Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, naimore είπε

καλημερα,

αν βαλω ταπετσαρια στον τοιχο, ξεκολλανε αυτες μετα;

ή πρεπει να φερω μαστορα; 

ξερει κανείς;

ξεκολλάνε κυριως με ειδικο φάρμακο αλλα δεν ειναι και πολυ εύκολο σαν διαδικασία... σαφως και θα θελει βάψιμο μετα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mechpanos είπε

Θα πρέπει να δεις δουλειές τους!

Ωστόσο η θερμομόνωση, δεν καταπολεμά την υγρασία. Αν είναι από υγρασία δηλαδή το πρόβλημα σου, δεν είναι η θερμοπρόσοψη, αυτή που θα σου λύσει το πρόβλημα.

Αν είναι από υγροποιήσεις στους τοίχους τότε ναι θα επιλυθεί αρκεί να μην αφήσεις θερμογέφυρες, να γίνει όλο ένα κέλυφος χωρίς καμία ασυνέχεια.

Πριν την τοποθέτηση θερμοπρόσοψης ναι μπορεί να περαστεί ένα χέρι τσιμεντοειδές στον τοίχο για να γίνει μια ζώνη στεγάνωσης, που προστατεύει από τις πιτσιλιές στην ουσία.

Στην εργασία τι πρέπει να προσέξω; Να δω στο website τους φωτό;

Απ' την άλλη το σπίτι είναι χτισμένο με τσιμεντόλιθους και AFAIK το τσιμέντο αποροφά υγρασία.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Στην εργασία τι πρέπει να προσέξω; Να δω στο website τους φωτό;

Απ' την άλλη το σπίτι είναι χτισμένο με τσιμεντόλιθους και AFAIK το τσιμέντο αποροφά υγρασία.

Όχι να πας να δεις δουλειές από κοντά! Και όσο πιο παλιές, τόσο πιο καλά. Εκεί θα φανεί αν έχει ρηγματώσει η θερμοπρόσοψη, αν έχει ξεκολλήσει πουθενά, αν έχει βγάλει τίποτα υγρασίες, κλπ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει παλαιότερα ένα μεγάλο  κομμάτι πολυκαρβονικού και δεν το είχα χρησιμοποιήσει. Αυτά για προστασία έχουν κολλημένο ένα λεπτό πλαστικό φύλλο όπως π.χ. έχουν και τα αλουμίνια να μην χτυπηθούν  το οποίο αφαιρείς μετά την τοποθέτηση.

Δεν το είχα αφαιρέσει το είχα σε εξωτερικό χώρο το φύλλο έχει σχεδόν λιώσει και έχει μείνει πάνω η κόλλα η οποία αν και δοκίμασα με διάφορα υλικά δεν αφαιρείται. Γνωρίζει με κάποιος πως και με τι υλικό μπορώ να το καθαρίσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Είχα πάρει παλαιότερα ένα μεγάλο  κομμάτι πολυκαρβονικού και δεν το είχα χρησιμοποιήσει. Αυτά για προστασία έχουν κολλημένο ένα λεπτό πλαστικό φύλλο όπως π.χ. έχουν και τα αλουμίνια να μην χτυπηθούν  το οποίο αφαιρείς μετά την τοποθέτηση.

Δεν το είχα αφαιρέσει το είχα σε εξωτερικό χώρο το φύλλο έχει σχεδόν λιώσει και έχει μείνει πάνω η κόλλα η οποία αν και δοκίμασα με διάφορα υλικά δεν αφαιρείται. Γνωρίζει με κάποιος πως και με τι υλικό μπορώ να το καθαρίσω;;

Έλα ντε! Και χωρίς να κάνει ζημιά στο πολυκαρβονικό...με κανένα διαλύτη, δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Είχα πάρει παλαιότερα ένα μεγάλο  κομμάτι πολυκαρβονικού και δεν το είχα χρησιμοποιήσει. Αυτά για προστασία έχουν κολλημένο ένα λεπτό πλαστικό φύλλο όπως π.χ. έχουν και τα αλουμίνια να μην χτυπηθούν  το οποίο αφαιρείς μετά την τοποθέτηση.

Δεν το είχα αφαιρέσει το είχα σε εξωτερικό χώρο το φύλλο έχει σχεδόν λιώσει και έχει μείνει πάνω η κόλλα η οποία αν και δοκίμασα με διάφορα υλικά δεν αφαιρείται. Γνωρίζει με κάποιος πως και με τι υλικό μπορώ να το καθαρίσω;;

 

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Έλα ντε! Και χωρίς να κάνει ζημιά στο πολυκαρβονικό...με κανένα διαλύτη, δοκίμασες;

αυτο...

 

ξεκινας παντα με τον ασθενεστερο διαλυτη και πας προς τον ισχυρότερο...

Για εμενα δοκιμασε WD40, ψεκασε αστο λιγο να ποτισει και μετα με ενα πανι τριψε τις κολλες να φυγουν. 

Επειτα πηγαινε στη λυση του διαλυτη και ξεκινα με οινοπνευμα και βλεποντας κ κανοντας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα σε όλους. Έχω ένα χώρο περίπου 40τμ με παλιό παρκέ ψαροκοκκαλο που δε μου αρέσει και θέλω να το αλλάξω με κανονικό παρκέ. Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχει κανείς εμπειρια με βάψιμο εσωτερικής πόρτας ασφαλείας , αν είναι εύκολο γιατί μου ζητάνε έως και 120ευρ μόνο για τη μια όψη ?

2. υπάρχει κανένας δοκιμασμένος μαραγκός-ξυλουργος για δημιουργία επίπλου μπάνιου Θεσσαλονίκη,  καθώς και για εκεί μου ζητάνε κάτι αστρονομικά ποσά ενδεικτικά έχω πάρει τιμές από 300 έως 750 ευρώ , αλλά αυτός με τα 300 δεν προλαβαίνει.

 

οποίος έχει περισσότερες πληροφορίες για να μη θεωρηθεί διαφήμιση , ας μου στείλει ΡΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Insane84 είπε

Καλήσπερα σε όλους. Έχω ένα χώρο περίπου 40τμ με παλιό παρκέ ψαροκοκκαλο που δε μου αρέσει και θέλω να το αλλάξω με κανονικό παρκέ. Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

To laminate δε σου αρεσει σαν λυση; με ενα καλό θα σου βγει συνολο γυρω στα 10 ευρω το μετρο...

 

το παρκε παει περιπου 3-4 φορες επανω απο οσο θυμαμαι (ισως κ παραπανω πλεον, πριν 10 χρονια ειχα ρωτησει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια , ένα πλυντηριο ariston margherita το μόνο που κάνει ότι προγραμμα και αν επιλέξω είναι να γυρνάει ο κάδος σε χαμηλές στροφές. Υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω πριν φωνάξω μάστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostakiss είπε

1. έχει κανείς εμπειρια με βάψιμο εσωτερικής πόρτας ασφαλείας , αν είναι εύκολο γιατί μου ζητάνε έως και 120ευρ μόνο για τη μια όψη ?

Καλά σου ζητάνε! Αν θες δουλειά της προκοπής, δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει, ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostakiss είπε

1. έχει κανείς εμπειρια με βάψιμο εσωτερικής πόρτας ασφαλείας , αν είναι εύκολο γιατί μου ζητάνε έως και 120ευρ μόνο για τη μια όψη ?

τοσο ισως κ λιγο πιο κατω νομιζω κοστιζει να αλλαξεις το φυλλο με καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Καλά σου ζητάνε! Αν θες δουλειά της προκοπής, δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει, ο καθένας...

 

1 hour ago, paylidis said:

τοσο ισως κ λιγο πιο κατω νομιζω κοστιζει να αλλαξεις το φυλλο με καινουργιο...

εκανα οντως ερευνα και με νεο φυλλο , παει 80-100 , αναλογα το υλικο.

 

θενξ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι,σκεφτομαι να φτιαξω το παρακατω τραπεζακι σαλονιου,να το βαψω ασπρο αφου πρωτα το τριψω με καποιο γυαλοχαρτο.Καμια συμβουλη τι ειδους χρωμα να χρησιμοποιησω (ισως σε μορφη σπρει;) και με τι γυαλοχαρτο να το τριψω.

http://imgur.com/a/JoGhAvU

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stathis97 είπε

Καλησπερα και παλι,σκεφτομαι να φτιαξω το παρακατω τραπεζακι σαλονιου,να το βαψω ασπρο αφου πρωτα το τριψω με καποιο γυαλοχαρτο.Καμια συμβουλη τι ειδους χρωμα να χρησιμοποιησω (ισως σε μορφη σπρει;) και με τι γυαλοχαρτο να το τριψω.

http://imgur.com/a/JoGhAvU

Αν βλέπω καλά, είναι mdf + καπλαμάς.

Κανονικά δεν βάφεται, ίσως να δοκίμαζες κάποιο αυτοκόλλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...