Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι ειναι καλυτερο να κοβουμε τσερκι χωρις να χαλαμε το εργαλείο;

Θα χαλάσει αυτος ο κόφτης; Νομιζω πως ειναι πιο μαλακο σιδερο αρα δεν εχει προβλημα θεωρητικα.

 https://www.skroutz.gr/s/11976861/Knipex-Πλαγιοκόφτης-180mm-7002180.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, Kda είπε

Τέτοιες υγρές στάμπες δημιουργούνται σε διάφορα σημεία των τοίχων του σπιτιού, ακόμα και σε διαφορετικούς τοίχους που δεν είναι κοντά σε εκείνη την κολώνα. Επίσης το συγκεκριμένο σημείο στην πυλωτή που το έχω δει είναι στεγνό και δεν φαίνεται κανένα σημάδι διαρροής ή γενικότερα υγρασίας.

Το τυχαίο περιστατικό με το πάπλωμα που είχα αφήσει τυλιγμένο σε μία γωνία του σπιτιού όπου δεν υπήρχε θέμα υγρασίας, και όταν το σήκωσα 3 μέρες μετά ήταν γεμάτο νερό από κάτω νομίζω δείχνει ότι υπό συγκεκριμένες συνθήκες το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί οπουδήποτε στο σπίτι. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι συνήθως αυτές οι στάμπες υγρασίας βγαίνουν είτε κοντά σε γωνίες, είτε σε σημεία που υπάρχουν κολλητά στον τοίχο έπιπλα.

Το φαινόμενο που περιγράφεις εξηγείται από το φαινόμενο της συμπύκνωσης υδρατμών.
Σχετική υγρασία 55-60% δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλή, αν ο τοίχος είναι παντελώς αμόνωτος και σε συνθήκες χαμηλής θερμοκρασίας. Μια θερμογράφηση του σπιτιού σε περίοδο με κρύο όπου θα λειτουργεί η θέρμανση, θα δείξει ακριβώς αυτό!
Μπορεί όμως να εντοπίσει και τυχόν διαρροή, από κάποιο σωλήνα που μπορεί να περνά μέσα από την τοιχοποιία!

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα σου δεν θα λυθεί με αντιμουχλικά χρώματα...Ναι θα εμφανίζεται πιο δύσκολα η μούχλα, από την στιγμή όμως που υπάρχει ο σπόρος και το σημείο δεν αερίζεται επαρκώς, θα το έχεις το πρόβλημα.

Μία λύση που μπορείς να κάνεις σε γωνίες, πίσω από έπιπλα και όπου δεν αερίζεται επαρκώς, είναι αφού καθαρίσεις πολύ καλά την υπάρχουσα μούχλα, να επικολλήσεις φύλλα μονωτικού υλικού (πολυστερίνης) λεπτού πάχους 5-10mm που θα μειώσουν την υγροποίηση στα σημεία αυτά... τέτοιου τύπου:
https://www.homepraktika.gr/plakes-e3hlasmenhs-polysterinhs-paxoys-7-xiliostwn-gia-eswterikh-monwsh-kalypsh-4-tetragwnikwn-metrwn-pufas

Το επόμενο βήμα είναι η αλλαγή κατοικίας σε κάποια με καλύτερα θερμομονωτικά χαρακτηριστικά. Όταν έλεγα κάποτε (πριν 10 χρόνια) ότι το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν είναι χαράτσι αλλά εργαλείο στα χέρια των ιδιοκτητών και των ενοικιαστών, μου την έλεγαν κάποιοι, ότι γίνονται για να 'κονομάν οι μηχανικοί...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, έκανα την εξής πατάτα : Παράγγειλα από Ali κάτι πόστερ σε καμβά.Το ένα εξ' αυτών ήταν custom παραγγελία με διάσταση 140x70.Είχα στο μυαλό μου αρχικά να το κρεμάσω με αυτά τα πλαστικά σαν βέργες που μπαινουν συρταρωτά πάνω και κάτω από το πόστερ , αλλά σκέφτηκα οτι δεν θα φαινόταν τόσο ωραίο μιας και θα ήταν σαν κολητό στον τοίχο και είχα τη φαεινή ιδέα να αγοράσω daw για να το κολλήσω πάνω με διπλής όψης και να φαίνεται σαν κανονικός πίνακας.

Έλα όμως που δεν σκέφτηκα τις διαστάσεις του daw....Το μέγιστο φύλλο που βρήκα είναι 125x60 και τώρα αναγκαστικά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να "συνδέσω" τα daw μεταξύ τους για να φτοιάξω τη διάσταση του καμβά.Πχ 2 φύλλα 70x50 και ένα 70x40 .Σύνολο 3 φύλλα.Θέλω ιδέες πως να κολλήσω τα πλαινά μεταξύ τους ώστε να μην έχουν φόβο να μου μείνουν στο χέρι όταν τα κρεμάσω στον τοίχο.Τη λύση να πάω σε τελάρο ξύλινο την έχω αποκλείσει γιατί πιστεύω δεν θα είναι φτηνή.Άλλωστε τα daw ήδη τα πήρα.

Κάποια ιδέα;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tarantules είπε

Λοιπόν, έκανα την εξής πατάτα : Παράγγειλα από Ali κάτι πόστερ σε καμβά.Το ένα εξ' αυτών ήταν custom παραγγελία με διάσταση 140x70.Είχα στο μυαλό μου αρχικά να το κρεμάσω με αυτά τα πλαστικά σαν βέργες που μπαινουν συρταρωτά πάνω και κάτω από το πόστερ , αλλά σκέφτηκα οτι δεν θα φαινόταν τόσο ωραίο μιας και θα ήταν σαν κολητό στον τοίχο και είχα τη φαεινή ιδέα να αγοράσω daw για να το κολλήσω πάνω με διπλής όψης και να φαίνεται σαν κανονικός πίνακας.

Έλα όμως που δεν σκέφτηκα τις διαστάσεις του daw....Το μέγιστο φύλλο που βρήκα είναι 125x60 και τώρα αναγκαστικά πρέπει να βρώ έναν τρόπο να "συνδέσω" τα daw μεταξύ τους για να φτοιάξω τη διάσταση του καμβά.Πχ 2 φύλλα 70x50 και ένα 70x40 .Σύνολο 3 φύλλα.Θέλω ιδέες πως να κολλήσω τα πλαινά μεταξύ τους ώστε να μην έχουν φόβο να μου μείνουν στο χέρι όταν τα κρεμάσω στον τοίχο.Τη λύση να πάω σε τελάρο ξύλινο την έχω αποκλείσει γιατί πιστεύω δεν θα είναι φτηνή.Άλλωστε τα daw ήδη τα πήρα.

Κάποια ιδέα;

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα λεπτό κόντρα πλακέ ή MDF στα μέτρα που θέλεις ακριβώς και τα κολλάς πάνω τα μικρότερα φύλα που λες.

Να κολλήσουν τα πλαϊνά του dow μεταξύ τους χωρίς κάποιου είδους υποστήριξη, ξέχασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα λεπτό κόντρα πλακέ ή MDF στα μέτρα που θέλεις ακριβώς και τα κολλάς πάνω τα μικρότερα φύλα που λες.

Να κολλήσουν τα πλαϊνά του dow μεταξύ τους χωρίς κάποιου είδους υποστήριξη, ξέχασε το.

Θέλω να φαίνεται σαν πίνακας δηλαδή να έχει πχ ένα πάχος 2 πόντους όπως το daw που πήρα.Αν πάω σε κόντρα πλακέ ή mdf πάλι σε έξοδα θα μπω.Κι εγώ δύσκολο το βλέπω να κολήσω το daw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tarantules είπε

Θέλω να φαίνεται σαν πίνακας δηλαδή να έχει πχ ένα πάχος 2 πόντους όπως το daw που πήρα.Αν πάω σε κόντρα πλακέ ή mdf πάλι σε έξοδα θα μπω.Κι εγώ δύσκολο το βλέπω να κολήσω το daw.

περισσότερο θα σου κοστίσει κόλλα που να κολλάει στέρεα πολυστερίνη :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι ρε παιδιά το daw που λέτε;

όπα τώρα κατάλαβα.

Εγώ νομίζω ότι μια χαρά μπορείς να κολλήσεις το "daw" με ταινίες από πίσω αλλά για πιο στέρεο και "ακαμπτο" αποτέλεσμα θα έλεγα και εγώ κάτι σας αυτό που λέει ο doubt

 Αν και όποτε ανοίξει το leroy, πάρε ένα κομμάτι 3mm mdf από αυτά που είναι λευκό στη μία πλευρά (δε το δείχνει στο site ) και κόλλα τα πάνω. 

3.40e/m2 ... αρκετά φτηνό και σίγουρη λύση.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κόλλα στιγμής δεν μπορούν να κολλήσουν; Δεν ακούγεται λάθος μα ας πει κάποιος που γνωρίζει ή ας γίνει δοκιμή σε ένα ρεταλι στην άκρη. Για την στήριξη νομίζω αν φυτέψεις κάτι ανάμεσα στα κομμάτια προς κόλληση, τύπου καβίλια πλαστική, θα έχεις αρκετά στερεό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε πολυπροπυλένιο, δεν νομιζω να κανεις φτηνοτερα την δουλεια σου.

Δες εδω για λεπτομεριες

https://www.stemplast.gr/1D4A15E1.el.aspx

παρε τους τηλεφωνο και πες τι θες να κανεις, θα σου δωσουν την φτηνοτερη λυση, ισως και με κανα δεκαευρω.

Παντως εχει φυλλα σαν αυτα που ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με τι ειναι καλυτερο να κοβουμε τσερκι χωρις να χαλαμε το εργαλείο;

Θα χαλάσει αυτος ο κόφτης; Νομιζω πως ειναι πιο μαλακο σιδερο αρα δεν εχει προβλημα θεωρητικα.

 https://www.skroutz.gr/s/11976861/Knipex-Πλαγιοκόφτης-180mm-7002180.html 

Αυτό είναι το κατάλληλο εργαλείο για αυτή τη δουλειά.

https://www.skroutz.gr/s/11969343/Stanley-FatMax-Ψαλίδι-Λαμαρίνας-Ίσιο-250mm-2-14-563.html?from=catspan

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με τι ειναι καλυτερο να κοβουμε τσερκι χωρις να χαλαμε το εργαλείο;

Θα χαλάσει αυτος ο κόφτης; Νομιζω πως ειναι πιο μαλακο σιδερο αρα δεν εχει προβλημα θεωρητικα.

 https://www.skroutz.gr/s/11976861/Knipex-Πλαγιοκόφτης-180mm-7002180.html 

Το τσέρκι ναι μεν ειναι μαλακό σαν υλικό αλλα εχει μεγαλη ελαστικότητα για να μην κόβεται όταν τσακίζει. Εγω το κόβω με μια πένσα (τον κοφτή που εχει το εσωτερικό της) η αν εχεις εναν παλιο κοφτή παλι κανει την δουλειά. Γενικά εχω 2 κόφτες ο ενας για τα καλώδια και ο αλλος για τέτοιες δουλείες. Αλιως κάνει και λαμαρινοψαλιδο οπως σου ειπε ο φιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ninopoutso είπε

Καλησπερα σε όλους. Έσπασε ο άξονας στο ελλειπτικό μηχάνημα,μάρκας toorx.Σε μηχανουργείο πιστεύεται μπορούν να φτιάξουν ίδιο άξονα?

viber_image_2021-03-29_12-28-54.jpg

viber_image_2021-03-29_12-28-06.jpg

Μπορούν να φτιάξουν ότι θες αλλά θες μίνιμουμ 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...