Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Papakitou είπε

Χαιρετω,

Εχει καποιος αποψη για προσθηκη ασταριου μεσα σε πλαστικο  και ακρυλικο χρωμα ;

Καποιοι λενε οτι "πιανει "¨καλυτερα το χρωμα.

Το κάνανε παλιά στο πλαστικό όπου προσέθεταν πρώτη ύλη πλαστικού για ενίσχυση του χρώματος.
Ένα ποιοτικό πλαστικό πλέον δεν έχει ανάγκη από κάτι τέτοιο, για ακρυλικό πάντως δε το έχω ακούσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστάρι έχει δύο έννοιες. Η πρώτη να ενισχύσει και να σταθεροποιήσει σε βάθος την αρχική επιφάνεια είτε είναι άβαφη  είτε είναι πολύ καιρό βαμμένη , τα χρώματα έχουν να διαλύονται και έρχεται να τα σταθεροποιήσει σε βάθος για αυτό είναι και ένα αραιό υλικό και δεύτερο την καλύτερη σύνδεση του χρώματος με την επιφάνεια ώστε να μην ξεφλουδίσει μετά από κάποιο διάστημα.

Εάν η επιφάνεια είναι πρόσφατα βαμμένη και τα χρώματα είναι ακόμη σε καλή κατάσταση δεν χρειάζεται αστάρι αλλά απευθείας χρώμα.

Οπότε όχι το αστάρι μέσα στο χρώμα δεν θα κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται απλά θα αραιώσει το χρώμα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για πλακα μπετου 10cm σε κηπο γυρω στα 100τμ ποσα λεφτα ειναι καλα θεωρειτε μαζι με χωματουργικά; 
Μου ειπαν για 1500€.

Ετσι οπως το λες θελεις 10 κυβικα τσιμεντο (10 ποντοι-100 τμ), με τις ρύσεις και πιθανές ανωμαλίες του εδάφους που πιθανώς υπάρξουν παρα την οποια προετοιμασία υπολογιζε τουλαχιστον 15-20% επανω, αρα ας πουμε 12 κυβικά.

Τελευταια φορά που πληρωσα ετοιμο μπετό ειχα δώσει ~80 το κυβικό (αλλαζει ελαφρως η τιμή αναλογα την ποσοτητα)

βαλε και σιδερα, βαλε και εργασία, βαλε κ τα χωματουργικά... μια χαρα ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ετσι οπως το λες θελεις 10 κυβικα τσιμεντο (10 ποντοι-100 τμ), με τις ρύσεις και πιθανές ανωμαλίες του εδάφους που πιθανώς υπάρξουν παρα την οποια προετοιμασία υπολογιζε τουλαχιστον 15-20% επανω, αρα ας πουμε 12 κυβικά.

Τελευταια φορά που πληρωσα ετοιμο μπετό ειχα δώσει ~80 το κυβικό (αλλαζει ελαφρως η τιμή αναλογα την ποσοτητα)

βαλε και σιδερα, βαλε και εργασία, βαλε κ τα χωματουργικά... μια χαρα ειναι...

Απλα μου φανηκαν λιγα οταν μου ζητανε τρελα ποσα για πιο απλες εργασιες μαστορες πχ(800 ευρω για 1.5 τετραγωνικο κεραμοσκεπη), δε νομιζω να φερει η βαρελα μπετο κατηριας c20/25 λογικα κατι πολυ λιγοτερο.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα μου φανηκαν λιγα οταν μου ζητανε τρελα ποσα για πιο απλες εργασιες μαστορες πχ(800 ευρω για 1.5 τετραγωνικο κεραμοσκεπη), δε νομιζω να φερει η βαρελα μπετο κατηριας c20/25 λογικα κατι πολυ λιγοτερο.

δε ξερω αν θα φέρει βαρελα, ειναι αρκετα τα κυβικα για να πεσουν με το χερι, συνηθως πανω απο 5-6 φέρνουν...

τα θεωρω πολυ καλα αυτα τα χρήματα που σου ειπε...

 

το τι ζητάνε αλλοι αστο, ο κοσμος εχει ξεφυγει γενικα.... και μενα μου ζηταγαν 180-200 ευρω για να αλλαξουν ενα καπελο τζακιου και το εφτιαξε άλλος και καλύτερο μάλιστα απο ότι προτειναν οι αλλοι 2 με ~70...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απλα μου φανηκαν λιγα οταν μου ζητανε τρελα ποσα για πιο απλες εργασιες μαστορες πχ(800 ευρω για 1.5 τετραγωνικο κεραμοσκεπη), δε νομιζω να φερει η βαρελα μπετο κατηριας c20/25 λογικα κατι πολυ λιγοτερο.

Μπορεί κάποιοι να τους τα χώνουν αλλά υπάρχουν συνεργεία Αλβανών που δουλεύουν σε πολύ καλές τιμές ειδικά τώρα που υπάρχει και ανεργία. Παλιό πατρικό στα Γιάννενα για αλλαγή σκεπής μου ζητούσαν τοπικοί μαστόροι 8 με 10 χιλιάρικα. Βρήκα συνεργείο Αλβανών που έκαναν την ίδια δουλειά με 4.200 και μάλιστα μέσα σε μια βδομάδα ενώ οι άλλοι μου έλεγαν 20 με 30 μέρες.

Για δάπεδο αυλής που θέλεις να φτιάξεις δεν θέλεις και μαστόρους επιστήμονες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μπορεί κάποιοι να τους τα χώνουν αλλά υπάρχουν συνεργεία Αλβανών που δουλεύουν σε πολύ καλές τιμές ειδικά τώρα που υπάρχει και ανεργία. Παλιό πατρικό στα Γιάννενα για αλλαγή σκεπής μου ζητούσαν τοπικοί μαστόροι 8 με 10 χιλιάρικα. Βρήκα συνεργείο Αλβανών που έκαναν την ίδια δουλειά με 4.200 και μάλιστα μέσα σε μια βδομάδα ενώ οι άλλοι μου έλεγαν 20 με 30 μέρες.

Για δάπεδο αυλής που θέλεις να φτιάξεις δεν θέλεις και μαστόρους επιστήμονες.

Ναι Αλβανός είναι αυτός για αυτό δίνει τέτοιες τιμές. Βέβαια οι δουλειές του είναι πολύ μέτριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ναι Αλβανός είναι αυτός για αυτό δίνει τέτοιες τιμές. Βέβαια οι δουλειές του είναι πολύ μέτριες.

Για δουλειές όπως δάπεδο αυλής μια χαρά είναι. Μια αλφαδιά με αλφαδολάστιχο θέλει από κει και πέρα δίνεις τη ρύση που θέλεις και πέφτει το μπετό.  Δεν ζητάς μάστορα οικοδομής για εμφανή μπετά σχέδια στα μπαλκόνια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ώστε να έχεις αμφιβολίες για το τελικό αποτέλεσμα.

Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου και επειδή όπως διαπιστώνω εδώ στο θέμα δεν είσαι παντελώς άσχετος νομίζω πως θα πάρεις την καλύτερη.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για δουλειές όπως δάπεδο αυλής μια χαρά είναι. Μια αλφαδιά με αλφαδολάστιχο θέλει από κει και πέρα δίνεις τη ρύση που θέλεις και πέφτει το μπετό.  Δεν ζητάς μάστορα οικοδομής για εμφανή μπετά σχέδια στα μπαλκόνια και δεν ξέρω εγώ τι άλλο ώστε να έχεις αμφιβολίες για το τελικό αποτέλεσμα.

Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου και επειδή όπως διαπιστώνω εδώ στο θέμα δεν είσαι παντελώς άσχετος νομίζω πως θα πάρεις την καλύτερη.🙂

Δυστυχως πολλες φορες δεν εχω παρει τη καλυτερη λογω πιεσης χρονου κυρίως αλλα και χρημάτων. Μπορει και επειδη βλεπω τις κακοτεχνίες. Εκει που εχω καταλήξει ειναι να δεις δουλειές κάποιου και να κρίνεις απο αυτο γιατι στα λόγια πολλοί τα λενε ωραία. Σε αυτον τον μάστορα πχ εχω δει βαψιματα και δε μου αρέσαν αλλα ισως εγω ειμαι περίεργος (για παραδειγμα περναγε αστάρι ο βοηθος και μετα σε 10 λεπτα περναγε απο πανω χρωμα καπακι ή εβαφε τα πλαισια απο τους διακόπτες χωρις να βάλει έστω μια ταινια αφου βαριεται να βγαλει τα πλαισια) Οσο για τις αλφαδιες ειναι ενα θεμα καθως το εδαφος ειναι ανηφορικο απο δυο πλευρες - δε ξερω αν το περιγραφω σωστα.Δηλαδη οπως το βλεπουμε απο το σπιτι εχει κλιση προς τα δεξια αλλα και ανηφοριζει οπως ερχεται και δε ξερω πια ειναι η καλυτερη διαμορφωση. Πιστευω θελει κλιση και για τα νερα πιο πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συνδέσει κανείς αυτήν τη σειρήνα;

Έχει βάλει κανείς κάτι τέτοιο; Οι οδηγίες είναι γραμμένες περίεργα. Του έδωσα 12C (στο 14V/Ground) και φαίνεται να ανάβει αλλά με μπερδεύουν οι άλλες επαφές . Το συνδέω; Υπόψη θα το παίζω με ένα esp32 από homeassistant. Επίσης νομίζω ότι δεν δουλεύει το tamper switch (το ξεπατάω αλλά δεν βαράει)
 
 
  •  
    IMG20211021153646.jpg?width=500&height=375
 
  • Οδηγίες
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει συνδέσει κανείς αυτήν τη σειρήνα;

Έχει βάλει κανείς κάτι τέτοιο; Οι οδηγίες είναι γραμμένες περίεργα. Του έδωσα 12C (στο 14V/Ground) και φαίνεται να ανάβει αλλά με μπερδεύουν οι άλλες επαφές . Το συνδέω; Υπόψη θα το παίζω με ένα esp32 από homeassistant. Επίσης νομίζω ότι δεν δουλεύει το tamper switch (το ξεπατάω αλλά δεν βαράει)
 
 
  •  
    IMG20211021153646.jpg?width=500&height=375
 
  • Οδηγίες
 

πρακτικα δεν εχεις συνδεσει την εντολη για να χτυπησει απο ότι καταλαβαινω..

 

το ταμπερ λειτουργει σα μαγνητικη επαφή, πρεπει να παει στην πλακετα του συναγερμου, δεν ειναι ανεξαρτητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί χρωμάτων: 

Ήρθε ο καιρός να βάψω το σπίτι. Έχετε να προτείνετε κάποια ποιοτική σειρά χρωμάτων; Τι γνώμη έχετε για τα χρώματα που εμποδίζουν την ανάπτυξη υγρασίας (hydrocontrol της Kraft, kitchen & bathroom της Vivechrom), κάνουν δουλειά ή είναι marketing; Έχω κάποια θεματάκια με τη συμπύκνωση υδρατμών και σκέφτομαι την εφαρμογή μιας τέτοιας σειράς. Αξίζει ή απλά να πάρω μια ποιοτική σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

πρακτικα δεν εχεις συνδεσει την εντολη για να χτυπησει απο ότι καταλαβαινω..

 

το ταμπερ λειτουργει σα μαγνητικη επαφή, πρεπει να παει στην πλακετα του συναγερμου, δεν ειναι ανεξαρτητο

Όχι, δεν έχω συνδέσει την εντολή. Ξέρεις πως συνδέεται;

Όσο για το τάμπερ λες ότι ελέγχεται από την πλακέτα του συναγερμού;

10 λεπτά πριν, paylidis είπε

το ταμπερ λειτουργει σα μαγνητικη επαφή, πρεπει να παει στην πλακετα του συναγερμου, δεν ειναι ανεξαρτητο

Ναι έχεις δίκιο, με πολύμετρο μου μηδενίζει την αντίσταση στις 2 αριστερές επαφές. Εύκολο αυτό, το πάω με εντολή στο esp32 να βαρέσει.

Οπότε μένει να μάθω πως κάνει trigger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν έχω συνδέσει την εντολή. Ξέρεις πως συνδέεται;

Όσο για το τάμπερ λες ότι ελέγχεται από την πλακέτα του συναγερμού;

Ναι έχεις δίκιο, με πολύμετρο μου μηδενίζει την αντίσταση στις 2 αριστερές επαφές. Εύκολο αυτό, το πάω με εντολή στο esp32 να βαρέσει.

Οπότε μένει να μάθω πως κάνει trigger.

Δεν έχει κάποιο ρελε η πλακέτα σου που να δουλεύει όταν δίνει συναγερμο; Ή κάποια άλλη έξοδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...