Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι ναναι (αναφέρομαι στα σκορπια ποσά που γράφτηκαν)

φίλε δεν υπάρχει απάντηση στο ερωτημα "πόσο κοστιζει η ανακαίνιση". Ειναι σαν να ρωτας ποσο κάνει ενα αμαξι γενικα και αόριστα.

Δωσε ακριβή στοιχεια να σου πω, το εκανα περσυ σε 60τμ.

 

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν θες καλύτερες τιμες πρέπει να ασχοληθείς και να αφιερώσεις ώρες, δεν λεω να φτιαξεις κατι αν δεν ξερεις, αλλα να βρεις μαστόρους, να επιβλέπεις κλπ.

Αλλιως τα σκας και παίρνεις οτι σου πουλήσουν, ποτε βεβαια δεν θα καταλαβεις ποια ήταν και καλύτερη εταιρεία, η φτηνότερη ή η ακριβότερη, αλλα θα μεινεις με την απορία

Οι εταιρείες χρεωνουν πολλά παραπάνω και καλα κάνουν, γιατι ολα περνάνε σε τιμολόγια και εχουν και αυτοί έξοδα ...υπαλλήλους

 

Νομίζεις ότι κόβουν τιμολόγια... Μια χαρά μαύρα τα κάνουν και το ξέρω από πρώτο χέρι. Γι'αυτό η τιμή είναι χωρίς φπα

Βρες συνεργείο Αλβανών , όλα μαύρα αλλά τουλάχιστον φθηνά

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε προσφορές με αναλυτική λίστα από όσους μπορείς.

Όταν έκανα εγώ είδα τουλάχιστον 7 διαφορετικούς.

Το πολλά είναι σχετικό γιατί βάζεις και μπαλκονόπορτες μέσα οι οποίες είναι ακριβές.

Εγώ με σχεδόν 15.000€

Γκρέμισα μπάνιο , κουζίνα

Έφτιαξα νέα κουζίνα , νέο μπάνιο νέα υδραυλικά

Έβγαλα ένα νέο μικρό δωμάτιο με γυψοσανίδα και πόρτα

Αλλαγή στα ηλεκτρολογικά σε κουζίνα, μπάνιο

Βάψιμο κουζίνα, μπάνιο , γραφείο , σαλόνι ( υπολόγισε λίγο πάνω από 50τμ όλα αυτά οπότε περίπου όσο το δικό σου)

Laminate σε όλα τα παραπάνω πλυν μπάνιου που μπήκε πλακάκι Μαζί με άδεια και κάδο για τα μπάζα

Και ήταν ο πιο φτηνός που βρήκα οι υπόλοιποι για ακριβώς τις ίδιες εργασίες και υλικά ζηταγαν 17 μέχρι 23

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αλλά πιθανόν;ν έδινα 2-3000 παραπάνω να είχα κάπως καλύτερο αποτέλεσμα.

Πρόσθεσε στα 15.000€ τις μπαλκονόπορτες για να δεις αν είναι καλή η τιμή

Τα 2500€ προφανώς δεν είναι μόνο βάψιμο αλλά και τα μερεμετια που θα βγουν αλλά και πάλι είναι αρκετά

Σε εμένα πήγε 1000€ βάψιμο με μερεμετια και 1500€ ο ηλεκτρολόγος (αυτές είναι δουλειές ούτε 2 γεμάτα 8ωρα δεν δούλεψε)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάρε προσφορές με αναλυτική λίστα από όσους μπορείς.

Όταν έκανα εγώ είδα τουλάχιστον 7 διαφορετικούς.

Το πολλά είναι σχετικό γιατί βάζεις και μπαλκονόπορτες μέσα οι οποίες είναι ακριβές.

Εγώ με σχεδόν 15.000€

Γκρέμισα μπάνιο , κουζίνα

Έφτιαξα νέα κουζίνα , νέο μπάνιο νέα υδραυλικά

Έβγαλα ένα νέο μικρό δωμάτιο με γυψοσανίδα και πόρτα

Αλλαγή στα ηλεκτρολογικά σε κουζίνα, μπάνιο

Βάψιμο κουζίνα, μπάνιο , γραφείο , σαλόνι ( υπολόγισε λίγο πάνω από 50τμ όλα αυτά οπότε περίπου όσο το δικό σου)

Laminate σε όλα τα παραπάνω πλυν μπάνιου που μπήκε πλακάκι Μαζί με άδεια και κάδο για τα μπάζα

Και ήταν ο πιο φτηνός που βρήκα οι υπόλοιποι για ακριβώς τις ίδιες εργασίες και υλικά ζηταγαν 17 μέχρι 23

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος αλλά πιθανόν;ν έδινα 2-3000 παραπάνω να είχα κάπως καλύτερο αποτέλεσμα.

Πρόσθεσε στα 15.000€ τις μπαλκονόπορτες για να δεις αν είναι καλή η τιμή

Τα 2500€ προφανώς δεν είναι μόνο βάψιμο αλλά και τα μερεμετια που θα βγουν αλλά και πάλι είναι αρκετά

Σε εμένα πήγε 1000€ βάψιμο με μερεμετια και 1500€ ο ηλεκτρολόγος (αυτές είναι δουλειές ούτε 2 γεμάτα 8ωρα δεν δούλεψε)

η κουζίνα (έπιπλα μηχανισμοι παγκοι κτλ) πόσο πήγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Theok1989 είπε

Καλησπέρα , 

 

ήθελα να ρωτήσω. Θέλω να ανακαινίσω ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου, 50 τμ., χρονολογία 1984. Τα πατώματα δε θέλω να αλλαχθούν θέλω να αλλαχθεί μπάνιο, κουζίνα και μπαλκονόποτερτες. Και εννοείται βάψιμο. Το θέμα είναι ότι σε δύο εταιρείες ανακαινίσεων που έχω απευθυνθεί μου βγάζουν κόστος 19500 η μία, 23000 ευρώ η άλλη. Στο μεταξύ, η μία χρεώνει το βάψιμο-σπατουλάρισμα , 2500 ευρώ ενώ η άλλη 1600. Ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε φυσιολογική μια τέτοια τιμή. Τους είχα τονίσει ότι δε θέλω κάτι πολύ ακριβό. Στη σημερινή εποχή, 20 χιλιάρικα θεωρούνται οικονομική προσφορά για σπίτι 50 τμ?

400€ το τετραγωνικό.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν καταλαβαίνω τότε γιατί στις ιστοσελίδες τους λένε πχ πλήρες πακέτο για σπίτι 55 τμ, 12000 ευρώ και αναφέρουν τις συγκεκριμένες εργασίες. παιδιά δε χρειάζεται ειρωνεία θα την βρω την άκρη. πιο πολύ για το μπλα μπλα της υπόθεσης το είπα και φυσικά αν κάποιος έκανε ανακαίνιση με τέτοια εταιρεία και έμεινε ευχαριστημένος ας μου προτείνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Πφφφ δεν θυμάμαι ακριβώς κάπου στα 3500ε βάλε +-300

αρκετά χαμηλά. λογικά θα ειναι μικρή. οι κουζίνες σε νορμαλ ποιοτητα και μεγεθος 10-12 μέτρα βγαίνουν πολλα λεφτα. απο 6 μέχρι 9 μου έλεγαν εμένα. τελικα με 4300 καθάρισα αλλα δεν τρελλάθηκα με την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

αρκετά χαμηλά. λογικά θα ειναι μικρή. οι κουζίνες σε νορμαλ ποιοτητα και μεγεθος 10-12 μέτρα βγαίνουν πολλα λεφτα. απο 6 μέχρι 9 μου έλεγαν εμένα. τελικα με 4300 καθάρισα αλλα δεν τρελλάθηκα με την ποιότητα.

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κουζίνα και δείχνει να έχει και καλούς μηχανισμούς στα συρτάρια .

Τώρα για το μέγεθος ( δεν βρίσκω και την φωτό που είχα βγάλει πριν και μετά) δεν είναι πάνω απο 8 μέτρα.

Αν βρώ φωτό ή μετρήσω θα πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κουζίνα και δείχνει να έχει και καλούς μηχανισμούς στα συρτάρια .

Τώρα για το μέγεθος ( δεν βρίσκω και την φωτό που είχα βγάλει πριν και μετά) δεν είναι πάνω απο 8 μέτρα.

Αν βρώ φωτό ή μετρήσω θα πω

οχι βρε τι να μετρησεις. ετσι κουβέντα κανουμε...

η δική μου ειναι αυτη, φαινετε λίγο μικρη εδω αλλα δεν ειναι

 

IMG_20200215_224814.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

οχι βρε τι να μετρησεις. ετσι κουβέντα κανουμε...

η δική μου ειναι αυτη, φαινετε λίγο μικρη εδω αλλα δεν ειναι

 

IMG_20200215_224814.jpg

πολύ όμορφη είναι!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα προσφατα ανακαινιση σε σπιτι 60τ.μ. 

Ο λογος που δεν πηγα με συνεργειο (παρολο που πηρα προσφορες) ηταν διοτι πρωτον δεν σου δινουν παντα την ελευθερια να επιλεξεις οτι υλικα θες εσυ και δευτερον διοτι παντα ειναι πιο τσιμπημενες οι τιμες (μερικα χιλιαρικα) απο το να βρεις ξεχωριστους μαστορους.

Ενδεικτικα μερικες τιμες που ελπιζω να σε βοηθησουν για σπιτι 60 τ.μ.:

- Αλουμινια (παραθυρο μπανιου ψυχρο, πορτα-παραθυρο κουζινας ψυχρο, 2 συρωμενες μπαλκονοπορτες με θερμογεφυρα) 2900 ευρω
- Βαψιμο/Σπατουλαρισμα ολο το σπιτι εκτος απο ταβανια με υλικα 1500 ευρω
- Αλλαγη ολων των ηλεκτρολογικων και πινακα 750 ευρω
- Κουζινα 3.50 μετρα με βακελιτικα πορτακια 1900 ευρω
- Εργασια σπασιματος/χτισιματος κουζινα και μπανιου (συμπεριλαμβανομενων υδραυλικων) 3000 ευρω

Τα υλικα για ολα τα παραπανω μπορεις να υπολογισεις μονος σου, απο πολλα site

Επεξ/σία από Cokoblokos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cokoblokos είπε

Εκανα προσφατα ανακαινιση σε σπιτι 60τ.μ. 

Ο λογος που δεν πηγα με συνεργειο (παρολο που πηρα προσφορες) ηταν διοτι πρωτον δεν σου δινουν παντα την ελευθερια να επιλεξεις οτι προιοντα θες εσυ και δευτερον διοτι παντα ειναι πιο τσιμπημενες οι τιμες (μερικα χιλιαρικα) απο το να βρεις ξεχωριστους μαστορους.

Ενδεικτικα μερικες τιμες που ελπιζω να σε βοηθησουν για σπιτι 60 τ.μ.:

- Αλουμινια (παραθυρο μπανιου ψυχρο, πορτα-παραθυρο κουζινας ψυχρο, 2 συρωμενες μπαλκονοπορτες με θερμογεφυρα) 2900 ευρω
- Βαψιμο/Σπατουλαρισμα ολο το σπιτι εκτος απο ταβανια με υλικα 1500 ευρω
- Αλλαγη ολων των ηλεκτρολογικων και πινακα 750 ευρω
- Κουζινα 3.50 μετρα με βακελιτικα πορτακια 1900 ευρω
- Εργασια σπασιματος/χτισιματος κουζινα και μπανιου 3000 ευρω

Τα υλικα για ολα τα παραπανω μπορεις να υπολογισεις μονος σου, απο πολλα site

Αυτές μου φαίνονται πιο φυσιολογικές τιμές. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

οχι βρε τι να μετρησεις. ετσι κουβέντα κανουμε...

η δική μου ειναι αυτη, φαινετε λίγο μικρη εδω αλλα δεν ειναι

 

IMG_20200215_224814.jpg

Όταν φύγει η πεθερά απο την μέση θα την ανεβάσω και εγώ (την κουζίνα όχι την πεθερά )

Ορίστε την έδιωξα :D

IMG20210521172322.jpg.fbc020a4b266dcce06107f41072f390b.jpgIMG20210521172249.jpg.fbefc8f53c05272b025311b6b383f33d.jpg

Και το μπάνιο (όταν είχε τελειώσει)

IMG_20190314_151148.jpg.e170e51a0052bf113c5b02d6b7a485c2.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εκεί είναι οι τιμές που θα λάβεις από εταιρείες για εργολαβία, μπορείς να ψάξεις και μόνος σου τους μάστορες. Ξάδερφος που έκανε ανακαίνιση σε διαμέρισμα 45 τμ του 70 είχε δώσει περίπου 6k, άλλαξε τα πάντα εκτός από τα ηλεκτρολογικα καλώδια. Βέβαια, τρελό ψάξιμο, μάστορες μέσω γνωστού από συγγενή εργολάβο οικοδομών και αρκετά παζάρια στις τιμές, συνενοηθηκαν και όλα τα υλικά που χρειάστηκαν οι μάστορες αγοράστηκαν μέσω του συγγενή μου σε τιμές χονδρικής και τα πήγαινε στους μάστορες οπότε χρειαζοντουσαν κάτι, πράγμα που έφερε άγχος και αρκετό χάσιμο χρόνου αν στο επιτρέπει η εργασία σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...