Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, jokercell είπε

Καλησπέρα παιδιά

Αποφάσισα να αλλάξω πρίζες και διακόπτες φωτός στο σπίτι μου, το οποίο χτίστηκε δεκαετία του 80. Δεν έχω ιδέα απο μαστορέματα και είμαι σε διαδικασία εκμάθησης. 

Πάντα με κατεβασμένο γενικό και ασφάλεια εκτός, άνοιξα την πρώτη πρίζα και με έκπληξη διαπιστώνω πως ο "ηλεκτρολόγος" όταν έβαλε τη χωνευτή πρίζα έκοψε το καλώδιο της γείωσης να είναι κοντό, επειδή στο σύστημα που είχε ουδέτερος και φάση μπαίνουν απο κάτω ενώ γείωση πάνω, φαντάζομαι ότι έχει κάνει το ίδιο σε όλες τις πρίζες του σπιτιού. Προκύπτει λοιπόν το θέμα ότι το καλώδιο της γείωσης δε φτάνει για να κουμπώσει στις καινούργιες πρίζες που πήρα γιατί όλα κουμπώνουν στο κάτω μέρος. Επίσης δε μπορώ να τα κουμπώσω γυρίζοντας το σύστημα ανάποδα γιατί το καλώδιο της γείωσης δεν είναι καθόλου εύκαμπτο σε σχέση με τα άλλα 2.

Υπάρχει τρόπος προέκτασης του καλωδίου;

Ευχαριστώ

Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ σε αλλαγή πρίζας. Πολύ κοντά καλώδια δεν έφταναν για τη νέα. Προσωπικά επειδή κατέχω πέντε πράγματα άνοιξα κουτί και κατέβασα νέα ίδιας διατομής πιο μακριά.

Αν το κάνεις προσοχή ίδιας διατομής και όχι πιο χοντρά γιατί μπορεί να βάλεις καμιά φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ σε αλλαγή πρίζας. Πολύ κοντά καλώδια δεν έφταναν για τη νέα. Προσωπικά επειδή κατέχω πέντε πράγματα άνοιξα κουτί και κατέβασα νέα ίδιας διατομής πιο μακριά.

Αν το κάνεις προσοχή ίδιας διατομής και όχι πιο χοντρά γιατί μπορεί να βάλεις καμιά φωτιά.

Όσο και"πιο"   χοντρά να βάλει φωτιά δεν βάζει... πιο λεπτά ΔΕΝ βάζουμε. Όπως ειπώθηκε πολλές φορές καλύτερα να μην ασχοληθεί. Μια χαλαρή σύνδεση είναι ικανή να προκαλέσει σπινθηρισμό και κατ'επέκταση πυρκαγιά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όσο και"πιο"   χοντρά να βάλει φωτιά δεν βάζει... πιο λεπτά ΔΕΝ βάζουμε. Όπως ειπώθηκε πολλές φορές καλύτερα να μην ασχοληθεί. Μια χαλαρή σύνδεση είναι ικανή να προκαλέσει σπινθηρισμό και κατ'επέκταση πυρκαγιά.

Βάζουμε γιατί αυτός το ξέρει ότι παραπάνω είναι λεπτά ενώ κάποιος άλλος μπορεί να δει 2,5άρια  στην πρίζα και να βάλει μία ηλεκτρική σόμπα 3000 watt  παραπάνω στο κουτί να είναι 1,5άρια και αν δεν υπάρχει ρελέ γιατί το 1980 δε βάζανε να μην ρίξει τον πίνακα και να λιώσουν μέσα τα καλώδια με άγνωστες συνέπειες.

Εγώ μίλησα και μάλιστα δύο φορές ίδιας διατομής με το κουτάκι και όχι πιο χοντρά να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Για αυτό λέμε αν δεν το κατέχει κάποιος φωνάζει ηλεκτρολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Βάζουμε γιατί αυτός το ξέρει ότι παραπάνω είναι λεπτά ενώ κάποιος άλλος μπορεί να δει 2,5άρια  στην πρίζα και να βάλει μία ηλεκτρική σόμπα 3000 watt  παραπάνω στο κουτί να είναι 1,5άρια και αν δεν υπάρχει ρελέ γιατί το 1980 δε βάζανε να μην ρίξει τον πίνακα και να λιώσουν μέσα τα καλώδια με άγνωστες συνέπειες.

Εγώ μίλησα και μάλιστα δύο φορές ίδιας διατομής με το κουτάκι και όχι πιο χοντρά να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Για αυτό λέμε αν δεν το κατέχει κάποιος φωνάζει ηλεκτρολόγο.

Το σωστό σαφώς και είναι ίδιας διατομής. Τώρα σε περίπτωση που βάλει ακόμα και 4αρι και συνδεθεί 4000w φορτίο στην πρίζα, η ασφάλεια που θα "κόψει" το κύκλωμα παραμένει 10αρα άρα ότι κατανάλωση και να βάλει κανείς πρόβλημα φωτιάς, όπως αναφέρθηκε, δεν υπάρχει. Η φωτιά προκαλείτε όταν το καλώδιο δεν "αντέχει" τα αμπέρ και υπερφόρτωση γίνεται μόνο στην αντίθετη περίπτωση, μεγάλη ασφάλεια με μικρότερο καλώδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Βάζουμε γιατί αυτός το ξέρει ότι παραπάνω είναι λεπτά ενώ κάποιος άλλος μπορεί να δει 2,5άρια  στην πρίζα και να βάλει μία ηλεκτρική σόμπα 3000 watt  παραπάνω στο κουτί να είναι 1,5άρια και αν δεν υπάρχει ρελέ γιατί το 1980 δε βάζανε να μην ρίξει τον πίνακα και να λιώσουν μέσα τα καλώδια με άγνωστες συνέπειες.

Εγώ μίλησα και μάλιστα δύο φορές ίδιας διατομής με το κουτάκι και όχι πιο χοντρά να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Για αυτό λέμε αν δεν το κατέχει κάποιος φωνάζει ηλεκτρολόγο.

Το ρελέ δε προστατεύει από υπερφόρτιση.

Η ασφάλεια θα πέσει.

Επίσης, δε νομίζω ότι κάποιος ανοίγει μια πρίζα να δει τα καλώδια για να σκεφτεί τι συσκευή θα βάλει, ούτε έχει νόημα. Ας βάλει και τους προβολείς του Ολυμπιακου σταδιου. Για αυτό ακριβώς υπάρχουν οι ασφαλειες στον πίνακα.

Σωστά όλα αυτά για το ότι μερικές δουλειές θέλουν "ειδικούς" αλλά μη τρελαθουμε. Αν είναι να θεωρείται "εξειδίκευση" να ενώνεις δύο καλώδια και το να μη μπορεί να το κάνει κάποιος "μη ειδικός" (όχι η κυρά Μαρία που δε ξέρει καν να πιανει κατσαβιδι) είναι κατάντια. 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Σωστά όλα αυτά για το ότι μερικές δουλειές θέλουν "ειδικούς" αλλά μη τρελαθουμε. Αν είναι να θεωρείται "εξειδίκευση" να ενώνεις δύο καλώδια και το να μη μπορεί να το κάνει κάποιος "μη ειδικός" (όχι η κυρά Μαρία που δε ξέρει καν να πιανει κατσαβιδι) είναι κατάντια. 

 

Φίλε συμφωνώ ότι όλες οι δουλειές δεν είναι για "μη ειδικούς", εξαρτάται όμως και ποιον έχεις απέναντί σου! Από το τι ρωτάει, καταλαβαίνεις! Επειδή λοιπόν εγώ προσωπικά δεν θέλω να δώσω βοήθεια σε κάποιον, που αν εφαρμόσει λάθος αυτά που θα του πω μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό του ή σε άλλους, σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνω την ανάθεση της εργασίας σε επαγγελματία.
Αν ήταν μπογιάτισμα ή υδραυλικό, δεν με πείραζε, το πολύ πολύ να τα κάνει σκ...τά, μεταφορικά ή κυριολεκτικά, μικρό το κακό...
Απ' ότι βλέπω κι εσύ δεν διαφωνείς, μιας και αναφέρεις την κυρά-Μαρία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε τι μπορεί να γίνει όταν δεν ξέρει κάποιος να συνδέσει/προεκτείνει/ σωστά τα καλώδια.

Συμφωνώ σε οτι δεν ειναι μπογιατισμα, υδραυλικά, η κατι αλλο οπου εκει ειναι μικρο το κακό αν γινει η στραβη, εδώ μιλάμε για σοβαρά θέματα. Σίγουρα κοιταμε να γλυτώσουμε λεφτα και προσπαθούμε να κανουμε πράγματα μονοι μας. Καμια φορα ομως τα λεφτα που θα γλυτώσουμε να πληρωσουμε σε εναν επαγγελματία θα μας βαλουν σε μεγαλους μπελάδες αργότερα με κίνδυνο ακομη και της ζωης μας.

Προσωπικά εχω φιλο που με ρωτούσε τι χρώμα καλωδίων να συνδέσει σε μια πρίζα που ειχε βγάλει γιατι δεν τα σημείωσε. Οποτε απο εκει καταλαβαίνετε. Επίσης εχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεβιδώσουν ουτε μια βιδα.

Την προσοχη μας λοιπόν, δεν βλάπτει, δεν ξέρουμε ποιος ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολόγιο, μπορει να ειναι ενας 17χρονος η ενας 70αρης που να μην εχει καμια σχεση με αυτα που ρωταει για το πως θα το κανει και για το πως θα το εφαρμόσει.

Την καλημέρα μου σε ολους.

5242-1568104780.jpg

4628-1504183463.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ορίστε τι μπορεί να γίνει όταν δεν ξέρει κάποιος να συνδέσει/προεκτείνει/ σωστά τα καλώδια.

Συμφωνώ σε οτι δεν ειναι μπογιατισμα, υδραυλικά, η κατι αλλο οπου εκει ειναι μικρο το κακό αν γινει η στραβη, εδώ μιλάμε για σοβαρά θέματα. Σίγουρα κοιταμε να γλυτώσουμε λεφτα και προσπαθούμε να κανουμε πράγματα μονοι μας. Καμια φορα ομως τα λεφτα που θα γλυτώσουμε να πληρωσουμε σε εναν επαγγελματία θα μας βαλουν σε μεγαλους μπελάδες αργότερα με κίνδυνο ακομη και της ζωης μας.

Προσωπικά εχω φιλο που με ρωτούσε τι χρώμα καλωδίων να συνδέσει σε μια πρίζα που ειχε βγάλει γιατι δεν τα σημείωσε. Οποτε απο εκει καταλαβαίνετε. Επίσης εχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεβιδώσουν ουτε μια βιδα.

Την προσοχη μας λοιπόν, δεν βλάπτει, δεν ξέρουμε ποιος ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολόγιο, μπορει να ειναι ενας 17χρονος η ενας 70αρης που να μην εχει καμια σχεση με αυτα που ρωταει για το πως θα το κανει και για το πως θα το εφαρμόσει.

Την καλημέρα μου σε ολους.

5242-1568104780.jpg

4628-1504183463.jpg

 

Στον άνθρωπο που δε ξέρει να ξεβιδώσει μια βίδα, όταν χρειαστεί να ξεβιδώσει μια βίδα δε τον παραπέμπουμε σε αδειούχο ξεβιδολόγο.

Του εξηγούμε 1-2 βασικά πράγματα και τον συμβουλέυουμε να ζητήσει βοήθεια από κάποιον που ξέρει να ξεβιώσει μια βίδα και ιδανικά να τους δείξει πως να ξεβιδώνει μια βίδα ώστε να μη χειάζετι μια ζωή αδειούχο ξεβιδολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Στον άνθρωπο που δε ξέρει να ξεβιδώσει μια βίδα, όταν χρειαστεί να ξεβιδώσει μια βίδα δε τον παραπέμπουμε σε αδειούχο ξεβιδολόγο.

Του εξηγούμε 1-2 βασικά πράγματα και τον συμβουλέυουμε να ζητήσει βοήθεια από κάποιον που ξέρει να ξεβιώσει μια βίδα και ιδανικά να τους δείξει πως να ξεβιδώνει μια βίδα ώστε να μη χειάζετι μια ζωή αδειούχο ξεβιδολόγο.

Εξυπνάδες

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ορίστε τι μπορεί να γίνει όταν δεν ξέρει κάποιος να συνδέσει/προεκτείνει/ σωστά τα καλώδια.

Συμφωνώ σε οτι δεν ειναι μπογιατισμα, υδραυλικά, η κατι αλλο οπου εκει ειναι μικρο το κακό αν γινει η στραβη, εδώ μιλάμε για σοβαρά θέματα. Σίγουρα κοιταμε να γλυτώσουμε λεφτα και προσπαθούμε να κανουμε πράγματα μονοι μας. Καμια φορα ομως τα λεφτα που θα γλυτώσουμε να πληρωσουμε σε εναν επαγγελματία θα μας βαλουν σε μεγαλους μπελάδες αργότερα με κίνδυνο ακομη και της ζωης μας.

Προσωπικά εχω φιλο που με ρωτούσε τι χρώμα καλωδίων να συνδέσει σε μια πρίζα που ειχε βγάλει γιατι δεν τα σημείωσε. Οποτε απο εκει καταλαβαίνετε. Επίσης εχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους που δεν μπορούν να ξεβιδώσουν ουτε μια βιδα.

Την προσοχη μας λοιπόν, δεν βλάπτει, δεν ξέρουμε ποιος ειναι ο αλλος πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολόγιο, μπορει να ειναι ενας 17χρονος η ενας 70αρης που να μην εχει καμια σχεση με αυτα που ρωταει για το πως θα το κανει και για το πως θα το εφαρμόσει.

Την καλημέρα μου σε ολους.

5242-1568104780.jpg

4628-1504183463.jpg

Τι συναιβει στη φωτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1η περίπτωση είναι προέκταση καλωδίου με λάθος διατομή οπού έλιωσε έπειτα από το φορτίο και  στην 2η μη σωστή σύνδεση καλωδίου πολύκλωνου σε μονόκλωνο σε μπουάτ οπού μετά από σπινθηρισμό πήρε φωτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Υπάρχει και γυψοσανίδα έτοιμη με πολυστερίνη κολλημένη πάνω. Το πάνελ δεν είναι με πολυουρεθάνη; δεν αρκεί αυτή η μόνωση;

Για τον ήχο της βροχής πως είσαι τόσο βέβαιος; τον έχεις ακούσει σε κάποια άλλη ανάλογη κατασκευή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Ότι και να βάλεις ο ήχος της βροχής θα το διαπερνά. Έχω σε κλειστή βεράντα πάνελ από κάτω μονωτικό ντάουν 4άρι , πισόχαρτο και από κάτω σανίδα 2 εκατοστών.

Και σταγόνες βροχής ακούγονται αλλά εγώ απολαμβάνω να κοιμάμαι στη συγκεκριμένη βεράντα με βροχή. Νανούρισμα μου φαίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Δες και για ασφαλτικά κεραμίδια αντί για πάνελ. Λογικά είναι πιο αθόρυβα στη βροχή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...