Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, parmenidis είπε

Καλησπερα,
ειναι μια μεταλλικη πορτα που στα πλαινα μερη διπλα απ τα πλαινα της κασας εχει παραγεμιστει με ξυλο και αφρο πολυουρεθανης.
Ειδα οτι εχουν αρχισει να σπανε μερικα κομματια, και καπου ειχα ακουσει οτι ειναι ανθυγιεινο να κοβεται η πολυουρεθανη, λογω σωματιδιων στον αερα ή κατι τετοιο.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png



Θελω να το καλυψω με καποιον τροπο.

1) Για να κοψω τον αφρο και να βαλω απο πανω ξυλοστοκο, πρεπει να βαλω μασκα και γαντια?
2) Εναλλακτικα υπαρχει καποιος αλλος τροπος να τον καλυψω χωρις να τον κοψω? Σκεφτομουν να βαλω κανα ξυλο καπως και μετα να μπει ξυλοστοκος, το θεμα ειναι οτι προεξεχει σε μερικα σημεια και δε θα παταει καλα το ξυλο.

Οτιδήποτε εισπνέουμε είναι κακό, αν μπορείς να το αποφύγεις καλό είναι. Μια μάσκα από αυτές της 1 χρήσης του covid είναι μια χαρά πάντως μην τρελαίνεσαι! Κόψε με ένα καλό κοπίδι τον αφρό που προεξέχει και παίξε μπάλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ελάτε ρε παιδιά αν υπήρχε ο κίνδυνο που λένε κάποιοι όλοι οι επιπλοποιοί θα είχαν πάει από καρκίνο. Επίσης θα είχε απαγορευθεί η κυκλοφορία του όπως έγινε με τον αμίαντο. 

Το θεωρώ υπερβολικό να φοβάται κάποιος να κόψει μια φορά και να το κάνουμε θέμα , αφρό που προεξέχει σε μία πόρτα έστω με γάντια τη στιγμή που κάποιοι επαγγελματίες το κάνουν καθημερινά και μάλιστα σε μεγάλη έκταση. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αφρό και έχω κόψει με το κοπίδι αυτό που προεξέχει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παοδια , θέλω να αφαιρέσω κάποιες πορσελανινες σαπουνοθήκες χωνευτες που είχαν τα μπάνια πριν καμια 30ετια αριστερά και δεξιά του νιπτήρα. Θέλω δηλαδή να τις βγάλω και να περασω πλακακια. Κάποιο τιπ για το σπάσιμο; καλέμι και σφυρί; μετά λογικά θέλει γέμισμα με τσιμέντο πριν ρίξω κόλλα για τα πλακακια ή να το γεμίσω όλα κόλλα;

Έχω διαβάσει και εδώ ένα οδηγό για το κόλλημα των πλακιδίων αλλά μερικά βασικά τιπ θα ήταν ότι πρεπει . Έχω ήδη αγοράσει κόλλα και χτένα για την κόλλα. Σταυρούς δεν πήρα γιατί 5-6 πλακακια είναι όλα και όλα, θα τα αλφαδιασω τι στο καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα παοδια , θέλω να αφαιρέσω κάποιες πορσελανινες σαπουνοθήκες χωνευτες που είχαν τα μπάνια πριν καμια 30ετια αριστερά και δεξιά του νιπτήρα. Θέλω δηλαδή να τις βγάλω και να περασω πλακακια. Κάποιο τιπ για το σπάσιμο; καλέμι και σφυρί; μετά λογικά θέλει γέμισμα με τσιμέντο πριν ρίξω κόλλα για τα πλακακια ή να το γεμίσω όλα κόλλα;

Έχω διαβάσει και εδώ ένα οδηγό για το κόλλημα των πλακιδίων αλλά μερικά βασικά τιπ θα ήταν ότι πρεπει . Έχω ήδη αγοράσει κόλλα και χτένα για την κόλλα. Σταυρούς δεν πήρα γιατί 5-6 πλακακια είναι όλα και όλα, θα τα αλφαδιασω τι στο καλό. 

Ανάλογα το βάθος. Το προβλημα ειναι πως μπορει να σπασουν και αλλα πλακάκια απο το βγαλσιμο. Θα προσπαθουσα να κοψω τον αρμο γυρω απο το πορσελανινο πρωτα.Εχω αλλάξει αρκετες φορες πλακάκια και μπορει ο αρμος να κανει ευκολα ζημια.Για καποιο λογο ειναι περιεργα τα πλακάκια. Μπορει να κοπανας ενα και να ακους μετα απο λεπτα που το εχεις αφησει να σπανε και τα διπλα. Θελει καλο κοψιμο στον αρμο.

Αφου το βγαλεις αναλογα το βαθος θελει γεμισμα. Το σωστο ειναι υλικό αντιστοιχο με αυτο που ειχε. Λογικα θα ειναι παλαιο και θα ειναι κολυμπητά. Στην Ελλάδα γεμιζουμε τις τρυπες με κολλα πλακιδίων παρότι συμφωνα με τις εταιρίες και τους μηχανικους δεν ειναι η καλυτερη λυση στη πράξη δεν υπαρχουν προβληματα για πολλα χρονια συνηθως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θεωρητικά ναι στη πράξη οσους εχω δει.απλα κλείνουν τα ματια

Αυτοί που δεν φοράνε μάσκα είναι παλαιάς κοπής (με την κακή έννοια) μάστορες που νομίζουν ότι δεν θα πάθουν τίποτα αν κοιτάνε το ήλιο με τα μάτια, καπνίζουν 5 πακέτα την ημέρα, δεν φοράνε ζώνη κλπ κλπ.

Πριν προλάβουν να κλείσουν τα μάτια βέβαια, προλαβαίνουν να φάνε το αρχικό τόξο που μόνο καλό δεν κάνει.

Ξεκάθαρο παράδειγμα προς αποφυγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτοί που δεν φοράνε μάσκα είναι παλαιάς κοπής (με την κακή έννοια) μάστορες που νομίζουν ότι δεν θα πάθουν τίποτα αν κοιτάνε το ήλιο με τα μάτια, καπνίζουν 5 πακέτα την ημέρα, δεν φοράνε ζώνη κλπ κλπ.

Πριν προλάβουν να κλείσουν τα μάτια βέβαια, προλαβαίνουν να φάνε το αρχικό τόξο που μόνο καλό δεν κάνει.

Ξεκάθαρο παράδειγμα προς αποφυγή

Μπορει οι σοβαροι κολητες να προσεχουν αλλα οι "σιδεραδες της γειτονάς" οσους εχω δει το πολυ γυαλιά ηλίου. Ο τελευταίος που ρώτησα πως τη παλευει χωρις μου είπε πως κλεινουν μάτια και πως μέχρι να μάθουν είχαν "καει" πολλες φορες. Ο ενας φαινόταν γυρω στα 60 παντως δεν φαινεται να ειχε παθει κατι

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2021 στις 2:18 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Μπορει οι σοβαροι κολητες να προσεχουν αλλα οι "σιδεραδες της γειτονάς" οσους εχω δει το πολυ γυαλιά ηλίου. Ο τελευταίος που ρώτησα πως τη παλευει χωρις μου είπε πως κλεινουν μάτια και πως μέχρι να μάθουν είχαν "καει" πολλες φορες. Ο ενας φαινόταν γυρω στα 60 παντως δεν φαινεται να ειχε παθει κατι

Όλοι αυτοί να ξέρετε βλέπουν artifacts στα μάτια τους...

 

Στις 20/5/2021 στις 5:45 ΠΜ, papoys1 είπε

Ελάτε ρε παιδιά αν υπήρχε ο κίνδυνο που λένε κάποιοι όλοι οι επιπλοποιοί θα είχαν πάει από καρκίνο. Επίσης θα είχε απαγορευθεί η κυκλοφορία του όπως έγινε με τον αμίαντο. 

Το θεωρώ υπερβολικό να φοβάται κάποιος να κόψει μια φορά και να το κάνουμε θέμα , αφρό που προεξέχει σε μία πόρτα έστω με γάντια τη στιγμή που κάποιοι επαγγελματίες το κάνουν καθημερινά και μάλιστα σε μεγάλη έκταση. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει αφρό και έχω κόψει με το κοπίδι αυτό που προεξέχει πολλές φορές.

Ε για μια φορά και για το συγκεκριμένο υλικό όντως δεν είναι θέμα, αλλά ειδικά τώρα που έχουμε όλοι πρόχειρες μάσκες για τον covid βαλ'την εκεί πέρα καλό θα σου κάνει, κακό δεν θα σου κάνει!!!
Υπάχουν άλλα υλικά ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ όμως που οι μαστόροι δεν προσέχουν καθόλου, και τα δουλεύουν κάθε μέρα...ο τζακάς μου έκοβε προχθές τον πετροβάμβακα, τον τοποθετούσε τον τρυπούσε με το τρυπάνι, και του την είπα για μάσκα-γυαλιά και μου λέει δεν βάζω ποτέ... ε τι να του πεις μετά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εδαφος στο χωρο του οικοπεδου/"κηπου" είναι θα έλεγα βραχώδες σχεδόν δηλαδή σκάβεις και βρίσκεις πέτρες μεγάλες. Γενικά ουτε με γκασμα σπάνε οι πέτρες εύκολα μόνο με κομπρεσέρ. Σε μερικα σημεια που ειχε σκαφτει και ειχε γινει μπάζωμα με τα υλικα της εκσκαφης προφανως έχει κενά/φωλιές με αποτέλεσμα μερικα σημεία να έχουν κάτσει.
Επειδη θέλω να γεμίσω μερικά σημεία/σκαψιματα τι υλικό προτείνετε; 

Σκεφτομαι αν καταφερω να καθαρισω τα υλικα της εκσκαφης απο μεγαλες πέτρες. Μετα ομως δε ξερω τι να βαλω. Το χωμα κηπου ειναι οργανικο νομιζω οποτε δε ξερω αν κάνει. Δε ξερω αν πουλάνε κάτι κατάλληλο. Μια λυση ειναι αμοχάλικο αλλα δε ξερω τι άλλο υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , 

 

ήθελα να ρωτήσω. Θέλω να ανακαινίσω ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου, 50 τμ., χρονολογία 1984. Τα πατώματα δε θέλω να αλλαχθούν θέλω να αλλαχθεί μπάνιο, κουζίνα και μπαλκονόποτερτες. Και εννοείται βάψιμο. Το θέμα είναι ότι σε δύο εταιρείες ανακαινίσεων που έχω απευθυνθεί μου βγάζουν κόστος 19500 η μία, 23000 ευρώ η άλλη. Στο μεταξύ, η μία χρεώνει το βάψιμο-σπατουλάρισμα , 2500 ευρώ ενώ η άλλη 1600. Ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε φυσιολογική μια τέτοια τιμή. Τους είχα τονίσει ότι δε θέλω κάτι πολύ ακριβό. Στη σημερινή εποχή, 20 χιλιάρικα θεωρούνται οικονομική προσφορά για σπίτι 50 τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καλύτερες τιμες πρέπει να ασχοληθείς και να αφιερώσεις ώρες, δεν λεω να φτιαξεις κατι αν δεν ξερεις, αλλα να βρεις μαστόρους, να επιβλέπεις κλπ.

Αλλιως τα σκας και παίρνεις οτι σου πουλήσουν, ποτε βεβαια δεν θα καταλαβεις ποια ήταν και καλύτερη εταιρεία, η φτηνότερη ή η ακριβότερη, αλλα θα μεινεις με την απορία

Οι εταιρείες χρεωνουν πολλά παραπάνω και καλα κάνουν, γιατι ολα περνάνε σε τιμολόγια και εχουν και αυτοί έξοδα ...υπαλλήλους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...