Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, john1987 είπε

Πρόταση για εταιρεία χρώματος για βάψιμο; (εσωτερικού χώρου). Ο μηχανικός μου ανέφερε την Benjamine Moore ότι έχει το καλύτερο χρωματολογιο.

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Σκέφτομαι και Βιβεχρωμ/Βερνιλακ αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τιμές κλπα.

Εχουμε χρησιμοποιήσει χρώματα και από τις δύο εταιρίες και μείναμε ευχαριστημένοι.

Αλλά και στις δύο περιπτώσεις οι ελαιοχρωματιστές ήταν αστέρια στη δουλειά τους και πολύ σχολαστικοί στη λεπτομέρεια και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Ο καλός μάστορας,  που νοιάζεται να γίνει άψογη δουλειά θα χρησιμοποιήσει και σωστά υλικά και δεν θα παραλείψει στάδια για να τελειώσει γρήγορα!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2021 στις 1:04 ΠΜ, john1987 είπε

Πρόταση για εταιρεία χρώματος για βάψιμο; (εσωτερικού χώρου). Ο μηχανικός μου ανέφερε την Benjamine Moore ότι έχει το καλύτερο χρωματολογιο.

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Σκέφτομαι και Βιβεχρωμ/Βερνιλακ αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τιμές κλπα.

Κάθε εταιρεία έχει διάφορες ποιότητες/προϊόντα οπότε παίζει και αυτό ρόλο. Η Benjamin Moore βγάζει ένα σκασμό προϊόντα και εδώ βρίσκεις ένα πολύ μικρό υποσύνολο με άλλη ονομασία.  Δεν υπάρχουν review για χρώματα οπότε πας λίγο στη τύχη. Οι μάστορες έχουν συνήθως μερικά που προτιμούν ο καθένας. Μερικοί μισούν vitex και θέλουν vechro. Ακούγονται πολλά και δε βγάζεις άκρη. Κατά τη γνώμη μου αν θες να το ψάξεις όσο είναι εφικτό αγοράζεις 3-4 μόνολίτρα  από τις εταιρείες που θες και βάφεις ένα κομμάτι και διαλέγεις τι σου αρέσει σε υφή πόσο μυρίζει και αν πλένεται μετά από κάποιες μέρες. Έχω ακούσει από μάστορες ότι παίζει και νοθεία και χίλια δυο. Βέβαια είχε βγει και περίπτωση που πούλαγε μπουφες ένας πριν κάμποσο καιρό. Επίσης έχω ακούσει πως μεγάλα πολυκαταστήματα έχουν άλλη διαλογή. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δε μπορεις να βγάλεις άκρη. Και τέλος αν κάνει βλακείες ο μάστορας δε φταίει το χρώμα. Έχω δει να περνάει ασταρι και μετά από λίγα λεπτά ο δεύτερος να περνάει χρώμα καπάκι με τη δικαιολογία πως δεν έχει ανάγκη. Επίσης μπορεί να έχει κάποιο ρόλο παλαιό. Παίζουν πολλά ρολο

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μπορω με αυτο το τρυπανι να ανοιξω διαμπερή τρυπα στην πορτα για να βαλω ματακι; https://www.skroutz.gr/s/26483318/Bosch-Τρυπάνι-Μεντεσέδων-Forstner-Bit-20mm-2608577006.html

Θα χρειαστει τρυπημα με τρυπανι ξυλου μικροτερης διατομης; Το ματι εχει διατομη φ16.

Ακομα ενα θεμα το πλυντηριο μου ειναι πιο φαρδυ απο τονν χωρο που εχει το σπιτι για να μπει. Σκεφτηκα να το βαλω απέναντι αλλα το θεμα μου ειναι απο που να πάρω νερο, εχω δυο επιλογες, απο την παραχη του νιπτήρα ή της λεκανης, ανεβαζω φωτο να με πειτε πιο ειναι πιο σωστο και ευκολο. Ξερω οτι θα χρειαστεί ένα ταφ. 

https://ibb.co/PCcxdYp

https://ibb.co/2PbNChx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι Φ16 εσυ με Φ20 θα κανεις την τρυπα?. Θα μετρήσεις την εσω/κη διάμετρο του ματιου να δεις ποσα mm ειναι και αν ειναι 16 θα κανεις την τρυπα με 16αρι. Αλλιως με μικροτερο. Τρυπάνι φτερού λέγονται αυτα για το ξυλο, παρε ενα φθηνο δεν υπαρχει λογος να δώσεις πολλα λεφτα

 

704055-800x800.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ακομα ενα θεμα το πλυντηριο μου ειναι πιο φαρδυ απο τονν χωρο που εχει το σπιτι για να μπει. Σκεφτηκα να το βαλω απέναντι αλλα το θεμα μου ειναι απο που να πάρω νερο, εχω δυο επιλογες, απο την παραχη του νιπτήρα ή της λεκανης, ανεβαζω φωτο να με πειτε πιο ειναι πιο σωστο και ευκολο. Ξερω οτι θα χρειαστεί ένα ταφ. 

https://ibb.co/PCcxdYp

https://ibb.co/2PbNChx

Η τάπα κάτω από το νιπτήρα τι είναι; Μήπως μπορείς να πάρεις από εκεί απευθείας;

 

Επεξ/σία από Doubt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαμέρισμα στο μπαλκόνι , ο εξωτερικός τοιχός έχει εμφανίσει υγρασία και έχει πετάξει το εξωτερικό χρώμα  . Πολύ πιθανόν γλύφει το νερό απο το μπαλκόνι του 2ου ορόφου . Σωλήνες ύδρευσης δέν περνάνε απο εκείνο το σημείο . Με τι υλικό θα μπορούσε να περαστεί , έχω δεί υπάρχει υλικό που το " ποτίζεις " αλλά θέλει τρύπες άνα 15 cm 

Στις 15/9/2021 στις 1:04 ΠΜ, john1987 είπε

Πρόταση για εταιρεία χρώματος για βάψιμο; (εσωτερικού χώρου). Ο μηχανικός μου ανέφερε την Benjamine Moore ότι έχει το καλύτερο χρωματολογιο.

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Σκέφτομαι και Βιβεχρωμ/Βερνιλακ αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τιμές κλπα.

Πρόσφατα χρησιμοποιήθηκε της εταιρείας VECHRO για εσωτερικό βάψιμο , ύστερα απο συννενοήση με το μάστορά , καθώς τα αγόρασα ο ίδιος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Αφου ειναι Φ16 εσυ με Φ20 θα κανεις την τρυπα?. Θα μετρήσεις την εσω/κη διάμετρο του ματιου να δεις ποσα mm ειναι και αν ειναι 16 θα κανεις την τρυπα με 16αρι. Αλλιως με μικροτερο. Τρυπάνι φτερού λέγονται αυτα για το ξυλο, παρε ενα φθηνο δεν υπαρχει λογος να δώσεις πολλα λεφτα

 

704055-800x800.jpg

Η φωτο ηταν ενδεικτική. Ενοειτε οτι θα τρυπησω με κατάλληλη διάμετρο. Απλα εχω τετοιο τρυπανι οπως του λινκ που ανεβασα, αλλα δεν ξερω αν κανει για διαμπερή τρυπα.  Αν ανοιγα φ20 λογικα θα εκανα μεγαλη πατάτα. 

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Η τάπα κάτω από το νιπτήρα τι είναι; Μήπως μπορείς να πάρεις από εκεί απευθείας;

 

Νομιζω δεν ειναι ταπα αλλα η βανα που κλεινει την παροχή του νερου. Ειμαι ατυχος γιατι ο χωρος που μπαινει το πλυντήριο ειναι 52εκατοστα και το πλυντήριο 54. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Η φωτο ηταν ενδεικτική. Ενοειτε οτι θα τρυπησω με κατάλληλη διάμετρο. Απλα εχω τετοιο τρυπανι οπως του λινκ που ανεβασα, αλλα δεν ξερω αν κανει για διαμπερή τρυπα.  Αν ανοιγα φ20 λογικα θα εκανα μεγαλη πατάτα. 

 

Νομιζω δεν ειναι ταπα αλλα η βανα που κλεινει την παροχή του νερου. Ειμαι ατυχος γιατι ο χωρος που μπαινει το πλυντήριο ειναι 52εκατοστα και το πλυντήριο 54. 

Προτιμοτερο το ταφ να μπει στο καζανακι αν το βαλεις εσυ, γιατι ειναι πιο ευκολο .. Αποχετευση εχεις σκεφτει που θα ριξεις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Νομιζω δεν ειναι ταπα αλλα η βανα που κλεινει την παροχή του νερου. Ειμαι ατυχος γιατι ο χωρος που μπαινει το πλυντήριο ειναι 52εκατοστα και το πλυντήριο 54. 

οτι εινα πιο κοντα  πχ αυτο  Ταφ Πλυντηρίου με Βανάκι Αρσ. 1/2"χ Θηλ. 1/2"χ Αρσ. 3/4" η αυτο  . ΜΕ ΡΑΚΟΡ 1/2" ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΤΑΚΙ ΜΙΝΙ 3/4" ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Spoiler

taf.png.a013497148212862bce3fe95748843ef.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Alexis-9 είπε

Προτιμοτερο το ταφ να μπει στο καζανακι αν το βαλεις εσυ, γιατι ειναι πιο ευκολο .. Αποχετευση εχεις σκεφτει που θα ριξεις?

Αποχέτευση εχω σκεφτεί να την βαλω στην λεκανη,δεν ξερω αν ειναι σωστο, ωστοσο θα μπαινει οταν το πλυντηριο δουλεύει, μετα θα μαζευεται. 

Εγω λογικα θα το βαλω απλα σκεφτομαι ότι το καζανακι ουτε απο συστολη σε διαστολη θελει και το λαστιχο του δεν θα θελει καμια μετατροπή, στην βρύση του νιπτήρα αν το υψος αυξηθει δεν ξερω αν η καμπύλη που θα κανει το ρακορ θα ειναι τοσο σωστη.

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

οτι εινα πιο κοντα  πχ 

  Απόκρυψη περιεχομένων

taf.png.a013497148212862bce3fe95748843ef.png

 

Εκει ηταν η αρχικη μου σκεψη.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Η φωτο ηταν ενδεικτική. Ενοειτε οτι θα τρυπησω με κατάλληλη διάμετρο. Απλα εχω τετοιο τρυπανι οπως του λινκ που ανεβασα, αλλα δεν ξερω αν κανει για διαμπερή τρυπα.  Αν ανοιγα φ20 λογικα θα εκανα μεγαλη πατάτα.

Νομιζω δεν ειναι ταπα αλλα η βανα που κλεινει την παροχή του νερου. Ειμαι ατυχος γιατι ο χωρος που μπαινει το πλυντήριο ειναι 52εκατοστα και το πλυντήριο 54. 

Οκ απλα δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο ακριβό τρυπάνι για μια φορα. Παρε ενα σαν και αυτα που σου εδειξα και θα κανεις την δουλεια σου

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Κάθε εταιρεία έχει διάφορες ποιότητες/προϊόντα οπότε παίζει και αυτό ρόλο. Η Benjamin Moore βγάζει ένα σκασμό προϊόντα και εδώ βρίσκεις ένα πολύ μικρό υποσύνολο με άλλη ονομασία.  Δεν υπάρχουν review για χρώματα οπότε πας λίγο στη τύχη. Οι μάστορες έχουν συνήθως μερικά που προτιμούν ο καθένας. Μερικοί μισούν vitex και θέλουν vechro.

 

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Πρόσφατα χρησιμοποιήθηκε της εταιρείας VECHRO για εσωτερικό βάψιμο , ύστερα απο συννενοήση με το μάστορά , καθώς τα αγόρασα ο ίδιος .

Έψαψα με ένα θερμομονωτικό της Vechro και εντυπωσιάστηκα, εξωτερικού χώρου κ δεν μύριζε καθόλου. Εύκολο στο άπλωμα κ έγινε μια χαρά, παρόλο που είναι η πρώτη φορά που βάφω.

Σκέψου και τα θερμομονωτικά χρώματα για μέσα στο σπίτι, πολλά από αυτά είναι κ οικολογικά. Εγώ δεν το έβαλα για την θερμοκρασία, αλλά για να καλύψει καμιά μικρή ρωγμή που δεν μπορώ να την δω με το μάτι για να την στοκάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Αποχέτευση εχω σκεφτεί να την βαλω στην λεκανη,δεν ξερω αν ειναι σωστο, ωστοσο θα μπαινει οταν το πλυντηριο δουλεύει, μετα θα μαζευεται. 

Εγω λογικα θα το βαλω απλα σκεφτομαι ότι το καζανακι ουτε απο συστολη σε διαστολη θελει και το λαστιχο του δεν θα θελει καμια μετατροπή, στην βρύση του νιπτήρα αν το υψος αυξηθει δεν ξερω αν η καμπύλη που θα κανει το ρακορ θα ειναι τοσο σωστη.

Εκει ηταν η αρχικη μου σκεψη.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Στο κομμάτι που αφορά την αποχέτευση, δεν θα έχεις θέμα.. Τώρα για το νερό, το σωστό είναι να κλείσεις το ρολόι, να λύσεις τον διακόπτη από το καζανάκι και βιδώνεις μαστό - - > ταφ - - > ξανά τον διακόπτη που έλυσες για το καζανάκι και στην άλλη οπή έναν νέο διακόπτη 1/2 σε 3/4 για το καζανάκι.. Αν δεν θες να μπλέξεις με ρολόγια κλπ, απλά βιδώνεις ένα ταφ στον υδη υπάρχον διακόπτη - - > στην μια οπή βιδώνεις μαστό και κουμπώνεις στο σπιράλ από το καζανάκι κανονικά - - > στην αλλη οπή βάζεις διακόπτη 1/2 σε 3/4 για την παροχή πλυντηριου (προτείνεται να έχεις διακόπτη προς το πλυντήριο) ή απλά έναν συστολικο μαστό 3/4 σε 1/2 και μετά κανονικά το σπιράλ της παροχής πλυντηριου 

 

ΥΓ: αν μπεις σε διαδικασία με ρολόι κλπ, υπάρχει διακόπτης διπλός που σου βγάζει και αναμονή για 1/2 και για 3/4 με διαφορετική βάνα για το καθένα 

Επεξ/σία από Alexis-9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

Κάηκε η λάμπα του ψυγείου (εντος εγγύσης ακομα -- 1 ετους), και ειπα να την ξεβιδώσω να την αλλάξω.
Βγάζοντας όμως  το καπάκι, αντί για λάμπα είδα το παρακάτω.

Spoiler

IMG_20210918_122901-min.thumb.jpg.023b2ce21f67416d26d3256e49767e4a.jpg

 

Τι κάνω?
Αυτό το ανταλλακτικό ξερει κανείς που μπορώ να το βρω (λιγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι) ή να πάρω την αντιπροσωπεία/ κατάστημα που το αγόρασα απο Δευτέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

Καλησπέρα παιδια,

Κάηκε η λάμπα του ψυγείου (εντος εγγύσης ακομα -- 1 ετους), και ειπα να την ξεβιδώσω να την αλλάξω.
Βγάζοντας όμως  το καπάκι, αντί για λάμπα είδα το παρακάτω.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20210918_122901-min.thumb.jpg.023b2ce21f67416d26d3256e49767e4a.jpg

 

Τι κάνω?
Αυτό το ανταλλακτικό ξερει κανείς που μπορώ να το βρω (λιγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι) ή να πάρω την αντιπροσωπεία/ κατάστημα που το αγόρασα απο Δευτέρα?

Αφού είναι στην εγγύηση γιατί δε ζητάς αλλαγή; Μπορεί να είναι και άκου το θεμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...