Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Από ότι μπορώ να καταλαβω το φάδρος της εγκοπής είναι ακρετά μεγαλύτερο από μιας απλής ίσιας βίδας και κανονικά ξεβιδώνει με κάποιο ειδικό "παχύ" κλειδί (με μια μύτη για νακεντράρει)

στο παρελθον κάποιος μάλλον προσπάθησε να τη ξεβιδώσει με λετό καταβίδι και "εφαγε" την εγκοπή.

 

Ναι το φάρδος είναι αρκετά μεγαλύτερο. Δυστυχώς και εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι. Απλά έλεγα εάν είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος βίδας μήπως βρω το εργαλείο να την ξεβιδωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, alexandros_dr είπε

Ναι το φάρδος είναι αρκετά μεγαλύτερο. Δυστυχώς και εγώ κάτι τέτοιο υποψιάζομαι. Απλά έλεγα εάν είναι κάποιο συγκεκριμένο είδος βίδας μήπως βρω το εργαλείο να την ξεβιδωσω

Το κεφάλι της είναι στρογγυλό ?

ισως να μπορούσες να το λίμαρες λίγο ώστε να κάνεις 2 flat εντικδιαμετρικά σημεία και να το πιάσεις με κάποιο γερμανικό κλειδί ή μικρό κάβουρα

από έξω δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το κεφάλι της είναι στρογγυλό ?

ισως να μπορούσες να το λίμαρες λίγο ώστε να κάνεις 2 flat εντικδιαμετρικά σημεία και να το πιάσεις με κάποιο γερμανικό κλειδί ή μικρό κάβουρα

από έξω δηλαδή

Ναι είναι στρογγυλό. Θα το δοκιμάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ξεκόλλησε το πίσω led stop του αυτοκινήτου και αφού είχε σπασίματα παράγγειλα ένα καινούριο, το θέμα τώρα είναι πως να το κολλήσω ώστε να αντέξει αλλά να είναι και οκ εμφανισιακά από έξω.

Screenshot_536.png.e2284a27f8b193c173414a04175ab3a1.png

Αυτά τα δύο ποδαράκια πρέπει να συγκολληθούν στο τζάμι, τα έχω καθαρίσει από την διάφανη κόλλα που είχε το εργοστάσιο.

Το θέμα είναι στο τζάμι που κάποιος το είχε ξανά κολλήσει με 10 κιλά παμπριζόκολλα και τώρα αν πάω να την καθαρίσω θα γίνει ζημιά στην μαύρη προστασία που έχει, οπότε πρέπει να βρω και εγώ μία μαύρη κολλά να καλύψει και την ζημιά, καμία ιδέα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν θυμάμαι καλά, σου είχα απαντήσει πριν κάμποσα χρόνια σε άλλο σαιτ (για μηχανικούς υποτίθεται), αναφορικά  με κάποιες απορίες που είχες για τον ανοξείδωτο χάλυβα. 

@mechpanosΠροσπάθησε να μην διαβάζεις διαγωνίως συνάδελφε (ή τουλάχιστον να διαβάζεις σωστά ό, τι γράφεται), στο σαιτ αναφέρθηκα, όχι σε εσένα προσωπικά!! Στο επισυνάπτω πάλι, για να μπορέσεις έστω και τώρα, να κατανοήσεις τι (σου) γίνεται. Ελπίζω επίσης, να σου λύθηκε η απορία σχετικά με την ποιότητα του κοχλια, για την οποία δεν έβρισκες σχέση αναφορικά με ενδεχόμενη κοπή του. 

Εντάξει, είμαστε σύμφωνοι λοιπόν, για να το λήξουμε. Είσαι απολύτως σωστός, δεν είχες δηκτικό ύφος° αντίθετα εγώ, υπήρξα ο κακός και ο προπέτης, εγώ ξεκίνησα πρώτος και όχι εσύ σίγουρα, εσύ είχες κάθε καλή πρόθεση με το απλό σχόλιο που έκανες.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης διαμερισματος οικοδομικής άδειας 1998. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχτούν ηλεκτρολογικες και υδραυλικές εγκαταστάσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης διαμερισματος οικοδομικής άδειας 1998. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχτούν ηλεκτρολογικες και υδραυλικές εγκαταστάσεις; 

Έχουνε κάποιο πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexandros_dr είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς από εδώ τι βίδα είναι αυτή? Η εγκοπή δεν είναι ορθογώνια επομένως όταν βάζω κάτι για να την ξεβιδωσω απλά το κλωτσαει. Εάν ξέρει κάποιος τι είδους είναι μήπως βρω κάποιο κλειδί να την ξεβιδωσω. Ευχαριστώ

IMG_20210811_134206.jpg

Όπως το βλέπω θα μπορούσες να βάλεις ένα μεγάλο ίσιο κατσαβίδι, και να ασκήσεις μεγάλη κάθετη δύναμη ώστε να μην ανασηκωθεί και γλιστρήσει από την εγκοπή. Εναλλακτικά ένα άλλο εργαλείο ή σίδερο θα μπορούσε να ταιριάζει καλύτερα πχ μια σιδερένια λάμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alexandros_dr said:

Ναι από αυτοκίνητο είναι. Είναι από το μεταλλικό πλέγμα που έχουν τα βανακια για να διαχωρίζει την καρότσα με την καμπίνα μπροστά. Έχει 4 κανονικές βίδες που θέλουν 10αρι κλειδί και 2 τέτοιες. Έχουν μέγεθος 10αρας βίδας περίπου. Έψαξα παντού στο ίντερνετ/youtube αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. 

 

 

μπορεί να είναι οι λεγόμενες One Way Screws, ψάξε με αυτό το όνομα και θα βρείς κόλπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Έχουνε κάποιο πρόβλημα ?

Δεν εχει εντοπιστεί πρόβλημα.

Θα αλλαχτούν μπάνια και κουζίνα. Απλά βλέπω σε πολλές ανακαινίσεις περιλαμβάνεται αλλαγή υδραυλικών/ηλεκτρολογικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, john1987 είπε

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης διαμερισματος οικοδομικής άδειας 1998. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχτούν ηλεκτρολογικες και υδραυλικές εγκαταστάσεις; 

Κατά την άποψή μου, όχι. Κρίνοντας από την ερώτηση (θεωρείτε ότι), δεν πρέπει να αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα, ούτε και ο χρόνος κατασκευής (>1998) δικαιολογεί κάποια τέτοια παρέμβαση. 

Εκτός πια και αν υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις (smart home, πιθανή εγκατάσταση συναγερμού χωρίς εμφανείς οδεύσεις καλωδίων κ.λπ.), σε ό, τι αφορά τα ηλεκτρολογικά. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@mechpanosΠροσπάθησε να μην διαβάζεις διαγωνίως συνάδελφε (ή τουλάχιστον να διαβάζεις σωστά ό, τι γράφεται), στο σαιτ αναφέρθηκα, όχι σε εσένα προσωπικά!! Στο επισυνάπτω πάλι, για να μπορέσεις έστω και τώρα, να κατανοήσεις τι (σου) γίνεται. Ελπίζω επίσης, να σου λύθηκε η απορία σχετικά με την ποιότητα του κοχλια, για την οποία δεν έβρισκες σχέση αναφορικά με ενδεχόμενη κοπή του. 

Εντάξει, είμαστε σύμφωνοι λοιπόν, για να το λήξουμε. Είσαι απολύτως σωστός, δεν είχες δηκτικό ύφος° αντίθετα εγώ, υπήρξα ο κακός και ο προπέτης, εγώ ξεκίνησα πρώτος και όχι εσύ σίγουρα, εσύ είχες κάθε καλή πρόθεση με το απλό σχόλιο που έκανες.

Η απορία μου λύθηκε και όπως σου είπα, κάνε τις απαραίτητες διευκρινίσεις για να μην δέχεσαι τέτοιου είδους απορίες...
 

Αποχωρώ λίγο από το insomnia, να κάνω καμία βουτιά και να καταναλώσω ποιοτικότερα τον χρόνο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Δεν εχει εντοπιστεί πρόβλημα.

Θα αλλαχτούν μπάνια και κουζίνα. Απλά βλέπω σε πολλές ανακαινίσεις περιλαμβάνεται αλλαγή υδραυλικών/ηλεκτρολογικων.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα, δε θες να μεγαλώσεις κάποιο capacity ή να αλλάξεις κάποιο χώρο απο δωματιο σε κουζίνα πχ δε βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο.

Δε είναι κάνα παλιό σπίτι να έχει "αρχαία" υδραυλικά ή ηλεκτρολογικά?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού μπορώ να βρώ ένα κομμάτι ανοξείδωτο ατσάλι; Μια μικρή τετράγωνη πλάκα θέλω για να χαράξω ή να πατήσω πάνω της γράμματα.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...