Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

Έχω ένα πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων μου (LG 8kg Inverter - αγορά καινούριο πριν 3 χρόνια) και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Κάποιες φορές μετά το τέλος του πλυσίματος, έχει διαρροή νερού από κάτω. Η διαρροή αυτή απ'ότι έχω παρατηρήσει, προέρχεται όταν (μετά το τέλος του πλυσίματος) ξεβιδωσω το φίλτρο, οπότε και απελευθερώνεται αρκετή ποσότητα νερού. Να σημειώσω ότι από το καουτσούκ σωληνάκι με τάπα που βρίσκεται δίπλα στο βιδωμένο φίλτρο, δε βγαίνει πότε νερό όταν το ανοίγω, αλλά το νερό διαρρέει μόλις ξεβιδωνω/βγάλω το φίλτρο, το οποίο είναι καθαρό κάθε φορά.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειάζεται να βγάζεις το φίλτρο κάθε φορά. Ποιος στο έχει πει αυτό;

4 λεπτά πριν, balarinio είπε

Καλημέρα σας!

Έχω ένα πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων μου (LG 8kg Inverter - αγορά καινούριο πριν 3 χρόνια) και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Κάποιες φορές μετά το τέλος του πλυσίματος, έχει διαρροή νερού από κάτω. Η διαρροή αυτή απ'ότι έχω παρατηρήσει, προέρχεται όταν (μετά το τέλος του πλυσίματος) ξεβιδωσω το φίλτρο, οπότε και απελευθερώνεται αρκετή ποσότητα νερού. Να σημειώσω ότι από το καουτσούκ σωληνάκι με τάπα που βρίσκεται δίπλα στο βιδωμένο φίλτρο, δε βγαίνει πότε νερό όταν το ανοίγω, αλλά το νερό διαρρέει μόλις ξεβιδωνω/βγάλω το φίλτρο, το οποίο είναι καθαρό κάθε φορά.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν χρειάζεται να βγάζεις το φίλτρο κάθε φορά. Ποιος στο έχει πει αυτό;

 

Ως τώρα δεν το έβγαζα τακτικά, απλά παρατήρησα ότι η διαρροή προκύπτει όταν το βγάλω (περίπου μισό λίτρο νερό).

Επίσης φαίνεται ότι, αν δεν το βγάλω, το νερό συσσωρεύεται κάπου μέσα στο πλυντήριο και μετά από 2-3 συνεχόμενες πλύσεις (χωρίς να το έχω ξεβιδωσει ώστε να φύγει το νερό), υπάρχει διαρροή και κατά τη διάρκεια της επόμενης πλύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, balarinio είπε

Ως τώρα δεν το έβγαζα τακτικά, απλά παρατήρησα ότι η διαρροή προκύπτει όταν το βγάλω (περίπου μισό λίτρο νερό).

Επίσης φαίνεται ότι, αν δεν το βγάλω, το νερό συσσωρεύεται κάπου μέσα στο πλυντήριο και μετά από 2-3 συνεχόμενες πλύσεις (χωρίς να το έχω ξεβιδωσει ώστε να φύγει το νερό), υπάρχει διαρροή και κατά τη διάρκεια της επόμενης πλύσης.

Μήπως δεν είναι σωστά τοποθετημένος ο σωλήνας αποχέτευσης; Οι γνώσεις μου ως εκεί φτάνουν🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Μήπως δεν είναι σωστά τοποθετημένος ο σωλήνας αποχέτευσης; Οι γνώσεις μου ως εκεί φτάνουν🤷‍♂️

Επειδή είχε έρθει τεχνικός πριν κάποιες εβδομάδες και θεώρησε ότι το πλυντήριο λειτουργεί κανονικά, μου είπε ότι αν ξαναγίνει τότε θα είναι θέμα της αποχέτευσης. Ε λοιπόν από τότε έχω αποσυνδέσει το σωλήνα αποχέτευσης από την αποχέτευση και βγαίνουν τα νερά στο σιφώνι του μπάνιου, αλλά η διαρροή εξακολουθεί και υπάρχει :(

 

Σε ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, balarinio είπε

αλλά το νερό διαρρέει μόλις ξεβιδωνω/βγάλω το φίλτρο, το οποίο είναι καθαρό κάθε φορά.

Το να βγαίνει νερό όταν ξεβιδώνεις το φίλτρο είναι φυσιολογικό. Ελπίζω να μην εννοείς αυτό λέγοντας διαρροή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, balarinio είπε

Καλημέρα σας!

Έχω ένα πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων μου (LG 8kg Inverter - αγορά καινούριο πριν 3 χρόνια) και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Κάποιες φορές μετά το τέλος του πλυσίματος, έχει διαρροή νερού από κάτω. Η διαρροή αυτή απ'ότι έχω παρατηρήσει, προέρχεται όταν (μετά το τέλος του πλυσίματος) ξεβιδωσω το φίλτρο, οπότε και απελευθερώνεται αρκετή ποσότητα νερού. Να σημειώσω ότι από το καουτσούκ σωληνάκι με τάπα που βρίσκεται δίπλα στο βιδωμένο φίλτρο, δε βγαίνει πότε νερό όταν το ανοίγω, αλλά το νερό διαρρέει μόλις ξεβιδωνω/βγάλω το φίλτρο, το οποίο είναι καθαρό κάθε φορά.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Εχοντας μαστορεψει ερασιτεχνικα και μονο το πλυντήριό μου, κάτι που ίσως να σου φανεί χρήσιμο είναι πως (στο δικό μου τουλάχιστον) υπήρχε στο κάτω μέρος ένας πλαστικός δίσκος που χωρούσε μια αρκετά σεβαστή ποσότητα νερού, που προορίζεται (φαντάζομαι) για να καταλήγουν εκεί μικροδιαρροές οι οποίες εν τέλει θα εξατμίζονται.

Όταν όμως έχεις σοβαρότερη διαρροή, γεμίζει και τελικά ξεχειλίζει, με αποτέλεσμα να βλέπεις τελικά τα νερά στο πάτωμα σε τυχαίο σημείο (πιθανότατα άσχετο με τη διαρροή) και σε άσχετο χρόνο (π.χ. όταν κουνήσεις έστω και ελάχιστα το πλυντήριο). Αυτό που γράφεις παρακάτω

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης φαίνεται ότι, αν δεν το βγάλω, το νερό συσσωρεύεται κάπου μέσα στο πλυντήριο και μετά από 2-3 συνεχόμενες πλύσεις (χωρίς να το έχω ξεβιδωσει ώστε να φύγει το νερό), υπάρχει διαρροή και κατά τη διάρκεια της επόμενης πλύσης.

με κάνει να πιστεύω ότι έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση (χωρίς να έχω κάποια θεωρία για το ρόλο που παίζει το ξεβίδωμα του φίλτρου).

Η λύση που είχα χρησιμοποιήσει για να βρω τη δική μου διαρροή ήταν να σκουπίσω καλά τον συγκεκριμένο δίσκο, να απλώσω χαρτί κουζίνας παντού και να το βάλω να δουλέψει, με ανοιχτό το πλαινό φυσικά, για να δω που στάζει. τελικά είδα και το έφτιαξα σχετικά απλά (αν θυμάμαι καλά είχε ξεσφιχτεί το σωληνάκι που επιστρέφει τα νερά του κάδου πάνω).

Εννοείται πως δεν πρέπει να αποπειραθείς κάτι τέτοιο αν δεν είσαι εντελώς μα εντελώς σίγουρος ότι δε θα ακουμπήσεις εσύ ή άλλος συνοικούντας καμιά γυμνή επαφή όσο δουλεύει ανοιχτό το πλυντήριο....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mezger είπε

Εχοντας μαστορεψει ερασιτεχνικα και μονο το πλυντήριό μου, κάτι που ίσως να σου φανεί χρήσιμο είναι πως (στο δικό μου τουλάχιστον) υπήρχε στο κάτω μέρος ένας πλαστικός δίσκος που χωρούσε μια αρκετά σεβαστή ποσότητα νερού, που προορίζεται (φαντάζομαι) για να καταλήγουν εκεί μικροδιαρροές οι οποίες εν τέλει θα εξατμίζονται.

Όταν όμως έχεις σοβαρότερη διαρροή, γεμίζει και τελικά ξεχειλίζει, με αποτέλεσμα να βλέπεις τελικά τα νερά στο πάτωμα σε τυχαίο σημείο (πιθανότατα άσχετο με τη διαρροή) και σε άσχετο χρόνο (π.χ. όταν κουνήσεις έστω και ελάχιστα το πλυντήριο). Αυτό που γράφεις παρακάτω

με κάνει να πιστεύω ότι έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση (χωρίς να έχω κάποια θεωρία για το ρόλο που παίζει το ξεβίδωμα του φίλτρου).

Η λύση που είχα χρησιμοποιήσει για να βρω τη δική μου διαρροή ήταν να σκουπίσω καλά τον συγκεκριμένο δίσκο, να απλώσω χαρτί κουζίνας παντού και να το βάλω να δουλέψει, με ανοιχτό το πλαινό φυσικά, για να δω που στάζει. τελικά είδα και το έφτιαξα σχετικά απλά (αν θυμάμαι καλά είχε ξεσφιχτεί το σωληνάκι που επιστρέφει τα νερά του κάδου πάνω).

Εννοείται πως δεν πρέπει να αποπειραθείς κάτι τέτοιο αν δεν είσαι εντελώς μα εντελώς σίγουρος ότι δε θα ακουμπήσεις εσύ ή άλλος συνοικούντας καμιά γυμνή επαφή όσο δουλεύει ανοιχτό το πλυντήριο....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω με τη δέουσα προσοχή και επιμέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, balarinio είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω με τη δέουσα προσοχή και επιμέλεια!

Πάντως και εμένα το LG μου που είναι πλυντήριο-στεγνωτήριο (8 κιλών κ εμένα, αγορά πριν 3 χρόνια), το ίδιο κάνει με το σωληνάκι. Δηλαδή όταν ανοίγω το φίλτρο για να το καθαρίσω, ποτέ δεν βγαίνει νερό από το σωληνάκι αλλά τρέχει μπόλικο έτσι χύμα. Έβαλα καλύτερα το σωληνάκι, το μάζεψα διαφορετικά, έσφιξα ό,τι μπορούσα, τζίφος όμως.  Θεώρησα ότι κάπου-κάτι, δεν είναι σωστά τοποθετημένο γιατί το έκανε από την πρώτη ημέρα κ δεν ασχολήθηκα ξανά γιατί δεν παρουσιάζει άλλο θέμα. Ούτε νερά στον κάδο, ούτε ξεχειλίζει αυτό το "πράμα" :). Σημειωτέον, το πλυντήριο κ το στεγνωτήριο τα ξεσκίζω στην χρήση, αν είχε διαροή θα είχε ξεχειλίσει, τώρα έχω να το ανοίξω πάνω από δίμηνο (ουυυπς, πάω τώρα).

ΑΝ μάθεις τι παίζει με το σωληνάκι και δεν σου κάνει κόπο, σφύριξέ το και σε εμένα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόμολα εσωτερικών πορτών, είναι καλύτερα με zamak ή stainless steel 304? Επειδή τα ελληνικά είναι όλα με zamak ενώ έχω βρει κινέζικα που είναι stainless steel και η τιμή είναι παρόμοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χωνευτα κουφωματα. Επειδη δεν εχουν στοπ στη ραγα μερικές μπορει να πεσει η σιτα μεσα στο τοιχο ή το παντζουρι πιο σπανια. Η κλασικη δοκιμασμενη ελληνικήλυση ειναι τρυπα και μπετοβεργα. Το μονο μειωνεκτημα που βρισκω ειναι πως ανοιγεις τρυπα στο τοιχο και κανεις μερεμετι. Εναλλακτικά σκέφτομαι μηπως χωσω κομματια πολυστερίνης στο τελος εως καποιο υψος πχ 10cm ετσι ωστε να φρεναρει και γλυτωνω τρυπα κτλ. 

Εχει κανεις καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω χωνευτα κουφωματα. Επειδη δεν εχουν στοπ στη ραγα μερικές μπορει να πεσει η σιτα μεσα στο τοιχο ή το παντζουρι πιο σπανια. Η κλασικη δοκιμασμενη ελληνικήλυση ειναι τρυπα και μπετοβεργα. Το μονο μειωνεκτημα που βρισκω ειναι πως ανοιγεις τρυπα στο τοιχο και κανεις μερεμετι. Εναλλακτικά σκέφτομαι μηπως χωσω κομματια πολυστερίνης στο τελος εως καποιο υψος πχ 10cm ετσι ωστε να φρεναρει και γλυτωνω τρυπα κτλ. 

Εχει κανεις καμια ιδεα;

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω, καποια στιγμη ειχα μιλησει με ενα αλουμινα και μου ειχε προτεινει κατι στοπ βιδωτα πλαστικα σαν φελος το σχημα του, που εκανες τρυπα στο κατω μερος της πορτας και το βιδωνες απο , αλλα δεν τα βρισκω καπου online...δεν εκανα τιποτα το αμελησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...