Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, aGka8l είπε

αυτο κοιταζα τωρα, και το τζακι ειναι και σε φαση που θελει καθάρισμα.

Αστο εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια , δεν ειναι δικιά μου , ουτε το κανα εγω απλα ψάχνω λύσεις να βοηθήσω 

Πάντως αν είναι όντως 20 μέτρα είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, aGka8l είπε

καλησπέρα, εχει σκαλώσει μια μπάλα σε ενα ελατο υψος 20 μέτρα. Τι θα μπορούσα να βρω απο σωλήνα ψιλοσκληρή να κανω ενα κοντάρι 20 μέτρα να την ρίξω ? ppr ? να αγοράσω τηλεσκοπικά κοντάρια για βάψιμο ? ψάχνω για αρχή την φτηνότερη λυση μετά πάμε αναγκαστικά σε κάτι που θα μείνει και ίσως χρησιμεύσει και αλλου!

Σαν πιο φθηνή λύση θα πρότεινα να ψάξεις να βρεις κοινά καλάμια τελείως στεγνά και όσο γίνεται πιο χοντρά. Τα χλωρά έχουν την τάση να λυγίζουν ενώ τα τελείως στεγνά δεν λυγίζουν εύκολα. 

Με βέργα για καμινάδα το βλέπω δύσκολο γιατί μετά τα 4-5 μέτρα θα αρχίσουν να λυγίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παρε ενα ντροουν των 20-30 ευρω παρε φορα και κοπανα πανω στη μπάλα 🤣

Επεξ/σία από someone-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aGka8l είπε

 εχει σκαλώσει μια μπάλα σε ενα ελατο υψος 20 μέτρα. Τι θα μπορούσα να βρω  σε κάτι που θα μείνει και ίσως χρησιμεύσει και αλλου!

αν δεν παίσει η μπάλα   κυνήγα κάνα 🐦🐦

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2021 στις 11:12 ΜΜ, aGka8l είπε

καλησπέρα, εχει σκαλώσει μια μπάλα σε ενα ελατο υψος 20 μέτρα. Τι θα μπορούσα να βρω απο σωλήνα ψιλοσκληρή να κανω ενα κοντάρι 20 μέτρα να την ρίξω ? ppr ? να αγοράσω τηλεσκοπικά κοντάρια για βάψιμο ? ψάχνω για αρχή την φτηνότερη λυση μετά πάμε αναγκαστικά σε κάτι που θα μείνει και ίσως χρησιμεύσει και αλλου!

ευκολα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Ο πλαστικός σωλήνας αποχέτευσης του νεροχύτη της κουζίνας (έχω πρόσβαση έξω από τον τοίχο) μαζεύει λίπη-μπίχλα και το "καθαρίζω-ξεβουλώνω"  μια φορά κάθε 1-2 χρόνια.

α) Είναι φυσιολογικό πριν την διετία να μαζεύει τόσο μπίχλα που να βουλώνει (ειναι ο κλασικός pvc πρέπει να έχει διάμετρο 6εκ - μπίχλα πιάνει σε 1 σημείο που κάνει 90 μοιρες γωνία)

β) Αφου το καθαρίσω με την ατσαλίνα φαντάζομαι ότι βγάζω τα "χοντρα" , τι χημικό να ρίχνω μετά για να καθαρίζει τα "ψιλά". Κάνει το χάρπικ που βάζουμε στα wc?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Καλημέρα

Ο πλαστικός σωλήνας αποχέτευσης του νεροχύτη της κουζίνας (έχω πρόσβαση έξω από τον τοίχο) μαζεύει λίπη-μπίχλα και το "καθαρίζω-ξεβουλώνω"  μια φορά κάθε 1-2 χρόνια.

α) Είναι φυσιολογικό πριν την διετία να μαζεύει τόσο μπίχλα που να βουλώνει (ειναι ο κλασικός pvc πρέπει να έχει διάμετρο 6εκ - μπίχλα πιάνει σε 1 σημείο που κάνει 90 μοιρες γωνία)

β) Αφου το καθαρίσω με την ατσαλίνα φαντάζομαι ότι βγάζω τα "χοντρα" , τι χημικό να ρίχνω μετά για να καθαρίζει τα "ψιλά". Κάνει το χάρπικ που βάζουμε στα wc?

Αν μοιάζει σαν υφή με λίπος, δοκίμασε υγρό πιάτων ή απορρυπαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν μοιάζει σαν υφή με λίπος, δοκίμασε υγρό πιάτων ή απορρυπαντικό.

δεν έχω την δυνατότητα να το "τρίψω" , μόνο ατσαλίνα μπορώ να βάλω

Οπότε προτιμάω κάτι τύπου "χάρπικ" που θα το αφήσω μερικές ώρες να "φάει" τα υπολείμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Καλημέρα

Ο πλαστικός σωλήνας αποχέτευσης του νεροχύτη της κουζίνας (έχω πρόσβαση έξω από τον τοίχο) μαζεύει λίπη-μπίχλα και το "καθαρίζω-ξεβουλώνω"  μια φορά κάθε 1-2 χρόνια.

α) Είναι φυσιολογικό πριν την διετία να μαζεύει τόσο μπίχλα που να βουλώνει (ειναι ο κλασικός pvc πρέπει να έχει διάμετρο 6εκ - μπίχλα πιάνει σε 1 σημείο που κάνει 90 μοιρες γωνία)

β) Αφου το καθαρίσω με την ατσαλίνα φαντάζομαι ότι βγάζω τα "χοντρα" , τι χημικό να ρίχνω μετά για να καθαρίζει τα "ψιλά". Κάνει το χάρπικ που βάζουμε στα wc?

Μεσόγεια μένεις που έχουμε βόθρους;;;;;

Πολλές φορές γεμίζει ο βόθρος αργούμε λιγάκι να τον αδειάσουμε και πιάνει λίπη. Το παθαίνω και εγώ γιατί μένω στη συγκεκριμένη χαβούζα.😁 Δεν υπάρχει άλλη λύση παρά μόνο ατσαλίνα ξεβουλώματος. Και εγώ αυτό κάνω. Αν βουλώσει τελείως ρίχνω καυστική σόδα και μετά νερό. Είναι το καλύτερο για ξεβούλωμα αλλά προσοχή στις οδηγίες χρήσης γιατί είναι και επικίνδυνο χημικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Καλημέρα

Ο πλαστικός σωλήνας αποχέτευσης του νεροχύτη της κουζίνας (έχω πρόσβαση έξω από τον τοίχο) μαζεύει λίπη-μπίχλα και το "καθαρίζω-ξεβουλώνω"  μια φορά κάθε 1-2 χρόνια.

α) Είναι φυσιολογικό πριν την διετία να μαζεύει τόσο μπίχλα που να βουλώνει (ειναι ο κλασικός pvc πρέπει να έχει διάμετρο 6εκ - μπίχλα πιάνει σε 1 σημείο που κάνει 90 μοιρες γωνία)

β) Αφου το καθαρίσω με την ατσαλίνα φαντάζομαι ότι βγάζω τα "χοντρα" , τι χημικό να ρίχνω μετά για να καθαρίζει τα "ψιλά". Κάνει το χάρπικ που βάζουμε στα wc?

καλημερα κ χρονια πολλά

Χριστος Ανεστη.

 

Να υποθεσω πως εχεις καποια ταπα εξωτερικα κ εχεις προσβαση στην σωληνα;

το χαρπικ κ τετοια καθαριστικά ειναι σκληρα χημικα με προορισμο λεκανες αρα πορσελάνη κ οχι pvc σωλήνες. Για αυτο μπορεις να βαλεις το τουμποφλο που κανει αποκλειστικα για νεροχυτες για ξεβουλωμα απο λυπος κλπ

Αν εχεις προσβαση απο εξω βαλε ενα φακελάκι στο νεροχυτι κ ενα εξω στην σωλήνα ειδεμη δυο δοσεις απο μέσα. μια δοση για το συφονι και μετα κανεις με λιγοτερο νερο για να παει σιγα σιγα κ στην γωνια 90 μοιρών

σαν το εμβολιο, δυο δοσεις!

αν εισαι πιο οικολογικου ή κ για συντηρηση βαζεις λιγο απορυπαντικο στο συφονι κ μετα καυτο νερο σιγανη ροή

πιο οικολογικο , μαγειρική σοδα κ ξυδι να ακους μπουρμπουληθρες απο το σιφονι κ παλι καυτο νερο σιγα σιγα

μην τρελανουμε κ τους λοιμοξιολογους με τα λειμματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

δεν έχω την δυνατότητα να το "τρίψω" , μόνο ατσαλίνα μπορώ να βάλω

Οπότε προτιμάω κάτι τύπου "χάρπικ" που θα το αφήσω μερικές ώρες να "φάει" τα υπολείμματα.

χρησιμοποιησε καυτα νερα συχνα ή αν δεν εχεις κεραμικους σωληνες στην αποχετευση βαζε ανα διαστηματα αποφρακτικο. προσοχη ειναι οξυ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα σε ολους. Εχω καγκελα μεταλλικα και γαλβανιζε κουπαστη.Γνωριζει καποιος αν το ασταρι που εχω παρει για γαλβανιζε κ αλουμινια  https://www.vechro.gr/proioda/oxidol-astari-aloyminioy-galbanize κανει και για τα μεταλλα?? (στο κατ/μα μου ειπαν κανενα προβλημα)Μηπως μου κανει καποιο προβλημα και δεν πιασει και χρειαζομαι τριψιματα απο την αρχη και ξανα βαψιματα?? Μηπως δηλ.τα μεταλλικα χρειαζονται το συνηθισμενο ασταρι.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Θελω να αγορασω θερμοστατη για καλοριφερ, μπορει να με βοηθησει καποιος ποιο μοντελο διαλεγω απο το παρακατω λινκ? νομιζω το 002-GCLW αλλα αν μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει ?

https://www.aliexpress.com/item/4000141140571.html

edit: εδω υπαρχουν οι διαφορες των μοντελων https://www.aliexpress.com/item/4000544189283.html

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω να κάνω μια δουλίτσα στο μπαλκόνι, να κλείσω κάτι τρύπες με κόντρα-πλακέ,  στο "πρόσωπο" του προστατευτικου της βεράντας που είναι απο μπετόν. 

*Αποφάσισα να βγάλω φωτογραφία γιατί θα με πέρνατε στο ψιλό έτσι όπως προσπάθησα να το περιγράψω 😁

(αρχικά δούλευε η φωτο, μαλλον απο κάποια cache, την ξαναβαζω με άλλον τρόπο , ελπίζω να μη την κυνηγάω πάλι)
QFjYew96tWL282sFn6jg0RxnpFVLcifpRWhPR1mmrhD_ggBHEycsWJMWD8fmUaQIGQ7pQJJwZ7AwUSjLkP-KZd9wMgJMJSdetHC6Neagrfae6iZh8KjVWO6mfq3Vtn4XRQmuNvHAeXlKjdrdA7m_V2pK7w0tMi5BAP1E7SZFkUUyqJAYzdcUJ2-Rbw2khBRp7bFJs34S_yH-utQRM2Ab.jpg

Πήρα αυτό το κοντρα-πλακέ απο Praktiker, μου είπαν αντέχει στο νερό, αλλα καλύτερα να το βάψω με αστάρι/βερνίκι εμποτισμου και βερνίκι/λακα απο πάνω , εντάξει 12-13 ευρώ δεν ηταν κόστος να σκεφτώ να παρω τα βερνίκια, αλλα προσπαθώντας να βάψω το πρώτο ήδη κουράστηκα, δεν τα πάω καλα με τα μπογιατίσματα, χώρο δεν έχω, εφημερίδες να απλώσεις τη σήμερον ημέρα που να τρέχεις να βρεις κλπ κλπ.

Μου είπαν πως το κόντρα πλακέ αυτό ειναι εξωτερικής χρήσης. Λέω μήπως και σημαίνει αυτό οτι γυμνό θα είναι εντάξει και δε θα μου βγάλει προβλήματα; Ή τζάμπα ελπίζω ;

Επεξ/σία από essopapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα εγω ενα κοντρα πλακε που ειχα παρει απο τα leroy το εχω βάλει εχω στο παράθυρο μου για να καλύπτει μερος του φωταγωγού, βρέχετε κιολας και δεν εχει παθει κατι εδω και 3 χρονια. Απλα μπορει λίγο να σου μαυρίσει απο τους ρύπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...