Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kapetanakos είπε

ρε παιδια μια γρηγορη ερωτηση, πως μπορω να υπολογισω τα τ.μ σε ενα δωματιο? στο σαλονι π.χ.

 

58 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

δεν ζηταω κυβικα Μ x Π x Y.

Εννοείς την επιφάνεια των τοίχων; θα βάψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

 

Εννοείς την επιφάνεια των τοίχων; θα βάψεις;

Τί διάφορα έχει;

Και πάλι, σκέφτεσαι σε δύο διαστασεις, τις μετράς για τον κάθε τοίχο και βρίσκεις τα τετραγωνικά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχουν ακριβυνει πολυ τα υλικά δε ξερω αν ειναι καλη περίοδος για να φτιάξεις.

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχει η επιλογή "να περιμένω".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexisz είπε

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχει η επιλογή "να περιμένω".

Εσυ ξέρεις. Μπορει αν ακουσεις τη τιμη ομως να το σκεφτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

είχα ένα γραφείο λυμένο για αρκετό καιρό και τώρα που πήγα να το συναρμολογήσω ανακάλυψα ότι λείπουν κάποιες βίδες.

Είναι  αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία και με δυσκολεύει να καταλάβω τις διαστάσεις ώστε να βρώ αντίστοιχες. Στην πρώτη περίπτωση το φεράμι έχει διάμετρο 15mm και πλάτος 12,5mm; Και στον πείρο το Β24 αναφέρεται στο μήκος ενώ το Φ5 στην διάμετρο της τρύπας στην οποία βιδώνει; 

Σας ευχαριστώ πολύ

250971289_566787757736559_1486609213711374569_n.jpg.e069069c40752faeb96e7d55c5cd8498.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilisness είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

είχα ένα γραφείο λυμένο για αρκετό καιρό και τώρα που πήγα να το συναρμολογήσω ανακάλυψα ότι λείπουν κάποιες βίδες.

Είναι  αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία και με δυσκολεύει να καταλάβω τις διαστάσεις ώστε να βρώ αντίστοιχες. Στην πρώτη περίπτωση το φεράμι έχει διάμετρο 15mm και πλάτος 12,5mm; Και στον πείρο το Β24 αναφέρεται στο μήκος ενώ το Φ5 στην διάμετρο της τρύπας στην οποία βιδώνει; 

Σας ευχαριστώ πολύ

250971289_566787757736559_1486609213711374569_n.jpg.e069069c40752faeb96e7d55c5cd8498.jpg

Σε κανένα καλό κατάστημα για υλικά επιπλοποιίας με την εικόνα πήγαινε. Δε νομίζω πως αλλού μπορείς να βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vasilisness είπε

Είναι  αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία και με δυσκολεύει να καταλάβω τις διαστάσεις ώστε να βρώ αντίστοιχες. Στην πρώτη περίπτωση το φεράμι έχει διάμετρο 15mm και πλάτος 12,5mm;

θα έχει και την αντίστοιχη βίδα φαντάζομαι

φεράμι Ø15Χ12.5mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

ρε παιδια μια γρηγορη ερωτηση, πως μπορω να υπολογισω τα τ.μ σε ενα δωματιο? στο σαλονι π.χ.

Όπως προείπαν οι φίλοι η επιφάνεια ορίζεται από δύο διαστάσεις (ο ογκος από τρεις). Οπότε αν θες τα τετραγωνικά για π.χ. τοπποθέτηση πλακακιών μετράς βάθος και πλάτος (υπολογίζοντας και την περίμετρο γύρω-γύρω στο δωμάτιο για το σοβατεπί καθώς συνήθως πληρώνεται τρέχων μέτρο).

Αν θέλεις να υπολογίσεις επιφάνεια για βάψιμο μετράς μια φορά το ύψος (σε νορμάλ σπίτια είναι ίδιο σε όλους τους χώρους) και πολλαπλασιάζεις με τα μήκη του κάθε τοίχου, προσθέτεις τα γινόμενα από κάθε τοίχο και στο τέλος προσθέτεις και το πάτωμα καθώς είναι το ταβάνι.

Αν πάλι θέλεις να μετρήσεις τα τετραγωνικά ενός σπιτιού για πολεοδομικούς λόγους, π.χ. σχέδια κ.τ.λ., μετράς τα πατώματα (μήκος x βάθος) και τα προσθέτεις. Όμως πρέπει να προσθέσεις και την τοιχοποιία (πάχος του κάθε τοίχου x μήκος) και προσθέτοντάς τα όλα (πατώματα και τοίχους) έχεις τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιού.

Ελπίζω να σε κάλυψα....

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2021 στις 10:18 ΠΜ, snb είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αλλάξω το κουδούνι της εξώπορτας με smart, αλλά δεν μπορώ να βγάλω το παλιό.

Έχετε καμιά ιδέα;

Το πιθανότερο είναι ότι ξεκουμπώνει το μπουτόν. Από εκεί είτε θα βρεις βίδες που θα ξεβιδώνουν τη μπροστά πλάκα, είτε κλιπς που πιάνουν τη μπροστά πλάκα πάνω στο σώμα του διακόπτη, είτε θα βρεις τις βίδες που θα ξεσφίγγουν όλο το σώμα του διακόπτη από το κουτί. Αφού κάνεις αυτά, θα ελευθερωθεί και το πλαίσιο (το κομμάτι που είναι εξωτερικά από το χρυσαφί σιρίτι.

Επεξ/σία από chdeal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 7:23 ΜΜ, liakjim είπε

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Ελπιζω να ελυσες το προβλημα!Εγω που ειχα παρομοιο προβλημα ειχα τελικα διαρροη απο το καλοριφερ στο δαπεδο δες και αυτο μηπως ειναι

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψάχνομαι να βάλω θερμοπροσώψεις στο σπίτι σκεύτομαι να πάρω συνεργείο με το απαραίτητο αντίτιμο.

Όμως επειδή το αντίτιμο είναι απ' την ακριβή μεριά θέλω να ξέρω αν το συνεργείο που θα προσλάβω είναι καλό.

 

Όμως πριν προχωρήσω στην εργασία πως θα καταλάβω ότι το συνεργείο που θα επικοινωνήσω θα είναι καλό; Εννοώ αν είναι να δώσω λεφτά καλό θα είναι να ξέρω ότι και η δουλειά θα είναι εκ των τζαμωτέρων που υπάρχει. (Καλό είναι να σκάσω το αντίτιμο now παρά να κλαίω l8er)

 

δλδ κατα την επικοινωνία πως θα ξέρω ότι θα γίνει η βέλτιστη εργασία χωρίς να παίζω lotto?

Αυτό που θέλω είναι να καταπολεμίσω την υγρασία.

Τέλος οι τοίχοι μπορούν να στεγανοποιηθούν πρώτα και μετά να θερμομονωθούν;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Επειδή ψάχνομαι να βάλω θερμοπροσώψεις στο σπίτι σκεύτομαι να πάρω συνεργείο με το απαραίτητο αντίτιμο.

Όμως επειδή το αντίτιμο είναι απ' την ακριβή μεριά θέλω να ξέρω αν το συνεργείο που θα προσλάβω είναι καλό.

 

Όμως πριν προχωρήσω στην εργασία πως θα καταλάβω ότι το συνεργείο που θα επικοινωνήσω θα είναι καλό; Εννοώ αν είναι να δώσω λεφτά καλό θα είναι να ξέρω ότι και η δουλειά θα είναι εκ των τζαμωτέρων που υπάρχει. (Καλό είναι να σκάσω το αντίτιμο now παρά να κλαίω l8er)

 

δλδ κατα την επικοινωνία πως θα ξέρω ότι θα γίνει η βέλτιστη εργασία χωρίς να παίζω lotto?

Αυτό που θέλω είναι να καταπολεμίσω την υγρασία.

Τέλος οι τοίχοι μπορούν να στεγανοποιηθούν πρώτα και μετά να θερμομονωθούν;

Θα πρέπει να δεις δουλειές τους!

Ωστόσο η θερμομόνωση, δεν καταπολεμά την υγρασία. Αν είναι από υγρασία δηλαδή το πρόβλημα σου, δεν είναι η θερμοπρόσοψη, αυτή που θα σου λύσει το πρόβλημα.

Αν είναι από υγροποιήσεις στους τοίχους τότε ναι θα επιλυθεί αρκεί να μην αφήσεις θερμογέφυρες, να γίνει όλο ένα κέλυφος χωρίς καμία ασυνέχεια.

Πριν την τοποθέτηση θερμοπρόσοψης ναι μπορεί να περαστεί ένα χέρι τσιμεντοειδές στον τοίχο για να γίνει μια ζώνη στεγάνωσης, που προστατεύει από τις πιτσιλιές στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 3:47 ΜΜ, liakjim είπε

Έχει συνδέσει κανείς αυτήν τη σειρήνα;

Έχει βάλει κανείς κάτι τέτοιο; Οι οδηγίες είναι γραμμένες περίεργα. Του έδωσα 12C (στο 14V/Ground) και φαίνεται να ανάβει αλλά με μπερδεύουν οι άλλες επαφές . Το συνδέω; Υπόψη θα το παίζω με ένα esp32 από homeassistant. Επίσης νομίζω ότι δεν δουλεύει το tamper switch (το ξεπατάω αλλά δεν βαράει)
 
 
  •  
    IMG20211021153646.jpg?width=500&height=375
 
  • Οδηγίες
 

Πρόσφατα άλλαξα τη σειρήνα. Στο "TMP" (in και out) συνδέεις τα δυο καλώδια του tamper της σειρήνας. Στα +14V και GND συνέεις την τάση και αναλόγως τον τρόπο λειτουργίας του συναγερμού, συνδέεις το καλώδιο σήματος από το συναγερμό στο GO+ η στο GO-. Με ένα πολύμετρο αφού συνδέσεις όλα τα υπόλοιπα καλώδια της σειρήνας, μετράς το καλώδιο σήματος. Αν δίνει 12v συνέχεια και όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός το διακόπτει, το συνδέεις στο GO-. Αν δίνει 12 v όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός, τότε το συνδέεις στο GO+

Αν υπήρχε προηγουμένως άλλη σειρήνα συνδεδεμένη, μπορείς να δεις πως ήταν τα καλώδια και να τα βάλεις αντιστοίχως.

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...