Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ξανά, θέλω να αλλάξω του διακόπτες των καλοριφέρ με θερμοστατικους αλλά ο λεβητας είναι στην ταράτσα , κάποια συμβουλή ως προς το άδειασμα του νερου και το γέμισμα, επίσης θερμοστατικους βάζουμε στην είσοδο μόνο και στην έξοδο κανονικό; μόνωση με τεφλον; και τέλος κάπου διάβασα ότι είναι καλό ένα σώμα να μην έχει θερμοστατικο μην για οποιονδήποτε λόγο κάποια ρυθμιση αλλάξει και κλείσουν όλοι και δημιουργηθεί προβλημα στο κυκλώμα (αν και απλά θα έκοβε τον καυστήρα αν ανέβαζε θερμοκρασία) 

Επεξ/σία από Georgegoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Καλησπερα ξανά, θέλω να αλλάξω του διακόπτες των καλοριφέρ με θερμοστατικους αλλά ο λεβητας είναι στην ταράτσα , κάποια συμβουλή ως προς το άδειασμα του νερου και το γέμισμα, επίσης θερμοστατικους βάζουμε στην είσοδο μόνο και στην έξοδο κανονικό; μόνωση με τεφλον; και τέλος κάπου διάβασα ότι είναι καλό ένα σώμα να μην έχει θερμοστατικο μην για οποιονδήποτε λόγο κάποια ρυθμιση αλλάξει και κλείσουν όλοι και δημιουργηθεί προβλημα στο κυκλώμα (αν και απλά θα έκοβε τον καυστήρα αν ανέβαζε θερμοκρασία) 

Εκανα ακριβώς την ίδια δουλειά πριν λίγο καιρό:

-Για το άδειασμα, καταρχήν δε χρειάζεται να αδειάσεις όλα τα σώματα μαζί - τα κλείνεις όλα και αδειάζεις όποιο δουλεύεις κάθε φορά, με ρηχή λεκάνη και μεγάλο κουβά. Για να αδειάσει το σώμα βγάζεις την τάπα που είναι κατω και αντιδιαμετρικά από τη βαλβίδα εξαέρωσης, και μετά ανοιγοκλείνοντας τη βαλβίδα ρυθμίζεις τη ροή.

-Για το που θα βάλεις τη θερμοστατική, εξαρτάται απο τον τύπο της εγκατάστασής σου (αν είναι τα σώματα σε σειρά ή παράλληλα βασικά, δες για δισωλήνιο-μονοσωλήνιο), και από τους υπάρχοντες διακόπτες. Αν έχεις διακόπτες εξωτερικού βρόχου (δηλαδή με ένα χρωμέ κάθετο σωληνάκι έξω απο το σώμα), μπορείς αντί να αλλάξεις όλο το σύστημα να βάλεις έναν έξτρα θερμοστατικό διακόπτη στην κορυφή του σωλήνα εισόδου. Δες π.χ. αυτό. Αν θες βάλε και μια φωτο με τους υπάρχοντες για περισσότερες λεπτομέρειες. Μόνωση καλύτερα με καννάβι.

-Για το τελευταίο που αναφέρεις, πρέπει οπωσδήποτε να αφήσεις ένα σώμα χωρίς θερμοστατική κεφαλή και πάντα ανοιχτό για να μην τύχει ποτέ να πάει να κυκλοφορήσει ο λέβητας το νερό και να τα βρει όλα κλειστά. Μη βασιστείς μόνο στο ότι θα κόψει ο λέβητας, έχουν και μια αδράνεια αυτά τα συστήματα και δεν ξέρεις τι θα γίνει σε μια ακραία περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150τμ μέσα έξω, κάγκελα μάρμαρα, ηλιακός´υδραυλικά πλήρη με πίνακα υδροληψίας, πλήρη ηλεκτρολογικά με δομημένη καλωδίωση όλη η ξυλεία (πόρτες ντουλάπες) φρεσκάρισμα στοκάρισμα βερνίκι, πλακάκια σε δύο μπάνια κουζίνα γκρέμισμα από την αρχή διπλό σπατουλάρισμα τρίψιμο τα πάντα,  αλουμίνια με θερμοδιακοπή 6 μπαλκονόπορτες τρία παράθυρα σούμα περί τα 45κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα, ένας φίλος μου που έκανε ανακαίνηση μπάνιου και βάψιμο πρόσφατα και δεν ήθελε να ασχοληθεί με μάστορες και συνεργεία, πήρε εταιρία.

Μου άρεσε η δουλειά τους και κράτησα τα στοιχεία για μένα.

Το site τους είναι αυτό,  xorosmou.gr

Το βάψιμο θυμάμαι δεν του είχε πάει τόσο ακριβά όσο σου είπανε και ήταν τα ίδια τετραγωνικά με το δικό σου. 

Μπορείς να τους πάρεις για μια προσφορά ακόμα, για να έχεις σύγκριση, δεν χάνεις κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mezger είπε

Εκανα ακριβώς την ίδια δουλειά πριν λίγο καιρό:

-Για το άδειασμα, καταρχήν δε χρειάζεται να αδειάσεις όλα τα σώματα μαζί - τα κλείνεις όλα και αδειάζεις όποιο δουλεύεις κάθε φορά, με ρηχή λεκάνη και μεγάλο κουβά. Για να αδειάσει το σώμα βγάζεις την τάπα που είναι κατω και αντιδιαμετρικά από τη βαλβίδα εξαέρωσης, και μετά ανοιγοκλείνοντας τη βαλβίδα ρυθμίζεις τη ροή.

-Για το που θα βάλεις τη θερμοστατική, εξαρτάται απο τον τύπο της εγκατάστασής σου (αν είναι τα σώματα σε σειρά ή παράλληλα βασικά, δες για δισωλήνιο-μονοσωλήνιο), και από τους υπάρχοντες διακόπτες. Αν έχεις διακόπτες εξωτερικού βρόχου (δηλαδή με ένα χρωμέ κάθετο σωληνάκι έξω απο το σώμα), μπορείς αντί να αλλάξεις όλο το σύστημα να βάλεις έναν έξτρα θερμοστατικό διακόπτη στην κορυφή του σωλήνα εισόδου. Δες π.χ. αυτό. Αν θες βάλε και μια φωτο με τους υπάρχοντες για περισσότερες λεπτομέρειες. Μόνωση καλύτερα με καννάβι.

-Για το τελευταίο που αναφέρεις, πρέπει οπωσδήποτε να αφήσεις ένα σώμα χωρίς θερμοστατική κεφαλή και πάντα ανοιχτό για να μην τύχει ποτέ να πάει να κυκλοφορήσει ο λέβητας το νερό και να τα βρει όλα κλειστά. Μη βασιστείς μόνο στο ότι θα κόψει ο λέβητας, έχουν και μια αδράνεια αυτά τα συστήματα και δεν ξέρεις τι θα γίνει σε μια ακραία περίπτωση.

 

Το συστημα ειναι με ένα ζευγάρι σωλήνων που περναει από την μια άκρη του σπιτιου ,ψηλα στο ταβάνι σχεδόν, μέχρι το τελευταίο σώμα που κάθε τόσο έχει κάθετους σωλήνες (ζευγαρι) για κάθε σώμα. Μήπως λέγεται ομπρελα ή δισωληνιο, δεν είμαι σίγουρος. Αυτόνομη είναι η θέρμανση αν αυτο έχει σχέση. Επίσης οι διακόπτες δεν είναι εξωτερικού βρόχου, είναι ένας στην είσοδο και ένας στην έξοδο από τους απλους που τους βιδωνεις και κλείνουν. Όποτε για αρχή παραγγελνω τους διακόπτες γιατί θα είναι smart και θα έρθουν από Κίνα μεριά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά τα "αυτακια" που έχει το τζαμι στους παλιούς ηλεκτρολογικές πίνακες πάνω κάτω και μέσα τους μπαίνει "συρταρωτο" το τζάμι για να περιστρέφεται μέσα σε τρύπες που έχει το frame?

Αντίστοιχα έχω δει και σε γυάλινα πορτακια (λίγο πιο βαριά και designατα).

Σαν αυτά στο φαρμακείο στη φωτό

https://www.economyshop.gr/index.php?route=product/product&name=62_336&product_id=3543

Αλλά πιο μικρά για να μπαίνουν στον πίνακα του σπιτιού. Νομίζω αυτα που είχε ήταν πιο μικρά και πλαστικά.αλλα δε ξέρω πως και που να τα ψαξω

 

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrLo είπε

Ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά τα "αυτακια" που έχει το τζαμι στους παλιούς ηλεκτρολογικές πίνακες πάνω κάτω και μέσα τους μπαίνει "συρταρωτο" το τζάμι για να περιστρέφεται μέσα σε τρύπες που έχει το frame?

Αντίστοιχα έχω δει και σε γυάλινα πορτακια (λίγο πιο βαριά και designατα).

Σαν αυτά στο φαρμακείο στη φωτό

https://www.economyshop.gr/index.php?route=product/product&name=62_336&product_id=3543

Αλλά πιο μικρά για να μπαίνουν στον πίνακα του σπιτιού. Νομίζω αυτα που είχε ήταν πιο μικρά και πλαστικά.αλλα δε ξέρω πως και που να τα ψαξω

 

Μεντεσές κρυστάλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsofras είπε

Όταν φύγει η πεθερά απο την μέση θα την ανεβάσω και εγώ (την κουζίνα όχι την πεθερά )

Ορίστε την έδιωξα :D

IMG20210521172322.jpg.fbc020a4b266dcce06107f41072f390b.jpgIMG20210521172249.jpg.fbefc8f53c05272b025311b6b383f33d.jpg

Και το μπάνιο (όταν είχε τελειώσει)

IMG_20190314_151148.jpg.e170e51a0052bf113c5b02d6b7a485c2.jpg

πολύ όμορφα και η κουζίνα και το μπάνιο, να σε ρωτήσω στο μπάνιο ο πάγκος που έχεις το νεροχύτη απο πάνω, τι υλικό έβαλες ? γυψοσανίδα ή κάτι άλλο ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Silenzio είπε

πολύ όμορφα και η κουζίνα και το μπάνιο, να σε ρωτήσω στο μπάνιο ο πάγκος που έχεις το νεροχύτη απο πάνω, τι υλικό έβαλες ? γυψοσανίδα ή κάτι άλλο ?

Σε ευχαριστώ πολύ, χτιστος είναι νομίζω με τσιμεντοκονία? ( Μπορεί να λέω και βλακεία )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Silenzio είπε

πολύ όμορφα και η κουζίνα και το μπάνιο, να σε ρωτήσω στο μπάνιο ο πάγκος που έχεις το νεροχύτη απο πάνω, τι υλικό έβαλες ? γυψοσανίδα ή κάτι άλλο ?

Δες και το Rowmat για τέτοιες δουλειές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Silenzio είπε

στο μπάνιο ο πάγκος που έχεις το νεροχύτη απο πάνω, τι υλικό έβαλες ? γυψοσανίδα ή κάτι άλλο ?

Δεν ξέρω για το μπάνιο του συμφορουμίτη αλλά στο δικό μου πάγκο έχει πόδια από πορομπετόν και καπάκι μάρμαρο, επενδυμένα προφανώς με πλακάκι.

 

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δες και το Rowmat για τέτοιες δουλειές!

Αντέχει το rowmat το βάρος του νιπτήρα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rowmat δε το ήξερα, τώρα διαβάζω γι αυτό..

ytong πόδια και πάγκο από μάρμαρο, πολύ καλή ιδέα και δε παθαίνει τίποτα, δυστυχώς για εμένα είναι αργά εβαλα γυψοσανίδα και δε το βλέπω να αντέχει, άμα δε ρωτάς αυτά παθαίνεις, ρωτάω για φίλο..

και μια ερώτηση ακόμα για αυτούς που ασχολούνται με κηπουρικά, το EINHELL GC-BC 52 I AS 2HP που έχει στα Crazy sundays αξίζει? για κήπο μισό στρέμμα περίπου με αρκετά αγριόχορτα, έχει 2-3 μέρες δουλειά..

https://www.e-shop.gr/thamnokoptiko-benzinokinito-mesinezas-diskoy-einhell-gc-bc-52-i-as-2hp-3436540-p-TLS.051384

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Silenzio είπε

το rowmat δε το ήξερα, τώρα διαβάζω γι αυτό..

ytong πόδια και πάγκο από μάρμαρο, πολύ καλή ιδέα και δε παθαίνει τίποτα, δυστυχώς για εμένα είναι αργά εβαλα γυψοσανίδα και δε το βλέπω να αντέχει, άμα δε ρωτάς αυτά παθαίνεις, ρωτάω για φίλο..

και μια ερώτηση ακόμα για αυτούς που ασχολούνται με κηπουρικά, το EINHELL GC-BC 52 I AS 2HP που έχει στα Crazy sundays αξίζει? για κήπο μισό στρέμμα περίπου με αρκετά αγριόχορτα, έχει 2-3 μέρες δουλειά..

https://www.e-shop.gr/thamnokoptiko-benzinokinito-mesinezas-diskoy-einhell-gc-bc-52-i-as-2hp-3436540-p-TLS.051384

Το μαρμαρο για παγκο μπορει να ειναι οκ αλλα χαρασεται ευκολα και αν πεσει κανενα λαδι κτλ θα μείνει. Προσωπικα εβαλα χαλαζια και ειναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Silenzio είπε

το rowmat δε το ήξερα, τώρα διαβάζω γι αυτό..

ytong πόδια και πάγκο από μάρμαρο, πολύ καλή ιδέα και δε παθαίνει τίποτα, δυστυχώς για εμένα είναι αργά εβαλα γυψοσανίδα και δε το βλέπω να αντέχει, άμα δε ρωτάς αυτά παθαίνεις, ρωτάω για φίλο..

και μια ερώτηση ακόμα για αυτούς που ασχολούνται με κηπουρικά, το EINHELL GC-BC 52 I AS 2HP που έχει στα Crazy sundays αξίζει? για κήπο μισό στρέμμα περίπου με αρκετά αγριόχορτα, έχει 2-3 μέρες δουλειά..

https://www.e-shop.gr/thamnokoptiko-benzinokinito-mesinezas-diskoy-einhell-gc-bc-52-i-as-2hp-3436540-p-TLS.051384

Φιλε μου σε κινεζακι ποιο καλα να δεις κατι λιγο ποιο δυνατο.. πχ σαν αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/14216565/Kraft-691033-Δίχρονο-Βενζινοκίνητο-Χορτοκοπτικό-Ώμου-Χειρός-7-9kg.html
 

Ειναι καλο να χει λιγη δυναμη παραπανω, υπαρχουν μπολικα ανταλακτικα αν χρειαστεις κατι, και ειναι και σπαστο. (Το σπαστο εχει ψιλο-ευπαθεια στηνβαρια χρηση, αλλα σε ερασιτεχνικη ειναι σκυλος) και το  κουβαλας και πανευκολα με φυσιολογικο αμαξι.

το χω δυο χρονια, παραλληλα με ενα kawasaki 10ετίας.. του χω πιει το αίμα.. ολα καλα..

απλα παντα καλο λαδακι- φρεσκια βενζινη και παντα αδειασμα το τεποζιτακι κ καψιμο την βενζινη (μεχρι να μεινει) πριν την αποθηκευση.. δεν εχει κανει τσικ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...