Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι ραμμένο έτοιμο εγώ έβγαλα το παλιό και πέρασα το καινούργιο. Σίγουρα δεν είναι κάτι εύκολο και απλό αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και θέλει μεγάλη προσοχή γιατί όπως είπες δουλεύεις σε μπαλκόνι. Εγώ το έχω ξανακάνει γιατί έχω βγάλει ξανά τέντες από τα μπαλκόνια μου για πλύσιμο ή ράψιμο που έχουν  ανοίξει οι ραφές από τον αέρα και έτσι θεωρώ ότι έχω μία μικρή εμπειρία για αυτή τη διαδικασία.

Εδώ βίντεο από άλλη που έπλυνα την πήγα για ράψιμο και την τοποθέτησα ξανά. Παιδιά αν το θέλουμε και πιάνουν λίγο τα χέρια μας τη σημερινή εποχή που μπορούμε να βρούμε ότι πληροφορία θέλουμε στο ίντερνετ πολλά μπορούμε να κάνουμε. Δεν το κάνω μόνο για το κόστος αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα.

Για να ερχόταν ο τεντάς που μου έραψε  την άλλη να βγάλει το παλιό πανί και να περάσει το καινούργιο ήθελε 60 ευρώ 

Α οκ, στο ισόγειο μπορεί να το σκεφτόμουν ... Να ανέβω σε σκάλα σε στενό μπαλκόνι (όχι φαρδύ όπως το δικό σου που θα είσαι πολύ πιο μέσα από το "γκρεμό") στον 1ο όροφο πολυκατοικίας δε το τολμώ. Χαλάλι τα 60 :)

Εντελώς πληροφοριακά γιατί το έχω απορία.

Στο κάτω σίδερο η τέτνα μου πιανει με βίδες. Στο πάνω "ρολό" πως συνδεόνται οι τέντες;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εντελώς πληροφοριακά γιατί το έχω απορία.

Στο κάτω σίδερο η τέτνα μου πιανει με βίδες. Στο πάνω "ρολό" πως συνδεόνται οι τέντες;

Κοίλος σιδερένιος άξονας είναι, βιδώνουν την άκρη του πανιού στο σίδερο με αυτοδιάτρητες βίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Στο κάτω σίδερο η τέτνα μου πιανει με βίδες. Στο πάνω "ρολό" πως συνδεόνται οι τέντες;

αν εννοείς την σωλήνα  που μαζεύεται με αυτοδιατρητες μικρές  βίδες η σύρμα   ανάλογα Αν εννοείς κάτι άλλο πες  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DrLo είπε

Α οκ, στο ισόγειο μπορεί να το σκεφτόμουν ... Να ανέβω σε σκάλα σε στενό μπαλκόνι (όχι φαρδύ όπως το δικό σου που θα είσαι πολύ πιο μέσα από το "γκρεμό") στον 1ο όροφο πολυκατοικίας δε το τολμώ. Χαλάλι τα 60 :)

Εντελώς πληροφοριακά γιατί το έχω απορία.

Στο κάτω σίδερο η τέτνα μου πιανει με βίδες. Στο πάνω "ρολό" πως συνδεόνται οι τέντες;

Στην πάνω πλευρά το χοντρό σίδερο που τυλίγεται ανά 60-70 εκατοστά έχει τρύπες από τη μία στην άλλη πλευρά. Περνάς σύρμα γαλβανιζέ στις τρύπες  , με ένα μυτερό αντικείμενο ανοίγεις τρυπούλα στην άκρη της τέντας περνάς το σύρμα και το δένεις. Κάνεις το ίδιο το 6-7 σημεία (ανάλογα το μήκος) στις άκρες υπάρχει ένα παξιμάδι στο οποίο τυλίγεις άλλο σύρμα και την τεντώνεις καλά και είσαι έτοιμος. Ή αυτοδιάτρητες βίδες όπως είπε και ο hp8

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hp8 είπε

αν εννοείς την σωλήνα  που μαζεύεται με αυτοδιατρητες μικρές  βίδες η σύρμα   ανάλογα Αν εννοείς κάτι άλλο πες  

Όχι αυτό εννούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να βάψω μόνος μου το εξωτερικό του σπιτιού μου και ψάχνω κάποιο ποιοτικό χρώμα. Κάποιοι τοίχοι είναι φρεσκοσοβατισμένοι (έβαλα θερμοπρόσοψη) και κάποιοι άλλοι είναι βαμμένοι παλιότερα με έναν κωδικό της Kraft. Σε 2-3 χρωματοπωλεία που ρώτησα μου πρότειναν το 4-Season της Kraft. Βλεπω τώρα ότι εκτός από το απλό ακρυλικό 4-Seasons βγάζει και ένα ελαστομερές μονωτικό και ένα άλλο σιλικονούχο. Τα έχει δουλέψει κανείς να μου πει αν αξίζουν αυτά; Βλέπω ότι είναι και λίγο πιο ακριβά αλλά αν έχω καλύτερο αποτέλεσμα χαλάλι τους. Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο αστάρι; Νερού ή διαλύτη;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θυμάμαι ότι στο εδώ τόπικ έχουμε τοπ μύστες στα μαστορέματα, θέλω ιδέες για μία συγκεκριμένη συνθήκη: Έχω δώμα 6ου ορόφου με θέα λυκαβηττό, με 40 σχεδόν τ.μ. βεράντα - ταράτσα.

Οι τέντες είναι διαλυμένες χρόνια (τουλ 3-4) και δεν αξίζει να σωθούν, γιατί είναι σάπιες. Οπότε ή βάζω καινούριες, αλλά μιλάμε για τεράστιο εμβαδόν, ή χρησιμοποιώ κάποια άλλη λύση σκίασης.

Τί θα προτείνατε, δεδομένου ότι έχει δυτικό προσανατολισμό, και ειδικά το καλοκαίρι, ο ήλιος είναι θανατερός από τις 12-1 ως τη δύση του; Δε με απασχολεί να είναι μόνιμη ή ανακλινόμενη εγκατάσταση, αρκεί να είναι πολεοδομικά ουδέτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλασική τέντα είναι το πιο φτηνό και αξιόπιστο. 

Το να βάλεις κάποια φτηνά μέσα σκίασης και με τον πρώτο δυνατό αέρα να ψάχνεις σε άλλες ταράτσες να τα βρεις δεν νομίζω ότι αξίζει και πιο ακριβά θα σου έρθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα,

θέλω να βάψω μόνος μου το εξωτερικό του σπιτιού μου και ψάχνω κάποιο ποιοτικό χρώμα. Κάποιοι τοίχοι είναι φρεσκοσοβατισμένοι (έβαλα θερμοπρόσοψη) και κάποιοι άλλοι είναι βαμμένοι παλιότερα με έναν κωδικό της Kraft. Σε 2-3 χρωματοπωλεία που ρώτησα μου πρότειναν το 4-Season της Kraft. Βλεπω τώρα ότι εκτός από το απλό ακρυλικό 4-Seasons βγάζει και ένα ελαστομερές μονωτικό και ένα άλλο σιλικονούχο. Τα έχει δουλέψει κανείς να μου πει αν αξίζουν αυτά; Βλέπω ότι είναι και λίγο πιο ακριβά αλλά αν έχω καλύτερο αποτέλεσμα χαλάλι τους. Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο αστάρι; Νερού ή διαλύτη;

Ακρυλικό αστάρι νερού και χρώμα 100% ακρυλικό (δεν είναι όλα)

Τα άλλα είναι για ειδικές χρήσεις (αυξημένη υγρασία, παραθαλάσσια κλπ) και πρέπει να είναι και πιο ακριβά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα επιλέξεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2021 στις 8:55 ΠΜ, Doubt είπε

Ακρυλικό αστάρι νερού και χρώμα 100% ακρυλικό (δεν είναι όλα)

Τα άλλα είναι για ειδικές χρήσεις (αυξημένη υγρασία, παραθαλάσσια κλπ) και πρέπει να είναι και πιο ακριβά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα επιλέξεις.

Το σπίτι είναι άμεσα εκτεθειμένο σε βροχή και κατά καιρούς βγάζει υγρασίες οπότε λέω να πάρω ενα κιλό από το ελαστομερές να το δοκιμάσω αν δουλεύεται καλά.  Έχω και αρκετές ρωγμές οπότε ίσως βοηθήσει κι εκεί. 

Άλλη ερώτηση: επειδή θα χρειαστώ μεγάλη ποσότητα,  βλέπω το Leroy έχει πολύ καλύτερες τιμές σε χρώματα από τα τοπικά χρωματοπωλεία. Αξίζει να αγοράσουμε από εκεί ή θα βγουν οι κωδικοί των χρωματων άλλα αντ'άλλων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, katbo είπε

Το σπίτι είναι άμεσα εκτεθειμένο σε βροχή και κατά καιρούς βγάζει υγρασίες οπότε λέω να πάρω ενα κιλό από το ελαστομερές να το δοκιμάσω αν δουλεύεται καλά.  Έχω και αρκετές ρωγμές οπότε ίσως βοηθήσει κι εκεί. 

Άλλη ερώτηση: επειδή θα χρειαστώ μεγάλη ποσότητα,  βλέπω το Leroy έχει πολύ καλύτερες τιμές σε χρώματα από τα τοπικά χρωματοπωλεία. Αξίζει να αγοράσουμε από εκεί ή θα βγουν οι κωδικοί των χρωματων άλλα αντ'άλλων;

 

Θα πρότεινα βαφή ανακλαστική, ελαστική και με δυνατότητα γεφύρωσης ρωγμών. Προσοχή στον συντελεστή διάχυσης υδρατμών, να επιτρέπει την διαπνοή. Έχουν παρατηρηθεί βαφές στεγανές να "κάνουν φουσκάλες" και να "σακουλιάζουν" από την πίεση των υδρατμών. Προτεινόμενες εταιρείες abolin, ceresit με τέτοια χρώματα. Πολύ καλό αποτέλεσμα. Αν δεν έκανα χρωμοσοβά σιλικονούχο, αυτό θα έβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 11:51 ΜΜ, katbo είπε

Καλησπέρα,

θέλω να βάψω μόνος μου το εξωτερικό του σπιτιού μου και ψάχνω κάποιο ποιοτικό χρώμα. Κάποιοι τοίχοι είναι φρεσκοσοβατισμένοι (έβαλα θερμοπρόσοψη) και κάποιοι άλλοι είναι βαμμένοι παλιότερα με έναν κωδικό της Kraft. Σε 2-3 χρωματοπωλεία που ρώτησα μου πρότειναν το 4-Season της Kraft. Βλεπω τώρα ότι εκτός από το απλό ακρυλικό 4-Seasons βγάζει και ένα ελαστομερές μονωτικό και ένα άλλο σιλικονούχο. Τα έχει δουλέψει κανείς να μου πει αν αξίζουν αυτά; Βλέπω ότι είναι και λίγο πιο ακριβά αλλά αν έχω καλύτερο αποτέλεσμα χαλάλι τους. Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο αστάρι; Νερού ή διαλύτη;

Καλημερα,

katbo

Εγω πρόσφατα επισκεύασα την εξωτερική πλευρα του σπιτιού μου απο ρηγματωσεις στους σοβάδες, ρωγμές κτλπ, και μετα απο ερευνά αγορας εφάρμοσα το Acrylan Elastic. Προκεται για ακρυλικό χρώμα υψηλής ποιότητας, με βάση 100% ακρυλικές ρητίνες, κατάλληλο για εξωτερική χρήση. Δες εδώ ολη την σειρά. Αξιολογο επισης φενεται και το Thermoblock. Ήμουν μεταξύ αυτων των 2. Μέτα απο μια εβδομάδα και έχοντας φαει μερικες καλες 3-4 βροχες το χρώμα ειναι άψογο. Επίσης ειδα οτι κάλυψε μικρές ρωγμές και σύμφωνα με τον κατασκευαστή ειναι 4 σε 1: Μονώνει, βάφει, κλείνει μικρορωγμές, αναπνέει. Επισης ειναι Πιστοποιημένο ψυχρό υλικό. Γενικα απο αυτη την εταιρια εχω καλες εντυπωσεις. Κοιταξε το. Σιγουρα εχει και αλλες αξιόλογες εταιρίες.Εγω καταθετω την εμπειρια μου απο το συγκεκριμένο.Βασικο να κανεις καλη προετοιμασία του τοίχου που θα το εφασμοσεις. Καλη τυχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...