Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω πως ειναι και θεμα περιοχης. Σε αλλα μερη πχ αττικη βαζαν χαλκο ενω βορεια ppr. 

 

---------------

Βρηκα αυτο το κενό στην ένωση των σωληνων. Ειναι μεγαλουτσικο ισως 3-4mm. Απο εκει εβγαινε αέρας στο τεστ που εκανα και καπνος. Δοκίμασα να ριξω νερό με το πλυστικό που το ξεβουλωτηρι ριχνει προς τα πισω και εβγαινε νερό.

Δικαιολογεί αυτο τη μυρωδία που εχει ο χώρος;

IMG20210724211023.jpg

Ναι φυσικά και δικαιολογείται.

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ μια εποχή στην ένωση στους σωλήνες του νεροχύτη. Μπορεί να ήταν και μικρότερο στη δική μου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι φυσικά και δικαιολογείται.

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ μια εποχή στην ένωση στους σωλήνες του νεροχύτη. Μπορεί να ήταν και μικρότερο στη δική μου περίπτωση.

Πάντως θέλει μεγαλο μερεμετι να φτιαχτει. Ο υδραυλικός πιστευε πως δεν ειχε νοημα να βρεθεί το προβλημα αλλα να βαλει μηχανοσιφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω πως ειναι και θεμα περιοχης. Σε αλλα μερη πχ αττικη βαζαν χαλκο ενω βορεια ppr. 

 

---------------

Βρηκα αυτο το κενό στην ένωση των σωληνων. Ειναι μεγαλουτσικο ισως 3-4mm. Απο εκει εβγαινε αέρας στο τεστ που εκανα και καπνος. Δοκίμασα να ριξω νερό με το πλυστικό που το ξεβουλωτηρι ριχνει προς τα πισω και εβγαινε νερό.

Δικαιολογεί αυτο τη μυρωδία που εχει ο χώρος;

IMG20210724211023.jpg

Αυτα τα κενα δημιουργούνται με τον χρόνο απο κακή τοποθέτηση, υπάρχει ζορισμα δηλαδή κατα την τοποθέτηση. Το χειρότερο ειναι να προκύψει ρωγμή σε κάποια σωλήνωση.

Στην πρωτη περίπτωση καθαρίζεις προσεχτικα το σημείο και το μπουκωνεις με μια καλη σιλικόνη

Στην δεύτερη περίπτωση πας για αντικατάσταση.

Το χειρότερο ολων ειναι το πόσο προσβάσιμες  ειναι οι σωληνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πάντως θέλει μεγαλο μερεμετι να φτιαχτει. Ο υδραυλικός πιστευε πως δεν ειχε νοημα να βρεθεί το προβλημα αλλα να βαλει μηχανοσιφωνα

Στη δική μου περίπτωση απλά είχε κάνει ρωγμη στο σημείο που εμπαινε η λίγο μικρότερη σωλήνα μέσα στη σωλήνα του νεροχύτη (από της παλιές που δε ήταν πλαστικές) που είχε κλείσει το κενό πριν πολλά χρόνια οποιος το είχε φτιάξει με κάτι σαν στόκο. Ε αυτά τα 2-3 χιλιοστά ήταν αρκετά να βγάζουν μυρωδιές και διάφορους "επισκέπτες". Αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα και επιδιορθώθηκε η σφράγιση στο σημείο και μυρωδιές εξαφανίστηκαν και οι επισκέπτες.

Για τα σιφώνια δε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτα τα κενα δημιουργούνται με τον χρόνο απο κακή τοποθέτηση, υπάρχει ζορισμα δηλαδή κατα την τοποθέτηση. Το χειρότερο ειναι να προκύψει ρωγμή σε κάποια σωλήνωση.

Στην πρωτη περίπτωση καθαρίζεις προσεχτικα το σημείο και το μπουκωνεις με μια καλη σιλικόνη

Στην δεύτερη περίπτωση πας για αντικατάσταση.

Το χειρότερο ολων ειναι το πόσο προσβάσιμες  ειναι οι σωληνώσεις.

Αυτό ετσι ηταν απο την αρχη και το ειχε βαλει υδραυλικός πριν απο κανα χρονο. Δε χρησιμοποιείται αλλα εβγαζε οσμες. Το θεμα ειναι πως για να το βρω ηθελε σκαψιμο και δε μπαινει χέρι απο κατω. Δηλαδη θελει αρκετο σκαψιμο.

15 λεπτά πριν, DrLo είπε

Στη δική μου περίπτωση απλά είχε κάνει ρωγμη στο σημείο που εμπαινε η λίγο μικρότερη σωλήνα μέσα στη σωλήνα του νεροχύτη (από της παλιές που δε ήταν πλαστικές) που είχε κλείσει το κενό πριν πολλά χρόνια οποιος το είχε φτιάξει με κάτι σαν στόκο. Ε αυτά τα 2-3 χιλιοστά ήταν αρκετά να βγάζουν μυρωδιές και διάφορους "επισκέπτες". Αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα και επιδιορθώθηκε η σφράγιση στο σημείο και μυρωδιές εξαφανίστηκαν και οι επισκέπτες.

Για τα σιφώνια δε καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί.

Στην ελλαδα ετσι τα βαζουν και λογω βαρυτητας δε βγαινει νερο. Υπαρχουν ειδικες αναμονες κανονικα αλλα δε τις προτιμούν. Επισης η σφραγιση με τετοιο τροπο δε κραταει για πολλα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτό ετσι ηταν απο την αρχη και το ειχε βαλει υδραυλικός πριν απο κανα χρονο. Δε χρησιμοποιείται αλλα εβγαζε οσμες. Το θεμα ειναι πως για να το βρω ηθελε σκαψιμο και δε μπαινει χέρι απο κατω. Δηλαδη θελει αρκετο σκαψιμο.

 

Σκαψε τοτε κοφ' τον και ταπαπωσε τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια πόρτα με 3 μεντεσέδες. Ο ένας από τους 3 δεν είναι καλά στερεωμένος στην πλευρά της κάσας με αποτέλεσμα να κουνιέται ολόκληρος όταν ανοιγοκλείνεις την πόρτα και όχι να περιστρέφεται.

Προσπαθήσα να βγάλω την πόρτα αλλά δεν κατάφερα. Καμιά ιδέα να τον στερεώσω έτσι όπως είναι ή πρέπει αναγκαστικά να βγάλω με κάποιο τρόπο την πόρτα;

Να πω ότι ήταν πολυ χειρότερα τα πράγματα αλλά βελτιώθηκαν αρκετά με wd40.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Έχω μια πόρτα με 3 μεντεσέδες. Ο ένας από τους 3 δεν είναι καλά στερεωμένος στην πλευρά της κάσας με αποτέλεσμα να κουνιέται ολόκληρος όταν ανοιγοκλείνεις την πόρτα και όχι να περιστρέφεται.

Προσπαθήσα να βγάλω την πόρτα αλλά δεν κατάφερα. Καμιά ιδέα να τον στερεώσω έτσι όπως είναι ή πρέπει αναγκαστικά να βγάλω με κάποιο τρόπο την πόρτα;

Να πω ότι ήταν πολυ χειρότερα τα πράγματα αλλά βελτιώθηκαν αρκετά με wd40.

Πρώτα απόλα βάλε φωτογραφία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πρώτα απόλα βάλε φωτογραφία

Η πόρτα έχει 3 τέτοιους μεντεσέδες. Αυτός είναι ο τελευταίος χαμηλά που έχει θέμα. Αντί να μένει σταθερό το κάτω μέρος και να περιστρέφεται το πάνω κινείται όλο μαζί.

20210725_235001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα μια φωτογραφία από την εσωτερική μεριά που φαίνονται καλύτερα ή μάλλον μία κοντινή από την φάση που λες ότι γυρνάει όλο μαζί ;ρ.

Έτσι όπως το ακούω πάντως, το ότι γυρνάει και το κάτω μέρος μαζί με το πάνω, μου φαίνεται σαν να έχει φύγει τελείως το κάτω μέρος από την κάσα. Προφανώς πρέπει να ξαναστερεωθεί και όχι να φάει γρασσάρισμα.

Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς τοποθετούνται οι συγκεκριμένοι μεντεσέδες, ίσως κάποιος άλλος να έχει κάποια ιδέα, αλλά μου φαίνεται πως θα πρέπει να βγάλεις την πόρτα πρώτα αλλιώς δεν θα γίνει δουλειά. Ίσως να έχει απλά χαλαρώσει λίγο, ίσως να έχει φαγωθεί το ξύλο γύρω από το σπείρωμα ή ότι άλλο έχει και να θέλει πατέντα.

Η πόρτα δεν βγαίνει επειδή δεν χωράει να ανοίξει τέρμα λόγω του καλοριφέρ και βρίσκει στο πάνω μέρος της κάσας? Πρέπει νομίζω να βρεθεί μια λύση για αυτό. Εγώ μια φορά σε ίδια περίπτωση είχα ξηλώσει το πάνω μέρος της κάσας και όταν το ξαναέβαλα με 2 ακέφαλα καρφάκια δεν κατάλαβε κανείς τίποτα (βέβαια ήταν άσπρη και όχι τόσο καινούρια όσο η δικιά σου)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zio10 είπε

Η πόρτα έχει 3 τέτοιους μεντεσέδες. Αυτός είναι ο τελευταίος χαμηλά που έχει θέμα. Αντί να μένει σταθερό το κάτω μέρος και να περιστρέφεται το πάνω κινείται όλο μαζί.

20210725_235001.jpg

Οι συγκεκριμένοι Zio είναι με μία καβίλια που συνήθως βιδώνει από τη μία μεριά στην πόρτα και από την άλλη στην κάσα. Για να περιστρέφεται όλο μαζί το πιο πιθανό σου έχει κόψει η καβίλια από τη μία μεριά την πόρτα ή το κάσωμα. Πρέπει να βγει η πόρτα και να μπει καινούργια . Μπορεί οι δύο να αντέξουν αλλά επειδή οι πόρτες αυτές είναι συνήθως βαριές μπορεί να σου κόψει κάποια στιγμή και κάποια άλλη.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Προσπαθήσα να βγάλω την πόρτα αλλά δεν κατάφερα. Καμιά ιδέα να τον στερεώσω έτσι όπως είναι ή πρέπει αναγκαστικά να βγάλω με κάποιο τρόπο την πόρτα;

οι μεντεσέδες έχουν ένα ρυθμιστή πάνω τους προσπάθησε να το στρέψεις δεξιά - αριστερά να λασκάρει και θα πρέπει να βγάλεις την πορτα αλλιώς δεν. Πιθανόν να εχει χαλάσει η τρυπα που βιδώνει και να χρειαστεί να τον βάλεις σε άλλο σημείο η να βάλεις καβιλια με ατλακολ και μετα να βιδώσεις   Οι μεντεσέδες είναι σαν της φωτο

Spoiler

image.png.c9b30ed35689499eec267a1db054d916.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rafinos είπε

Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς πως λέγεται το λεπτό ξύλο που μπαίνει συνήθως ως πλάτη σε ντουλάπες, συρταριέρες κτλ;

8 mm μελαμίνη η χαρτόνι το οποίο είναι 4-5 mm ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φρεσκάρω σιδερένια κάγκελα και γκαραζοπορτα σε παλιό σπίτι. Έχουν σε κάποια σημεία και σκουριές. Είδα κάτι χρώματα που λένε ότι βάφεις πάνω στη σκουριά. Συμφέρουν αυτά ή καλύτερα τρίψιμο μινιο και μπογια? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...