Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γρήγορη, ίσως χαζή ερώτηση:

Πριν λίγο καιρό είχα περάσει έναν εξωτερικό τοίχο με αστάρι (νερού) αλλά δεν πρόλαβα να τον βάψω. Τώρα που θέλω να τον τελειώσω θα είναι οκ το αστάρωμα ή πρέπει να τον ξαναασταρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, katbo είπε

Μια γρήγορη, ίσως χαζή ερώτηση:

Πριν λίγο καιρό είχα περάσει έναν εξωτερικό τοίχο με αστάρι (νερού) αλλά δεν πρόλαβα να τον βάψω. Τώρα που θέλω να τον τελειώσω θα είναι οκ το αστάρωμα ή πρέπει να τον ξαναασταρώσω;

Καλύτερα να ασταρώσεις πάλι γιατί θα έχει πιάσει σκόνες κρούστα , να μην γίνει καλή συγκόληση του χρώματος και να ξεφλουδίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει βάλει κανείς σας ;;  είναι   σκεφτομαι να βαλω στο μπάνιο   μιας και κανω ανακαίνιση δειχνει πολυ απλο ομορφο  και οικονομικο  https://www.estiatherm.gr/skroutz/pvc-0876.html?fee=1&fep=2691    5.5 ευρω 1.5 τεταραγωνικο σχεδον  

δείχνει πολυ καλή λύση 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καγκελα σατινε ή σφυριλλατο ?

Ποσα μετρα βγαζει το λιτρο σε καγκελλα σαν αυτα περιπου ?

33.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο κουτιά των 750ml για δύο χέρια πέρασμα σίγουρα.

Το πρώτο χέρι σχετικά πηχτό ελάχιστα αραιωμένο με διαλύτη (τον πιο φτηνό που θα βρεις) το δεύτερο χέρι θα το αραιώσεις πιο πολύ γιατί είναι το φινίρισμα στην ουσία η λάμψη,το βάψιμο είναι το πρώτο χέρι,αν σου περισσέψει χρώμα και έχεις χρόνο κ διάθεση με τρίτο χέρι καλύτερα θα τα κάνεις χειρότερα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, planetX είπε

Δύο κουτιά των 750ml για δύο χέρια πέρασμα σίγουρα.

Το πρώτο χέρι σχετικά πηχτό ελάχιστα αραιωμένο με διαλύτη (τον πιο φτηνό που θα βρεις) το δεύτερο χέρι θα το αραιώσεις πιο πολύ γιατί είναι το φινίρισμα στην ουσία η λάμψη,το βάψιμο είναι το πρώτο χέρι,αν σου περισσέψει χρώμα και έχεις χρόνο κ διάθεση με τρίτο χέρι καλύτερα θα τα κάνεις χειρότερα όχι.

Για ποσσα μετρα ???

Ειναι περιπου 100 μετρα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς εγώ δεν το διάβασα σωστά, λοιπόν 2 κουτιά που σου γράφω έβγαλαν περίπου 25 τετραγωνικά κάγκελα στα 100 που θες υπολόγισε τουλάχιστον δύο κουβαδάκια 3κιλα και παίξε με την αραίωση γιατί θες πολλά μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Για ποσσα μετρα ???

Ειναι περιπου 100 μετρα 

Επειδη ειναι πολλα τα μετρα αν σε ενδιαφερει εχει ακομα αποθεμα το lidl λαδομπογια με αντισκωριακη ιδιοτητα(λεει οτι την εφαρμοζεις κατευθειαν στην σκουρια) σε χρωμα λευκο,μαυρο,γκρι  6ευρω τα 1000ml!!!!  Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ξυθουν..! Απλα φανερωνει οτι η μπογια ειναι καποιας ποιοτητας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 1:43 ΠΜ, salvador_ είπε

έχει βάλει κανείς σας ;;  είναι   σκεφτομαι να βαλω στο μπάνιο   μιας και κανω ανακαίνιση δειχνει πολυ απλο ομορφο  και οικονομικο  https://www.estiatherm.gr/skroutz/pvc-0876.html?fee=1&fep=2691    5.5 ευρω 1.5 τεταραγωνικο σχεδον  

δείχνει πολυ καλή λύση 

 

 

Εγώ από το Link που παραθέτεις καταλαβαίνω ότι είναι 5.5 ευρώ το 0.5 τετραγωνικό. Είναι ωραία ιδέα. Δεν ξέρω για μπάνιο. Θα πρέπει ίσως να το βάλεις πάνω από πλακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να καθαρίσω κάτι και στο youtube είδα πως γίνεται να καθαριστεί με Ακετόνη 100%. Στην Ελλάδα γιατί ακόμα και η καθαρή Ακετόνη δεν είναι 100%; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά στα συστατικά παρακάτω λέει Acetone, Denatonium Benzoate που ουσιαστικά το βάζουνε για να πικρίζει να μην πάει κανείς και το πιεί.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, rafinos είπε

είδα πως γίνεται να καθαριστεί με Ακετόνη 100%

αν μιλαμε για thermal paste, και το κανονικο οινοπνευμα με βαμβακι και προσοχη κανει το ιδιο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...