Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο στενό πατάρι μου (ύψος 56εκ., άνοιγμα πόρτας 42εκ. ) πρέπει να αλλάξω το θερμοσίφωνα.
Τί επιλογές έχω για τόσο στενό θερμοσίφωνα;
Υπάρχουν ποιοτικοί θερμοσίφωνες τέτοιου διαμετρήματος;

Βρε παιδιά πείτε κ κανά tip όταν βάζει κανείς τέτοιους θερμοσίφωνες σε τόσο στενό χώρο, τί να προσέξει κανείς για να είναι πιό βολικά τα πράγματα. Παράδειγμα ο υδραυλικός που τον έβαλε αυτόν, πήγε κ έβαλε την κάνουλα μέσα στο βάθος του παταριού, κάτι που κάνει δύσκολη την πρόσβαση εάν θέλω να διακόψω τη ροή. Κανονικά εγώ θα την έβαζα την κάνουλα κοντά στην πόρτα του παταριού ώστε να μπορώ να την κλείνω  άμεσα!

ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ.jpg

 

 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, zoranb είπε

Στο στενό πατάρι μου (ύψος 56εκ., άνοιγμα πόρτας 42εκ. ) πρέπει να αλλάξω το θερμοσίφωνα.
Τί επιλογές έχω για τόσο στενό θερμοσίφωνα;
Υπάρχουν ποιοτικοί θερμοσίφωνες τέτοιου διαμετρήματος;

Βρε παιδιά πείτε κ κανά tip όταν βάζει κανείς τέτοιυς θερμοσίφωνες σε τόσο στενό χώρο, τί να προσέξει κανείς για να είναι πιό βολικά τα πράγματα. Παράδειγμα ο υδραυλικός που τον έβαλε αυτόν, πήγε κ έβαλε την κάνουλα μέσα στο βάθος του παταριού, κάτι που κάνει δύσκολη την πρόσβαση εάν θέλω να διακόψω τη ροή. Κανονικά εγώ θα την έβαζα την κάνουλα κοντά στην πόρτα του παταριού ώστε να μπορώ να την κλείνω  άμεσα!

ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ.jpg

 

 

Επειδή δεν βλέπω εύκολο τρόπο να έρθει μπροστα, στον επόμενο που θα ερθει πες τουλάχιστον να την βάλει πιο πλαγιαστη, να μπορείς έστω να την πιάσεις σαν άνθρωπος, γιατί τώρα ακουμπάει σχεδόν στο ταβάνι όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, zoranb είπε

Στο στενό πατάρι μου (ύψος 56εκ., άνοιγμα πόρτας 42εκ. ) πρέπει να αλλάξω το θερμοσίφωνα.
Τί επιλογές έχω για τόσο στενό θερμοσίφωνα;
Υπάρχουν ποιοτικοί θερμοσίφωνες τέτοιου διαμετρήματος;

Βρε παιδιά πείτε κ κανά tip όταν βάζει κανείς τέτοιους θερμοσίφωνες σε τόσο στενό χώρο, τί να προσέξει κανείς για να είναι πιό βολικά τα πράγματα. Παράδειγμα ο υδραυλικός που τον έβαλε αυτόν, πήγε κ έβαλε την κάνουλα μέσα στο βάθος του παταριού, κάτι που κάνει δύσκολη την πρόσβαση εάν θέλω να διακόψω τη ροή. Κανονικά εγώ θα την έβαζα την κάνουλα κοντά στην πόρτα του παταριού ώστε να μπορώ να την κλείνω  άμεσα!

ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ.jpg

 

 

Αν μπεις στην διαδικασια αναβάθμισης, εχε κατα νου να βαλεις και μια σχάρα (ταψι). Θα σώσει το πατάρι σου αν παθεις καμια μελλοντική διαρροή. Εγω πηρα και εβαλα 17 ευρω εχει

 

DSC00307.resized.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Επειδή δεν βλέπω εύκολο τρόπο να έρθει μπροστα...

Εάν βάλει προεκτάσεις δεν θα έρθει η κάνουλα όπου θέλω;

22 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ηλιακός αποκλείεται;

Δεν το βλέπω για Ηλιακό όχι, αλλά σε εξωτερικό χώρο υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες για να βάλω;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Αν μπεις στην διαδικασια αναβάθμισης, εχε κατα νου να βαλεις και μια σχάρα (ταψι). Θα σώσει το πατάρι σου αν παθεις καμια μελλοντική διαρροή. Εγω πηρα και εβαλα 17 ευρω εχει

 

DSC00307.resized.JPG

Καλό αυτό με το ταψί, αλλά πως θα το καταλάβεις όταν τρυπήσει ο θερμοσίφωνας;

 

Άσχετο... στο πάτωμα του παταριού τι έχεις περάσει και γυαλίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Στο στενό πατάρι μου (ύψος 56εκ., άνοιγμα πόρτας 42εκ. ) πρέπει να αλλάξω το θερμοσίφωνα.
Τί επιλογές έχω για τόσο στενό θερμοσίφωνα;
Υπάρχουν ποιοτικοί θερμοσίφωνες τέτοιου διαμετρήματος;

γιατί δεν βάζεις τον ίδιο η κάποιον άλλο στις ίδιες διαστάσεις  Δεν έμεινες  ευχαριστημένος Του έκανες καμιά συντήρηση Η δεν ?

 

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Παράδειγμα ο υδραυλικός που τον έβαλε αυτόν, πήγε κ έβαλε την κάνουλα μέσα στο βάθος του παταριού, κάτι που κάνει δύσκολη την πρόσβαση εάν θέλω να διακόψω τη ροή. Κανονικά εγώ θα την έβαζα την κάνουλα κοντά στην πόρτα του παταριού ώστε να μπορώ να την κλείνω  άμεσα!

και τι σε εμποδίζει να μπει μια προέκταση και να την βάλεις τώρα κοντά στην πόρτα ?

30 λεπτά πριν, Doubt είπε

Καλό αυτό με το ταψί, αλλά πως θα το καταλάβεις όταν τρυπήσει ο θερμοσίφωνας;

τρυπάς το δάπεδο του παταριού και βγαινει  κατω Η αν υπάρχει εξωτερικός τοίχος έξω 

Spoiler

1294089022__2021-11-07_12-02-02.png.4bb23c410b7996ba7f4b9f66779e2bb1.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Καλό αυτό με το ταψί, αλλά πως θα το καταλάβεις όταν τρυπήσει ο θερμοσίφωνας;

 

Άσχετο... στο πάτωμα του παταριού τι έχεις περάσει και γυαλίζει;

Έχει υδρορροή και την βάζεις να πέφτει από κάτω, τρυπάς την πλάκα δηλαδή  (πχ στην μπανιερά,ντουζιέρα κτλπ)

Έκανα τσιμεντοκονία και μετά το πέρασα με βερνίκι πέτρας. Για να βάζω κάτι στο πατάρι και να το σπρώχνω και να πηγαίνει σφαίρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: σερβις σε πλυντηριο ρουχων πρεπει να κανω?γινεται? στο κομματι αυτο ειμαι ασχετος τελειος. ευχαριστω.

οταν εννοω σερβις εννοω συντηρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

ερωτηση: σερβις σε πλυντηριο ρουχων πρεπει να κανω?γινεται? στο κομματι αυτο ειμαι ασχετος τελειος. ευχαριστω.

οταν εννοω σερβις εννοω συντηρηση. 

Κάνε μια πλύση με λευκό ξύδι στις θέσεις του απορρυπαντικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνε μια πλύση με λευκό ξύδι στις θέσεις του απορρυπαντικού.

μονο?καπου διαβασα για καθαρισμο τυμπανου και καινουργιο ιμαντα ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, hp8 είπε

γιατί δεν βάζεις τον ίδιο η κάποιον άλλο στις ίδιες διαστάσεις  Δεν έμεινες  ευχαριστημένος Του έκανες καμιά συντήρηση Η δεν ?

Γίνεται συντήρηση στους ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες;  Tί πρέπει να αλλάζει κανείς δηλαδή;
Κάνοντάς τους συντήρηση σημαίνει πως δεν θα χαλάσουν όσο τους συντηρεί κανείς;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γίνεται συντήρηση στους ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες;  Tί πρέπει να αλλάζει κανείς δηλαδή;
Κάνοντάς τους συντήρηση σημαίνει πως δεν θα χαλάσουν όσο τους συντηρεί κανείς;

Έχω την εντύπωση πως γίνεται κανονικά συντήρηση. Καθαρισμός από άλατα και αλλαγή το ανοδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε πλυντήριο έχω κάνει ποτέ, ούτε σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Μόνο για πλυντήριο είχα δει κάπου για μια πλύση το μήνα χωρίς ρούχα ή απορρυπαντικό στους 90 βαθμούς για να αποφεύγονται οσμές. (κανείς δεν το κάνει)

Με τα υπόλοιπα, μόνο αν χαλάσει ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Tί πρέπει να αλλάζει κανείς δηλαδή;

ότι και στο μποιλερ του ηλιακου

 

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Κάνοντάς τους συντήρηση σημαίνει πως δεν θα χαλάσουν όσο τους συντηρεί κανείς;

 θα χαλάσουν αλλά πιο αργά  Εμείς δεν κάνουμε συντήρηση στον οργανισμό μας ? πχ για την χοληστερίνη τα χαπάκια  πως πάνε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...