Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα,

έκανα διάφορες αναζητήσεις αλλά για να κάνω πιο συγκεντρωμένες τις ερωτήσεις μου.
Θα περαστούν νέα πλακάκια σε διάφορους χώρους (μπάνιο, σαλόνι, δωμάτια)
έχουμε επιλέξει γρανιτοπλακάκια διάφορων διαστάσεων, από 1x1m, 60x60cm και μικρότερα.

Τι προτείνετε από κόλλα πλακιδίων; Isomat AK20 - keraKoll h30 ή κάποια άλλη; Είδα και σε Sika και Alchimica.
Για στόκο επίσης;

Στα μπάνια για στεγανοποίηση θα βάλω και ένα Nanodefense® Eco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα σε ολους. Θα θελα να ρωτήσω κατι που αφορά την θέρμανση του σπιτιου μου. Σπιτι 30 ετών, χωρις μονωση , 80 τμ.

Τον χειμώνα που μας πέρασε ήρθε ο λογαριασμος 490 ευρώ  για 4 μήνες (τους πιο  κρύους μήνες) δηλαδή περίπου 120 ευρώ τον μήνα. Για θέρμανση χρησιμοποιούσαμε 2 άτομα , ενα κλιματιστικο 18.000 btu  inverter ολη την μερα σχεδόν και 2 μικρά 12.000 btu το βράδυ. Σε αυτά τα λεφτά υπολογίζουμε θέρμανση ολη μέρα, ηλεκτρικες συσκευες, ηλιακος που ήθελε ρευμα για να ζεσταθεί, μαγειρέματα,  κτλ.

Σκεφτόμουν μήπως φέτος έβαζα ενα σύστημα καυστηρα- λεβητα υγραερίου  (δεν έχει  φυσικο αέριο η περιοχη μου). Εχω κάνει ήδη μονωση στο σπίτι εδώ και λιγες μερες , και σκεφτόμουν μηπως θα ηταν καλύτερα. Εχω ακουσει καλά λόγια,  οτι κανει καλη δουλεια, εχεις ζεστο νερο οποτε θες, κανεις οικονομια, και με 6 σώματα θα εχω ολο το σπιτι ζεστο και οχι μονο τον χωρο που ειναι το κλιματιστικο  κτλ.  Υποψιν οτι θα ανάβει όλη μέρα και αυτο ή σχεδόν όλες.

Πιστευετε θα  μου ερχόταν πιο οικονομικά μια τέτοια λύση ή το αντίθετο πληρώνω παραπάνω πλέον και μήπως πρέπει να μεινω οπως ειμαι δηλαδή με τα κλιματιστικά μου στα οποια ισως δω μια μειωση του χρονου τον χειμώνα λογω της μονωσης;;; Ευχαριστώ πολυ.

Από πλευράς οικονομίας πιο φθηνά θα είναι τα κλιματιστικά, εννοείται!!! Απλά θα έχεις αυτό, καλύτερη κατανομή στους χώρους της κατοικίας. Αρκετά ακριβότερα, όμως! Αν χρειάζεται σε ένα μικρό χώρο, βάλε ένα μικρό σωματάκι λαδιού ή θερμοπομπό, και θα είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mixos23 είπε

Χαιρετε,ειμαι σε φαση ολικης ανακαινισης στο σπιτι.. στο επομενο διαστημα ξεκιναει η δημιουργια καινουργιου δικτυου στο σπιτι..πινακας καλωδια μπριζες κλπ... επειδη ειμαι ολιγον ασχετος οποιος μπορει ας γραψει μερικες συμβουλες..
Αν υπαρχει καλυτερη ποιοτητα ακομη και στα καλωδια ,οτιδηποτε.. δεν εχω ιδεα :)
τι να προσεξω,επιλογες που μπορω να προσθεσω.. πχ , μου ειπε ενας δικος μου να βαλω αντικεραυνικο..
Και επειδη θα αγορασω εγω οτι χρειαστει, σαν εταιρειες ? μου abb, legrand? 
Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες..
Ευχαριστω

O αδειχουχος ηλεκτρολόγος σου που θα σου κάνει την δουλειά θα σου προτείνει εταιρίες. Ενδεικτικά αναφέρω μερικές :

Hager, schneider electric , siemens, ABB

Αν και δεν αναφέρεις αν έχεις μονοφασική ή τριφασική παροχή, να γίνει καλος διαμοιρασμός στα φορτία, και αν γίνεται αν ειναι σε ξεχωριστές ασφαλειο-διακοπτες οι πρίζες και ο φωτισμός. Επίσης έλεγχος κάλος της γείωσης.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν γνωρίζω τιμές, αλλά πρέπει να υπολογίσεις και το δίκτυο, εργατικά κλπ.

Αν αποφασίσεις να βάλεις σώματα, γιατί να μην εξετάσεις και τη λύση "αντλία θερμότητας"; Μόνο μια συντήρηση χρειάζεται, ούτε καύσιμο, ούτε κουβάλημα..

Θεωρούμε δεδομένο πως έχεις ήδη νυχτερινό μετρητή ρεύματος.

Oχι δεν έχω νυχτερινο μετρητή.

Νομιζω και μετά απο ένα ψάξιμο που έκανα στο διαδίκτυο, οτι  θα παραμείνω ως έχω , να δω πως θα ειναι και ο φετινος χειμώνας τώρα που θα χω την μόνωση και θα δω για του χρόνου μήπως και .  Αλλά οπως το βλέπω  , δύσκολα θα βρω καποια άλλη πηγή θέρμανσης που θα μου στοιχιζει λιγότερα απο 120 ευρώ τον μήνα για θέρμναση ολη μέρα ολο τον χειμώνα (ειναι χωριο για αυτο και το χρειάζεται τόσο) .  Με το υγραέριο θα δίνω περισσότερα, με το πετρέλαιο περισσότερα, με καλοριφέλ λαδιού που ειχα παλιά έδινα περισσότερα, δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο οικονομικότερο και η αλήθεια ειναι οτι μου φαίνεται πως συμφέρουν τα κλιματιστικά την παρουσα στιγμή.

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Από πλευράς οικονομίας πιο φθηνά θα είναι τα κλιματιστικά, εννοείται!!! Απλά θα έχεις αυτό, καλύτερη κατανομή στους χώρους της κατοικίας. Αρκετά ακριβότερα, όμως! Αν χρειάζεται σε ένα μικρό χώρο, βάλε ένα μικρό σωματάκι λαδιού ή θερμοπομπό, και θα είσαι μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολυ. Στα κλιματιστικά βλέπω να μένω ως έχω. Δεν μπορώ να ανταπεξέλθω σε παραπάνω ποσά απο αυτά που έδωσα φέτος για θέρμανση και λέω να αποφύγω αυτο το ρίσκο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Oχι δεν έχω νυχτερινο μετρητή.

Νομιζω και μετά απο ένα ψάξιμο που έκανα στο διαδίκτυο, οτι  θα παραμείνω ως έχω , να δω πως θα ειναι και ο φετινος χειμώνας τώρα που θα χω την μόνωση και θα δω για του χρόνου μήπως και .  Αλλά οπως το βλέπω  , δύσκολα θα βρω καποια άλλη πηγή θέρμανσης που θα μου στοιχιζει λιγότερα απο 120 ευρώ τον μήνα για θέρμναση ολη μέρα ολο τον χειμώνα (ειναι χωριο για αυτο και το χρειάζεται τόσο) .  Με το υγραέριο θα δίνω περισσότερα, με το πετρέλαιο περισσότερα, με καλοριφέλ λαδιού που ειχα παλιά έδινα περισσότερα, δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο οικονομικότερο και η αλήθεια ειναι οτι μου φαίνεται πως συμφέρουν τα κλιματιστικά την παρουσα στιγμή.

Κάνε τουλάχιστον αυτό.

40κάτι € είναι το κόστος για το νυχτερινό και είναι must για ιδιόκτητο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Κάνε τουλάχιστον αυτό.

40κάτι € είναι το κόστος για το νυχτερινό και είναι must για ιδιόκτητο σπίτι.

Εξαρτάται αν διαπραγματευτεί με κάποιον πάροχο καλή τιμή για όλο το 24ωρο μπορεί να συμφέρει περισσότερο από ΔΕΗ με νυχτερινό!

Λοιπόν τα κλιματιστικά συμβέρουν, γιατί είναι ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ (αέρα-αέρα). Αυτό σημαίνει, ότι λειτουργούν με έναν βαθμό απόδοσης τουλάχιστον 2.5-3 προς 1, δηλαδή για κάθε kWh ηλεκτρικής ενέργειας που καις από το δίκτυο, αντλεί και σου φέρνει από το περιβάλλον τουλάχιστον 2.5-3 kWh θερμικής ενέργειας. Αυτό το βλέπει κανείς στα χαρακτηριστικά του κλιματιστικού, στις τιμές COP και EER. Σε καλά inverter μπορεί να φτάσει και 4, 4.5, 5!!! Βέβαια ονομαστικές τιμές, γι αυτό είπα 2.5-3 γιατί στα πολλά κρύα μειώνεται ουσιαστικά η δυνατότητα άντλησης ενέργειας από το περιβάλλον... Δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση, να κοντράρει την αντλία θερμότητας σε οικονομία! Εντάξει ίσως γεωθερμίες κλπ πιο εξωτικές λύσεις, αλλά εκεί ανεβαίνουμε σε προϋπολογισμούς και είναι πιο ειδικές περιπτώσεις. Επομένως κάθεσαι στα ac, και αν κάπου αισθάνεσαι παγωνιά (μπάνιο, ένα διαδρομάκι κλπ) τοποθετείς μια δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης που θα την δουλεύεις βοηθητικά, σαν βελτίωση στο ήδη υπάρχον οικονομικό σύστημα σου.

Με την μόνωση που έχεις κάνει μια χαρά θα είσαι, θα δεις μείωση του λογαριασμού και θα κρατάς και την θερμική αδράνεια του σπιτιού μέσα, οπότε δεν θα καταλαβαίνεις και σκαμπανεβάσματα αν κόψει για λίγο κάποιο κλιματιστικό σε μια παγωνιά, για να κάνει απόψυξη του στοιχείου, πχ.!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια ερωτηση , οποιος γνωριζει.. λογω lockdown εμεινε λιγο πισω μια ανακαινιση που ειχα ξεκινησει.. πηρε μπρος τωρα ξανα αλλα καποιοι μου λενε οτι εχουν ανεβει οι τιμες.. πχ ηταν στο προγραμμα να κανω εσωτερικη θερμομονωση και γυψοσανιδες.. μου λεει εχει ανεβει πολυ το κοστος των υλικων.. οπως τα ιδια μου ειπε και ενας που ειχαμε μιλησει για κουφωματα,καγκελα..ακομη και για εσωτερικες πορτες παιζει να μου ειπε...
 ισχυουν αυτα που μου λενε η με βλεπουν Ι5 σε αυτα τα θεματα και "κανουν τα δικα τους"? 
Ευχαριστω..

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Mια ερωτηση , οποιος γνωριζει.. λογω lockdown εμεινε λιγο πισω μια ανακαινιση που ειχα ξεκινησει.. πηρε μπρος τωρα ξανα αλλα καποιοι μου λενε οτι εχουν ανεβει οι τιμες.. πχ ηταν στο προγραμμα να κανω εσωτερικη θερμομονωση και γυψοσανιδες.. μου λεει εχει ανεβει πολυ το κοστος των υλικων.. οπως τα ιδια μου ειπε και ενας που ειχαμε μιλησει για κουφωματα,καγκελα..ακομη και για εσωτερικες πορτες παιζει να μου ειπε...
 ισχυουν αυτα που μου λενε η με βλεπουν Ι5 σε αυτα τα θεματα και "κανουν τα δικα τους"? 
Ευχαριστω..

Σαφως και εχουν ανάβει τα υλικα

...και οσο το καθυστερείς αυτα θα ανέβουν κιαλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Mια ερωτηση , οποιος γνωριζει.. λογω lockdown εμεινε λιγο πισω μια ανακαινιση που ειχα ξεκινησει.. πηρε μπρος τωρα ξανα αλλα καποιοι μου λενε οτι εχουν ανεβει οι τιμες.. πχ ηταν στο προγραμμα να κανω εσωτερικη θερμομονωση και γυψοσανιδες.. μου λεει εχει ανεβει πολυ το κοστος των υλικων.. οπως τα ιδια μου ειπε και ενας που ειχαμε μιλησει για κουφωματα,καγκελα..ακομη και για εσωτερικες πορτες παιζει να μου ειπε...
 ισχυουν αυτα που μου λενε η με βλεπουν Ι5 σε αυτα τα θεματα και "κανουν τα δικα τους"? 
Ευχαριστω..

Ισχύουν και παραισχύουν και δεν ξέρει κανείς τί θα γίνει!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν σκεφτούμε ότι το αργό το Γενάρη είχε 42-43 και σήμερα 73 , η βενζίνη 1,30 σήμερα κοντεύει 1,70 καταλαβαίνουμε τι έχει γίνει και τι μας περιμένει στο άμεσο μέλλον. Απλά τα κανάλια έχουν άλλη αποστολή τους τελευταίους 20 μήνες για όσους τα παρακολουθούν και δεν έχουμε καταλάβει τι πραγματικά παίζει εκεί έξω όταν δεν ασχολούμαστε.

Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί και τιμές στο θεό αλλά κάποια υλικά δικαιολογούν αυξήσεις 5-10%. Η εργασία δεν νομίζω να άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μόνο αν σκεφτούμε ότι το αργό το Γενάρη είχε 42-43 και σήμερα 73 , η βενζίνη 1,30 σήμερα κοντεύει 1,70 καταλαβαίνουμε τι έχει γίνει και τι μας περιμένει στο άμεσο μέλλον. Απλά τα κανάλια έχουν άλλη αποστολή τους τελευταίους 20 μήνες για όσους τα παρακολουθούν και δεν έχουμε καταλάβει τι πραγματικά παίζει εκεί έξω όταν δεν ασχολούμαστε.

Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί και τιμές στο θεό αλλά κάποια υλικά δικαιολογούν αυξήσεις 5-10%. Η εργασία δεν νομίζω να άλλαξε.

Εκτός από το πετρέλαιο, έχουν ακριβύνει και οι ύλες +30-40-50-100%, ξυλεία +40-60-100%, μεταφορές +50%.
Ενέργεια +50% κι έχει ακόμα!!!
ΧΑΜΟΣ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mixos23 είπε

Mια ερωτηση , οποιος γνωριζει.. λογω lockdown εμεινε λιγο πισω μια ανακαινιση που ειχα ξεκινησει.. πηρε μπρος τωρα ξανα αλλα καποιοι μου λενε οτι εχουν ανεβει οι τιμες.. πχ ηταν στο προγραμμα να κανω εσωτερικη θερμομονωση και γυψοσανιδες.. μου λεει εχει ανεβει πολυ το κοστος των υλικων.. οπως τα ιδια μου ειπε και ενας που ειχαμε μιλησει για κουφωματα,καγκελα..ακομη και για εσωτερικες πορτες παιζει να μου ειπε...
 ισχυουν αυτα που μου λενε η με βλεπουν Ι5 σε αυτα τα θεματα και "κανουν τα δικα τους"? 
Ευχαριστω..

Νοέμβριο 2020 το κόστος μεταφοράς κοντέινερ ήταν ~2500€.

Τώρα έχει πάει ~12000€.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Θέλω να φτιάξω ένα δωμάτιο με πανελ πολυουρεθάνης. Δεν ξέρω τι σίδερα να χρησιμοποιήσω για το σκελετό. Διαβάζω για στρατζαριστά, κοιλοδοκούς, διάφορες διατομές κλπ αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Το δωμάτιο θα είναι χοντρικά 3Χ3, το βάρος των πανελ το υπολογίζω περίπου 450 κιλά. Επίσης ποσα κάθετα θα πρέπει να βάλω; Ανά 1 μέτρο είναι καλά; Όποιος είναι σχετικός με το θέμα ας μου προτείνει είδος και διατομές για τα κάθετα και για τα οριζόντια (για η σκεπή) ή ότι άλλο χρειάζεται. Σημειωτέο ότι στις δύο πλευρές του δωματίου υπάρχει τοιχίο από μπετό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για στήριξη. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ili73dev είπε

Χαιρετώ την παρέα. Θέλω να φτιάξω ένα δωμάτιο με πανελ πολυουρεθάνης. Δεν ξέρω τι σίδερα να χρησιμοποιήσω για το σκελετό. Διαβάζω για στρατζαριστά, κοιλοδοκούς, διάφορες διατομές κλπ αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Το δωμάτιο θα είναι χοντρικά 3Χ3, το βάρος των πανελ το υπολογίζω περίπου 450 κιλά. Επίσης ποσα κάθετα θα πρέπει να βάλω; Ανά 1 μέτρο είναι καλά; Όποιος είναι σχετικός με το θέμα ας μου προτείνει είδος και διατομές για τα κάθετα και για τα οριζόντια (για η σκεπή) ή ότι άλλο χρειάζεται. Σημειωτέο ότι στις δύο πλευρές του δωματίου υπάρχει τοιχίο από μπετό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για στήριξη. Ευχαριστώ.

κοιλοδοκούς ενισχυμένους θα βάλεις 10cm x 10cm στις γωνίες και αλλους 4 ενδιάμεσα του τοίχου στο 1,5 μετρα για ταβανι μπορείς να βάλεις και στρατσαριστα ανοξείδωτα 7cm x 3cm.

Βεβαια θα σου στοιχίσει ο κουκος αιδονι που λενε, η καλυτερη λυση ειναι μποκ αφρομπετον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...