Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι για πάστα πας σε ένα φαρμακείο και ζητάς να σου βάλουν σε ένα μπουκαλάκι ισοπροπυλική αλκοόλη. 1-2€ κάνει.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

αν μιλαμε για thermal paste, και το κανονικο οινοπνευμα με βαμβακι και προσοχη κανει το ιδιο πραγμα

Όχι καμία σχέση. Το υλικό που θέλω να καθαρίσω έχει ως βάση την πολυουρεθάνη και κανονικά υπάρχει ειδικό καθαριστικό (το οποίο φυσικά και δεν πωλείται στην χώρα μας!), αλλά πολλοί το συγκρίνουν με 100% ασετόν το οποίο κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά όσον αφορά το καθάρισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοιο thread (το είδα τώρα που μεταφέρθηκαν τα μηνύματά μου). 

Καλησπέρα παιδιά! 

Ας πω τι θέλω να κάνω μήπως και κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Θέλω να πρεσάρω βινύλιο θερμομεταφοράς (αυτό με το οποίο κάνουν μπλουζάκια) πάνω σε ένα τελάρο μεταξοτυπίας και να το χρησιμοποιήσω σαν stencil. Απλά ψάχνω με ποιον τρόπο γίνεται να αφαιρέσω την στάμπα στην συνέχεια ώστε να μην πάει στράφι το τελάρο. Είδα στο internet ότι πολλοί χρησιμοποιούν ασετόν. Πήγα αγόρασα βιομηχανικό ασετόν και πρέσαρα μερικά κομμάτια βινυλίου σε ένα μπλουζάκι για να δω αν βγαίνει με το ασετόν. Η αλήθεια είναι πως το βινύλιο βγαίνει, αλλά όλη η κόλλα της στάμπας παραμένει στην μπλούζα. Μήπως φταίει η ποιότητα του ασετόν που πήρα; Δεν γράφει πουθενά στο κουτί την πυκνότητά του. Απλά το αναφέρει ως βιομηχανική ακετόνη. 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Επίσης, να πω πως αρχικά προσπάθησα να το κάνω αυτό με βινύλιο επιγραφών, αλλά δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω το βινύλιο επιγραφών να παραμείνει πάνω στο τελάρο, καθώς δεν ξεκόλλαγε από την ταινία μεταφοράς. Στο ιντερνετ εντωμεταξύ αυτή η περίπτωση που περιγράφω είναι σαν παιχνίδι. Ό,τι πιο εύκολο έχω δει. Στην περίπτωσή μου όμως τίποτα. Και δυστυχώς δεν είναι δυνατό να αγοράσω άλλη ταινία μεταφοράς μήπως και λειτουργήσει καλύτερα, καθώς η φθηνότερη που βρίσκω κάνει 50 ευρώ και τόσα λεφτά με το ρίσκο να μην χρησιμοποιήσω την ταινία δεν δίνω. 

Έχει μήπως να προτείνει κάποιος κάτι και για αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποια γραφεία ξύλινα που τα πόδια τους είναι και αυτά μελαμίνες (όχι οχι κυλιντρικά μεταλλικά) στο κάτω μέρος έχουν κάτι λαστιχάκια σχήματος "U" για να πατάνε κάπω οι μελαμαμίνες

κάτι σαν αυτό αλλά συνήθως πιο μικρά/διακριτικά

(μπορεί να μην είναι απαράιτητα στις γωνίες αλλά πιο μέσα)

20200316145905_c40000f1.jpeg

 

ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά και που βρίσκω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, DrLo είπε

ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά και που βρίσκω

ακριβως οχι Αλλά μήπως βολεύουν τα Τακάκια ραφιών καρφωτά  η   προφίλ μπάζας η Προφίλ “Πι”

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, hp8 είπε

ακριβως οχι Αλλά μήπως βολεύουν τα Τακάκια ραφιών καρφωτά  η   προφίλ μπάζας η Προφίλ “Πι”

όχι

το πιο κοντινό που έχω βρει είναι καρφωτά ελαστικά ποδαράκια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hp8 είπε

ακριβως οχι Αλλά μήπως βολεύουν τα Τακάκια ραφιών καρφωτά  η   προφίλ μπάζας η Προφίλ “Πι”

καμιά σχέση τα τακάκια  , χρησιμοποιούνται για την στήριξη ραφιών    και οι μπάζες μπαίνουν συνηθώς για να κλείσουν τα κένα στις κουζίνες   σαν σοφατεπί 

Στις 29/6/2021 στις 8:05 ΜΜ, kax54638 είπε

Εγώ από το Link που παραθέτεις καταλαβαίνω ότι είναι 5.5 ευρώ το 0.5 τετραγωνικό. Είναι ωραία ιδέα. Δεν ξέρω για μπάνιο. Θα πρέπει ίσως να το βάλεις πάνω από πλακάκι.

ναι σωστα το λεει μισο τετραγωνικό , μπερδευτηκα με της διαστάσεις 

ρε παιδια απορια   η μια πριζα λειτουργει καποιες φορες κανονικα και καποιες ΟΧΙ    χωρις να εχει πεσει καμια ασφαλεια απο τον πινακα  πως γινεται αυτο ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, salvador_ είπε

ρε παιδια απορια   η μια πριζα λειτουργει καποιες φορες κανονικα και καποιες ΟΧΙ    χωρις να εχει πεσει καμια ασφαλεια απο τον πινακα  πως γινεται αυτο ;;; 

Καλημερα,

Άνοιξε την και δες μηπως έχουν χαλαρώσει τα καλώδια (ο ουδέτερος,δεν νομίζω η φάση αλλιώς θα σπινθήριζε στο φορτίο) , αλλος λογος επίσης τα λαμακια της να εχουν ξεχειλώσει η να εχουν μαυρίσει και μια να κάνει επαφή μια οχι. Αν δεις τα παραπάνω άλλαξε την

Προσοχή κλεισε το ρεύμα πρωτα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2021 στις 1:45 ΜΜ, DrLo είπε

κάποια γραφεία ξύλινα που τα πόδια τους είναι και αυτά μελαμίνες (όχι οχι κυλιντρικά μεταλλικά) στο κάτω μέρος έχουν κάτι λαστιχάκια σχήματος "U" για να πατάνε κάπω οι μελαμαμίνες

κάτι σαν αυτό αλλά συνήθως πιο μικρά/διακριτικά

(μπορεί να μην είναι απαράιτητα στις γωνίες αλλά πιο μέσα)

20200316145905_c40000f1.jpeg

 

ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά και που βρίσκω ;

Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο;;;;

https://www.polisafety.gr/product/tapes-epiplwn-karfwtes-plastikes/

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 1:45 ΜΜ, DrLo είπε

κάποια γραφεία ξύλινα που τα πόδια τους είναι και αυτά μελαμίνες (όχι οχι κυλιντρικά μεταλλικά) στο κάτω μέρος έχουν κάτι λαστιχάκια σχήματος "U" για να πατάνε κάπω οι μελαμαμίνες

κάτι σαν αυτό αλλά συνήθως πιο μικρά/διακριτικά

(μπορεί να μην είναι απαράιτητα στις γωνίες αλλά πιο μέσα)

20200316145905_c40000f1.jpeg

 

ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά και που βρίσκω ;

https://dagiopoulos.gr/collections/profil/products/profil_genikisxrisis-u-pvc?variant=21157484822605

Έκανα αναζήτηση για προφίλ πλαστικό 18 χιλ που είναι συνήθως η μελαμίνες και βρήκε αυτό. Νομίζω το 21χιλ που έχει (-2χιλ τα τοιχώματα) θα σου κάτσει καλά. Λογικά με τόσο λίγο πάχος δεν θα μπορέσεις να βάλεις κάποια φρεζάτη βίδα, μόνο κολλητό.

Αν ψάξεις στο γοογλε φαντάζομαι θα βρεις κι άλλα αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 2:44 ΜΜ, DrLo είπε

όχι

το πιο κοντινό που έχω βρει είναι καρφωτά ελαστικά ποδαράκια

 

https://www.s-georgakakis.gr/product/πέλμα-γραφείου-25mm-μελαμίνη/

 

%CE%A0%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο;;;;

https://www.polisafety.gr/product/tapes-epiplwn-karfwtes-plastikes/

αυτό ήταν η εναλλάκτική μου αλλά μάλλον σε αυτό θα πάω γιατί το άλλο το κανονικό μου φάινεται απλά πλαστικό, όχι ελαστικό.

3 ώρες πριν, Doubt είπε

ναι 

αυτό έψαχνα

ιδανικά σε ελατικό, όχι σκληρό πλαστικό αλλά θα το ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω την παρακάτω λαμπα σε οικονομίας η λεντ Στη αναζήτηση σαν Ε27 δεν έβγαλα ακρη Το Ε27 βιδώνει στο ντουι και στο αλλο ο γλομπος 

 

Spoiler

2094447711_-.png.4e2a9a3dff75b08c4d52b96fa7a83c2e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, hp8 είπε

ψαχνω την παρακάτω λαμπα σε οικονομίας η λεντ Στη αναζήτηση σαν Ε27 δεν έβγαλα ακρη Το Ε27 βιδώνει στο ντουι και στο αλλο ο γλομπος 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

2094447711_-.png.4e2a9a3dff75b08c4d52b96fa7a83c2e.png

 

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα την ερώτηση σου.

Οι λάμπες αυτες εχουν καταργηθεί λόγω οτι είχαν υδράργυρο και όταν έσπαγαν ηταν άκρως τοξικές. Αν βάλεις κατευθείαν Ε27 LED που είναι το πρόβλημα? Η για να καταλάβω βαλε φωτογραφία πως ειναι ξεβιδωμένη.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...