Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι είναι τα αναλογικά. Για να την διαβάσεις μάλιστα χρειάζεται μια συγκεκριμένη τεχνική που πρέπει να την μάθεις, δεν βλέπεις απλά την μέτρηση μπροστά σου όπως στο ψηφιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γιατί τόσο πολύ για να διαβαστεί η μέτρηση;

Γιατί πρέπει να "κεντράρεις" την κλίμακα του βερνιέρου για να βρεις τα δέκατα.

Το 5 λεπτά που ειπώθηκε είναι υπερβολή αλλά για τον αρχάριο είναι απείρως ευκολότερο το να δει 3 ψηφία σε μια ευανάγνωστη οθόνη. Οι περισσότεροι επαγγελματίες που έχουν συνηθίσει αποφεύγουν τα ψηφιακά ως πιο "ευαίσθητα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι στο γυναικοχώρι, με πέτρινους τοίχους 60-70 πόντους, λέω να βάλω ξυλόσομπα 

Έχετε ιδέα πως το αντιμετωπίζουν οι μάστορες ; 

Προφανώς και δε θα το κάνω μόνος μου, αλλά επειδή λογικά θα βρω τοπικό μάστορα, να έχω μια ιδέα πως θα το αντιμετωπίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σπίτι στο γυναικοχώρι, με πέτρινους τοίχους 60-70 πόντους, λέω να βάλω ξυλόσομπα 

Έχετε ιδέα πως το αντιμετωπίζουν οι μάστορες ; 

 

τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής ? Φώναξε το μάστορα και πεστου να την βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής ? Φώναξε το μάστορα και πεστου να την βαλει

Φαντάζομαι εννοεί πως θα τρυπήσει την πέτρα και ποια η σωστή διαδικασία...

Αν και δεν έχω ιδέα για την σωστή προσέγγιση το μόνο σίγουρο θεωρώ πως θα είναι το αυξημένο κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σπίτι στο γυναικοχώρι, με πέτρινους τοίχους 60-70 πόντους, λέω να βάλω ξυλόσομπα 

Έχετε ιδέα πως το αντιμετωπίζουν οι μάστορες ; 

Προφανώς και δε θα το κάνω μόνος μου, αλλά επειδή λογικά θα βρω τοπικό μάστορα, να έχω μια ιδέα πως θα το αντιμετωπίσει...

Εάν δεν έχει κάπου παλιά τρύπα πως θα βγάλεις το μπουρί;;; Στον πέτρινο τοίχο δεν ανοίγει τρύπα.Καμινάδα για τζάκι δεν έχει να το βγάλεις από εκεί;;;; Εγώ στο πατρικό κατήργησα το τζάκι και η ξυλόσομπα μπήκε εκεί.

 Αν θέλεις για άλλο χώρο η μόνο λύση να κάνεις κατασκευή βγάζοντας κάποιο τζάμι παραθύρου και να το βγάλεις από εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Φαντάζομαι εννοεί πως θα τρυπήσει την πέτρα και ποια η σωστή διαδικασία...

Αν θέλει την τρύπα θα έχει μερεμέτι ανάλογα με το πόσο μεγάλες πέτρες έχει χτιστεί ο τοίχος Την έχω κάνει τη δουλειά Ανοίγεις τρυπα σκάβοντας και αφαιρώντας πέτρες  Βάζεις μια ανοξείδωτη σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου από το μπουρί και ανάλογα αν  είναι σοβατισμένος η οχι ο τοίχος βάζεις τούβλα και σοβά η χτίζεις τα κενά με μικρότερα κομμάτια πέτρας

Επεξ/σία από hp8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εάν δεν έχει κάπου παλιά τρύπα πως θα βγάλεις το μπουρί;;; Στον πέτρινο τοίχο δεν ανοίγει τρύπα.Καμινάδα για τζάκι δεν έχει να το βγάλεις από εκεί;;;; Εγώ στο πατρικό κατήργησα το τζάκι και η ξυλόσομπα μπήκε εκεί.

 Αν θέλεις για άλλο χώρο η μόνο λύση να κάνεις κατασκευή βγάζοντας κάποιο τζάμι παραθύρου και να το βγάλεις από εκεί

Tζάκι δεν έχει όχι, ούτε παράθυρο σε εκείνο τον χώρο, μόνο πόρτα (η οποία προφανώς δεν τρυπιέται)

Σε δίπλα σπίτια έχω δει να τα βγάζουν από τον πέτρινο τοίχο, γύρευε βέβαια τι έχουν κάνει και από πότε...

Μόνη λύση μάλλον από την σκεπή, αλλά με τρομάζει η ιδέα

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν θέλει την τρύπα θα έχει μερεμέτι ανάλογα με το πόσο μεγάλες πέτρες έχει χτιστεί ο τοίχος Την έχω κάνει τη δουλειά Ανοίγεις τρυπα σκάβοντας και αφαιρώντας πέτρες  Βάζεις μια ανοξείδωτη σωλήνα μεγαλύτερης διαμέτρου από το μπουρί και ανάλογα αν  είναι σοβατισμένος η οχι ο τοίχος βάζεις τούβλα και σοβά η χτίζεις τα κενά με μικρότερα κομμάτια πέτρας

οκ, κατάλαβα πως γίνεται στο περίπου, αυτή ήταν η αρχική μου ιδέα και ρώτησα, να έχω μία εικόνα του πως γίνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

οκ, κατάλαβα πως γίνεται στο περίπου, αυτή ήταν η αρχική μου ιδέα και ρώτησα, να έχω μία εικόνα του πως γίνεται

Δεν ξέρω αν γίνεται με καροτιερα https://www.youtube.com/watch?v=YaT9DRdniug σε πέτρινους τοίχους και αν συμφέρει Κανε μια ερώτηση εκεί που νοικιάζουν https://www.vrisko.gr/advdetails/7h6h33c47c374k6b1i0gci75cjaf5017

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...