Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Δε χρειάζεται να κάνεις μερεμετια μέσα στο σπίτι , μπορείς  να ανοίξεις μια τρύπα μέσα από το συλλέκτη , το θέμα βέβαια είναι τι έχεις πίσω από το συλλέκτη, εάν είναι εξωτερικός τοίχος , τότε νομίζω ότι είσαι οκ.

Πίσω από το συλλεκτη είναι εσωτερικός τοιχος οπότε δεν μπορώ να πάω παροχή εκεί δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι εσωτερικες πορτες που ηταν ασπρες εχουν αρχισει και κιτρινιζουν 

Υπαρχει καποιο λευκο χρωμα ωστε να μην ξαναγινουν ετσι ή να τις κανω καποιο αλλο χρωμα καλυτερα ?

Να παρω κανα τετοιο για να τις φτιαξω μονος μου?

https://www.e-shop.gr/palmiko-ilektriko-tribeio-black-n-decker-55-watt-mouse-bew230-p-TLS.020779

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adi32 είπε

Οι εσωτερικες πορτες που ηταν ασπρες εχουν αρχισει και κιτρινιζουν 

Υπαρχει καποιο λευκο χρωμα ωστε να μην ξαναγινουν ετσι ή να τις κανω καποιο αλλο χρωμα καλυτερα ?

Να παρω κανα τετοιο για να τις φτιαξω μονος μου?

https://www.e-shop.gr/palmiko-ilektriko-tribeio-black-n-decker-55-watt-mouse-bew230-p-TLS.020779

Για την ανανέωση χρώματος δεν χρειάζεται τέτοιο τριβείο . Ένα απαλό πέρασμα με ψιλό γυαλόχαρτο χεριου θέλουν και στη συνέχεια πέρασμα με δύο χέρια λαδομπογιά

Θα σου πρότεινα να πάρεις  νερού το οποίο έχει καλύτερες αντοχές.Μπορείς να πας σε χρωματοπωλείο να επιλέξεις και χρώμα. Καλό το λευκό αλλά για αλλαγή μπορείς να επιλέξεις και ότι χρώμα σου αρέσει.Αν είναι λείες καλό είναι να τις βάψεις με μικρό ρολάκι για λαδομπογιά (κοντές και σκληρές τρίχες). Επίσης για πιο καλό και σίγουρο αποτέλεσμα τις βγάζεις και τις τοποθετείς οριζόντια πάνω σε κάποια αντικείμενα. Έτσι δεν έχεις και φόβο να σου τρέξει χρώμα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να αφαιρέσουμε τη σκουριά απο διάφορα παλιά εργαλεία; 

Επεξ/σία από Arwindan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arwindan είπε

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να αφαιρέσουμε τη σκουριά απο διάφορα παλιά εργαλεία; 

Αυτο εκανα και εγω. Παρε ξυδι λευκο μεγαλο και αστα μεσα σε κουβα. Μετα τριψιμο ελαφρυ. Αφου καθαρισει λαδωμα κτλ αναλογα για προστασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτο εκανα και εγω. Παρε ξυδι λευκο μεγαλο και αστα μεσα σε κουβα. Μετα τριψιμο ελαφρυ. Αφου καθαρισει λαδωμα κτλ αναλογα για προστασία.

Ναι αυτό έχω δει να λένε και οι περισσότεροι online, για ξίδι και μετά κάποιο αντισκουριακο για προστασία. Τα περισσότερα δεν είναι σε πολύ κακή κατάσταση οπότε δεν νομιζω να έχω θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arwindan είπε

Ναι αυτό έχω δει να λένε και οι περισσότεροι online, για ξίδι και μετά κάποιο αντισκουριακο για προστασία. Τα περισσότερα δεν είναι σε πολύ κακή κατάσταση οπότε δεν νομιζω να έχω θέμα. 

Μπορεις να τα βαψεις μετα με καποιο διαφανες βερνικι η και οχι αναλογα τι ειναι.

1 ώρα πριν, Arwindan είπε

Ναι αυτό έχω δει να λένε και οι περισσότεροι online, για ξίδι και μετά κάποιο αντισκουριακο για προστασία. Τα περισσότερα δεν είναι σε πολύ κακή κατάσταση οπότε δεν νομιζω να έχω θέμα. 

Παντως θελουν λαδωμα και προσοχη τα εργαλεία. Ειχα ξεχασει κατι μυστρια/σπατουλες και οσες δεν ηταν ανοξειδωτες σκουριασαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν στο Leroy Merlin λειτουργεί η υπηρεσία ξοπής ξυλων στα μέτρα σου.

Βλέπω στο site τους ότι δεν υπάρχουν πλέον τιμες /m2

αλλά γενικά έχουν αλλάξει αρκετά στο site τους και το έχουν κάνει χειρότερο οπότε μπορεί να έχουν κάνει καμιά βλακεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξέρει κανείς αν στο Leroy Merlin λειτουργεί η υπηρεσία ξοπής ξυλων στα μέτρα σου.

Βλέπω στο site τους ότι δεν υπάρχουν πλέον τιμες /m2

αλλά γενικά έχουν αλλάξει αρκετά στο site τους και το έχουν κάνει χειρότερο οπότε μπορεί να έχουν κάνει καμιά βλακεία. 

Λειτουργεί κανονικά έκοψα προχθές ξυλα στο Μαρουσι. Απλώς επειδή έχει περιορισμό 45’ για αγορές ξεκινα πρωτα από εκεί άφησε τη παραγγελία σου ώστε να κανεις τα υπόλοιπα ψωνιά σου κ περνα να την πάρεις όταν τελειώνει ο χρονος...!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να τελειώσει ο χρόνος, τίποτα δε σου κάνουν. Απλά περιμένουν οι επόμενοι στην είσοδο, όρθιοι (μου έτυχε και στο τσακ ήμουν να μπουκάρω άνευ αδείας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα απλή ερώτηση νομίζω. Θέλω να τρυπήσω τοίχο για να βιδώσω μια κατασκευή. Η κατασκευή στο σημείο που θα βιδώσει  είναι επίπεδο μεταλλικό ατσάλινο πλακάκι πάχους 2μμ που θα έρθει φάτσα με τον τοίχο. Τι υλικό να βάλω μεταξύ αυτού και του τοίχου ώστε να μην τραυματιστεί φθαρεί γδαρθεί από την επαφή μέταλλο με τοίχο; Όταν το βγάλω δηλαδή θέλω να μείνει μόνο η τρύπα της ουπας που θα σβήσει με λίγο στόκο και όχι κάτι που να θέλει τρίψιμο στοκαρισμα βάψιμο όσο είναι το κομμάτι. 

Επίσης θα προτιμούσα μικρό πάχος του ενδιάμεσου υλικού. Σκέφτηκα για αφρώδες όπως αυτό που έχουν τα κουτιά συσκευασίας ή αρμαφλεξ απο μόνωση υδραυλικού σωλήνα. Καλά είναι ή έχετε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Λειτουργεί κανονικά έκοψα προχθές ξυλα στο Μαρουσι. Απλώς επειδή έχει περιορισμό 45’ για αγορές ξεκινα πρωτα από εκεί άφησε τη παραγγελία σου ώστε να κανεις τα υπόλοιπα ψωνιά σου κ περνα να την πάρεις όταν τελειώνει ο χρονος...!

Ευχαριστώ. 

Καλά δε παίζει να πάω όσο υπάρχουν περιορισμοί. Όχι ότι φοβάμαι μη κολλήσω αλλά το θεωρώ γελοίο να περιμένω στην ουρά ως πελάτης για κάτι που δεν είναι και επείγον ή το χρειάζομαι άμεσα. Κανονικά "παρακαλάνε" οι έμποροι τους πελάτες να μπουν στο μαγαζί τους. Το ανάποδο μου φαίνεται "κάπως".

Απλά μου έκανε εντύπωση στο σάιτ. Έχουμε κάνει και άλλες βλακείες ιδαίτερα με τις αναζητήσεις.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Σχετικα απλή ερώτηση νομίζω. Θέλω να τρυπήσω τοίχο για να βιδώσω μια κατασκευή. Η κατασκευή στο σημείο που θα βιδώσει  είναι επίπεδο μεταλλικό ατσάλινο πλακάκι πάχους 2μμ που θα έρθει φάτσα με τον τοίχο. Τι υλικό να βάλω μεταξύ αυτού και του τοίχου ώστε να μην τραυματιστεί φθαρεί γδαρθεί από την επαφή μέταλλο με τοίχο; Όταν το βγάλω δηλαδή θέλω να μείνει μόνο η τρύπα της ουπας που θα σβήσει με λίγο στόκο και όχι κάτι που να θέλει τρίψιμο στοκαρισμα βάψιμο όσο είναι το κομμάτι. 

Επίσης θα προτιμούσα μικρό πάχος του ενδιάμεσου υλικού. Σκέφτηκα για αφρώδες όπως αυτό που έχουν τα κουτιά συσκευασίας ή αρμαφλεξ απο μόνωση υδραυλικού σωλήνα. Καλά είναι ή έχετε κάτι άλλο;

Ένα απλό άσπρο χαρτόνι τύπου ακουαρέλας θα είναι υπεραρκετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ένα απλό άσπρο χαρτόνι τύπου ακουαρέλας θα είναι υπεραρκετό

το χαρτόνι δε νομίζω να καταφέρει να απορροφήσει τη πίεση από το βίδωμα και θα αφήσει σημάδι όπου δεν είναι απόλυτα επίπεδες οι 2 επιφάνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

το χαρτόνι δε νομίζω να καταφέρει να απορροφήσει τη πίεση από το βίδωμα και θα αφήσει σημάδι όπου δεν είναι απόλυτα επίπεδες οι 2 επιφάνειες.

Μια χαρά θα είναι, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αρκεί να υπάρχει ανάμεσα μια επιφάνεια που δεν θα γρατζουνίσει ή λερώσει τον τοίχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...