραυλικοί.

Τέτοιες υγρές στάμπες δημιουργούνται σε διάφορα σημεία των τοίχων του σπιτιού, ακόμα και σε διαφορετικούς τοίχους που δεν είναι κοντά σε εκείνη την κολώνα. Επίσης το συγκεκριμένο σημείο στην πυλωτή που το έχω δει είναι στεγνό και δεν φαίνεται κανένα σημάδι διαρροής ή γενικότερα υγρασίας.

Το τυχαίο περιστατικό με το πάπλωμα που είχα αφήσει τυλιγμένο σε μία γωνία του σπιτιού όπου δεν υπήρχε θέμα υγρασίας, και όταν το σήκωσα 3 μέρες μετά ήταν γεμάτο νερό από κάτω νομίζω δείχνει ότι υπό συγκεκριμένες συνθήκες το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί οπουδήποτε στο σπίτι. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι συνήθως αυτές οι στάμπες υγρασίας βγαίνουν είτε κοντά σε γωνίες, είτε σε σημεία που υπάρχουν κολλητά στον τοίχο έπιπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kda είπε

σε σημεία που υπάρχουν κολλητά στον τοίχο έπιπλα.

Αυτό εξηγείται γιατί το σημείο εκεί αερίζεται λιγότερο, ίσως και θερμαίνεται λιγότερο. Το είχα πάθει κι εγώ κάποτε, να αφήνεις ένα κενό 5 εκατοστά τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...