Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Με αυτόματο πότισμα έχει ασχοληθεί κανείς; Θέλω να βάλω γκαζόν σε ορθογώνιο κήπο 4x13m αλλά η παροχή μου νομίζω είναι μικρή, περίπου 900λίτρα/ώρα την μετράω και 4 bar. Ξέρει κανείς να βοηθήσει, τι διατομή σωλήνα και τι εκτοξευτήρες χρειάζομαι; 

αφού τα διαβάσεις και καταλήξεις να το φτιάξεις γράψε να ξέρουμε και εμείς αν είναι σωστά 

https://aytomatopotisma.blogspot.com/p/blog-page_02.html

https://aytomatopotisma.blogspot.com/p/blog-page_4.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/3/2021 στις 6:55 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

 

Απλα εχω πολλα εργαλεια μερικα ειναι καλα knippex πχ αλλα και αλλα πενσες για πεταμα lidl. Μιας και θα παρω αυτο το κοφτη για λεπτοδουλιες σε καλωδια κτλ ελεγα μήπως ειναι ασφαλες για περιστασιακή χρηση. Καποτε ειχα λαμαρινοψαλιδο αλλα το δανεισα και χαθηκε. Ισως δοκιμασω με κανα απλο κοφτακι αν και θυμάμαι πως ειχα πεδευτει πολυ να το κοψω παλαια

 

Τα κοφτάκια δεν κάνουν (τουλάχιστο για συστηματική χρήση - δουλεύουν αλλιώς) θες λαμαρινοψάλιδο απλό, (όχι ενισχυμένο για χοντρό πάχος) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gsisr είπε

καλημέρα σας. θέλω να βάψω κάποια ήδη υπάρχων τοιχία στη ταράτσα μου και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κατηγορία χρωμάτων που να αντέχουν σε εξωτερικές συνθήκες, στην υγρασία δηλαδή αλλά και στα νερά που πέφτουν όταν πλένω. τέλος υπάρχει και ένα μικρό υπόστεγο από μπετό που προεξέχει από το δώμα και από εκεί κάτω ψήνω. θα ήθελα επίσης να μου προτείνετε αν γνωρίζετε, κάποιο χρώμα για να βάψω το υπόστεγο(είναι ήδη βαμμένο) που να μπορεί να καθαριστεί αν λερώσει

πλαστικό ακρυλικό αλλά θα ζητήσεις και να δεις να γράφει απέξω ακρυλικό 100%.

Το συγκεκριμένο είναι για εξωτερικούς χώρους και έχει μεγάλες αντοχές στο χρόνο. Επίσης μπορείς να το πλένεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Μη λυπηθείς τα χρήματα και πάρεις κανένα φτηνιάρικα. Πάρε ένα επώνυμο να κάνεις σωστή δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια κεραμοσκεπη μικρη πανω απο σκαλα που παει στο 2ρο οροφο απο πρωτο. Δεν εχει πλακα και ειναι χωρις μονωση. Οταν βρεχει αναλογα τον αερα μπαίνουν νερα καθως και αρκετο κρυο.

Πιστεύετε αξιζει να γινει ανακατασκευή με μόνωση η να μπει πορτα εσωτερική; Πολλοι με.θεωρουν καθυστερημενο που σκεφτομαι ανακατασκευή για να μη μπαινει κρυο και νερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ρε παιδιά. Θέλει η μάνα μου να πάω να της αλλάξω τη βρύση της κουζίνας. Είναι μια μπαταρία πάγκου, μεικτή. Αυτές έχουν μεγέθη? Εννοώ πως βρίσκω μία στα λεφτά που μου κάνει στο σκρουτζ, τη παραγγέλνω, βλέπω οδηγίες online πως να τη βάλω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά; Ή πρέπει να βρω συγκεκριμένο Φ για να ταιριάξει; Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jackess είπε

Καλησπέρα ρε παιδιά. Θέλει η μάνα μου να πάω να της αλλάξω τη βρύση της κουζίνας. Είναι μια μπαταρία πάγκου, μεικτή. Αυτές έχουν μεγέθη? Εννοώ πως βρίσκω μία στα λεφτά που μου κάνει στο σκρουτζ, τη παραγγέλνω, βλέπω οδηγίες online πως να τη βάλω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά; Ή πρέπει να βρω συγκεκριμένο Φ για να ταιριάξει; Κάτι άλλο;

Συνήθως ταιριάζουν όλες , θα είναι με σπιράλ; Το μόνο που θα κοιτάξεις είναι τα διακοπτακια από κάτω στη σύνδεση , εάν είναι μισή ιντσα ή τρία όγδοα. Επίσης καλό είναι να πάρεις με μεγάλη ροζέτα ώστε να στεγανιασει σωστά η μπαταρία πάνω στο πάγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, troi.g είπε

Συνήθως ταιριάζουν όλες , θα είναι με σπιράλ; Το μόνο που θα κοιτάξεις είναι τα διακοπτακια από κάτω στη σύνδεση , εάν είναι μισή ιντσα ή τρία όγδοα. Επίσης καλό είναι να πάρεις με μεγάλη ροζέτα ώστε να στεγανιασει σωστά η μπαταρία πάνω στο πάγκο.

σπιράλ εννοείς να βγαίνει σαν λάστιχο; όχι, μια απλή θέλω. σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο, το μόνο που γράφει είναι 40mm.

εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια με αυτή που έχει τώρα. περιμένω να μου στείλει φωτογραφία να δω ακριβώς πως είναι η υπάρχουσα. απο ότι μου είπε χάνει νερά απο κάτω(?!)

20200605140030_bormann_btw3140_026143.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω μια κεραμοσκεπη μικρη πανω απο σκαλα που παει στο 2ρο οροφο απο πρωτο. Δεν εχει πλακα και ειναι χωρις μονωση. Οταν βρεχει αναλογα τον αερα μπαίνουν νερα καθως και αρκετο κρυο.

Πιστεύετε αξιζει να γινει ανακατασκευή με μόνωση η να μπει πορτα εσωτερική; Πολλοι με.θεωρουν καθυστερημενο που σκεφτομαι ανακατασκευή για να μη μπαινει κρυο και νερο

 

Προκειμένου να μπαίνει ο αέρας και τα νερά και βέβαια αξίζει.Για να βάζει νερά σίγουρα θα έχει και μικρές κλίσεις.

Στη θέση σου να μην έμπαινα σε μεγάλες φασαρίες θα έπαιρνα θα έπαιρνα πάνελ πολυουρεθάνης το οποίο δεν έχει πρόβλημα και με 10% κλίση. Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε κλειστή βεράντα με νερά όταν φυσούσε πέταξα τα κεραμίδια έβαλα πάνελ και σώθηκα. Εκτός από τα νερά πολύ καλύτερη θερμομόνωση γιατί δεν περνάει ούτε αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jackess είπε

Καλησπέρα ρε παιδιά. Θέλει η μάνα μου να πάω να της αλλάξω τη βρύση της κουζίνας. Είναι μια μπαταρία πάγκου, μεικτή. Αυτές έχουν μεγέθη? Εννοώ πως βρίσκω μία στα λεφτά που μου κάνει στο σκρουτζ, τη παραγγέλνω, βλέπω οδηγίες online πως να τη βάλω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά; Ή πρέπει να βρω συγκεκριμένο Φ για να ταιριάξει; Κάτι άλλο;

Πήγαινε πρώτα να δεις τι υποδοχές και τί τοποθέτηση έχει έχει. Βγάλε μερικές καλές φωτό. Μετά, πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά  και πάρε μια για ίδια τοποθέτηση. Συνήθως οι βρύσες βγάζουν 2 ρακόρ στα οποία συνδέονται 2 σπιράλ. Κλείνεις τα βανάκια από κάτω (των παροχών), ξεβιδώνεις τα σπιράλ από τα ρακόρ της παλιάς βρύσης, ξεβιδώνεις την βρύση από τον πάγκο, περνάς την καινούργια και βιδώνεις τα σπιράλ στα ρακόρ της παλιάς.
Για καλό και για κακό, πάρε από τον υδραυλικατζή κανένα λαστιχάκι για τα σπιράλ, μπορεί τα παλιά να έχουν κοπεί και με το ξέσφιγμα μετά να μην πατήσουν καλά, να βάλεις καινούργια μην σου κάνουν διαρροές.

7 ώρες πριν, jackess είπε

σπιράλ εννοείς να βγαίνει σαν λάστιχο; όχι, μια απλή θέλω. σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο, το μόνο που γράφει είναι 40mm.

εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια με αυτή που έχει τώρα. περιμένω να μου στείλει φωτογραφία να δω ακριβώς πως είναι η υπάρχουσα. απο ότι μου είπε χάνει νερά απο κάτω(?!)

20200605140030_bormann_btw3140_026143.jpeg

Μπας και χάνει από τα λαστιχάκια των ενώσεων, στα ρακόρ;;; Πού τα χάνει τα νερά, μέσα στο στουλάπι;;;

20 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω μια κεραμοσκεπη μικρη πανω απο σκαλα που παει στο 2ρο οροφο απο πρωτο. Δεν εχει πλακα και ειναι χωρις μονωση. Οταν βρεχει αναλογα τον αερα μπαίνουν νερα καθως και αρκετο κρυο.

Πιστεύετε αξιζει να γινει ανακατασκευή με μόνωση η να μπει πορτα εσωτερική; Πολλοι με.θεωρουν καθυστερημενο που σκεφτομαι ανακατασκευή για να μη μπαινει κρυο και νερο

 

Αναλόγως τα νερά, αν περνάνε πολλά  θες ανακατασκευή...Αν περνάει καμία ψιχάλα, και αναλόγως τον τρόπο κατασκευής, δες αν σε παίρνει να το κλείσεις από κάτω, με μόνωση xps και γυψοσανίδα άνθυγρη, ή καλύτερα τσιμεντοσανίδα. Αν είναι λίγα τα m2, δες και την λύση rowmat. Απλά οι υγρασίες που θα περάσουν, θα πρέπει να έχουν τρόπο να στεγνώσουν αν είναι λίγες, ή να βρεθεί τρόπος να οδηγηθούν με ασφάλεια στην απόληξη της κεραμοσκεπής, αν είναι περισσότερες. Αν μπάζει πολύ, θες στεγανοποιητική μεμβράνη, που για να τοποθετηθεί σωστά απαιτεί ξήλωμα των κεραμιδιών, οπότε βλέπεις κόστος και υλικά και αποφασίζεις...ένα κοινό λάθος που γίνεται, είναι ότι τα κεραμίδια θεωρούνται αδιαπέραστα από την υγρασία. Με τόσα κενά που έχουν όμως, και αλληλοεπικαλύψεις, σε χαμηλή κλίση και με δυνατό αέρα είναι δυνατή η εισχώρηση υγρασίας από την βροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πήγαινε πρώτα να δεις τι υποδοχές και τί τοποθέτηση έχει έχει. Βγάλε μερικές καλές φωτό. Μετά, πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά  και πάρε μια για ίδια τοποθέτηση. Συνήθως οι βρύσες βγάζουν 2 ρακόρ στα οποία συνδέονται 2 σπιράλ. Κλείνεις τα βανάκια από κάτω (των παροχών), ξεβιδώνεις τα σπιράλ από τα ρακόρ της παλιάς βρύσης, ξεβιδώνεις την βρύση από τον πάγκο, περνάς την καινούργια και βιδώνεις τα σπιράλ στα ρακόρ της παλιάς.
Για καλό και για κακό, πάρε από τον υδραυλικατζή κανένα λαστιχάκι για τα σπιράλ, μπορεί τα παλιά να έχουν κοπεί και με το ξέσφιγμα μετά να μην πατήσουν καλά, να βάλεις καινούργια μην σου κάνουν διαρροές.

Μπας και χάνει από τα λαστιχάκια των ενώσεων, στα ρακόρ;;; Πού τα χάνει τα νερά, μέσα στο στουλάπι;;;

Δε ξέρω ρε συ ότι μου είπε σας λέω, θα πάω το απόγευμα να δω. Σε ευχαριστώ για τη καθοδήγηση. Έχει ξεχαρβαλωθεί κι όλας απο όσο ξέρω και οταν πας να γυρίσεις τη βρύση απο τον έναν νεροχύτη στον δίπλα γυρνάει ολόκληρη (μαζί με το διακόπτη).

Θα τη δω απο κοντά και ας ελπίσω να είναι μόνο τα λαστιχάκια στα σπιράλ. Απο ότι μου είπε ή μεσα στο ντουλάπι χάνει τα νερά ή δε πατάει η βρύση στην τρύπα στο νεροχύτη και τα περνάει απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, ειμαι σε φάση αλλαγής σκεπής και μου πες ο σκεπατζης πτι αφού θα αλλάξουμε και ηλιακούς θελει να έχει τις βάσεις απο τους καινούριους ηλιακούς.

τι ηλιακό να δω; μενω Τρίπολη και εδω έχω ακούσει καλα λογια για εναν Καραγιάννη. να σας πω οτι στη σκεπή θα μπούνε οι καθρέφτες και τα μποιλερ θα μπουν στο λεβητοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jackess είπε

σπιράλ εννοείς να βγαίνει σαν λάστιχο; όχι, μια απλή θέλω. σκεφτόμουν για κάτι τέτοιο, το μόνο που γράφει είναι 40mm.

εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια με αυτή που έχει τώρα. περιμένω να μου στείλει φωτογραφία να δω ακριβώς πως είναι η υπάρχουσα. απο ότι μου είπε χάνει νερά απο κάτω(?!)

20200605140030_bormann_btw3140_026143.jpeg

Η πλειοψηφία των μπαταριών είναι 35 mm , για να μετρήσεις σωστά θα πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία πάνω από τον πάγκο. Εάν είναι μεγαλύτερη διατομή από την τρύπα του νεροχύτη , θα πρέπει να την ανοίξεις. Μπορείς εν μέρει να δεις και από κάτω τη μπαταρία εκεί που δένει , αλλά θα είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις τη διάμετρο του νεροχύτη . Τα διακοπτακια από κάτω δες , να είναι ίδιας διατομής , μην μπλέξεις και με συστολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Κλείνεις τα βανάκια από κάτω (των παροχών), ξεβιδώνεις τα σπιράλ από τα ρακόρ της παλιάς βρύσης, ξεβιδώνεις την βρύση από τον πάγκο, περνάς την καινούργια και βιδώνεις τα σπιράλ στα ρακόρ της παλιάς.

Προφανώς της καινούργιας.😉

1 ώρα πριν, jackess είπε

Έχει ξεχαρβαλωθεί κι όλας απο όσο ξέρω και οταν πας να γυρίσεις τη βρύση απο τον έναν νεροχύτη στον δίπλα γυρνάει ολόκληρη (μαζί με το διακόπτη).

Αν είναι καμιά φθηνιάρικη θα έχει γίνει χάλια κάτω από το νεροχύτη. Ετοιμάσου για καινούργια (μη βάλεις του 20αρικου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γνώμη παιδιά

Τσιμεντένιο δάπεδο 20τμ,μέρος εξωτερικού χώρου αυλής χωρίς προστασία από ήλιο/βροχή.  Δεν είναι σίγουρο με τι και πως είχε βαφτεί πριν 2-3 χρόνια. Μέχρι να στρωθεί όλο πλακάκι/πέτρα κάποια στιγμή στο μέλλον αξίζει ν ασχοληθώ;

Σκέφτομαι καλό ξύσιμο ότι βγει και ύστερα πέρασμα με αστάρι και τσιμεντόχρωμα διαλυτού. Φοβάμαι από τη άλλη μην αρχίσει και σπάει ξανά σε κάνα χρόνο ειδικά στα σημεία που θα ναι από κάτω μέρη από τη παλιά μπογιά.

Θ' αντέξει λέτε έστω για 3-4 χρόνια η θα πάει τσάμπα η δουλειά;

unnamed.jpg

Επεξ/σία από wakabanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Μια γνώμη παιδιά

Τσιμεντένιο δάπεδο 20τμ,μέρος εξωτερικού χώρου αυλής χωρίς προστασία από ήλιο/βροχή.  Δεν είναι σίγουρο με τι και πως είχε βαφτεί πριν 2-3 χρόνια. Μέχρι να στρωθεί όλο πλακάκι/πέτρα κάποια στιγμή στο μέλλον αξίζει ν ασχοληθώ;

Σκέφτομαι καλό ξύσιμο ότι βγει και ύστερα πέρασμα με αστάρι και τσιμεντόχρωμα διαλυτού. Φοβάμαι από τη άλλη μην αρχίσει και σπάει ξανά σε κάνα χρόνο ειδικά στα σημεία που θα ναι από κάτω μέρη από τη παλιά μπογιά.

Θ' αντέξει λέτε έστω για 3-4 χρόνια η θα πάει τσάμπα η δουλειά;

unnamed.jpg

Θα ήταν καλά να είχες ένα καλό πλυστικό και με την πίεση να έβγαζες όλα τα σαθρά και στη συνέχεια με σπάτουλα τυχόν φουσκωμένα που δεν έφυγαν. Μετά αστάρωμα με διαλύτου και από πάνω τσιμεντόχρωμα. Λογικά και αν έχεις κάνει καλή προεργασία θα αντέξει. Να το αφήσεις όμως να πιάσουν καλές ζέστες ώστε να στεγνώσει καλά το τσιμέντο να μην  κλείσεις μέσα υγρασίες και σου πετάξει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...