Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Σύμφωνοι... άρα δεν χρειάζεται πολύμετρο. Σήμα κεραίας έχει το καλώδιο κι όχι ρεύμα, τώρα γιατί βάλανε αυτό...ποιος ξέρει.

Το πως να το συνδέσω δεν ξέρω, εκεί είναι το προβλημα μου. Κάποια ιδέα πανω σε αυτό; καλυτερα να ανοίξω κουτιά να δω μήπως υπάρχει κανονικό κεραίας πιο ψηλά; να συνδέσω αυτό με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

και άλλες δυο με αυτόν τον τυπο καλωδίου που το εντόπισα κατά την αλλαγή πριζων.

άνοιξε με προσοχή ένα κουτί (να μην χαλάσει πολύ το στοκάρισμα) να δεις σε τι συνδέεται γιατί θα γράφουμε άσχετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Το πως να το συνδέσω δεν ξέρω, εκεί είναι το προβλημα μου. Κάποια ιδέα πανω σε αυτό; καλυτερα να ανοίξω κουτιά να δω μήπως υπάρχει κανονικό κεραίας πιο ψηλά; να συνδέσω αυτό με κάποιο τρόπο;

Αν τα συνδέσεις ανάποδα δεν θα έχεις καθόλου σήμα, ούτε εκεί, ούτε στις επόμενες στη σειρά. Ζημιά πάντως δεν θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου συγνώμη, αλλα μας δείχνεις ενα μπουάτ με ένα καλώδιο διπολικό 0,75mm και μας λες οτι ειχε πρίζα κεραίας επανω του πριν.

Ουτε ξέρουμε απο που έρχεται, ούτε το πως ειναι συνδεδεμένο απο εκει που έρχεται (αν ειναι) με κάποιο RF καλώδιο κεραίας. Απο εκει και περα τι βοήθεια περιμένεις να σου δωσουμε??.

Τα πράγματα ειναι απλα. Ανοίγεις τα κουτιά διακλάδωσης και βλέπεις. Οταν το βρεις, ανεβασε μια φωτο και θα σου πουμε γνώμες για το τι μπορει να γινει.Ομιως σου ειπα και για τις υπόλοιπες πριζες TV. Άνοιξε τες να δεις αν έρχεται απο εκει σαν έξοδο διέλευσης.

Ετσι ασχετα να γράφουμε απαντήσεις απο κατω δεν βγαίνει ακρη.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά κουφάθηκα, τράβηξα λίγο αυτό το καλώδιο και κατάλαβα ότι δεν φαίνεται να συνδέεται κάπου,ήταν πολυ χαλαρό και εν τέλη ήταν απλά ένα καλώδιο από τις δυο αυτές πριζες  που ήταν οι μοναδικές με τέτοιο καλώδιο. Εμένα τώρα με τρωει η απορία, που μπορεί να χρησίμευε αυτό; θα το εκμεταλλευτώ για το home cinema αφου υπάρχει το κανάλι αλλά πριν 35 χρόνια δεν νομίζω να είχαν στο μυαλό τους να περασουν καλώδιο ήχου. Το θέμα κεραία δεν με απασχολεί πλεον απλά το τι μπορεί να σκέφτονταν τότε.

IMG_20210924_182556.jpg

Επεξ/σία από Georgegoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Εμένα τώρα με τρωει η απορία, που μπορεί να χρησίμευε αυτό; θα το εκμεταλλευτώ για το home cinema αφου υπάρχει το κανάλι αλλά πριν 35 χρόνια δεν νομίζω να είχαν στο μυαλό τους να περασουν καλώδιο ήχου.

Ιδες ? Μια εικονα 1000 λέξεις Γράφαμε άσχετα άλλα τώρα έγινε αίνιγμα  Μπορεί αυτός που το έφτιαξε τοτε να ήταν - είναι διορατικός  και να σκέφτηκε ότι θα έρθει ο  Georgegoum  να μείνει εδώ και μπορεί να το χρειαστεί ας τα βάλω να υπάρχουν ;) :D

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Καλά κουφάθηκα, τράβηξα λίγο αυτό το καλώδιο και κατάλαβα ότι δεν φαίνεται να συνδέεται κάπου,ήταν πολυ χαλαρό και εν τέλη ήταν απλά ένα καλώδιο από τις δυο αυτές πριζες  που ήταν οι μοναδικές με τέτοιο καλώδιο. Εμένα τώρα με τρωει η απορία, που μπορεί να χρησίμευε αυτό; θα το εκμεταλλευτώ για το home cinema αφου υπάρχει το κανάλι αλλά πριν 35 χρόνια δεν νομίζω να είχαν στο μυαλό τους να περασουν καλώδιο ήχου. Το θέμα κεραία δεν με απασχολεί πλεον απλά το τι μπορεί να σκέφτονταν τότε.

IMG_20210924_182556.jpg

Μπορει να το αφησε για να δεσεις ενα καλωδιο κεραιας και να το τραβηξεις μεχρι την αλλη ακρη 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Georgegoum Γενικά, ήταν συνηθεστατο σε κατασκευές του '80, όπου για τις ανάγκες πάρτυ και λοιπών εκδηλώσεων, υπήρχε πρόβλεψη για εγκατάσταση ηχείων. Κάπου δηλαδή, έχεις αυτή την πρίζα και κάπου αλλού (ενδεχομένως) είτε επίτοιχα είτε σε πρίζα, καλώδια ήχου (ασθενή ρεύματα). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, john1987 είπε

Επιλογή γωνιακού καναπέ - η μεγάλη του διάσταση θα βρίσκεται σε ένα χώρο πλάτους 4,40μ. Είναι καλό να επιλέξω κάτι στα 2,40μ;

Αφού έχεις χώρο, διάλεξε κάτι που σε συμφέρει οικονομικά και να ταιριάζει με τον χώρο σου. Μπορεί να βρεις και με τα ίδια λεφτά έναν 3μ

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά έλεγα 3μ αλλά είδα στο χωρο ότι και το 2,60 είναι στρίμωγμενο καθώς ο καναπες δεν είναι σε τοίχο αλλά στη μέση του σαλονιου. Συνεπώς πρέπει να αφήσω περιθώρια από διάδρομο και μπαλκονοπορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john1987 είπε

Αρχικά έλεγα 3μ αλλά είδα στο χωρο ότι και το 2,60 είναι στρίμωγμενο καθώς ο καναπες δεν είναι σε τοίχο αλλά στη μέση του σαλονιου. Συνεπώς πρέπει να αφήσω περιθώρια από διάδρομο και μπαλκονοπορτα.

4.40 - 3 = 1.40 / 2 = 0.70 πόντους για κάθε διάδρομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβγαλα το καλοριφέρ που είχε χαλάσει.
Δε θέλω να βάλω άλλο, τουλάχιστον όχι άμεσαα

Στις σωλήνες του δικτύου έχουν μείνει η βάνες (παμπάλαιες)
η πάνω απομονώνει πολύ καλά.
η κάτω όσο και να τη πάλεψα περνάει, έστω και λίγο, δακρύζει κάτι σταγόνες μια στο τόσο
θέλω να "ταπώσω" τις βάνες
Οι βάνες έχουν αρσενικό σπείρωμα και μέσα είναι κωνικές.
Στο καλόριφέρ έχει μείνει ο μικρός μαστός με το "τρελό" παξιμάδι και το λαστιχάκι μέσα. 
Η βάνα έκανε στεγάνωση από όσο κατλαβαίνω στο λαστιχάκι, όχι στο σπείρωμα.
υπάρχει τυφλό θυληκό με λαστιχάκι μέσα που να είναι γι αυτή τη δουλεία όπως πχ και η τάπα του καλοριφέρ από την άλλη μεριά (αλλά αρσενική) που είναι για άδειασμα έχει τέτοιο λαστιχάκι
που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο?
το βρίσκω πχ σαν "τάπα με o-ring" ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...