Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα,

Θέλω να φτιάξω ένα έπιπλο για γλάστρες για το μπαλκόνι, αλλά δεν ξέρω τι ξύλο να πάρω. Θα είναι σε σημείο που το πιάνει η βροχή και το βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες την ημέρα. Σκέφτηκα να το φτιάξω με παλέτα, αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω καλής ποιότητας, ίσια κλπ..

Επίσης, μετά την κατασκευή, πρέπει να το περάσω με κάποιο βερνίκι ανάλογα το ξύλο?

Το σχέδιο που θέλω να κάνω είναι σαν αυτό:

 

Χωρίς τίτλο.png

Λογικα θες εμποτισμενη ξυλεία για να αντεξει. Απο εκει και περα λογικα θες καδρόνια. Απο ξυλο μαλλον πευκο ή ελατο. 

Το βερνικι θα βοηθησει και αν θες να δωσεις και μια αποχρωση. Βεβαια υπαρχουν παρα πολλοί τυποι βερνικιών στην αγορά η και λαδια. Υπαρχουν αποθηκες ξυλείας που εχουν πολλα ξυλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια απορία. Παράγγειλα κάτι πλακάκια και επειδή δεν τα έχει όλα σε στοκ θα μου δώσει όσα έχει και τα υπόλοιπα είναι κάθοδον. Επειδή θα είναι από διαφορετική παρτίδα, υπάρχει πιθανότητα να μην είναι ίδια και να γίνει κωλος? Δεν είναι διαλογής, είναι ακριβά αν παίζει ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Μια απορία. Παράγγειλα κάτι πλακάκια και επειδή δεν τα έχει όλα σε στοκ θα μου δώσει όσα έχει και τα υπόλοιπα είναι κάθοδον. Επειδή θα είναι από διαφορετική παρτίδα, υπάρχει πιθανότητα να μην είναι ίδια και να γίνει κωλος? Δεν είναι διαλογής, είναι ακριβά αν παίζει ρόλο. 

Ναι πολυ πιθανο. Εγω ειχα παρει γρανιτοπλακακι (Ισπανίας Α ποιότητας) ακριβό, και εκανε λαθος η πρώην γυναικα μου στα τετραγωνικά με αποτέλεσμα να μου περισσέψουν αρκετά. Σε ερώτηση στο μαγαζι να τα παρει πισω, και να παρω με την διαφορα πχ κατι αλλο (ειδη υγιεινής) μου ειπαν οχι, γιατι οταν θα φερουν την επομενη παρτιδα απο τα ιδια μπορει να εχουν διάφορες στο χρωμα και να μην μπορουν να τα πουλήσουν. Ετσι μου εμειναν και αφου κρατησα μερικα τα υπολοιπα τα χαρισα στην αδερφη μου που εκανε ανακαίνιση. Αν θες την γνωμη μου ασε αυτα και παρτα ολα απο την ιδια παρτιδα που θα φερει μετα. Στα κουτια τους μπορεις να το δεις αυτο για να μην σε κοροιδεψει.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ναι πολυ πιθανο. Εγω ειχα παρει γρανιτοπλακακι (Ισπανίας Α ποιότητας) ακριβό, και εκανε λαθος η πρώην γυναικα μου στα τετραγωνικά με αποτέλεσμα να μου περισσέψουν αρκετά. Σε ερώτηση στο μαγαζι να τα παρει πισω, και να παρω με την διαφορα πχ κατι αλλο (ειδη υγιεινής) μου ειπαν οχι, γιατι οταν θα φερουν την επομενη παρτιδα απο τα ιδια μπορει να εχουν διάφορες στο χρωμα και να μην μπορουν να τα πουλήσουν. Ετσι μου εμειναν και αφου κρατησα μερικα τα υπολοιπα τα χαρισα στην αδερφη μου που εκανε ανακαίνιση.

αυτό φοβάμαι. Ότι μπορεί να μην είναι ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnyboy είπε

Μια απορία. Παράγγειλα κάτι πλακάκια και επειδή δεν τα έχει όλα σε στοκ θα μου δώσει όσα έχει και τα υπόλοιπα είναι κάθοδον. Επειδή θα είναι από διαφορετική παρτίδα, υπάρχει πιθανότητα να μην είναι ίδια και να γίνει κωλος? Δεν είναι διαλογής, είναι ακριβά αν παίζει ρόλο. 

Να πάρεις από ίδια παρτίδα. Να μην περιμένεις ότι θα είναι ίδια! Πρέπει τα κουτιά να γράφουν ίδιο χρωματικό τόνο, και ίδια ανοχή διαστάσεων!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πείρος ασφαλείας σε συρόμενη πόρτα αλουμινίου που ήταν βιδωμενος έχει χαλαρώσει με αποτέλεσμα να μην κλείνει πια η πόρτα με ασφάλεια. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί με σχετικά απλό τρόπο;

IMG_20210715_102007146.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όχι μόνο το έχει δοκιμάσει αλλά φαίνεται ότι έβαλε και λάθος βίδες (νοβοπανόβιδες) και ξεχείλωσε η τρύπα περισσότερο.

Πρέπει προσεκτικά με ενα σφυρί να κλείσει την τρύπα οσο γίνεται και να βρει κάποιας κατάλληλης διατομής βιδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, theoilia είπε

Ένας πείρος ασφαλείας σε συρόμενη πόρτα αλουμινίου που ήταν βιδωμενος έχει χαλαρώσει με αποτέλεσμα να μην κλείνει πια η πόρτα με ασφάλεια. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί με σχετικά απλό τρόπο;

παρε ενα ψιλο τρυπάνι  περασετο μεσα απο τις υπαρχουσες τρυπες   και συνεχισε το τρυπημα να γινει κι άλλη τρυπα  πισω στην κασα και τη ψευτοκασα Παρε 2  μακρυτερες αυτοδιατρητες  φρεζαριστες   και τέλος

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάψω, με λευκό χρώμα, εξωτερικά ένα σπίτι το οποίο είχε βαφτεί πριν 3 χρόνια και φέτος μου έκανε εντύπωση πόσο αλλοιώθηκε το χρώμα. Το υπάρχων λευκό χρώμα φέτος, όταν χρειάστηκε να κάνω ένα μερεμέτι κ έβαψα με το ίδιο καινούργιο λευκό, φαινόταν σαν να είχε γίνει κρεμ!   😶 Είναι λογικό σε τριετία να αλλοιώνεται τόσο πολύ; Και εάν ναι, πώς επιλέγει κανείς το κατάλληλο χρώμα ώστε να έχει αντοχή στο χρόνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zoranb είπε

Θέλω να βάψω, με λευκό χρώμα, εξωτερικά ένα σπίτι το οποίο είχε βαφτεί πριν 3 χρόνια και φέτος μου έκανε εντύπωση πόσο αλλοιώθηκε το χρώμα. Το υπάρχων λευκό χρώμα φέτος, όταν χρειάστηκε να κάνω ένα μερεμέτι κ έβαψα με το ίδιο καινούργιο λευκό, φαινόταν σαν να είχε γίνει κρεμ!   😶 Είναι λογικό σε τριετία να αλλοιώνεται τόσο πολύ; Και εάν ναι, πώς επιλέγει κανείς το κατάλληλο χρώμα ώστε να έχει αντοχή στο χρόνο;

 

Καλησπέρα,

Αν το εξωτερικό χρωμα που έβαψες δεν ήταν ακρυλικό, η ηταν ακρυλικό φτηνιάρικο και χωρις προσθετά ναι ειναι λογικό να σου χαλάσει γρήγορα. Δοκίμασε το εξης : Τρίψε την παλάμη σου πανω στο χρώμα, αν δεις και σου ασπρίζει το χέρι σημαίνει οτι το χρώμα εχει "κιμωλιασει" ή αλλιως "σπάσει" και πρέπει να το ξαναβαψεις. Ασταρι να βαλεις πρωτα ακρυλικό και αν εχει φουσκώσει ή ρωγμιασει καπου καλο θα ειναι να το βγάλεις εκει και να στοκάρεις. Δοκίμασε αυτη την εταιρία εγω εχω μείνει πολυ ευχαριστημένος με τα χρώματα της

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το λευκό με το οποίο είχα βάψει ήτανε αυτό. Λέτε να ήτανε τόσο φτηνιάρικο το συγκεκριμένο;

Κοιτα να δεις, αυτη η εταιρία δεν εχει "άσχημα" υλικά. Τώρα παίζουν και πολλά αλλα ρόλο. Δηλαδή ποτε εφαρμόστηκε το χρωμα, τι προεργασία ειχε γινει στον τοιχο, η περιοχή και οι συνθήκες της, ρύποι, υγρασία, αλκάλια κτλπ. Πάντως σε σχεση τιμης απόδοσης απο οτι βλέπω κοστίζει στα 24 ευρω/5kgr οταν σε αλλο αντίστοιχο της εταιρίας που σου έγραψα κοστίζει 23 ευρώ/3lt. Βεβαία το ενα ειναι σε κιλα και το αλλο σε λιτρα αλλα νομίζω οτι δεν εχει μεγάλη διαφορα στην ποσότητα. Δηλαδή ας πουμε 5κ το ενα και 3 το άλλο, 1 Λίτρο (L ή lt) x Eιδικό Bάρος (E.B.) υλικού = Kιλά (Kg) ή γραμμάρια (gr).Συνήθως σε αυτα και βαση της εμπειρίας μου οτι ειναι ακριβο βγαίνει και καλο σαν ποιότητα. Δεν μας ειπες ομως σου αφηνει ασπριλα στο χερι?. Γιατι μπορει να αλλαξε το χρωμα του αλλα μπορει ακομη να διατηρεί τις ιδιοτητες του. Οπως και να εχει μετα απο 3 χρονιά χρησης δεν μπορει να ειναι το ιδιο λευκο οπως ηταν οταν το εβαψες.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zoranb είπε

Το λευκό με το οποίο είχα βάψει ήτανε αυτό. Λέτε να ήτανε τόσο φτηνιάρικο το συγκεκριμένο;

Το συγκεκριμένο είναι για τοίχους με πολλά νερά και πολύ υγρασία . Δεν ξέρω που βρίσκεται το σπίτι σου ποιος σου το πρότεινε και γιατί έβαψες με το συγκεκριμένο. Για το λόγο που κυκλοφορεί καλό είναι και ακριβό αλλά όταν θέλουμε να βάψουμε ένα κοινό εξωτερικό τοίχο στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας που δεν έχουμε τέτοιες ακραίες συνθήκες  το καλύτερο είναι να βάψουμε με ένα 100% ακρυλικό πλαστικό , όπως είπε και ο Πέτρος μιας καλής εταιρείας και όχι τυχαίας μάρκας προσφοράς πολυκαταστημάτων.

Προσοχή ζητάς και κοιτάς να το γράφει εξωτερικά 100% ακρυλικό πλαστικό για εξωτερική χρήση ,γιατί στα πολυκαταστήματα οι περισσότεροι πωλητές δεν γνωρίζουν τι είναι το κοινό ακρυλικό και το 100% ακρυλικό πλαστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...