Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να σας ρωτήσω , με ποιόν τρόπο ή όχι να βάψω-κρύψω τους χαλκοσωληνες. Το σπίτι είναι της αδελφής μου και είχε κάνει πριν 2 χρόνια εγκατάσταση αυτόνομου λέβητα αερίου στο διαμέρισμα. Τώρα ήρθε ο καιρός να το βάψω αυτό το ΣΚ και θα ήθελα να ξέρω, αν έχει νόημα να το βάψω με το πλαστικό οικολογικό χρώμα τοίχου ή αν υπάρχει άλλη λύση που δεν γνωρίζω.

Αν πρέπει να γίνει άλλη διαδικασία για αυτούς τους σωλήνες ή να το πάω με την λογική , τα περνάω ένα χεράκι με το πινέλο.

 

IMG_20211025_171431.jpg

IMG_20211025_171418.jpg

Όταν είχε γίνει ανακαίνιση στο μπάνιο μου, μπήκε σώμα τύπου "πετσετοκρεμάστρα", ψηλότερα από εκεί που ήταν το παλιό και είχα περίπου 1 μέτρο ακάλυπτη χαλκοσωλήνα. Κανονικά λόγω ζεστού νερού, θα έπρεπε να βαφτεί με ειδικό χρώμα για σώματα καλοριφέρ. Δεν υπήρχε περίπτωση όμως να αγοράσω ολόκληρο κουτί για να βαφτεί 1 μέτρο σωλήνα, οπότε το πέρασα με ένα χρώμα νερού που μου είχε ξεμείνει από άλλη δουλειά και ακόμα είναι μια χαρά.

Αν θυμάμαι καλά ήταν το aqualaquer, υπάρχουν κι άλλα παρόμοια.

Disclaimer - Όλα αυτά τα χρόνια (7) η χρήση καλοριφέρ ήταν εξαιρετικά περιορισμένη.

*Γυαλόχαρτο πριν το χρώμα για να πιάσει καλύτερα και όσα χέρια χρειαστούν για να φαίνεται ωραίο και ομοιόμορφο.

 

 

IMG_20211025_181340.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Καλησπέρα. Αυτό εδώ θεωρείτε ενεργειακό τζάκι.. Σωστά; 

Είναι από έναν ξενωνα που είμαστε και μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση το πως τραβάει... 

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργειακό περα του τυπου συμβαίνει οτι συμβάλει και στην θέρμανση ολου του σπιτιού μεσω νερού στα σωματα καλοριφέρ.

Αλλιως δεν εχει νοημα το "ενεργειακό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάζει ζεστό αέρα από τη γρίλια που φαίνεται ψηλά, δεν είναι απλό τζάκι. Ίσως κάποιο παλιό που έχει υποστεί μετατροπή.

π.χ.

https://www.estianet.gr/μετατροπή-παραδοσιακού-τζακιού-σε-ενεργειακό.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν βγάζει ζεστό αέρα από τη γρίλια που φαίνεται ψηλά, δεν είναι απλό τζάκι. Ίσως κάποιο παλιό που έχει υποστεί μετατροπή.

π.χ.

https://www.estianet.gr/μετατροπή-παραδοσιακού-τζακιού-σε-ενεργειακό.html

 

αν δεις μέσα στην εστία  φαίνονται τα πυροτουβλα Αυτό της παραπομπής είναι κασέτα και είναι όλη μαντεμένια Η περσίδα πάνω μάλλον βγάζει με φυσική ροή οτι μπορεί από την θερμοκρασία των καυσαερίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, hp8 είπε

νομίζω πως όχι Αυτό είναι ένα ανοιχτού τύπου τζάκι με πόρτα

energeiako tzaki

 

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ενεργειακό περα του τυπου συμβαίνει οτι συμβάλει και στην θέρμανση ολου του σπιτιού μεσω νερού στα σωματα καλοριφέρ.

Αλλιως δεν εχει νοημα το "ενεργειακό"

 

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν βγάζει ζεστό αέρα από τη γρίλια που φαίνεται ψηλά, δεν είναι απλό τζάκι. Ίσως κάποιο παλιό που έχει υποστεί μετατροπή.

π.χ.

https://www.estianet.gr/μετατροπή-παραδοσιακού-τζακιού-σε-ενεργειακό.html

 

 

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν δεις μέσα στην εστία  φαίνονται τα πυροτουβλα Αυτό της παραπομπής είναι κασέτα και είναι όλη μαντεμένια Η περσίδα πάνω μάλλον βγάζει με φυσική ροή οτι μπορεί από την θερμοκρασία των καυσαερίων

Πως γίνεται ρε παιδιά να τραβάει σαν τρελό όταν κλείνω την πόρτα; 

Δημιουργείται ένα ρεύμα μέσα ας πούμε... 

Αν βάλω και εγώ πόρτα στο δικό μου το χτιστό που έχω σπίτι θα έχω τα ίδια αποτελέσματα; Γιατί γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος από το τζάκι του σπιτιού. 

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

 

 

 

Πως γίνεται ρε παιδιά να τραβάει σαν τρελό όταν κλείνω την πόρτα; 

Δημιουργείται ένα ρεύμα μέσα ας πούμε... 

γιατί δεν τραβάει  αέρα καύσης από έξω Τα ενεργειακά τραβάνε από έξω

821213226_.png.ff47902a16c8cf7d5fbfd66c0b31a01d.png

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

γιατι δεν τραβαει  αερα καυσης απο εξω Τα ενεργιακα τραβανε απο εξω

Δεν κατάλαβα τι εννοείς... Αν μπορείς και ξέρεις δώσε μου και μια απάντηση στην άλλη ερώτηση που έκανα. 

Θα ρωτήσω και κάνα ειδικό να δω τι θα μου πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

αν δεις μέσα στην εστία  φαίνονται τα πυροτουβλα Αυτό της παραπομπής είναι κασέτα και είναι όλη μαντεμένια Η περσίδα πάνω μάλλον βγάζει με φυσική ροή οτι μπορεί από την θερμοκρασία των καυσαερίων

Τα πυρότουβλα μπορεί να είναι απλά ντεκόρ.

Για τη γρίλια δες εδώ.

https://www.tzaferos.gr/μετατροπή-από-απλό-τζάκι-σε-ενεργειακ/

Τέλος πάντων, δεν θέλω να είμαι απόλυτος, μπορεί να κάνω λάθος. Καλύτερα να ρωτήσει στο κατάλυμα να του εξηγήσουν.

(εντωμεταξύ ασχολούμαι με το τζάκι κι όχι γιατί δεν είμαι κι εγώ διακοπούλες. τι να πεις..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Τα πυρότουβλα μπορεί να είναι απλά ντεκόρ.

Για τη γρίλια δες εδώ.

https://www.tzaferos.gr/μετατροπή-από-απλό-τζάκι-σε-ενεργειακ/

Τέλος πάντων, δεν θέλω να είμαι απόλυτος, μπορεί να κάνω λάθος. Καλύτερα να ρωτήσει στο κατάλυμα να του εξηγήσουν.

(εντωμεταξύ ασχολούμαι με το τζάκι κι όχι γιατί δεν είμαι κι εγώ διακοπούλες. τι να πεις..)

Θα ρωτήσω να μου πουν και θα σας απαντήσω... 

Χαχαχα έλα θα πας κ εσύ...

Να είναι καλά ο tourismos για όλους. 

19 λεπτά πριν, hp8 είπε

γιατί δεν τραβάει  αέρα καύσης από έξω Τα ενεργειακά τραβάνε από έξω

821213226_.png.ff47902a16c8cf7d5fbfd66c0b31a01d.png

Δεν είναι ρυθμιστής αερος, είναι απλά το χερούλι. 

Η άλλη ερώτηση λέει πως αν βάλω και εγώ γυάλινη πόρτα στο τζάκι μου θα δω διαφορά; 

Επεξ/σία από ThanosR92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThanosR92 είπε

Η άλλη ερώτηση λέει πως αν βάλω και εγώ γυάλινη πόρτα στο τζάκι μου θα δω διαφορά; 

θα έβαζα κασέτα  να τραβάει αέρα καύσης από έξω και με βεντιλατερ ζεστό αέρα θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτον το θερμοστάτη σπιτι, αλλα δεν μπορω να βρω οδηγιες πως ρυθμιζεται.

https://www.google.com/search?q=siemens+θερμοστάτησ+rdh100&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=insxv&sxsrf=AOaemvLMdytVYDk3rQ6npOR37D4TspDPoQ:1635361210017&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiagIKgo-vzAhUQnBQKHTuSCyAQ_AUoAXoECAIQAQ&biw=393&bih=706&dpr=2.75#imgrc=qV155AnDSsSSvM (στο λινκ που παραθετω λεει για εγχειρίδιο αλλα δεν αναφέρεται σε αυτο το μοντελο, ουτε εχει κατι ουσιαστικό)

Εχετε καμια ιδεα; Εψαξα στο ίντερνετ αλλα δεν βρισκω κανενα εγχειρίδιο, μόνο για καινούργια μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...