Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 'Επειτα από ανακαίνιση μπάνιου μπήκαν οι τελευταίες πινελιές και χτες τοποθετήθηκε και το έπιπλο του νιπτήρα. Ο καθρέφτης ήρθε μαζί με ένα τέτοιου τύπου φωτιστικό κι έτσι δεν ασχολήθηκα περαιτέρω να αγοράσω κάποιο άλλο γιατί θεώρησα ότι θα έχει επαρκές φως. Έλα όμως που είναι τελείως γκαζόλαμπα που λέμε και στο χωριό μου και επειδή και το πλακάκι μου είναι γκριζωπό δεν έχει καθόλου φωτεινότητα το μπάνιο. Τι έχετε να μου προτείνετε από φώτα μπάνιου λοιπόν; Θέλω το ένα δυνατό φως, που θα μπορούσε να τοποθετηθεί πάνω από ντουλαποκαθρέφτη μπάνιου. 

xlarge_20190403123001_lucas_mpaniou_led_wc12w3_asimi.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, m@ta είπε

Θέλω το ένα δυνατό φως, που θα μπορούσε να τοποθετηθεί πάνω από ντουλαποκαθρέφτη μπάνιου. 

βαλε φωτο του ντουλαποκαθρέφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω εσωτερική θερμομόνωση στο σπίτι μου. Ο μονωσάς που ήρθε για προσφορά ειπε ότι αφήνουν τις γυψοσανιδες με ένα χέρι στοκάρισμα.  Δυστυχώς ήταν η αδερφή μου σπίτι και υπέθεσε θα ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά δεν... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?  Ρωτάω για να ξέρω τι θα πω στον μπογιατζή. Θέλω να τους οργανώσω να έρθουν σε σειρά. 

Αυτό που είπε ο μονωσάς θα το πεις στον μπογιατζή, ξέρει εκείνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, m@ta είπε

Σαν αυτόν είναι, δεν έχει μεγάλο βάθος, λεπτός σχετικά.

με 2 γωνίες θα μπορούσε να μπει κατι σαν αυτο  φωτιστικο μπανιου Aυτο που έβαλες παραπάνω δεν αλλάζει η  φωτεινότητα με περισσότερα watt λάμπες ? ταινια  λεντ  εχει μεσα ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

με 2 γωνίες θα μπορούσε να μπει κατι σαν αυτο  φωτιστικο μπανιου Aυτο που έβαλες παραπάνω δεν αλλάζει η  φωτεινότητα με περισσότερα watt?

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα καθόλου πόσα watt είναι το συγκεκριμένο που έχω, έχω την εντύπωση πως είναι 8. Τον ηλεκτρολόγο που ρώτησα μου είπε να βάλω 7-9 watt, αλλά πάλι μου φάνηκαν λίγα, ακόμα και 2 να βάλω, νομίζω πως πάλι δεν θα κάνει διαφορά, είναι ψυχρό κάπως. Για το φωτιστικό που μου στείλατε όταν λέτε με δύο γωνίες τι εννοείτε; Να μπούνε δύο τέτοια φωτιστικά πάνω στο ντουλάπι, ένα αριστερά ένα δεξιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, hp8 said:

 

και γιατί δεν τηλεφωνείς στο μονωσα να σου πει  τι εννοεί ?

Τον έστειλε η εταιρεία να δει τον χώρο.  Η εταιρεία τώρα έκλεισε για διακοπές. 

39 minutes ago, Doubt said:

Αυτό που είπε ο μονωσάς θα το πεις στον μπογιατζή, ξέρει εκείνος.

Έλεγα να ξέρω από πριν. Γενικά μου αρέσει να ξέρω για τι μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, g_f είπε

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω εσωτερική θερμομόνωση στο σπίτι μου. Ο μονωσάς που ήρθε για προσφορά ειπε ότι αφήνουν τις γυψοσανιδες με ένα χέρι στοκάρισμα.  Δυστυχώς ήταν η αδερφή μου σπίτι και υπέθεσε θα ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά δεν... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?  Ρωτάω για να ξέρω τι θα πω στον μπογιατζή. Θέλω να τους οργανώσω να έρθουν σε σειρά. 

Μην βαλτώνεις.

Οι γυψαδόροι έτσι δουλεύουν σχεδόν πάντα. Αφού τοποθετήσουν τις γυψοσανίδες περνάνε και ένα χέρι στοκάρισμα και φεύγουν εκτός και έχεις κάνει από την αρχή κάποια άλλη συμφωνία. Από εκεί και πέρα ο μπογιατζής συνήθως με ένα χέρι στοκάρισμα ακόμη είναι έτοιμος να αρχίσει τρίψιμο - βάψιμο

3 ώρες πριν, m@ta είπε

Καλημέρα! 'Επειτα από ανακαίνιση μπάνιου μπήκαν οι τελευταίες πινελιές και χτες τοποθετήθηκε και το έπιπλο του νιπτήρα. Ο καθρέφτης ήρθε μαζί με ένα τέτοιου τύπου φωτιστικό κι έτσι δεν ασχολήθηκα περαιτέρω να αγοράσω κάποιο άλλο γιατί θεώρησα ότι θα έχει επαρκές φως. Έλα όμως που είναι τελείως γκαζόλαμπα που λέμε και στο χωριό μου και επειδή και το πλακάκι μου είναι γκριζωπό δεν έχει καθόλου φωτεινότητα το μπάνιο. Τι έχετε να μου προτείνετε από φώτα μπάνιου λοιπόν; Θέλω το ένα δυνατό φως, που θα μπορούσε να τοποθετηθεί πάνω από ντουλαποκαθρέφτη μπάνιου. 

xlarge_20190403123001_lucas_mpaniou_led_wc12w3_asimi.jpeg

Το πιο απλό πρακτικό και δυνατό είναι φωτιστικό με δύο απλά λαμπάκια led 220  των 5 βατ. Είχα κάτι άλλα έβαλα τα συγκεκριμένα και μάλιστα λαμπάκια με 1 ευρώ το ένα κινέζικο και κάνουν τη νύχτα μέρα στο μπάνιο.

Στο δικό μου έβαλα αυτά στης κόρης παρόμοια απλά είναι καρφωτά

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, papoys1 said:

Μην βαλτώνεις.

Οι γυψαδόροι έτσι δουλεύουν σχεδόν πάντα. Αφού τοποθετήσουν τις γυψοσανίδες περνάνε και ένα χέρι στοκάρισμα και φεύγουν εκτός και έχεις κάνει από την αρχή κάποια άλλη συμφωνία. Από εκεί και πέρα ο μπογιατζής συνήθως με ένα χέρι στοκάρισμα ακόμη είναι έτοιμος να αρχίσει τρίψιμο - βάψιμο

Και όταν λέμε τρίψιμο εννοούμε ολόκληρη την σανίδα ή μόνο το σημείο ένωσής τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sarakats85 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ομάδαρα μετά τους τελευταίους σεισμούς ήρθα στο εξώχικο και είδα το ράγισμα σε έναν εσωτερικό χώρο..πως θα τον κλείσω με τι είδους σιλικόνη? 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

MVIMG_20210804_203821_compress89.jpg

Πρώτα μηχανικό για εκτίμηση της στατικότητας. Αυτός θα σου υποδείξει και τρόπο επισκευής. Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει κανονισμός (νομοθεσία) επεμβάσεων.
ΜΠΟΡΕΙ να κρύψεις το πρόβλημα κάτω από το χαλί, να "πετύχει" το γιατροσόφι (να καλυφθεί η ρωγμή) και στο επόμενο κούνημα, να έρθει ο τοίχος κάτω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη παντως στις εργασιες γιατι απαγορευεται ακομα τροχο να χρησιμοποιησετε ακομα και στην αυλή σας. Ενας γνωστος εφαγε 1000€ επειδη ετριβε καγκελα με γυαλοχαρτο(τροχο) μεσα στο σπιτι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το ελάχιστο πάχος που μπορεί να πιάσει η τοποθέτηση γυψοσανίδας ή τσιμεντοσανίδας σε πλαϊνό τοίχο. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι οι ορθοστάτες έχουν βάθος 4-5 cm. Αν υπολογιστεί και το πάχος της σανίδας τότε πρόχειρα υπολογισμένα πάει περίπου στα 6cm. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος -εκτός απο κολλητή- για να μην πιάσει τόσο χώρο; Δεν με ενδιαφέρει να περάσω καλωδιώσεις από πίσω απλά θέλω να κερδίσω όσο πιο πολύ χώρο γίνεται. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jon1984 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το ελάχιστο πάχος που μπορεί να πιάσει η τοποθέτηση γυψοσανίδας ή τσιμεντοσανίδας σε πλαϊνό τοίχο. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι οι ορθοστάτες έχουν βάθος 4-5 cm. Αν υπολογιστεί και το πάχος της σανίδας τότε πρόχειρα υπολογισμένα πάει περίπου στα 6cm. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος -εκτός απο κολλητή- για να μην πιάσει τόσο χώρο; Δεν με ενδιαφέρει να περάσω καλωδιώσεις από πίσω απλά θέλω να κερδίσω όσο πιο πολύ χώρο γίνεται. 

Ευχαριστώ

Νομιζω πως μπορεις να τη κολησεις στο τοιχο κατευθείαν με καποια κολα. Το κανουν αντι για σοβατισμα σε μερικες χωρες. Dot and dab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jon1984 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς το ελάχιστο πάχος που μπορεί να πιάσει η τοποθέτηση γυψοσανίδας ή τσιμεντοσανίδας σε πλαϊνό τοίχο. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι οι ορθοστάτες έχουν βάθος 4-5 cm. Αν υπολογιστεί και το πάχος της σανίδας τότε πρόχειρα υπολογισμένα πάει περίπου στα 6cm. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος -εκτός απο κολλητή- για να μην πιάσει τόσο χώρο; Δεν με ενδιαφέρει να περάσω καλωδιώσεις από πίσω απλά θέλω να κερδίσω όσο πιο πολύ χώρο γίνεται. 

Ευχαριστώ

Αν ειναι να τις κολλήσεις στο τοιχο ποιος ο λογος να βαλεις γυψοσανίδες

Μπορεις να βαλεις λεπτα στρατσαριστα αλλα δεν θα εχεις μηχανική αντοχή, τα 4 εκατοστά για αυτο υπαρχουν, περα του οτι πισω μπορείς να βαλεις και μόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...