Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορη ερώτηση

Ξέρει κανείς πως βγάινει το κάθισμα συνοδηγού από ένα αμάξι; (και να το ξαναβάλω μετά)

εννωω όλο το κάθσμα από τις ράγες και πάνω όχι μονο η πλάτη.

Είναι ευκολο σχετικά; Θέλει "ειδικά" εργαλεία;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υδραυλικό ζήτημα...

Με την πρόσφατη νεροποντή ένα από τα 3 σιφώνια στο μπαλκόνι (1ος όροφος) άρχισε να στέλνει πίσω νερά.Εκανε αυτό που μοιάζει με βρασμένο νερό πέταγε με πίεση έξω νερά σταματάτε για λίγο και μετά πάλι.Ευτυχως εκείνη την ώρα είχε σταματήσει η βροχή και μετά από λίγο τα ξαναπήρε πίσω.

Σημειωτέον,είχε κάνει διακοπή ρεύματος για μισή ώρα παράλληλα με τη μεγάλη μπόρα.

Κατέβηκα και σήκωσα τον γενικο μιας αντλίας που έχουμε στην πολυκατοικία,προφανώς με τη διακοπή είχε πέσει.

Αύριο θα έρθει κάποιος για απόφραξη κλπ αλλά έχω την εντύπωση ότι αν ξανασυμβεί πολύ βροχή και διακοπή θα έχω θέμα.

Μήπως να ανοίξω μια τρύπα κάθετα στο μπαλκόνι έτσι ώστε να είμαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Γρήγορη ερώτηση

Ξέρει κανείς πως βγάινει το κάθισμα συνοδηγού από ένα αμάξι; (και να το ξαναβάλω μετά)

εννωω όλο το κάθσμα από τις ράγες και πάνω όχι μονο η πλάτη.

Είναι ευκολο σχετικά; Θέλει "ειδικά" εργαλεία;

Εξαρτάται από το αυτοκίνητο. Άλλα είναι βιδωμένα στο πάτωμα άλλα με ασφάλεια. Δεν είμαι ειδικός αλλά επειδή χρειάστηκε να αλλάξω σε ένα fiat δικό μου πήγα σε φαναρτζή και μου έδειξε. Ήταν απλό το δικό μου πατούσες μέσα μία ασφάλεια που ήταν στο εσωτερικό της ράγας να το φρενάρει ,το έσερνες τέρμα πίσω και έβγαινε.

Το δικό σου αν δεν βλέπεις παξιμάδια δεξιά αριστερά που να το πιάνουν κάτω βγαίνει με αυτό τον τρόπο.Κάντο τέρμα πίσω σημάδεψε πίσω που τερματίζει μετά τράβηξέ το μπροστά και δες εκεί που τερμάτιζε μήπως έχει κάτι που το φρενάριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, green gordon είπε

Υδραυλικό ζήτημα...

Με την πρόσφατη νεροποντή ένα από τα 3 σιφώνια στο μπαλκόνι (1ος όροφος) άρχισε να στέλνει πίσω νερά.Εκανε αυτό που μοιάζει με βρασμένο νερό πέταγε με πίεση έξω νερά σταματάτε για λίγο και μετά πάλι.Ευτυχως εκείνη την ώρα είχε σταματήσει η βροχή και μετά από λίγο τα ξαναπήρε πίσω.

Σημειωτέον,είχε κάνει διακοπή ρεύματος για μισή ώρα παράλληλα με τη μεγάλη μπόρα.

Κατέβηκα και σήκωσα τον γενικο μιας αντλίας που έχουμε στην πολυκατοικία,προφανώς με τη διακοπή είχε πέσει.

Αύριο θα έρθει κάποιος για απόφραξη κλπ αλλά έχω την εντύπωση ότι αν ξανασυμβεί πολύ βροχή και διακοπή θα έχω θέμα.

Μήπως να ανοίξω μια τρύπα κάθετα στο μπαλκόνι έτσι ώστε να είμαι καλυμμένος;

Δεν έχουν φυσική έξοδο οι υδροροές;;; Με αντλία βγάζετε το νερό;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Παιδιά θα ήθελα να βάψω μια ντουλάπα σε παιδικό δωμάτιο πέρα από λαδομπογιά παίζει κάτι άλλο πιο γρήγορο π.χ σπρέι? 

Ξύλινη ντουλάπα; Βερνικόχρωμα νερού με μικρό ρολό και πινέλο, εύκολο είναι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

Παιδιά θα ήθελα να βάψω μια ντουλάπα σε παιδικό δωμάτιο πέρα από λαδομπογιά παίζει κάτι άλλο πιο γρήγορο π.χ σπρέι? 

Χρώμα κιμωλίας. Ευκολη εφαρμογή, ωραία χρώματα και θα μπορεί να ζωγραφίζει κιόλας πάνω

23 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλημερα,

katbo

Εγω πρόσφατα επισκεύασα την εξωτερική πλευρα του σπιτιού μου απο ρηγματωσεις στους σοβάδες, ρωγμές κτλπ, και μετα απο ερευνά αγορας εφάρμοσα το Acrylan Elastic. Προκεται για ακρυλικό χρώμα υψηλής ποιότητας, με βάση 100% ακρυλικές ρητίνες, κατάλληλο για εξωτερική χρήση. Δες εδώ ολη την σειρά. Αξιολογο επισης φενεται και το Thermoblock. Ήμουν μεταξύ αυτων των 2. Μέτα απο μια εβδομάδα και έχοντας φαει μερικες καλες 3-4 βροχες το χρώμα ειναι άψογο. Επίσης ειδα οτι κάλυψε μικρές ρωγμές και σύμφωνα με τον κατασκευαστή ειναι 4 σε 1: Μονώνει, βάφει, κλείνει μικρορωγμές, αναπνέει. Επισης ειναι Πιστοποιημένο ψυχρό υλικό. Γενικα απο αυτη την εταιρια εχω καλες εντυπωσεις. Κοιταξε το. Σιγουρα εχει και αλλες αξιόλογες εταιρίες.Εγω καταθετω την εμπειρια μου απο το συγκεκριμένο.Βασικο να κανεις καλη προετοιμασία του τοίχου που θα το εφασμοσεις. Καλη τυχη.

Σ ευχαριστώ φίλε. Το θέμα μου είναι ότι κάποια κομμάτια είναι ήδη βαμμένα με χρώμα της Kraft οπότε μάλλον πρέπει να μείνω στην Kraft για να κρατήσω τον ίδιο κωδικό χρώματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν έχουν φυσική έξοδο οι υδροροές;;; Με αντλία βγάζετε το νερό;;; 

Υπάρχει σοβαρό υδραυλικό πρόβλημα, πρόκειται για 2 κτίρια του 80.το υπόγειο πάρκιν πάντα πλημμύριζε και βαλαν την αντλία καθώς και εκατοντάδες μέτρα σωληνες..Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει,νομίζω δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι οι διαχειριστές αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι μην την πάθω.Στο μεταξύ το μπαλκόνι μου έχει πολύ μεγάλη κλίση απο την εξωτερική στην εσωτερική μεριά και τα σιφώνια είναι στην εσωτερική μεριά οπότε αν ξαναρχίσει να ρίχνει ανάποδα το σιφώνι είναι θέμα χρόνου να μου μπούνε μέσα.

Έχω ψιλοκαταληξει να ανοίξω τρύπες δίπλα στα σιφώνια,ο υδραυλικός συμφώνησε σε πρώτη φάση αλλά πρέπει και να έρθει να δει για να μου πει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, green gordon είπε

Υπάρχει σοβαρό υδραυλικό πρόβλημα, πρόκειται για 2 κτίρια του 80.το υπόγειο πάρκιν πάντα πλημμύριζε και βαλαν την αντλία καθώς και εκατοντάδες μέτρα σωληνες..Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει,νομίζω δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι οι διαχειριστές αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι μην την πάθω.Στο μεταξύ το μπαλκόνι μου έχει πολύ μεγάλη κλίση απο την εξωτερική στην εσωτερική μεριά και τα σιφώνια είναι στην εσωτερική μεριά οπότε αν ξαναρχίσει να ρίχνει ανάποδα το σιφώνι είναι θέμα χρόνου να μου μπούνε μέσα.

Έχω ψιλοκαταληξει να ανοίξω τρύπες δίπλα στα σιφώνια,ο υδραυλικός συμφώνησε σε πρώτη φάση αλλά πρέπει και να έρθει να δει για να μου πει σίγουρα.

Και που θα καταλήγει το νερό; Τι έχεις από κάτω; Μήπως περάσεις και μία 2η αποχέτευση με την τρύπα που λες, που θα είναι λίγο πιο ψιλά (θα προεξέχει δηλαδή στο μπαλκόνι σου) οπότε σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει η κανονική θα έχεις εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DrLo είπε

Γρήγορη ερώτηση

Ξέρει κανείς πως βγάινει το κάθισμα συνοδηγού από ένα αμάξι; (και να το ξαναβάλω μετά)

εννωω όλο το κάθσμα από τις ράγες και πάνω όχι μονο η πλάτη.

Είναι ευκολο σχετικά; Θέλει "ειδικά" εργαλεία;

Τι αμάξι είναι; έχει αερόσακους στα καθίσματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Τι αμάξι είναι; έχει αερόσακους στα καθίσματα; 

Είναι παλιό (του 2004 νομίζω) VW Polo.

δεν έχει αερόσακους στα καθίσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Klausx είπε

Και που θα καταλήγει το νερό; Τι έχεις από κάτω; Μήπως περάσεις και μία 2η αποχέτευση με την τρύπα που λες, που θα είναι λίγο πιο ψιλά (θα προεξέχει δηλαδή στο μπαλκόνι σου) οπότε σε περίπτωση που δεν λειτουργήσει η κανονική θα έχεις εναλλακτική.

Κήπο έχω από κάτω,χώμα.Αν καταλαβαίνω εννοείς αυτή τη σωλήνα που βλέπω να προεξέχει σε μπαλκόνια.αυτο δυστυχώς δεν γίνεται γιατί εκεί που είναι το χαμηλότερο σημείο λόγω κλίσης στο μπαλκόνι ακουμπάει στο μπαλκόνι του δίπλα.Δεν κάνει καθαρό γάμα δλδ το μπαλκόνι μου.Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά.Κ γω αυτό σκέφτηκα πρώτα,λιγότερα τρυπήματα έτσι απλά δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Είναι παλιό (του 2004 νομίζω) VW Polo.

δεν έχει αερόσακους στα καθίσματα)

Κοίταξε βίντεο στο YouTube είναι πολύ εύκολο. Ή λύνεις δύο βίδες και το βγάζεις συρταρωτο ή έχει τέσσερις βίδες και το παίρνεις μαζί με τις ράγες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, green gordon είπε

Υπάρχει σοβαρό υδραυλικό πρόβλημα, πρόκειται για 2 κτίρια του 80.το υπόγειο πάρκιν πάντα πλημμύριζε και βαλαν την αντλία καθώς και εκατοντάδες μέτρα σωληνες..Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει,νομίζω δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι οι διαχειριστές αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι μην την πάθω.Στο μεταξύ το μπαλκόνι μου έχει πολύ μεγάλη κλίση απο την εξωτερική στην εσωτερική μεριά και τα σιφώνια είναι στην εσωτερική μεριά οπότε αν ξαναρχίσει να ρίχνει ανάποδα το σιφώνι είναι θέμα χρόνου να μου μπούνε μέσα.

Έχω ψιλοκαταληξει να ανοίξω τρύπες δίπλα στα σιφώνια,ο υδραυλικός συμφώνησε σε πρώτη φάση αλλά πρέπει και να έρθει να δει για να μου πει σίγουρα.

Το πιο πιθανό οι τρεις ανεξάρτητες υδρορροές καταλήγουν σε μία έξοδο το νερό ήταν πολύ και απότομο και ζοριζόταν να περάσει από τη μία με αποτέλεσμα να έχει κάποιες επιστροφές στα σιφόνια σου.

Το κάνει και σε ένα δικό μου ισόγειο. Εμένα βγαίνει στο πεζοδρόμιο αλλά όταν είναι πολύ και απότομο το νερό επειδή στη μία έξοδο καταλήγουν δύο υδρορροές το βράζει πετώντας λίγο στη βεράντα το σιφόνι του ισογείου. Και εγώ σκέφτομαι όταν φέρω κάποιο υδραυλικό για κάποια δουλειά  να ανοίξω τρύπα ή τρύπες στα πλάγια για περίπτωση ανάγκης. Δεν φοβάμαι την ποσότητα του νερού αλλά μήπως κάποια στιγμή βουλώσει η μοναδική έξοδος λείπω και μπεί το νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαίνιζω διαμέρισμα που ήρθε στην κατοχή μου πρόσφατα, αν έχουμε κάποιο μέλος που κάνει ανακαινίσεις ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα. Με ενδιαφέρει ολική ανακαίνιση κουζίνας, μπανιων, εξ. κουφωμάτων, ηλεκτρολογικης και υδραυλικής εγκατάστασης και τοποθέτησης λέβητα φα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...