Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, paylidis είπε

κοβει κανονικα το λερου, για το πρακτικερ δε ξερω δε το ειχα καν υποψη μου οτι εχει τμημα ξυλειας να σου πω την αληθεια

Μου είχε τύχει στο Leroy στην Πειραιώς να είναι χαλασμένο το μηχάνημα κοπής, πήγα praktiker.. κομπλέ. Τμήμα ξυλείας έχουν από τότε που άνοιξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα,

κοιταζω για αγορα ενος πετρινου 2οροφου σπιτιου σε ορεινο χωριο *1100μ υψομετρο, χιονια φουλ και περιπου 90τμ. (εχει και αλλα 90τμ στο κατω οροφο υπογειο/αποθηκη, που μαλλον λεω να το αφησω ετσι, αν και ενας μηχανικος προτεινει να γινει και αυτο σπιτι αυτονομο..εξαρταται βεβαια απο το κοστος ανακαίνισης)

εξωτερικα οι πετρινοι τοιχοι ειναι σε καλη κατασταση, ενω εσωτερικα οι τοιχοι ειναι απλοι ξυλινοι, οπου πρεπει να φυγουν.

Θα ηθελα να ρωτησω, αυτοι οι τοιχοι/χωρισματα δωματιων ειναι καλυτερα να γινουν με γυψοσανιδες ή κατι αλλο? ρωταω για χαμηλο κοστος αλλα και για ποιοτητα..

 

επισης για θερμανση ειναι καλυτερα να κοιταξω για ενεργειακο τζακι ή κατι αλλο? τι με συμφερει? στο σπτι τα καλοκαιρια θα ειμαι σχεδον παντα, ενω χειμωνες κλπ περιστασιακα πχ 2 ΣΚ το μηνα. 

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μου είχε τύχει στο Leroy στην Πειραιώς να είναι χαλασμένο το μηχάνημα κοπής, πήγα praktiker.. κομπλέ. Τμήμα ξυλείας έχουν από τότε που άνοιξαν.

Χτες ήμουν σε αυτό το κατάστημα και έκανα δουλειά 

Just saying, απλά αν τύχει και θέλει κάποιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χτες ήμουν σε αυτό το κατάστημα και έκανα δουλειά 

Just saying, απλά αν τύχει και θέλει κάποιος 

Είναι παλιό το συμβάν το δικό μου, πριν ανοίξει το νέο Leroy στον Κηφισό.

12 λεπτά πριν, zaq1 είπε

Καλημερα,

κοιταζω για αγορα ενος πετρινου 2οροφου σπιτιου σε ορεινο χωριο *1100μ υψομετρο, χιονια φουλ και περιπου 90τμ. (εχει και αλλα 90τμ στο κατω οροφο υπογειο/αποθηκη, που μαλλον λεω να το αφησω ετσι, αν και ενας μηχανικος προτεινει να γινει και αυτο σπιτι αυτονομο..εξαρταται βεβαια απο το κοστος ανακαίνισης)

εξωτερικα οι πετρινοι τοιχοι ειναι σε καλη κατασταση, ενω εσωτερικα οι τοιχοι ειναι απλοι ξυλινοι, οπου πρεπει να φυγουν.

Θα ηθελα να ρωτησω, αυτοι οι τοιχοι/χωρισματα δωματιων ειναι καλυτερα να γινουν με γυψοσανιδες ή κατι αλλο? ρωταω για χαμηλο κοστος αλλα και για ποιοτητα..

 

επισης για θερμανση ειναι καλυτερα να κοιταξω για ενεργειακο τζακι ή κατι αλλο? τι με συμφερει? στο σπτι τα καλοκαιρια θα ειμαι σχεδον παντα, ενω χειμωνες κλπ περιστασιακα πχ 2 ΣΚ το μηνα. 

 

ευχαριστω!

Δεν γράφεις κάτι για τη σκέπη και τα πατώματα, εκεί πρέπει να δώσεις βάση. (Γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν γράφεις κάτι για τη σκέπη και τα πατώματα, εκεί πρέπει να δώσεις βάση. (Γνώμη μου)

ευτυχως σκεπη και πατωματα ειναι σε καλη κατασταση. ξεχασα να αναφερω οτι στο σπιτι ηδη μενουν. αλλα κουζινα/μπανιο θελουν απο την αρχη

Επεξ/σία από zaq1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χτες ήμουν σε αυτό το κατάστημα και έκανα δουλειά 

Just saying, απλά αν τύχει και θέλει κάποιος 

να το συνεχισω κι εγώ, το Praktiker πλεον χρεώνει 2 ευρώ το κόψιμο, το κομματι αν θελετε, δεν ξερω αν ειναι μονο σε αυτο της Πειραιώς, αλλα το γράφει παντου μεσα . Ετσι ενα καδρονι μου κοστισε τα διπλα αφου το ηθελα σε 4-5 κομματια. Πήρα και κοντρα-πλακε, αν εχει κανεις άκρη να παρουμε μετοχες στο κοντρα ας στείλει μυνημα, οι τιμες του εχουν παει οσο παίρνει και λιγο παραπάνω

Επεξ/σία από essopapas
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μόνωση στο σπίτι του χωριού το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 960μ. Έχει χιόνι πολύ και γενικά κακοκαιρία.

Μου πρότειναν να βάλω μόνωση με ασφαλτοπανο. 

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει τι υλικά θα χρειαστώ για 18m συνολικά;

14m Μήκος και 3-3.50m φάρδος. Στο Praktiker μου είπαν για το ασφαλτοπανο θέλω 120€ για 20m σύνολο. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μόνωση στο σπίτι του χωριού το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 960μ. Έχει χιόνι πολύ και γενικά κακοκαιρία.

Μου πρότειναν να βάλω μόνωση με ασφαλτοπανο. 

Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει τι υλικά θα χρειαστώ για 18m συνολικά;

14m Μήκος και 3-3.50m φάρδος. Στο Praktiker μου είπαν για το ασφαλτοπανο θέλω 120€ για 20m σύνολο. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Ειδικός δεν είμαι αλλά κάνω έρευνα για την δική μου ταράτσα.

Το ασφαλτόπανο πλέον είναι απο τις χειρότερες επιλογές. Σε περίπτωση που δεν τοποθετηθεί σωστά θα έχεις μεγάλα προβλήματα με τις υγρασίες.

Αυτό συμβαίνει διότι η υγρασία θα "μπαίνει" απο κάπου πχ κάποια ρωγμή, απο το πλάι κτλ. και δεν θα μπορεί να βγεί. Δλδ θα εγκλωβίζεται και θα "δουλεύει" συνέχεια με συνέπεια να επιταχύνεις την αλλοίωση της πλάκας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zaq1 είπε

Καλημερα,

κοιταζω για αγορα ενος πετρινου 2οροφου σπιτιου σε ορεινο χωριο *1100μ υψομετρο, χιονια φουλ και περιπου 90τμ. (εχει και αλλα 90τμ στο κατω οροφο υπογειο/αποθηκη, που μαλλον λεω να το αφησω ετσι, αν και ενας μηχανικος προτεινει να γινει και αυτο σπιτι αυτονομο..εξαρταται βεβαια απο το κοστος ανακαίνισης)

εξωτερικα οι πετρινοι τοιχοι ειναι σε καλη κατασταση, ενω εσωτερικα οι τοιχοι ειναι απλοι ξυλινοι, οπου πρεπει να φυγουν.

Θα ηθελα να ρωτησω, αυτοι οι τοιχοι/χωρισματα δωματιων ειναι καλυτερα να γινουν με γυψοσανιδες ή κατι αλλο? ρωταω για χαμηλο κοστος αλλα και για ποιοτητα..

 

επισης για θερμανση ειναι καλυτερα να κοιταξω για ενεργειακο τζακι ή κατι αλλο? τι με συμφερει? στο σπτι τα καλοκαιρια θα ειμαι σχεδον παντα, ενω χειμωνες κλπ περιστασιακα πχ 2 ΣΚ το μηνα. 

 

ευχαριστω!

ενδιάμεσα εχει πλακα-μπετο ή ειναι παλιο με ξυλινο όροφο;

 

Απο θέμα ευκολίας/ταχύτητας/οικονομιας σε συμφερει η γυψοσανιδα.

Ελαφρως καλυτερη λύση θα ήταν ενα δεκαρι ή δεκαπεντάρι ytong/alfa block για τα χωρισματα.

 

Εχουν οι ξυλινοι αυτοι τοίχοι σωληνώσεις ή πολλα ηλεκτρολογικα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

ενδιάμεσα εχει πλακα-μπετο ή ειναι παλιο με ξυλινο όροφο;

 

Απο θέμα ευκολίας/ταχύτητας/οικονομιας σε συμφερει η γυψοσανιδα.

Ελαφρως καλυτερη λύση θα ήταν ενα δεκαρι ή δεκαπεντάρι ytong/alfa block για τα χωρισματα.

 

Εχουν οι ξυλινοι αυτοι τοίχοι σωληνώσεις ή πολλα ηλεκτρολογικα;

ειναι παλαιο , δηλ ξυλινο χωρισμα. δηλ στο κατω χωρο ειδα μεγαλα δοκαρια, σε αρκετα καλη κατασταση και απο πανω τους το πατωμα.

για τους σωληνες και καλωδια πιστευεω σχεδον τιποτα, αφου η κουζινα και το μπανιο το εχουν βγαλει εκτος του κυριου κτιριου. Δηλ οι 2 αυτοι χωροι εγιναν αργοτερα κολλητα στο πετρινο κτιριο. αρα σωληνες μηδεν στα ξυλινα χωρισματα και αρα μονο καλωδια

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, zaq1 είπε

ειναι παλαιο , δηλ ξυλινο χωρισμα. δηλ στο κατω χωρο ειδα μεγαλα δοκαρια, σε αρκετα καλη κατασταση και απο πανω τους το πατωμα.

για τους σωληνες και καλωδια πιστευεω σχεδον τιποτα, αφου η κουζινα και το μπανιο το εχουν βγαλει εκτος του κυριου κτιριου. Δηλ οι 2 αυτοι χωροι εγιναν αργοτερα κολλητα στο πετρινο κτιριο. αρα σωληνες μηδεν στα ξυλινα χωρισματα και αρα μονο καλωδια

 

ευχαριστω

Εννοω αν το πατωμα του οροφου ειναι ξυλινο ή μπετο για να ειμαι ξεκαθαρος...

αν εχεις ξυλινο όροφο και όχι πλακα κοιτας να επιτύχεις το μικρότερο δυνατό βάρος

αν εχεις μονο καλωδια και οι 2 λυσεις ειναι οκ απο τεχνικης πλευρας αλλα πρεπει να δεις το θεμα του βάρους για λόγους στατικότητας.

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Εννοω αν το πατωμα του οροφου ειναι ξυλινο ή μπετο για να ειμαι ξεκαθαρος...

αν εχεις ξυλινο όροφο και όχι πλακα κοιτας να επιτύχεις το μικρότερο δυνατό βάρος

αν εχεις μονο καλωδια και οι 2 λυσεις ειναι οκ απο τεχνικης πλευρας αλλα πρεπει να δεις το θεμα του βάρους για λόγους στατικότητας.

ειναι ξυλινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

τότε πας στη λύση χαμηλότερου βάρους που ειναι η γυψοσανιδα

ευχαριστω.

οσον αφορα τη θερμανση, να κοιταζω ενεργειακο τζακι καλυτερα?

ενω για τα κουφωματα *2 πορτες που βγαινουν σε μπαλονι και περιπου 4-5 παραθυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zaq1 είπε

ευχαριστω.

οσον αφορα τη θερμανση, να κοιταζω ενεργειακο τζακι καλυτερα?

ενω για τα κουφωματα *2 πορτες που βγαινουν σε μπαλονι και περιπου 4-5 παραθυρα..

Σε τόσο μεγάλο υψόμετρο μη βασιστεις μονο στο ενεργειακό, για εφεδρεια και το χαζι καλο ειναι να το εχεις αλλα δε προκειται να σου θερμανει οπως πρεπει το σπιτι. Κανονικο καλοριφερ θα πρότεινα.

 

Για κουφώματα αναλογα τι θελεις να δώσεις, προσωπικά θεωρω τοπ τα REHAU

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...