Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

περα για περα όπου ενωνονται τα μωσαικα ενα κομματι μαρμαρο νομιζω ειναι η πιο αναιμακτη λυση...

Αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να ειχε αλλου το πλυντήριο, εκτος και αν ειχε ανω φορτωσης. 

Πιο εύκολο να αλλάξεις πλυντήριο παρά τα άλλα που θα μπορούσαν να γίνουν.

Και να βάλεις και κάποιο διαχωριστικό ανάμεσα σώμα/πλυντήριο μην "ανάβει" πολύ το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Πιο εύκολο να αλλάξεις πλυντήριο παρά τα άλλα που θα μπορούσαν να γίνουν.

Και να βάλεις και κάποιο διαχωριστικό ανάμεσα σώμα/πλυντήριο μην "ανάβει" πολύ το χειμώνα.

Για πλυντήριο θέλει καμια 300€, συν τι θα γινει με αυτο που το εχω μονο δυο χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Για πλυντήριο θέλει καμια 300€, συν τι θα γινει με αυτο που το εχω μονο δυο χρονια.

Μια απορία. Εφόσον το μπάνιο δεν έχει χώρο --> μικρό μπάνιο. Τι το χρειάζεται λοιπόν τόσο μεγάλο σώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μια απορία. Εφόσον το μπάνιο δεν έχει χώρο --> μικρό μπάνιο. Τι το χρειάζεται λοιπόν τόσο μεγάλο σώμα;

Το μπανιο δεν ειναι μικρο, δωματιο μπορει να γινει αν θελει καποιος, η διαταξη των πραγματων ειναι λαθος. Η μπανιερα πρέπει να εχει μηκος 2μετρα, ο νιπτηρας εχει φαρδος 60 ποντους αν ηταν 50 ή 45 χωρουσε εκει που σκεφτόμουν αρχικα να μπει. Εχει κενους χωρους αλλα ατσαλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2021 στις 5:52 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Η τοποθέτηση του πλυντηρίου εκει που ηθελα να το βαλω δεν πετυχε γιατι κλεινει ολη την λεκανη της τουαλέτας. 

Υπάρχει αναμονη για το πλυντήριο αλλα το καλοριφέρ ειναι φαρδυ και πρεπει να μετακινηθει. Γινεται να τοποθετηθει πιο ψηλα το καλοριφέρ; Μπορει να δημιουργησει θεματα στην λειτουργία του συστήματος θέρμανσης; 

Ειναι ευκολη υποθεση ή θα μπλεξουμε.

Το κενο που υπάρχει αναμεσα σε μπανιερα καλοριφέρ είναι 55 εκατοστά, ενω το πλυντήριο ειναι καπου στα 59.  Το καλοριφέρ εχει πλατος χωρις την βαση 10 εκατοστά

Θα κανω edit με φωτο. 

https://ibb.co/sg6nRxM

Μπορεί να τοποθετηθεί πιο ψηλά το καλοριφέρ , χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα , αλλά προφανώς θα πρέπει να φωνάξεις μάστορα για να το φτιάξει , μόνος σου είναι δύσκολο.

Εν τώ μεταξύ έχει βάλει τον αυτόματο πληρώσεως του καλοριφέρ μέσα στο μπάνιο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μπορεί να τοποθετηθεί πιο ψηλά το καλοριφέρ , χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα , αλλά προφανώς θα πρέπει να φωνάξεις μάστορα για να το φτιάξει , μόνος σου είναι δύσκολο.

Εν τώ μεταξύ έχει βάλει τον αυτόματο πληρώσεως του καλοριφέρ μέσα στο μπάνιο;;;

Ναι μεσα στο μπανιο και χωρις μανόμετρο. Δεν ξερω τι φαση πραγματικά. Ενω εκει που έγινε η εγκατάσταση υπήρχε βρυση που μπορουσε να την βγαλει να βαλει ενα ταφ να γινει η δουλεια. 

Απορω πως θα το δουλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα μπαλκόνι με μαρμάρινες πλάκες, σε κάποια σημεία εχουν ανοίξει ρωγμές, θέλω να τις κλείσω για να κάνω μόνωση από πάνω. 

Τι στοκο να βάλω; Στοκο μαρμάρου, στοκο για πλακάκι, σιλικόνη η κάποιο άλλο υλικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω ένα μπαλκόνι με μαρμάρινες πλάκες, σε κάποια σημεία εχουν ανοίξει ρωγμές, θέλω να τις κλείσω για να κάνω μόνωση από πάνω. 

Τι στοκο να βάλω; Στοκο μαρμάρου, στοκο για πλακάκι, σιλικόνη η κάποιο άλλο υλικό; 

Φωτογραφία αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ναι μεσα στο μπανιο και χωρις μανόμετρο. Δεν ξερω τι φαση πραγματικά. Ενω εκει που έγινε η εγκατάσταση υπήρχε βρυση που μπορουσε να την βγαλει να βαλει ενα ταφ να γινει η δουλεια. 

Απορω πως θα το δουλέψω.

Έπρεπε να γίνει η ερώτηση και ο σχεδιασμός, πριν γίνει η τοποθέτηση τα πλακάκια. Πού θα πάει η μπανιέρα, πού η λεκάνη, πού το πλυντήριο κλπ. Όλα λάθος.

Θα μπορούσε ψηλά να έμπαινε μια πολύ ωραία πετσετοκρεμάστρα και να είναι και αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα. Δεν είναι δα και κανένα τεράστιο μπάνιο αν το νερό έχει καλή θερμοκρασία εύκολα ζεσταίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 

Έπρεπε να γίνει η ερώτηση και ο σχεδιασμός, πριν γίνει η τοποθέτηση τα πλακάκια. Πού θα πάει η μπανιέρα, πού η λεκάνη, πού το πλυντήριο κλπ. Όλα λάθος.

Θα μπορούσε ψηλά να έμπαινε μια πολύ ωραία πετσετοκρεμάστρα και να είναι και αισθητικό και λειτουργικό αποτέλεσμα. Δεν είναι δα και κανένα τεράστιο μπάνιο αν το νερό έχει καλή θερμοκρασία εύκολα ζεσταίνεται...

Καλα αν ηταν δικο μου ηξερα αλλα τωρα θα κανω την πιο ευκολη και πιο ανωδυνη λυση, αυριο περιμένω τον υδραυλικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liverpool89 είπε

Καλα αν ηταν δικο μου ηξερα αλλα τωρα θα κανω την πιο ευκολη και πιο ανωδυνη λυση, αυριο περιμένω τον υδραυλικό.

Ε ναι, εννοείται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω ένα μπαλκόνι με μαρμάρινες πλάκες, σε κάποια σημεία εχουν ανοίξει ρωγμές, θέλω να τις κλείσω για να κάνω μόνωση από πάνω. 

Τι στοκο να βάλω; Στοκο μαρμάρου, στοκο για πλακάκι, σιλικόνη η κάποιο άλλο υλικό; 

Βασίλη καλό καθάρισμα των αρμών με σπάτουλα και μικρή συρματόβουρτσα και βάλε λευκό τσιμέντο. Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έκανα όπως μου είπε κάποιος μαρμαράς. Καλή λείανση με σφουγγάρι βρεγμένο πριν στεγνώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πόρτα ξύλινη εσωτερική ( στο μπανιο) 35 ετων θελω να αλλαξω πομολα και κλειδαρια , αυτη που ειχε ηταν τετοιου τυπου

Spoiler

Όλα τα προϊοντα Ιωάννινα - Κουρτινόξυλα - Πόμολα - Ρόλερ Σκίασης - Στόρια -  Αξεσουάρ μπάνιου - Νεροχύτες κουζίνας

Οσες βρήκα τωρα τετοιες δεν "κάθονται ακριβώς στις τρύπες πόμολου (καρε ) και  κλειδιού , πρεπει να ανοίξουν/μπούνε πιο μεσα .
Η ερώτηση ειναι τι να πάρω και να  βάλω στο τρυπάνι μου ώστε να ανοίξω/μεγαλώσω τις τρύπες πόμολου και κλειδιού προς τα πισω 

Spoiler

3UW8rWo.jpg

Κάθε βοήθεια δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, villasg είπε

Σε μια πόρτα ξύλινη εσωτερική ( στο μπανιο) 35 ετων θελω να αλλαξω πομολα και κλειδαρια , αυτη που ειχε ηταν τετοιου τυπου

  Απόκρυψη περιεχομένων

Όλα τα προϊοντα Ιωάννινα - Κουρτινόξυλα - Πόμολα - Ρόλερ Σκίασης - Στόρια -  Αξεσουάρ μπάνιου - Νεροχύτες κουζίνας

Οσες βρήκα τωρα τετοιες δεν "κάθονται ακριβώς στις τρύπες πόμολου (καρε ) και  κλειδιού , πρεπει να ανοίξουν/μπούνε πιο μεσα .
Η ερώτηση ειναι τι να πάρω και να  βάλω στο τρυπάνι μου ώστε να ανοίξω/μεγαλώσω τις τρύπες πόμολου και κλειδιού προς τα πισω 

  Απόκρυψη περιεχομένων

3UW8rWo.jpg

Κάθε βοήθεια δεκτή

Με πολλούς τρόπους μπορείς. Πχ με λίμα χειρός για ξύλο (ράσπα) ή με ένα τέτοιο που μπαίνει στο δράπανο και κάνει την ίδια δουλειά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...