Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Συναδελφε nickol-us,

Δεν ειπα οτι το ξερεις ή οτι δεν το ξερεις, απλα το αναφερα για να το δουν και οι αλλοι. Ξερεις πόσες φορες την εχω "φάει" απο μπλε καλώδιο που υποτιθετε οτι θα επρεπε να ηταν ο ουδετερος αλλα ηταν η φαση γιατι ο ηλεκτρολογος τα ειχε μπερδεψει?. Ακομα και απο καλωδιο με χρωμα γειωσης την εχω φαει για τον ιδιο λογο.

Προσωπικά ειμαι τοσο "καχύποπτος" με το ρεύμα οσο και με την πρωην μου γυναικα!. 😂

 

Καλά έκανες, γενικά πρέπει να φαίνονται κάποια πράγματα.

1-2 μέρες πριν

Αναφορά σε κείμενο

Σωστά όλα αυτά για το ότι μερικές δουλειές θέλουν "ειδικούς" αλλά μη τρελαθουμε. Αν είναι να θεωρείται "εξειδίκευση" να ενώνεις δύο καλώδια και το να μη μπορεί να το κάνει κάποιος "μη ειδικός" (όχι η κυρά Μαρία που δε ξέρει καν να πιανει κατσαβιδι) είναι κατάντια. 

Σήμερα αυτό

Αναφορά σε κείμενο

Εχθές άλλαξα έναν διπλό διακόπτη τοίχου(φως) ..Είχα βάλει ανάποδα τα καλώδια και από μλκια ξέχασα να ξανακατεβασω της ασφάλεια και ακούμπησα το καλώδιο ρεύματος..Με χτύπησε καλά και πρόλαβα και τραβήχτηκα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας που μιλάμε για ρεύμα, ας πω και γω που με χτύπησε προχτές.

Είχε καεί μια λάμπα. Την πιάνω για να την ξεβιδώσω και τότε με χτύπησε, αρκετά ασθενώς. (προφανώς δεν ήξερα αν ο διακόπτης ήταν στο ον ή στο οφ).

Παρατηρώντας καλύτερα είδα ότι το σασί της λάμπα εξείχε από το ντουί κατά 3-4 χιλιοστά, και προφανώς εκεί ακούμπησε το χέρι όσο την ξεβίδωνε. Ακόμα και τέρμα βιδωμένη, εξέχει λίγο  και δεν χώνεται τέρμα στο ντουί.

Γνώμες? Μήπως δεν είναι σωστό το ντουί και θα έπρεπε να καλύπτει παραπάνω? Επίσης από την στιγμή που ακούμπησα μόνο μία επαφή το ρεύμα με έπιασε επειδή ακούμπαγα στο πάτωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μιας που μιλάμε για ρεύμα, ας πω και γω που με χτύπησε προχτές.

Είχε καεί μια λάμπα. Την πιάνω για να την ξεβιδώσω και τότε με χτύπησε, αρκετά ασθενώς. (προφανώς δεν ήξερα αν ο διακόπτης ήταν στο ον ή στο οφ).

Παρατηρώντας καλύτερα είδα ότι το σασί της λάμπα εξείχε από το ντουί κατά 3-4 χιλιοστά, και προφανώς εκεί ακούμπησε το χέρι όσο την ξεβίδωνε. Ακόμα και τέρμα βιδωμένη, εξέχει λίγο  και δεν χώνεται τέρμα στο ντουί.

Γνώμες? Μήπως δεν είναι σωστό το ντουί και θα έπρεπε να καλύπτει παραπάνω? Επίσης από την στιγμή που ακούμπησα μόνο μία επαφή το ρεύμα με έπιασε επειδή ακούμπαγα στο πάτωμα?

κλεισιμο γενικου   φιλε μου  αμα δεν εισαι σιγουρος εαν ειναι στο ον η οφ   

οταν βιδωσες την λαμπα  η λαμπα   ειχε  τζογο;  πετσικαρισμα;       το πιο πιθανο , ειναι να μην εχει βιδωθει σωστα το ντουι  οχι η λαμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Μιας που μιλάμε για ρεύμα, ας πω και γω που με χτύπησε προχτές.

Είχε καεί μια λάμπα. Την πιάνω για να την ξεβιδώσω και τότε με χτύπησε, αρκετά ασθενώς. (προφανώς δεν ήξερα αν ο διακόπτης ήταν στο ον ή στο οφ).

Παρατηρώντας καλύτερα είδα ότι το σασί της λάμπα εξείχε από το ντουί κατά 3-4 χιλιοστά, και προφανώς εκεί ακούμπησε το χέρι όσο την ξεβίδωνε. Ακόμα και τέρμα βιδωμένη, εξέχει λίγο  και δεν χώνεται τέρμα στο ντουί.

Γνώμες? Μήπως δεν είναι σωστό το ντουί και θα έπρεπε να καλύπτει παραπάνω? Επίσης από την στιγμή που ακούμπησα μόνο μία επαφή το ρεύμα με έπιασε επειδή ακούμπαγα στο πάτωμα?

Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι δεν έχει συνδέθει σωστά το ντουι. Η λάμπα παίρνει φάση στην ακίδα στον "κώλο" της και ουδέτερο στο πλαϊνό σπείρωμα. Προφανώς, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, έχουν κάνει το αντίστροφο, ακόμη ένα παράδειγμα γιατί δεν πρέπει κάποιος να κάνει τον ηλεκτρολόγο χωρίς να γνωρίζει. Μια φαινομενικά ασήμαντη λεπτομέρεια για πολλούς, αφού η λάμπα θα δουλέψει και στις δύο περιπτώσεις, όσο μελό και αν ακουστει, μπορεί να γλιτώσει ζωές.

Από την στιγμή που ακουμπήσεις τη φάση κλείνεις κύκλωμα μέσω της γης. Αν ήταν ανεπαίσθητο το πιθανότερο είναι ότι φορούσες παπούτσια και λόγω αντίστασης δεν έκανες κύκλωμα. Ρελέ διαφυγής ούτε εσύ έχεις; Θα έπρεπε να είχε κόψει.

Την επόμενη φορά απλά να είσαι περισσότερο προσεκτικός, εν ανάγκη κατεβάστε τον γενικό για σιγουριά,  ας αποσυγχρονιστούν και 2 ρολόγια, δεν έγινε τίποτα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι δεν έχει συνδέθει σωστά το ντουι. Η λάμπα παίρνει φάση στην ακίδα στον "κώλο" της και ουδέτερο στο πλαϊνό σπείρωμα. Προφανώς, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, έχουν κάνει το αντίστροφο, ακόμη ένα παράδειγμα γιατί δεν πρέπει κάποιος να κάνει τον ηλεκτρολόγο χωρίς να γνωρίζει.

Από την στιγμή που ακουμπήσεις τη φάση κλείνεις κύκλωμα μέσω της γης.

Την επόμενη φορά απλά να είσαι περισσότερο προσεκτικός, εν ανάγκη κατεβάστε τον γενικό για σιγουριά,  ας αποσυγχρονιστούν και 2 ρολόγια, δεν έγινε τίποτα.

Αυτό που είπες για τη φάση στον κώλο της λάμπας πρώτη φορά το ακούω. Έχω συνδέσει άπειρες λάμπες σε ντουί ποτέ δεν έδινα σημασία που θα βάλω φάση ή ουδέτερο και δεν ξέρω πόσοι το κάνουν.

Έχω όμως μία απορία. Φωτιστικά που τα συνδέεις μέσω κλέμας και έχουν το ίδιο χρώμα πως μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος. Το γράφω γιατί πριν κάτι μήνες καθάριζε η σύζυγος ένα τέτοιο φωτιστικό και έφαγε κοπάνημα. Μάλλον η μόνη λύση είναι να κάνουμε δοκιμή μετά τη σύνδεση με δοκιμαστικό να είμαστε σίγουροι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αυτό που είπες για τη φάση στον κώλο της λάμπας πρώτη φορά το ακούω. Έχω συνδέσει άπειρες λάμπες σε ντουί ποτέ δεν έδινα σημασία που θα βάλω φάση ή ουδέτερο και δεν ξέρω πόσοι το κάνουν.

Έχω όμως μία απορία. Φωτιστικά που τα συνδέεις μέσω κλέμας και έχουν το ίδιο χρώμα πως μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος. Το γράφω γιατί πριν κάτι μήνες καθάριζε η σύζυγος ένα τέτοιο φωτιστικό και έφαγε κοπάνημα. Μάλλον η μόνη λύση είναι να κάνουμε δοκιμή μετά τη σύνδεση με δοκιμαστικό να είμαστε σίγουροι.

Δεν υπάρχει φωτιστικό που δεν έχει ένδειξη L(φάση) N(ουδέτερος), ακόμη και αν έχει σωστή χρωματολογια.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Παιδια μου εσπασε το κορδονι της σιτας πλισε Europa, τι πρεπει να κανω?? Ρωτησα δυο ειδικους και λενε πρεπει να βγει και να σταλει στο εργοστασιο και θα παρει και πολυ καιρο. Τοσο δυσκολο ειναι αυτο??? Δεν γινεται τιποτα αλλο?? Η σιτα δουλευει απλα το κορδονι οταν την μαζεψω κρεμεται κατω και μπερδευεται με τα πατζουρια και το ρολο.Ευχαριστω

762672250_SItaPliseEuropa.jpg.d203831d6a09b3d14f7d7265e7cd6209.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Η λάμπα παίρνει φάση στην ακίδα στον "κώλο" της και ουδέτερο στο πλαϊνό σπείρωμα.

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, κι έχω αλλάξει δεκάδες ντουί. Δεν το έχω προσέξει, αλλά πάντα τηρώ την συνδεσμολογία όπως την βρήκα οπότε θεωρητικά αν ο ηλεκτρολόγος που τα σύνδεσε αρχικά ήταν σωστός, δεν έχω κάνει βλακεία!
Και είναι κι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι παρά ελάχιστα με τα απλά ηλεκτρολογικά (άλλαγμα καμίας λάμπας, άλλαγμα κανενός ντουί, άλλαγμα κανενός διακόπτη φωτιστικού), κι ας έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για απεριόριστη ισχύ, βάσει πτυχίου.
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, οι Αμερικάνοι και οι Εγγλέζοι μου φαίνεται ότι από άποψη ασφάλειας, είναι πιο σωστοί από εμάς, με τις πρίζες τους, όπως έχουν 3 πόλους τα φις τους μπαίνουν πάντα με τον ίδιο τρόπο, οπότε ξέρεις πχ σε ένα πορτατίφ ότι η φάση θα είναι φάση, και ο ουδέτερος θα είναι ουδέτερος!

Τέλος πάνω στο θέμα ασφάλειας με το ρεύμα να σας πω ένα ατύχημα που συνέβη κάποτε σε χώρο εργασίας...ήθελε ο εξωτερικός συνεργάτης ηλεκτρολόγος, έμπειρος τεχνίτης χρόνια, να περάσει κάτι μετασχηματιστές εντάσεως (φανταστείτε κάτι δαχτυλίδια που κλείνουν με μια βίδα και ένα παξιμάδι), στις μπάρες του κεντρικού πίνακα, για να συνδεθούν με μετρητή κατανάλωσης ενέργειας. Τα "δαχτυλίδια" αυτά, θα τα περνούσε αμέσως μετά τον κεντρικό διακόπτη του πίνακα, για να πιάσει όλη την παροχή. Οπότε, κατεβάζει τον κεντρικό διακόπτη, δεν έχει τάση πλέον στις μπάρες, και ξεκινάει και περνάει...
Ε, του πέφτει η βίδα από τα χέρια και πάει και σκάει στις μπάρες που έρχονταν, από κάτω, πίσω από τον διακόπτη!!!
Πετάγεται φλόγα έξω, καίγεται μετασχηματιστής 1000kVA...ευτυχώς γλίτωσε μόνο με εγκαύματα στο χέρι, σοβαρά μεν αλλά αποκαταστάσιμα πλήρως...Θα μπορούσε να έχει πάθει ΠΟΛΥ σοβαρότερα πράγματα... Και εκεί που θεωρητικά ακουμπούσε δεν είχε τάση, σα το διάολο όμως το βιδάκι του έπεσε!!! Έπρεπε να είχε κόψει ΚΑΙ από τους μετασχηματιστές, πριν τον κεντρικό πίνακα, από το πεδίο της Μέσης Τάσης, αλλά ούτε αυτός το είχε φανταστεί ούτε ο συνάδελφός του, που ήταν κι αυτός πιο έμπειρος.
Γι' αυτό το ρεύμα το φοβάμαι...από μακρυά, κι αγαπημένοι...και ρελέ, παντού όπου μπαίνει ανθρώπινο χέρι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν υπάρχει φωτιστικό που δεν έχει ένδειξη L(φάση) N(ουδέτερος), ακόμη και αν έχει σωστή χρωματολογια.

Νομίζω πως τα φτηνά δεν έχουν.

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αυτό που είπες για τη φάση στον κώλο της λάμπας πρώτη φορά το ακούω. Έχω συνδέσει άπειρες λάμπες σε ντουί ποτέ δεν έδινα σημασία που θα βάλω φάση ή ουδέτερο και δεν ξέρω πόσοι το κάνουν.

Έχω όμως μία απορία. Φωτιστικά που τα συνδέεις μέσω κλέμας και έχουν το ίδιο χρώμα πως μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος. Το γράφω γιατί πριν κάτι μήνες καθάριζε η σύζυγος ένα τέτοιο φωτιστικό και έφαγε κοπάνημα. Μάλλον η μόνη λύση είναι να κάνουμε δοκιμή μετά τη σύνδεση με δοκιμαστικό να είμαστε σίγουροι.

Ισως με πολυμετρο να δεις τι αντιστοιχει που πχ με buzzer. 

31 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, κι έχω αλλάξει δεκάδες ντουί. Δεν το έχω προσέξει, αλλά πάντα τηρώ την συνδεσμολογία όπως την βρήκα οπότε θεωρητικά αν ο ηλεκτρολόγος που τα σύνδεσε αρχικά ήταν σωστός, δεν έχω κάνει βλακεία!
Και είναι κι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι παρά ελάχιστα με τα απλά ηλεκτρολογικά (άλλαγμα καμίας λάμπας, άλλαγμα κανενός ντουί, άλλαγμα κανενός διακόπτη φωτιστικού), κι ας έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για απεριόριστη ισχύ, βάσει πτυχίου.
Επίσης τώρα που το σκέφτομαι, οι Αμερικάνοι και οι Εγγλέζοι μου φαίνεται ότι από άποψη ασφάλειας, είναι πιο σωστοί από εμάς, με τις πρίζες τους, όπως έχουν 3 πόλους τα φις τους μπαίνουν πάντα με τον ίδιο τρόπο, οπότε ξέρεις πχ σε ένα πορτατίφ ότι η φάση θα είναι φάση, και ο ουδέτερος θα είναι ουδέτερος!

Τέλος πάνω στο θέμα ασφάλειας με το ρεύμα να σας πω ένα ατύχημα που συνέβη κάποτε σε χώρο εργασίας...ήθελε ο εξωτερικός συνεργάτης ηλεκτρολόγος, έμπειρος τεχνίτης χρόνια, να περάσει κάτι μετασχηματιστές εντάσεως (φανταστείτε κάτι δαχτυλίδια που κλείνουν με μια βίδα και ένα παξιμάδι), στις μπάρες του κεντρικού πίνακα, για να συνδεθούν με μετρητή κατανάλωσης ενέργειας. Τα "δαχτυλίδια" αυτά, θα τα περνούσε αμέσως μετά τον κεντρικό διακόπτη του πίνακα, για να πιάσει όλη την παροχή. Οπότε, κατεβάζει τον κεντρικό διακόπτη, δεν έχει τάση πλέον στις μπάρες, και ξεκινάει και περνάει...
Ε, του πέφτει η βίδα από τα χέρια και πάει και σκάει στις μπάρες που έρχονταν, από κάτω, πίσω από τον διακόπτη!!!
Πετάγεται φλόγα έξω, καίγεται μετασχηματιστής 1000kVA...ευτυχώς γλίτωσε μόνο με εγκαύματα στο χέρι, σοβαρά μεν αλλά αποκαταστάσιμα πλήρως...Θα μπορούσε να έχει πάθει ΠΟΛΥ σοβαρότερα πράγματα... Και εκεί που θεωρητικά ακουμπούσε δεν είχε τάση, σα το διάολο όμως το βιδάκι του έπεσε!!! Έπρεπε να είχε κόψει ΚΑΙ από τους μετασχηματιστές, πριν τον κεντρικό πίνακα, από το πεδίο της Μέσης Τάσης, αλλά ούτε αυτός το είχε φανταστεί ούτε ο συνάδελφός του, που ήταν κι αυτός πιο έμπειρος.
Γι' αυτό το ρεύμα το φοβάμαι...από μακρυά, κι αγαπημένοι...και ρελέ, παντού όπου μπαίνει ανθρώπινο χέρι!!!

Γενικα ειναι επικινδυνα να δουλευουμε με ταση. Πολυ ευκολα ακουμπας γυμνο καλωδιο ειδικα οταν ειναι στριμωγμενα ή κανεις βραχυκυκλωμα με κατσαβιδι ακομα και μονωμενο εχω δει να γινεται βραχυκυκλωμα επειδη ακουμπησαν 2 φασεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα ειναι επικινδυνα να δουλευουμε με ταση. Πολυ ευκολα ακουμπας γυμνο καλωδιο ειδικα οταν ειναι στριμωγμενα ή κανεις βραχυκυκλωμα με κατσαβιδι ακομα και μονωμενο εχω δει να γινεται βραχυκυκλωμα επειδη ακουμπησαν 2 φασεις

Άστα να πάνε! Έχεις δει τέλεια ηλεκτροκόλληση βίδας, πάνω σε μπάρα;;; Έχω φωτογραφία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, κι έχω αλλάξει δεκάδες ντουί. Δεν το έχω προσέξει, αλλά πάντα τηρώ την συνδεσμολογία όπως την βρήκα οπότε θεωρητικά αν ο ηλεκτρολόγος που τα σύνδεσε αρχικά ήταν σωστός, δεν έχω κάνει βλακεία!
Και είναι κι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι παρά ελάχιστα με τα απλά ηλεκτρολογικά (άλλαγμα καμίας λάμπας, άλλαγμα κανενός ντουί, άλλαγμα κανενός διακόπτη φωτιστικού), κι ας έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για απεριόριστη ισχύ, βάσει πτυχίου.

Ο ηλεκτρολογος μπορει να το εχει συνδεσει σωστα σε οτι αφορα την παροχή, καμια φορα ομως βαζουμε κλεμες στα φωτιστικά και μπορεί να αντιστρέψουμε την φαση και τον ουδέτερο στο ντουι. Οποτε αν πιάσουμε τον κάλυκα της λάμπας και ο διακόπτης ειναι ανοιχτος θα μας χτυπήσει το ρευμα. Απλα σαν σκεψη το αναφερω, αυτο μπορει να εγινε στην περιπτωση του φιλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.Παιδια μου εσπασε το κορδονι της σιτας πλισε Europa, τι πρεπει να κανω?? Ρωτησα δυο ειδικους και λενε πρεπει να βγει και να σταλει στο εργοστασιο και θα παρει και πολυ καιρο. Τοσο δυσκολο ειναι αυτο??? Δεν γινεται τιποτα αλλο?? Η σιτα δουλευει απλα το κορδονι οταν την μαζεψω κρεμεται κατω και μπερδευεται με τα πατζουρια και το ρολο.Ευχαριστω

762672250_SItaPliseEuropa.jpg.d203831d6a09b3d14f7d7265e7cd6209.jpg

Πονεμένη ιστορία...το ίδια και εγώ και έψαχνα το κορδόνι το οποίο είναι κέβλαρ ..μετά από κάνα δίμηνο που το αμέλησα κόπηκε κ η σίτα.. Συμπερασμα προσωπικό ότι όταν χαλάει κάτι πάνω της η σίτα φτάνει στο τέλος της δυστυχώς.Ανα 7 έτος αλλαγή δυστυχώς..3 πορτες εχω με πλισε πολύ κοντά χάλασαν και οι 3 χρονικά...Για να ζήσει περισσότερο δεν πρέπει να την ανο κλείνεις τέρμα..όσο πιο μικρές κινήσεις τοσο καλύτερα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου αρέσει η κλασσική λύση που προτείνει ο Μηχανικός, για το υπαίθριο γκαράζ με τις ανοιγόμενες γκαραζόπορτες. Εχει κανείς καμιά ιδέα για μια άλλη λύση για την γκαραζόπορτα. Ίσως να μην είναι ανοιγόμενη με αυτόν τον τρόπο... ή έστω και εάν είναι, να είναι κάτι πιό... όμορφο, έξυπνο, χρηστικό... :-)

garaz.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δεν μου αρέσει η κλασσική λύση που προτείνει ο Μηχανικός, για το υπαίθριο γκαράζ με τις ανοιγόμενες γκαραζόπορτες. Εχει κανείς καμιά ιδέα για μια άλλη λύση για την γκαραζόπορτα. Ίσως να μην είναι ανοιγόμενη με αυτόν τον τρόπο... ή έστω και εάν είναι, να είναι κάτι πιό... όμορφο, έξυπνο, χρηστικό... :-)

garaz.jpg

Συρόμενες δεν μπορούν να γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...