Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Αναζητώ κάποιους σωλήνες σπειραλ όπως είναι αυτοί που συνδέονται στο μπάνιο για το τηλέφωνο του μπάνιου. Το ειδικό χαρακτηριστικό που ψάχνω όμως είναι ότι θέλω κάποιον σωλήνα πολύ κοντό πχ 10cm η και λιγότερο για μια συγκεκριμένη δουλειά. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τόσο μικροί. 

 το πρώτο σου κανει  ? ΣΠΙΡΑΛ ΝΕΡΟΥ ΙΝΟΧ ΠΤΥΣΣΟΜΕΝΑ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
11 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Προσφορά τι προσφορά σου έδωσε,μόνο για τα κουτιά?Τα πορτακια θα είναι από μελαμίνη?Πάντως η έγχρωμη η μελαμίνη της alfa wood έχει περάσει το 100αρικο η πλάκα νομίζω όταν πριν την γαμωκριση είχε βαριά 70€.Γενικα έχουν ξεφύγει τα πράγματα,μου έλεγε ένας γνωστός που έχει μάντρα οικοδομών ότι πούλαγε το σίδερο 40 λεπτά και τώρα το αγοράζει πάνω από ευρώ.Μπορεις να φανταστείς για τι αύξηση μιλάμε και δυστυχώς είναι παντού το κακό.

Η μια προσφορα ηταν με τοποθετηση τα παντα ολα ενω η αλλη ηταν ολη η ξυλεια κλπ και ηθελε δεσιμο και τοποθετηση. Μελαμινη ολα ναι. Ναι το ξερω, νομιζω εκει στον Απριλη η τιμη ανεβηκε 10-15€ και ειχε παει στα 70-80 και τωρα εχουν ξεφυγει. Περα οτι ζητανε και οτι θελουν εδω λογω σεζον (ξενοδοχεια κλπ). Τον χειμωνα που θα βαρανε ολοι μυγες θα εχουμε καλυτερες τιμες και θα γινει η δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Η μια προσφορα ηταν με τοποθετηση τα παντα ολα ενω η αλλη ηταν ολη η ξυλεια κλπ και ηθελε δεσιμο και τοποθετηση. Μελαμινη ολα ναι. Ναι το ξερω, νομιζω εκει στον Απριλη η τιμη ανεβηκε 10-15€ και ειχε παει στα 70-80 και τωρα εχουν ξεφυγει. Περα οτι ζητανε και οτι θελουν εδω λογω σεζον (ξενοδοχεια κλπ). Τον χειμωνα που θα βαρανε ολοι μυγες θα εχουμε καλυτερες τιμες και θα γινει η δουλεια

Στα τουριστικά η κατασκευαστική σεζόν είναι το χειμώνα (το καλοκαίρι δεν κάνουν εργασίες, λόγω τουρισμού)...

Πιστεύω θα πέσουν αλλά πιο μετά...Πχ ένας που παράγει τώρα, με κόστη στο θεό, μέχρι να ξεστοκάρει και να ξαναβγάλει καινούργιες παρτίδες με νέα κοστολόγια, δεν γίνεται να πουλάει σε τέτοιες τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Στα τουριστικά η κατασκευαστική σεζόν είναι το χειμώνα (το καλοκαίρι δεν κάνουν εργασίες, λόγω τουρισμού)...

Πιστεύω θα πέσουν αλλά πιο μετά...Πχ ένας που παράγει τώρα, με κόστη στο θεό, μέχρι να ξεστοκάρει και να ξαναβγάλει καινούργιες παρτίδες με νέα κοστολόγια, δεν γίνεται να πουλάει σε τέτοιες τιμές!

Επειδη το βλεπω συνεχεια εδω, Νοεμβρης με Μαρτη μην σου πω και Απριλη ειναι νεκρη περιοδος . Οι περισσότεροι οσο περιεργο και αν σου φαινεται τρεχουν τελευταια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hp8 είπε

 το πρώτο σου κανει  ? ΣΠΙΡΑΛ ΝΕΡΟΥ ΙΝΟΧ ΠΤΥΣΣΟΜΕΝΑ

Ναι μια χαρά. Το χρειαζόμαστε γιατί θέλω να συνδέσω ένα φίλτρο στην βρύση του μπάνιου εκεί που είναι η έξοδος του τηλεφώνου αλλά δεν χωράει λόγω όγκου, εμποδίζει ο τοίχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Στη ταράτσα μου λόγω πολύ χαμηλής πίεσης νερού είχα εγκαταστήσει ένα πιεστικό πάνω στη βρύση και έκανα τη δουλειά μου. Φέτος τη γέμισα ζαρντινιέρες, εγκατέστησα αυτόματο πότισμα και μου πετάει τα μπεκ λόγω υψηλής πίεσης. Αν συνδέσω το πρόγραμματιστη πάνω στη παροχή δεν είναι αρκετή η πίεση. Πάνω στο πιεστικό είναι πολύ μεγάλη. Χρειάζομαι όμως και τη πίεση του πιεστικού για λάστιχο. Αν βάλω ένα μειωτηρα πίεσης μετά το πρόγραμματιστη θα είμαι καλά πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα σε όλους. Στη ταράτσα μου λόγω πολύ χαμηλής πίεσης νερού είχα εγκαταστήσει ένα πιεστικό πάνω στη βρύση και έκανα τη δουλειά μου. Φέτος τη γέμισα ζαρντινιέρες, εγκατέστησα αυτόματο πότισμα και μου πετάει τα μπεκ λόγω υψηλής πίεσης. Αν συνδέσω το πρόγραμματιστη πάνω στη παροχή δεν είναι αρκετή η πίεση. Πάνω στο πιεστικό είναι πολύ μεγάλη. Χρειάζομαι όμως και τη πίεση του πιεστικού για λάστιχο. Αν βάλω ένα μειωτηρα πίεσης μετά το πρόγραμματιστη θα είμαι καλά πιστεύετε;

Συνηθως θελουν μειωτη αν δεν εχεις πολλα μπεκ. Βεβαια παιζουν πολλα ρολο αλλα οκ.Στο πιεστικο δε μπορεις να το ρυθμισεις να δινει κατι ανθρωπινο πχ 4bar ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σπίτι που έχει πληγεί από πυρκαγιά τι υλικά χρειάζεστε και ποια μπορεί να είναι τα ποιο ακριβά;
Μιλώ για μέσο όρο και kinda γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ομάδαρα μετά τους τελευταίους σεισμούς ήρθα στο εξώχικο και είδα το ράγισμα σε έναν εσωτερικό χώρο..πως θα τον κλείσω με τι είδους σιλικόνη? 

Spoiler
Spoiler

 

 

 

 

MVIMG_20210804_203821_compress89.jpg

Επεξ/σία από sarakats85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sarakats85 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ομάδαρα μετά τους τελευταίους σεισμούς ήρθα στο εξώχικο και είδα το ράγισμα σε έναν εσωτερικό χώρο..πως θα τον κλείσω με τι είδους σιλικόνη? 

  Απόκρυψη περιεχομένων
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

MVIMG_20210804_203821_compress89.jpg

Ειναι σα να πηγε ολος ο (ν)τοιχος πισω. Μια μετρια λυση ειναι να σκαψεις να δεις μεχρι που παει και σοβατισμα τοπικα με αντιστοιχο σοβα τελικο μαζι με πλεγμα. Μπορει να μην ειχε σφηνωθει καλα ο τοιχος χιλια 2

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sarakats85 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ομάδαρα μετά τους τελευταίους σεισμούς ήρθα στο εξώχικο και είδα το ράγισμα σε έναν εσωτερικό χώρο..πως θα τον κλείσω με τι είδους σιλικόνη? 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

 

 

MVIMG_20210804_203821_compress89.jpg

Με σπάτουλα ανοίγεις τη ρωγμή και καθαρίζεις όλα τα σαθρά. Στην συνέχεια όχι φυσικά με σιλικόνη αλλά με ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος περνάς ένα χέρι.

Στην συνέχεια και για να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον περνάς μία ταινία από αυτές που βάζουν σε ενώσεις στα γύψινα στοκάρεις δεύτερο και τρίτο χέρι αν χρειαστεί πάντα με ακρυλικό στόκο (παρετίνα) τρίβεις καλά και βάφεις.

Το έχω κάνει σε ρωγμή που άνοιγε συνέχεια πριν 10 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Σε ευχαριστω φίλε μου..αν χρησιμοποιησω κόλλα πλακιδίων θα είναι καλύτερα πιστεύεις?

Και με κόλα πλακιδίων μπορείς να το κάνεις αλλά πρώτο αν στεγνώσει δύσκολα τρίβεται με γυαλόχαρτο να γίνει λεία σε αντίθεση με τον στόκο , και το τελείωμά της είναι άγριο και όχι λείο .

Και ένα τίπ . Για να στοκάρουμε γωνία που έχει ρωγμή το καλύτερο εργαλείο είναι το δάχτυλο. Παίρνουμε στόκο με το δείχτη και τον απλώνουμε στη γωνία. Και αυτό μου το είπε μάστορας που με έβλεπε να προσπαθώ να στοκάρω γωνία με σπάτουλα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω εσωτερική θερμομόνωση στο σπίτι μου. Ο μονωσάς που ήρθε για προσφορά ειπε ότι αφήνουν τις γυψοσανιδες με ένα χέρι στοκάρισμα.  Δυστυχώς ήταν η αδερφή μου σπίτι και υπέθεσε θα ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά δεν... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?  Ρωτάω για να ξέρω τι θα πω στον μπογιατζή. Θέλω να τους οργανώσω να έρθουν σε σειρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, g_f είπε

Ο μονωσάς που ήρθε για προσφορά ειπε ότι αφήνουν τις γυψοσανιδες με ένα χέρι στοκάρισμα.

 

8 λεπτά πριν, g_f είπε

Ρωτάω για να ξέρω τι θα πω στον μπογιατζή.

και γιατί δεν τηλεφωνείς στο μονωσα να σου πει  τι εννοεί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...