Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, van62 είπε

Παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον. Δυστυχως ψαχνω παντου αλλα ολα ειναι με βολτες στην ακρη δηλ. αρσενικα ενω εγω θελω θηλυκο τελειωμα να βιδωσει πανω στην μπαταρια

Μπαταρία με αρσενικό πρώτη φορά ακούω. Συνήθως είναι θηλυκό. Για κοίτα μήπως είναι αντάπτορας το αρσενικό και αφαιρείται από τη μπαταρία;;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ξύλινη επιφάνεια (βασικά 2 μελαμίνες που έχουν ενωθεί πρόχειρα για να κάνουν κάτι σαν πάγκο/τραπεζάκι ) που βρίσκεται σε "ημι-στεγασμένο" χώρο εξωτερικό (έχει από πάνω μικρό σκέπαστρο αλλά αν βρέχει με αερά βρέχεται) θέλω να την επικαλύψω με κάτι σαν "μουσαμά"  και για προστασία αλλά και γιατί είναι εντελώς "ακυρη"  ένωση μελαμινών που έτυχε να βρεθούν. Θέλω δηλαδή να την περάσω μια κολλά και μετά με "μουσαμά"  όπως πχ περνιούνται οι καπλαμάδες (από πάνω και να "γυρίσει περος τα κάτω". Κάτι σαν αυτό δηλαδή αλλά με κάτι που θα περνιέται πχ με βούρτσα/πινέλο και θα μπορεί να κρατήσει τον μουσαμα.

1. Τι κόλλα κάνει γι αυτή τη δουλειά?

2. Το "μουσαμα" το λέω ενδεικτικά. Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω μια ντουλάπα την οποία είναι επιτοίχια χωρίς κενά. Στο πλάι έχουν εμφανιστεί μυρμήγκια ενώ ένα μέρος της έχει σαπίσει ενώ παράλληλα το σημείο αυτό έχει μαζέψει και υγρασία. Έτσι θέλω να δω να δω πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα. Ο τοίχος δεν έχει κάποιο παράθυρο ενώ το δωμάτιο είναι κάπως εσωτερικό. Δεν ξέρω πως προκαλείτε η υγρασία.

Σαν μια λύση σκεύτικα να ξηλώσω την νουλάπα και να τοποθετήσω πετροβάμβακα και μπροστά κασι μετά να τοποθετήξω νέα ντουλάπα. Όμως δεν ξέρω αυτό κατά πόσο θα αποτελεί λύση στο πρόβλημα. Οι τοίχοι είναι από τσιμεντόλιθους ενώ το δωμάτιο έχει ανοίγματα τα οποία είναι εσωτερικά και δεν έχει άμεση επαφή με παράθυρο.

 

Ακόμα σκέυτικα μηπως η τοποθέτηση θερμομονωτικής πλάκας:

https://www.praktiker.gr/p/thermomonotiki-plaka-thermosystem-eps-80-117126

Μαζί με στεγανωτικό όπως:

https://www.praktiker.gr/p/asfaltiko-steganotiko-galaktoma-isomat-isopast-5kg-82559

Μήπως μου λύσει το πρόβλημα;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2021 στις 7:01 ΜΜ, DrLo είπε

κόλλα

Βενζινοκολλα και στήριξη του γυρίσματος με συρραπτικο.

Στις 15/4/2021 στις 7:57 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

μια λύση σκεύτικα να ξηλώσω

Σωστά το σκέφτεσαι.

Η υγρασία είναι χαμηλά στον τοίχο ή ψηλά.

Το σπίτι είναι ισογειο;

Υπάρχει δυνατότητα να κάνεις εξωτερικά του τοίχου υγρομονωση;

Εάν δεν υπάρχει δυνατότητα εξωτερικής υγρομονωσης κάνεις εσωτερική με ένα επαλειφομενο στεγανωτικο, όπως πχ το aquamat ή αυτό που παρέθεσες για πιο απαιτητικές επιφανειες.

έπειτα από πάνω μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, πετροβάμβακα με γυψοσανίδα, γυψοσανίδα με έτοιμη μόνωση ή πλάκες neotex.

Όλα θα σε καλύψουν αρκεί να γίνει σωστή στεγανωση, ιδανικά εξωτερική.

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 7:01 ΜΜ, DrLo είπε

μια ξύλινη επιφάνεια (βασικά 2 μελαμίνες που έχουν ενωθεί πρόχειρα για να κάνουν κάτι σαν πάγκο/τραπεζάκι ) που βρίσκεται σε "ημι-στεγασμένο" χώρο εξωτερικό (έχει από πάνω μικρό σκέπαστρο αλλά αν βρέχει με αερά βρέχεται) θέλω να την επικαλύψω με κάτι σαν "μουσαμά"  και για προστασία αλλά και γιατί είναι εντελώς "ακυρη"  ένωση μελαμινών που έτυχε να βρεθούν. Θέλω δηλαδή να την περάσω μια κολλά και μετά με "μουσαμά"  όπως πχ περνιούνται οι καπλαμάδες (από πάνω και να "γυρίσει περος τα κάτω". Κάτι σαν αυτό δηλαδή αλλά με κάτι που θα περνιέται πχ με βούρτσα/πινέλο και θα μπορεί να κρατήσει τον μουσαμα.

1. Τι κόλλα κάνει γι αυτή τη δουλειά?

2. Το "μουσαμα" το λέω ενδεικτικά. Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά?

 

Έναν μουσαμά θα πάρεις. Βγαίνει σε διάφορα σχέδια, έχει και ο Σκλαβενίτης.

Θα γυρίσεις τις πλευρές προς τα κάτω και θα τις πιάσεις με συρραπτικό ή καρφάκια και θα γίνει τζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 7:01 ΜΜ, DrLo είπε

μια ξύλινη επιφάνεια (βασικά 2 μελαμίνες που έχουν ενωθεί πρόχειρα για να κάνουν κάτι σαν πάγκο/τραπεζάκι ) που βρίσκεται σε "ημι-στεγασμένο" χώρο εξωτερικό (έχει από πάνω μικρό σκέπαστρο αλλά αν βρέχει με αερά βρέχεται) θέλω να την επικαλύψω με κάτι σαν "μουσαμά"  και για προστασία αλλά και γιατί είναι εντελώς "ακυρη"  ένωση μελαμινών που έτυχε να βρεθούν. Θέλω δηλαδή να την περάσω μια κολλά και μετά με "μουσαμά"  όπως πχ περνιούνται οι καπλαμάδες (από πάνω και να "γυρίσει περος τα κάτω". Κάτι σαν αυτό δηλαδή αλλά με κάτι που θα περνιέται πχ με βούρτσα/πινέλο και θα μπορεί να κρατήσει τον μουσαμα.

1. Τι κόλλα κάνει γι αυτή τη δουλειά?

2. Το "μουσαμα" το λέω ενδεικτικά. Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά?

 

καλημέρα, ο παγκος για τι δουλειές θα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill999r είπε

Βενζινοκολλα και στήριξη του γυρίσματος με συρραπτικο.

Σωστά το σκέφτεσαι.

Η υγρασία είναι χαμηλά στον τοίχο ή ψηλά.

Το σπίτι είναι ισογειο;

Υπάρχει δυνατότητα να κάνεις εξωτερικά του τοίχου υγρομονωση;

Εάν δεν υπάρχει δυνατότητα εξωτερικής υγρομονωσης κάνεις εσωτερική με ένα επαλειφομενο στεγανωτικο, όπως πχ το aquamat ή αυτό που παρέθεσες για πιο απαιτητικές επιφανειες.

έπειτα από πάνω μπορείς να βάλεις ότι θέλεις, πετροβάμβακα με γυψοσανίδα, γυψοσανίδα με έτοιμη μόνωση ή πλάκες neotex.

Όλα θα σε καλύψουν αρκεί να γίνει σωστή στεγανωση, ιδανικά εξωτερική.

 

Η υγρασία δεν ξέρω στο συγκεκριμένο δωμάτιο εάν είναι χαμηλά η ψηλά. λόγο ότι τον τοίχο το καλύπτει όλη η ντουλάπα. Εξωτερικά είναι λίγο δύσκολο λόγο ότι θα πρέπει να ανέβω ταράτσα και από εκεί με κοντάρι να την περάσω. (O τοίχος κοιτά προς ξένο χωράφι).

Βασιζόμενος με τα λεγόμενά σου θα κάνω μια εξωτερική και μια εσωτερική υγρομόνωση μετά εσωτερικά θα περάσω πετροβάμβακα και από μπροστά θα κάνω νέα ντουλάπα. Το σπίτι είναι ισόγειο και έχει υγρασία σε άλλα δωμάτια που είναι κάπως εσωτερικά παρατήρησα και στο ταβάνι αλλά και χαμηλά στον τοίχο να έχει υγρασία και μούχλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Η υγρασία δεν ξέρω στο συγκεκριμένο δωμάτιο εάν είναι χαμηλά η ψηλά. λόγο ότι τον τοίχο το καλύπτει όλη η ντουλάπα. Εξωτερικά είναι λίγο δύσκολο λόγο ότι θα πρέπει να ανέβω ταράτσα και από εκεί με κοντάρι να την περάσω. (O τοίχος κοιτά προς ξένο χωράφι).

Βασιζόμενος με τα λεγόμενά σου θα κάνω μια εξωτερική και μια εσωτερική υγρομόνωση μετά εσωτερικά θα περάσω πετροβάμβακα και από μπροστά θα κάνω νέα ντουλάπα. Το σπίτι είναι ισόγειο και έχει υγρασία σε άλλα δωμάτια που είναι κάπως εσωτερικά παρατήρησα και στο ταβάνι αλλά και χαμηλά στον τοίχο να έχει υγρασία και μούχλα.

καλημέρα,

ερωτησεις:

-ο τοιχος τις ντουλάπας ειναι βορινός;

-θερμανση τι έχεις;

-υγρασιες χαμηλά με ξεφλουδισμα μπογιας εχεις;

-εμφανιση σημαδιων μουχλας (κουκιδες-κυλίδες σκουρες) ειναι προς ταβάνι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 360city είπε

καλημέρα,

ερωτησεις:

-ο τοιχος τις ντουλάπας ειναι βορινός;

-θερμανση τι έχεις;

-υγρασιες χαμηλά με ξεφλουδισμα μπογιας εχεις;

-εμφανιση σημαδιων μουχλας (κουκιδες-κυλίδες σκουρες) ειναι προς ταβάνι;

 

Ο τοίχος είναι δυτικός

Η θέρμανση είναι πετρέλαιο Καλοριφέρ

Δεν παρατήρησε ξεφλούδισμα αλλά όταν έβαψα το δωμάτιό μου εύκολα ξεκολλούσε η μπογιά σαν χαρτί όταν την αφαιρούσα με σπάτουλα.

Μούχλα έχω και χαμηλά αλλά και στο ταβάνι και η κατεύθυνση της χαμηλής μούχλας είναι προς το ταβάνι.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 11:05 ΠΜ, 360city είπε

καλημέρα, ο παγκος για τι δουλειές θα είναι;

Δεν είναι πάγκος εργασίας. Απλά για να αφήνω κάποια πράγματα. Ένα πρόχειρο τραπέζι μάλλον.

Βενζινοκολλα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 9:33 ΠΜ, giorgoskoy είπε

Καλημέρα, στον χώρο που έχω το γραφείο έχει ξύλινο πάτωμα και μετά από τόσα χρόνια με την καρέκλα μπρος πίσω έχει φαγωθεί σχεδόν στον μισό πάχος του. Τι μπορώ να κάνω να το συμμαζέψω λίγο μην βρεθούμε στους από κάτω, σκεφτόμουν να το κάνω με λίγο ξυλοστοκο και μετά βερνίκι, τι έχετε να προτείνετε?

αλλαξε τα ροδακια οταν κανεις την επισκευη ...αυτα με το λαστιχο γυρω απο το τροχο....κανουν λιγοτερη ζημια

20 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Ο τοίχος είναι δυτικός

Η θέρμανση είναι πετρέλαιο Καλοριφέρ

Δεν παρατήρησε ξεφλούδισμα αλλά όταν έβαψα το δωμάτιό μου εύκολα ξεκολλούσε η μπογιά σαν χαρτί όταν την αφαιρούσα με σπάτουλα.

Μούχλα έχω και χαμηλά αλλά και στο ταβάνι και η κατεύθυνση της χαμηλής μούχλας είναι προς το ταβάνι.

οταν λυσεις τη ντουλαπα θα εχεις καλυτερη εικονα του τοιχου απο πισω....για μενα καντο το συντομοτερο και να κανεις ελεγχο στις μελαμινες η οτι αλλο ξυλο ειναι.....προσεχε για σκωροφαγωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasbm είπε

οταν λυσεις τη ντουλαπα θα εχεις καλυτερη εικονα του τοιχου απο πισω....για μενα καντο το συντομοτερο και να κανεις ελεγχο στις μελαμινες η οτι αλλο ξυλο ειναι.....προσεχε για σκωροφαγωματα

Απλά πριν βάλω ντουλάπα θέλω να κάνω επεμβάσεις στον τοίχο γιατί η ντουλάπα όντως έχει υγρασία. Επειδή το απ' έξω είναι λίγο δύσκολα προσβάσιμο εσωτερικά τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την υγρασία;

Πιστεύεις αν κάνω ένα από μέσα απ τον τοίχο ένα "sandwich" με hyperdesmo, πετροβάμβακα και από πάνω ξύλο μασίφ εμποτισμένο με βερνίκι θα μου μειώσει την υγρασία as well;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Απλά πριν βάλω ντουλάπα θέλω να κάνω επεμβάσεις στον τοίχο γιατί η ντουλάπα όντως έχει υγρασία. Επειδή το απ' έξω είναι λίγο δύσκολα προσβάσιμο εσωτερικά τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την υγρασία;

Πιστεύεις αν κάνω ένα από μέσα απ τον τοίχο ένα "sandwich" με hyperdesmo, πετροβάμβακα και από πάνω ξύλο μασίφ εμποτισμένο με βερνίκι θα μου μειώσει την υγρασία as well;

σίγουρα αλλά πρέπει να σιγουρευτείς για το από που έρχεται η υγρασία.....αν εντοπίσεις τη πηγή θα κανείς και καλύτερη δουλειά.......σε μια μονοκατοικία είχα δει υγρασία ψηλά και χαμηλά και το πρόβλημα ήταν ότι ήταν κτισμενη η μισή πάνω σε βόθρο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...