Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, GeG είπε

του κουτιου!! μια φορτιση!

Η μόνη εξήγηση είναι να είναι μαϊμού.

Ή αυτό που έγραψε ο DrLo κι έπεσες στην περίπτωση. Δες και το μάνιουαλ μήπως αναφέρει κάτι σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω πάνω σε ένα όμοιο επίτοιχο ράφι, να βάλω το τηλέφωνο και το router και θέλω να ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορώ να περάσω τα καλώδιά τους ώστε να περνάνε από πίσω από το ράφι. Μπορώ άραγε με κάποιο τροπο να ανοίξω μια τρύπα U στο ράφι, στην ένωσή του με τον τοίχο με κάποιο τρόπο;

Screen Shot 2021-11-12 at 10.09.42.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zoranb είπε

Θέλω πάνω σε ένα όμοιο επίτοιχο ράφι, να βάλω το τηλέφωνο και το router και θέλω να ρωτήσω με ποιό τρόπο μπορώ να περάσω τα καλώδιά τους ώστε να περνάνε από πίσω από το ράφι. Μπορώ άραγε με κάποιο τροπο να ανοίξω μια τρύπα U στο ράφι, στην ένωσή του με τον τοίχο με κάποιο τρόπο;

Screen Shot 2021-11-12 at 10.09.42.png

Πρακτικά θα σου έλεγα κάτι που έχω κάνει σε άλλη κατασκευή. Παίρνεις ένα ίσιο στρογγυλό ξυλάκι ή σίδερο διαμέτρου περίπου 8 ή 10 χιλιοστών μήκους 15 - 20 εκατοστών κολλάς περιμετρικά κάπου στη μέση του  ένα μικρό κομμάτι 4-5 εκατοστών γυαλόχαρτο το βάζεις στο τρυπάνι και με αυτό δημιουργείς μία εγκοπή βάθους 4-5-6 χιλιοστών δηλαδή όσο σου χρειάζεται να βυθίζονται μέσα τα καλώδια και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

μου είχε δανείσει φίλος μια αλλαξιέρα μωρού, δε χρησιμοποιήθηκε και τελικά αποφάσισα να την επιστρέψω να μη πιάνει χώρο και την έκανα τη πατάτα, δε χώραγε το κάτω μέρος της στο αμάξι και νόμιζα οτι έκλειναν τα πόδια της και το έσπασα.

Υπάρχει κάποιο εξάρτημα (είμαι άσχετος τελείως) εκει στις ενώσεις να βιδώσω ? αν όχι που να το πάω να μου το φτιάξουν ?

φωτογραφίες εδώ https://imgur.com/gallery/7aoIG9X

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα 

τραυματισα ενα καλωδιο οροφης και επεσε το ρευμα απο τον μετρητη της δεη

το σηκωσα και αναψαν ολα κανονικα  

υπαρχει περιπτωσει πυρκαγιας χωρις να το παρω ειδηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geowolf1000 είπε

καλημερα 

τραυματισα ενα καλωδιο οροφης και επεσε το ρευμα απο τον μετρητη της δεη

το σηκωσα και αναψαν ολα κανονικα  

υπαρχει περιπτωσει πυρκαγιας χωρις να το παρω ειδηση?

Αρχικά κάνε σταυρό που είσαι οκ και μετέπειτα φώναξε κάποιον πιστοποιημενο ηλεκτρολόγο για να το δει. 

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά γλίτωσα μια φορά στο τσακ γιατί ήμουν μ@λακας και έλεγα πιάνουν τα χέρια μου σιγά μη φωνάξω κανέναν και από τότε για τέτοιες δουλειές μόνο επαγγελματία.

Δεν αξίζει παιδιά να σκοτωθείτε για 30-50€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geowolf1000 είπε

καλημερα 

τραυματισα ενα καλωδιο οροφης και επεσε το ρευμα απο τον μετρητη της δεη

το σηκωσα και αναψαν ολα κανονικα  

υπαρχει περιπτωσει πυρκαγιας χωρις να το παρω ειδηση?

Όταν λες τραυματισες; Με δραπανο ας πούμε την ώρα που τρυπουσες;  Λογικά για να δουλεύουν όλα πρέπει κάπου να έχει πέσει και η ασφάλεια του αγωγού που τραυματισες.

Οπως σου είπαν, καλύτερα φώναξε κάποιον γνώστη να το δει και να το επιδιορθώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όταν λες τραυματισες; Με δραπανο ας πούμε την ώρα που τρυπουσες;  Λογικά για να δουλεύουν όλα πρέπει κάπου να έχει πέσει και η ασφάλεια του αγωγού που τραυματισες.

Οπως σου είπαν, καλύτερα φώναξε κάποιον γνώστη να το δει και να το επιδιορθώσει

ναι με δραπανο

δεν εκοψα καλωδιο γιατι αναβουν ολα κανονικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geowolf1000 είπε

ναι με δραπανο

δεν εκοψα καλωδιο γιατι αναβουν ολα κανονικα 

Μην το αφήσεις...

Για να πέσει η ασφάλεια του ρολογιού σημαίνει ότι κάπου έκανες βραχυκύκλωμα. Κατά συνέπεια αυτό σημαίνει ότι κάπου έχεις ξύσει μόνωση από καλώδιο φάσης, ενδεχομένως να το έχεις αδυνατίσει(διατομή).

Μάλλον ανοίγεις δουλειές όμως διαφορετικά μπορεί να είναι και επικίνδυνο, καλύτερη μην αδιαφορήσεις και βασιστείς στο ότι δουλεύει οπότε όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geowolf1000 είπε

ναι με δραπανο

δεν εκοψα καλωδιο γιατι αναβουν ολα κανονικα 

Λογικά έκοψες τις μονώσεις των καλωδίων και ακούμπησε το τρυπάνι στα καλώδια (τουλ. 2 από τα 3). Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ το να το αφήσεις έτσι, πρέπει να σκαφτεί και να μονωθεί κατ ελαχιστο (θεωρώντας ότι δεν έχεις φάει κ από τη διατομή των καλωδίων). 

Σαφως και υπάρχει κίνδυνος μετέπειτα πυρκαγιάς. 
 

Επισης κακό το ότι έπεσε η ασφάλεια του μετρητή και όχι κάποιο ρελε ή ασφάλεια του σπιτιού σου, δείχνει ότι κάτι δε πάει καλά στον πίνακα σου!

 

Ηλεκτρολογο χθες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2021 στις 2:49 ΠΜ, Liverpool89 είπε

Το ραφι στηρίζεται με ραγα ή με βιδες δεξια αριστερά;

Με βίδες βλέπω πως στηρίζεται αριστερά/δεξιά, ακόμα δεν το έχω στην κατοχή μου.

Στις 13/11/2021 στις 4:15 ΠΜ, papoys1 είπε

Πρακτικά θα σου έλεγα κάτι που έχω κάνει σε άλλη κατασκευή. Παίρνεις ένα ίσιο στρογγυλό ξυλάκι ή σίδερο διαμέτρου περίπου 8 ή 10 χιλιοστών μήκους 15 - 20 εκατοστών κολλάς περιμετρικά κάπου στη μέση του  ένα μικρό κομμάτι 4-5 εκατοστών γυαλόχαρτο το βάζεις στο τρυπάνι και με αυτό δημιουργείς μία εγκοπή βάθους 4-5-6 χιλιοστών δηλαδή όσο σου χρειάζεται να βυθίζονται μέσα τα καλώδια και είσαι έτοιμος.

Δηλαδή δημιουργώ την εγκοπή με το «φάγωμα» του ραφιού με την πατέντα που περιγράφεις;

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, zoranb είπε

Με βίδες βλέπω πως στηρίζεται αριστερά/δεξιά, ακόμα δεν το έχω στην κατοχή μου.

Δηλαδή δημιουργώ την εγκοπή με το «φάγωμα» του ραφιού με την πατέντα που περιγράφεις;

Ακριβώς εφτιαχνε ο γιος μία κατασκευή με κοντρα πλακέ θαλάσσης και δημιούργησα κάποιες εγκοπές περιμετρικά λείες με αυτόν τον τρόπο.Λιγο μπελάς αλλά γίνεται χωρίς ζημιές

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς εφτιαχνε ο γιος μία κατασκευή με κοντρα πλακέ θαλάσσης και δημιούργησα κάποιες εγκοπές περιμετρικά λείες με αυτόν τον τρόπο.Λιγο μπελάς αλλά γίνεται χωρίς ζημιές

Να υπάρχουν άραγε έτοιμοι τέτοιοι μεταλλικοί κύλινδροι, με τραχιές επιφάνειες για τέτοιες δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Να υπάρχουν άραγε έτοιμοι τέτοιοι μεταλλικοί κύλινδροι, με τραχιές επιφάνειες για τέτοιες δουλειές;

Υπάρχουν κάτι μικρά με τραχια - μυτερή επιφάνεια αλλά δεν κάνουν για τέτοια δουλειά. Ανάβει το ξύλο και δουλειά δεν γίνεται. Έχω δοκιμάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...