Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πλυντήριο πιάτων δεν τελειώνει ποτέ και ούτε πλένει. Ό,τι πρόγραμμα και να βάλω απλά δείχνει να τραβάει νερό, να προσπαθεί, αλλά τίποτα. Προφανώς δεν μπορεί να αλλάξει κύκλο για αυτό συμβαίνει αυτό. Διάβασα ότι μπορεί να είναι μεταξύ άλλων γιατί χάλασε ο χρονοδιακόπτης, το θερμαντικό ή ο θερμοστάτης.

Έχετε εμπειρία πόσο μπορεί να στοιχίζει η αλλαγή/επιδιόρθωση σε πλυντήριο 10+ χρόνων ή συμφέρει να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μου αγοράσει άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πλυντήριο ήταν κάτι που σου έβαλε ο ιδιοκτήτης και σου αύξησε το ενοίκιο για αυτό, ή απλά υπήρχε και στο άφησε; Γιατί, εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά, μου ακούγεται κάπως να ζητάς να σου αγοράσει καινούργιο ο ιδιοκτήτης τη στιγμή που όπως είπες το χρησιμοποιείς 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Το πλυντήριο ήταν κάτι που σου έβαλε ο ιδιοκτήτης και σου αύξησε το ενοίκιο για αυτό, ή απλά υπήρχε και στο άφησε; Γιατί, εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά, μου ακούγεται κάπως να ζητάς να σου αγοράσει καινούργιο ο ιδιοκτήτης τη στιγμή που όπως είπες το χρησιμοποιείς 10 χρόνια.

Σωστή παρατήρηση, δεν ζω όμως Ελλάδα αλλά στο Βέλγιο όπου η κατάσταση είναι διαφορετική.

Λόγω μαζεμένων αργιών που έχουμε εδώ τον Μάιο ο τεχνικός θα αργήσει να έρθει για εκτίμηση. Για αυτό ρωτάω να δω αν υπάρχει εμπειρία από παρόμοια βλάβη και αν συμφέρει να επισκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Speculoos είπε

Έχετε εμπειρία πόσο μπορεί να στοιχίζει η αλλαγή/επιδιόρθωση σε πλυντήριο 10+

με απόδειξη η χωρίς  ?  ;) γιατί εδώ είναι Ελλάδα Δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου απαντήσει Ακόμα κι ενας που  ειδικεύεται σε αυτό  

7 λεπτά πριν, Speculoos είπε

δεν ζω όμως Ελλάδα αλλά στο Βέλγιο

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

με απόδειξη η χωρίς  ?  ;) γιατί εδώ είναι Ελλάδα Δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου απαντήσει Ακόμα κι ενός που  ειδικεύεται σε αυτό  

 

Πάνω κάτω όμως θα ξέρει αν μια τέτοια επισκευή κοστίζει ή έχει ακριβά/δυσεύρετα αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλά δεν τραβάει νερο? Πιθανόν να είναι η αποχέτευση (η αντλία) βουλωμένη? Ενδεικτικά σε miele το κόστος επίσκεψης για διάγνωση (minimum) είναι 40$. Και από εκεί και περα αναλόγως αν είναι κάτι απλό και φτιάχνεται επιτόπου και αν θέλει ανταλλακτικό.

Αναφορά σε κείμενο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Αν καταλαβα καλά δεν τραβάει νερο? Πιθανόν να είναι η αποχέτευση (η αντλία) βουλωμένη? Ενδεικτικά σε miele το κόστος επίσκεψης για διάγνωση (minimum) είναι 40$. Και από εκεί και περα αναλόγως αν είναι κάτι απλό και φτιάχνεται επιτόπου και αν θέλει ανταλλακτικό.

 

Νερό τραβάει, και τραβάει συνέχεια, βρεγμένα είναι όλα τα πράγματα μέσα. Δεν αλλάζει όμως κύκλο (το καπάκι του απορρυπαντικού πχ δεν ανοίγει ποτέ) οπότε δε σταματάει όσες ώρες κι αν περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μαλλον δεν το ειπα σωστα. Ξεκινάει να τραβάει, αλλά επειδή έχει μπλοκάρει η αντλία της αποχέτευσης δεν το διώχνει, με αποτέλεσμα να σταματάει η λειτουργία όταν φτάσει σε μια προκαθορισμένη στάθμη στον πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είναι να μου φτιάξουν ένα ξύλινο εξωτερικό στέγαστρο και θέλω να περάσω συντηρητικό βερνίκι και βάψιμο μόνος μου. Γενικά το ραμποτέ από την πάνω πλευρά όταν καλύπτεται με πανελ ή ασφαλτικό κεραμίδι πως το βάφουμε; Βάφουμε τα ξύλα πριν την κατασκευή και πριν τη συναρμολόγηση; Ή μετά που θα κόψει και τοποθετήσει το ραμποτέ, να το βάψω και να του πω να έρθει άλλη μέρα να βάλει το κεραμίδι από πάνω; Ο μάστορας μου είπε ότι επειδή θα σκεπαστεί με μεμβράνη και ασφαλτικό κεραμίδι, η πάνω πλευρά του ραμποτέ δεν χρειάζεται καθόλου βάψιμο. Μπορεί να τελειώσει όλη την κατασκευή δηλαδή και να κάνω εγώ μετά το βάψιμο. Θα ειναι οκ έτσι, δεδομένου ότι θα μείνει εντελώς άβαφο από πάνω το ξύλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katbo είπε

Καλημέρα. Είναι να μου φτιάξουν ένα ξύλινο εξωτερικό στέγαστρο και θέλω να περάσω συντηρητικό βερνίκι και βάψιμο μόνος μου. Γενικά το ραμποτέ από την πάνω πλευρά όταν καλύπτεται με πανελ ή ασφαλτικό κεραμίδι πως το βάφουμε; Βάφουμε τα ξύλα πριν την κατασκευή και πριν τη συναρμολόγηση; Ή μετά που θα κόψει και τοποθετήσει το ραμποτέ, να το βάψω και να του πω να έρθει άλλη μέρα να βάλει το κεραμίδι από πάνω; Ο μάστορας μου είπε ότι επειδή θα σκεπαστεί με μεμβράνη και ασφαλτικό κεραμίδι, η πάνω πλευρά του ραμποτέ δεν χρειάζεται καθόλου βάψιμο. Μπορεί να τελειώσει όλη την κατασκευή δηλαδή και να κάνω εγώ μετά το βάψιμο. Θα ειναι οκ έτσι, δεδομένου ότι θα μείνει εντελώς άβαφο από πάνω το ξύλο;

Γενικά ναι την πάνω πλευρά κανείς δεν τη βάφει. Αν δεν σου περάσει υγρασίες δεν θα πάθει τίποτα για πάρα πολλά χρόνια. Αν δεν θες να το έχεις έννοια κάνε το πολύ πολύ ένα χέρι βάψιμο πριν την τοποθέτηση στην επάνω μεριά.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, katbo είπε

Βάφουμε τα ξύλα πριν την κατασκευή και πριν τη συναρμολόγηση;

για μενα ναι και από τις δυο όψεις δεν μένει  καθόλου άβαφο και δεν τρέχουν βερνίκια ειδικά στο ταβάνι Εκεί που θα κοπεί (τελειώματα)  το περνάς επιτόπου   22 χρονων βερνίκι πάνω κάτω 2 χερια

 

Spoiler

2059328599_.jpg.eebd6f2bf59ddc9b8f712f66516c8d3a.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για να καθαρίσω παλιό ξεφτισμένο βερνίκι από διακοσμητική πλάκα Καρύστου σε κάθετη επιφάνεια, κάτι τέτοιο θα βοηθήσει; (έχω δοκιμάσει με βούρτσα με το χέρι, με πιεστικό νερού, με χημικό καθαριστικό αλλά πάλι μου μένουν υπολείμματα )

 

Bosch Ποτηροειδής Βούρτσα Αφαίρεσης Υλικού 75mm 2608622051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

Καλημέρα, για να καθαρίσω παλιό ξεφτισμένο βερνίκι από διακοσμητική πλάκα Καρύστου σε κάθετη επιφάνεια, κάτι τέτοιο θα βοηθήσει; (έχω δοκιμάσει με βούρτσα με το χέρι, με πιεστικό νερού, με χημικό καθαριστικό αλλά πάλι μου μένουν υπολείμματα )

 

Bosch Ποτηροειδής Βούρτσα Αφαίρεσης Υλικού 75mm 2608622051

Μαλλον το βερνικι δεν ηταν καταλληλο τοσο. Μπορει με δυαλιτικο να φυγει. Συνηθως ασετον (καθαρο οχι για νυχια) καθαριζει χωρις θεμα φυσικες πετρες. Απο εκει και περα δε παιρνω και ορκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, asmilon είπε

Ανακαλυψα αυτη την φωλια στην κεραμοσκεπη μας. Υπαρχει καποιος DIY τροπος να την ξεφορτωθω ή να φωναξω ειδικο;

 

20210525_131849.jpg

Φτάνεις εκεί πάνω με κάποια σκάλα; Το βράδυ δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριες, ψέκασε με κάποιο οικιακό εντομοκτόνο, αποκαθήλωσε τη  και κάψτη.

Fire Oops GIF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...