Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν ειμαι σιγουρος 100% τι παιζει εδώ εχω φωτο απο ενδοσκοπικη κάμερα απλή.

Στη πρωτη λογικα ειναι συστολη και πάει έως τη ταρατσα για εξαερισμό  δηλαδη η καμερα κοιτάει προς τα πάνω.

Στη δευτερη η συνεχεια της στηλης αποχέτευσης προς τα κατω και εξοδος πατωσιφωνου δεξια.

Η καμερα ερχεται απο τη σωληνα της λεκανης που δεν υπάρχει. Η τριτη  ειναι μια πιο μακρινη της πρωτης αν δε κανω λαθος 99%.

Προσπαθω να δω απο που έρχονται οσμες. Σε κάτι διακόπτες πάνω απο τη σωληνα που ειναι ντυμενη με πλακάκια βγαινει μια οσμή αποχετευσης νομιζω. Η πρωτη παντως μου φαινεται λιγο περιεργη μιας και μου φαινεται πατέντα. Δυστυχως δεν θυμάμαι να έχω κρατήσει φωτογραφίες τις μοντιφιες του υδραυλικου. Η πρωτη δηλαδη μου φαινεται πως ειναι πολυ κοντα εκει που ειναι η συστολη σα να έχει γινει κάποιο κοψιμο. 

Αν καποιος φαντάζεται τι μπορει να συμβαίνει ας μου πει.

 

Spoiler

WIN_20210413_17_31_46_Pro.jpg

 

 

Spoiler

WIN_20210413_17_33_42_Pro.jpg

 

 

Spoiler

WIN_20210413_17_29_47_Pro.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Στην ντουλάπα μου επειδή η υγρασία την έφαγε σκέφτομαι να κατασκευάσω νέα (πιάνει ολόκληρο τοίχο) τα πλαϊνά σκέφτομαι αντί για ξύλο να είναι από Plexiglass ενώ οι πόρτες να είναι κανονικά από ξύλο.

Όμως δεν ξέρω πόσο παχύ plexiglass μπορώ να βρώ πιστέυετε τα 5mm είναι ιδανικό πάχος για τοίχωμα ντουλάπας;

Διαστάσεις για plexiglass θα είναι στα 2,60m X 0.70m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει καλά σχόλια για το κρουστικό επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο του Lidl (το φέρνει ξανά αύριο).

Αξιζει για ερασιτεχνική χρήση (δουλειές στο σπίτι, καμία απλή τρύπα κ.λπ.) στα 50 ευρώ που κοστίζει μαζί με μπαταρία και φορτιστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Καλησπέρα,

Στην ντουλάπα μου επειδή η υγρασία την έφαγε σκέφτομαι να κατασκευάσω νέα (πιάνει ολόκληρο τοίχο) τα πλαϊνά σκέφτομαι αντί για ξύλο να είναι από Plexiglass ενώ οι πόρτες να είναι κανονικά από ξύλο.

Όμως δεν ξέρω πόσο παχύ plexiglass μπορώ να βρώ πιστέυετε τα 5mm είναι ιδανικό πάχος για τοίχωμα ντουλάπας;

Διαστάσεις για plexiglass θα είναι στα 2,60m X 0.70m

5mm μου φαίνεται πολύ λίγο για να μπορέσει να σταθεί όρθια η κατασκευή, έτσι όπως το βλέπω τα πλαϊνά είναι σημαντικό κομμάτι της σταθερότητας μιας ντουλάπας.

Αρχικά έχεις κοιτάξει τιμές για plexiglass? Αν δεις πόσο ακριβά είναι ίσως να μην το προχωρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Έχω ακούσει καλά σχόλια για το κρουστικό επαναφορτιζομενο δραπανοκατσαβιδο του Lidl (το φέρνει ξανά αύριο).

Αξιζει για ερασιτεχνική χρήση (δουλειές στο σπίτι, καμία απλή τρύπα κ.λπ.) στα 50 ευρώ που κοστίζει μαζί με μπαταρία και φορτιστή; 

Δες reviews. Εξαρτάται τι θες να κανεις. Μη περιμενεις να ανοιξει 10mm τρυπα σε καλο μπετο ομως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Αξιζει για ερασιτεχνική χρήση (δουλειές στο σπίτι, καμία απλή τρύπα κ.λπ.) στα 50 ευρώ που κοστίζει μαζί με μπαταρία και φορτιστή;

Έχω ένα τέτοιο πάνω από 10ετία, όποτε το χρειάζομαι είναι ετοιμοπόλεμο. VFM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

5mm μου φαίνεται πολύ λίγο για να μπορέσει να σταθεί όρθια η κατασκευή, έτσι όπως το βλέπω τα πλαϊνά είναι σημαντικό κομμάτι της σταθερότητας μιας ντουλάπας.

Αρχικά έχεις κοιτάξει τιμές για plexiglass? Αν δεις πόσο ακριβά είναι ίσως να μην το προχωρήσεις

Έχω δει κάποια website αλλά δεν αναφέρουν τιμές. Εάν γνωρίζεις κάποιες ενδεικτικές ίσως να με βόλευε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Έχω δει κάποια website αλλά δεν αναφέρουν τιμές. Εάν γνωρίζεις κάποιες ενδεικτικές ίσως να με βόλευε καλύτερα.

Δεν ξέρω συγκεκριμένα τιμές, μόνο ότι γενικά είναι αρκετά ακριβό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλημερα σε ολους σας και παρακαλω βοηθεια σας για μια ακομα φορα.Εχω μια μπαταρια κουζινας με pull out σπιραλ και μου χαλασε το σπιραλ.Παραγγειλα ενα απο amazon αλλα δυστυχως το τελειωμα του ειναι αρσενικο Μ15Χ1 ενω η υποδοχη-βιδα της μιξης της μπαταριας απο κατω ειναι επισης αρσενικη και μετρω την διαμετρο της 95mm που το μεταφραζω σε 3/8in ....σωστα? Αρα χρειαζομαι κατι να βιδωνει ενδιαμεσα ωστε να μπορεσω να βιδωσω το σπιραλ.Δηλαδη να μου κανει το τελειωμα του σπιραλ θηλυκο και να βιδωσει πανω στην μπαταρια. Βαζω και φωτο του σπιραλ που πηρα. Ευχαριστω πολυ71HG-Cph91L._AC_SL1500_.jpg.0fd630efbe958f84f29d7ad194117cee.jpg

Επεξ/σία από van62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, van62 είπε

Παιδια καλημερα σε ολους σας και παρακαλω βοηθεια σας για μια ακομα φορα.Εχω μια μπαταρια κουζινας με pull out σπιραλ και μου χαλασε το σπιραλ.Παραγγειλα ενα απο amazon αλλα δυστυχως το τελειωμα του ειναι αρσενικο Μ15Χ1 ενω η υποδοχη-βιδα της μιξης της μπαταριας απο κατω ειναι επισης αρσενικη και μετρω την διαμετρο της 95mm που το μεταφραζω σε 3/8in ....σωστα? Αρα χρειαζομαι κατι να βιδωνει ενδιαμεσα ωστε να μπορεσω να βιδωσω το σπιραλ.Δηλαδη να μου κανει το τελειωμα του σπιραλ θηλυκο και να βιδωσει πανω στην μπαταρια. Βαζω και φωτο του σπιραλ που πηρα. Ευχαριστω πολυ71HG-Cph91L._AC_SL1500_.jpg.0fd630efbe958f84f29d7ad194117cee.jpg

Μου κάνει εντύπωση ότι παρήγγειλες από αμαζον σπιράλ βρύσης... μαγαζί με υδραυλικά δεν έχεις στη γειτονιά σου να κάνεις δουλειά άμεσα;

Στο ερώτημα σου μπορεί να βρεις μούφα θηλυκό θηλυκό, όμως καλύτερα να βάλεις το κατάλληλο σπιράλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση. Μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω τετοιο σπιραλ να εχει τελειωμα θηλυκο 3/8 γιατι δεν βρισκω πουθενα. Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, van62 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Μηπως μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω τετοιο σπιραλ να εχει τελειωμα θηλυκο 3/8 γιατι δεν βρισκω πουθενα. Σε ευχαριστω.

Πήγες σε κατάστημα υδραυλικών και δεν βρήκες;;; Παντού έχουν.

Ακόμη και στο leroy merlin https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/kukloma-parohis-nerou-/spiral-sundesis/αλλά προτίμησε ένα κατάστημα υδραυλικών να πάρειw αυτό που πρέπει 2-3 ευρώ κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον. Δυστυχως ψαχνω παντου αλλα ολα ειναι με βολτες στην ακρη δηλ. αρσενικα ενω εγω θελω θηλυκο τελειωμα να βιδωσει πανω στην μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, van62 είπε

Παιδια καλημερα σε ολους σας και παρακαλω βοηθεια σας για μια ακομα φορα.Εχω μια μπαταρια κουζινας με pull out σπιραλ και μου χαλασε το σπιραλ.Παραγγειλα ενα απο amazon αλλα δυστυχως το τελειωμα του ειναι αρσενικο Μ15Χ1 ενω η υποδοχη-βιδα της μιξης της μπαταριας απο κατω ειναι επισης αρσενικη και μετρω την διαμετρο της 95mm που το μεταφραζω σε 3/8in ....σωστα? Αρα χρειαζομαι κατι να βιδωνει ενδιαμεσα ωστε να μπορεσω να βιδωσω το σπιραλ.Δηλαδη να μου κανει το τελειωμα του σπιραλ θηλυκο και να βιδωσει πανω στην μπαταρια. Βαζω και φωτο του σπιραλ που πηρα. Ευχαριστω πολυ71HG-Cph91L._AC_SL1500_.jpg.0fd630efbe958f84f29d7ad194117cee.jpg

Δε μας βαζεις και τη φωτο του γνησιου σπιραλ να δουμε πως ειναι; Γενικά τα σπειρωματα καμια σχεση δεν έχουν με την εξωτερικη διαμετρο του τυπου 1/2 3/4 κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...