Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σημερα ειδα στο λεβητα απο κατω λιγα νερα και εκατσα να δω απο που μπορει να βγαίνουν, δεν εχει πάντα. 

Αλλα ειδα οτι σταζει μερικες φορες απο αυτο το εξαεριστικο με την κοκκινο πομολο. 

Πηγα το εκανα προς τα μεσα και αρχισε να βγαζει πιο πολυ νερό. 

Η φωτο ειναι ενδεικτική. Αλλα το εξαρτημα είναι ακριβως το ίδιο, χωρις το καθετο εξαεριστικό. 

https://ibb.co/GpshmnQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα. Σημερα ειδα στο λεβητα απο κατω λιγα νερα και εκατσα να δω απο που μπορει να βγαίνουν, δεν εχει πάντα. 

Αλλα ειδα οτι σταζει μερικες φορες απο αυτο το εξαεριστικο με την κοκκινο πομολο. 

Πηγα το εκανα προς τα μεσα και αρχισε να βγαζει πιο πολυ νερό. 

Η φωτο ειναι ενδεικτική. Αλλα το εξαρτημα είναι ακριβως το ίδιο, χωρις το καθετο εξαεριστικό. 

https://ibb.co/GpshmnQ

Το χρωμε εξάρτημα με το μικρό κόκκινο καπάκι είναι αυτόματο εξαεριστικό. Το χρυσαφί εξάρτημα με το μεγάλο κόκκινο καπάκι , είναι ασφαλιστικό. Εάν εννοείς το χρωμε , τότε πρέπει να το αντικαταστήσεις , αλλά εάν δεν έχει βανακι από κάτω του , τότε είναι λίγο μπλέξιμο εάν δε γνωρίζεις. Βιδωσε το καπακι μέχρι τέρμα για να σταματήσει να τρέχει νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Το χρωμε εξάρτημα με το μικρό κόκκινο καπάκι είναι αυτόματο εξαεριστικό. Το χρυσαφί εξάρτημα με το μεγάλο κόκκινο καπάκι , είναι ασφαλιστικό. Εάν εννοείς το χρωμε , τότε πρέπει να το αντικαταστήσεις , αλλά εάν δεν έχει βανακι από κάτω του , τότε είναι λίγο μπλέξιμο εάν δε γνωρίζεις. Βιδωσε το καπακι μέχρι τέρμα για να σταματήσει να τρέχει νερό.

Πρέπει να είναι από το ασφαλιστικό. Ενδεχομένως συμβαίνει σε αρκετά και τι εννοώ. Είχα το ίδιο πρόβλημα με παρόμοιο στον ηλιακό. Το αντικατέστησα αλλά μετά από κάποιο διάστημα στάζει και πάλι όταν ο ηλιακός ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία.

Μάλλον συμβαίνει αυτό. Ένα  βίντεο που βρήκα για την περίπτωση.

https://www.youtube.com/watch?v=XXrL071zBsk

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Το χρωμε εξάρτημα με το μικρό κόκκινο καπάκι είναι αυτόματο εξαεριστικό. Το χρυσαφί εξάρτημα με το μεγάλο κόκκινο καπάκι , είναι ασφαλιστικό. Εάν εννοείς το χρωμε , τότε πρέπει να το αντικαταστήσεις , αλλά εάν δεν έχει βανακι από κάτω του , τότε είναι λίγο μπλέξιμο εάν δε γνωρίζεις. Βιδωσε το καπακι μέχρι τέρμα για να σταματήσει να τρέχει νερό.

Εννοω το οριζόντιο με το κοκκινο (μεγαλο) καπακι. Μερικες φορεε λογικα σταζει. Αλλα το παρατήρησα σημερα το βραδυ. Οταν το πιεσα προς τα μεσα λογικα εχει καποιον μηχανισμο με ελατήριο εβγαλε πολυ νερο, οταν το αφησα σταματησε.

Θα το παρακολουθήσω αυτες τις μερες να δω πως συμπεριφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Σημερα ειδα στο λεβητα απο κατω λιγα νερα και εκατσα να δω απο που μπορει να βγαίνουν, δεν εχει πάντα. 

 

2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εννοω το οριζόντιο με το κοκκινο (μεγαλο) καπακι. Μερικες φορεε λογικα σταζει. Αλλα το παρατήρησα σημερα το βραδυ.

όταν στάζει ο λέβητας είναι σε λειτουργία ? Η πιεση στον αυτόματο πληρώσεως(φωτο) πόσο είναι ? Το σπίτι πόσους ορόφους έχει πάνω από το λέβητα ? Η βαλβίδα ασφαλείας που στάζει στα πόσα bar λειτουργει (γράφει πάνω 3-4 )

Spoiler

313978725__2021-11-26_07-27-20.png.9cfdcde8a82de1444980df3ed072c252.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, hp8 είπε

 

όταν στάζει ο λέβητας είναι σε λειτουργία ? Η πιεση στον αυτόματο πληρώσεως(φωτο) πόσο είναι ? Το σπίτι πόσους ορόφους έχει πάνω από το λέβητα ? Η βαλβίδα ασφαλείας που στάζει στα πόσα bar λειτουργει (γράφει πάνω 3-4 )

  Απόκρυψη περιεχομένων

313978725__2021-11-26_07-27-20.png.9cfdcde8a82de1444980df3ed072c252.png

 

Εδω ειναι που ατυχησα. Τον αυτόματο πληρωσεως ο υδραυλικός τον εχει βαλει στο μπανιο, μακρια απο τον λεβητα. Ειναι αυτος στην φωτο, αλλα μαλλον τσιγγουνευτηκε τα 5€ ποσο κανει ενα μανόμετρο και δεν εχει, ετσι με δημιουργει προβλήματα, επειδη δεν ξερω ποση ειναι η πιεση στο κυκλωμα. 

Η βαλβιδα ειναι στα 3 bar και σταζει οταν λειτουργεί, οχι παντα. Πχ τωρα που δουλευε, επεσαν μερικες σταγονες.

Ο λεβητας βρίσκεται στο μπαλκόνι του διαμέρισματος. 

Ο αυτόματος πληρωσεως ειναι ρυθμισμενος στο 1,5 bar. 

Το βραδυ σιγουρα δούλεψε αλλα νερα κατω δεν ειχε.  Ολα ηταν στεγνα.

Υ.γ. η φωτο που παραθεσα ηταν εδεικτικη. Θα βαλω τις δικες μου.

https://ibb.co/CPFV9bR
https://ibb.co/8jrB7Pf

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , μια ερωτηση, εξαερισμο σωματων μπορουμε να κανουμε με ζεστα σωματα; Δηλαδη εκανα ενω λειτουργει το συστημα ,εβγαλαν αερα αλλα ακομα ακουω θορυβο. Επισης οι βαλβιδες παιζει θεμα αν ειναι μισο ανοιχτες ή φουλ ανοιχτες ; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GeG είπε

Καλημερα , μια ερωτηση, εξαερισμο σωματων μπορουμε να κανουμε με ζεστα σωματα; Δηλαδη εκανα ενω λειτουργει το συστημα ,εβγαλαν αερα αλλα ακομα ακουω θορυβο. Επισης οι βαλβιδες παιζει θεμα αν ειναι μισο ανοιχτες ή φουλ ανοιχτες ; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημερα, ναι μπορεις αλλα καλο ειναι να το κανεις οταν ειναι κλειστό σύστημα, αφενός γιατι ο αερας σταματάει στα ψηλα σημεια συνήθως και δεν κανει ανακυκλοφορια και αφετερου για να μην υπαρχει κινδυνος να παθεις έγκαυμα απο το ζεστο (καυτο) νερο. Επισης τις βαλβιδες μπορεις να τις ρυθμισεις αναλογα με τα σωματα, πχ εγω εχω 3 και στο ποιο μακρινο εχω φουλ αανοιχτες ενω στα αλλα 2 τις εχω κλεισει λιγο, εχω 2 σωλινιο με πανω κατω βανες

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εδω ειναι που ατυχησα. Τον αυτόματο πληρωσεως ο υδραυλικός τον εχει βαλει στο μπανιο, μακρια απο τον λεβητα. Ειναι αυτος στην φωτο, αλλα μαλλον τσιγγουνευτηκε τα 5€ ποσο κανει ενα μανόμετρο και δεν εχει, ετσι με δημιουργει προβλήματα, επειδη δεν ξερω ποση ειναι η πιεση στο κυκλωμα. 

 

2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ο αυτόματος πληρωσεως ειναι ρυθμισμενος στο 1,5 bar. 

αφού δεν έχεις  μανόμετρο πως ξέρεις ότι είναι 1,5 bar ?  αυτος που εχεις δεν δεχεται μανομετρο εκει  ? (φωτο)

Spoiler

218265064__2021-11-26_09-43-24.png.140c37bf9a154506fb85515f31378d2a.png

 

2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Ο λεβητας βρίσκεται στο μπαλκόνι του διαμέρισματος

και εγω εκει το εχω Τον αυτοματο τον εχω 0,8-1 bar το δοχειο διαστολης δεν θυμαμαι

καλό είναι να μετρηση ο μαστορας την πιεση του δοχειου διαστολης εκτος δικτύου Στη δικη σου περιπτωση δες την  διαφάνεια 13 - 14  καθ όσον δεν έχεις μανομετρικο στηλης Τελος αλλαγη ασφαλιστικου με ιδιας η λιγο μεγαλητερης πιεσης 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
έχω ένα τζάκι το οποίο τα τελευταία 2 χρόνια καπνίζει κάποιες φορές. Έφερα άνθρωπο να το καθαρίσει και μου είπε ότι μάλλον φταίει ο ηλιακός που έχει τοποθετηθεί κοντά στην καμινάδα και ίσως υπό συνθήκες να εμποδίζει λίγο τον καπνό. Ο ηλιακός τοποθετήθηκε όντως πριν 2 χρόνια οπότε μου ταιριάζει ότι αυτό ειναι το πρόβλημα.
 
Δεδομένου ότι ο ηλιακός δεν μπορεί να μετακινηθεί μου πρότεινε να ψηλώσω την καμινάδα κατά 1μέτρο, κουμπώνοντας απλά μια προέκταση ίνοξ στην υπάρχουσα Φ25.Η υπάρχουσα καμινάδα είναι 12 μέτρα χτιστή απ'εξω και μέσα έχει Φ25 αμόνωτη (το ρόλο της μόνωσης τον είχαν τα τούβλα).
 
Επειδή λέω να την κάνω μόνος μου τη δουλειά, για την προέκταση του ενός μέτρου που θα είναι γυμνό χωρίς τουβλα πρέπει να πάρω απαραίτητα την ακριβή μονωμένη διπλού τοιχώματος ή θα κάνει δουλειά και αμόνωτη;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

 

αφού δεν έχεις  μανόμετρο πως ξέρεις ότι είναι 1,5 bar ?  αυτος που εχεις δεν δεχεται μανομετρο εκει  ? (φωτο)

  Απόκρυψη περιεχομένων

218265064__2021-11-26_09-43-24.png.140c37bf9a154506fb85515f31378d2a.png

 

και εγω εκει το εχω Τον αυτοματο τον εχω 0,8-1 bar το δοχειο διαστολης δεν θυμαμαι

καλό είναι να μετρηση ο μαστορας την πιεση του δοχειου διαστολης εκτος δικτύου Στη δικη σου περιπτωση δες την  διαφάνεια 13 - 14  καθ όσον δεν έχεις μανομετρικο στηλης Τελος αλλαγη ασφαλιστικου με ιδιας η λιγο μεγαλητερης πιεσης 

Ειναι ρυθμισμένος στο 1,5 bar, δεν ξερω αν οντως ειναι τοση η πιεση στο δίκτυο, μπορει να ναι μεγαλύτερη. 

Απο τι καταλαβα επειδη δεν έχω υψομετρική διαφορα, θα πρέπει να ναι η πίεση στο 1 bar. Το δοχειο δεν ξερω αν μπορει να βγει ευκολα, γιατί είναι πανω στον λεβητα οχι διπλα συνδεμένος με μια σωληνα. 

Ο υδραυλικός που εκανε την εγκατάσταση δεν νομίζω να το κατειχε πολύ, οταν ανοιξα το καπακι του λέβητα να δω την θερμοκρασία που ναι ρυθμισμενος ο καυστήρας και ο κυκλοφορητης, τα ειχε αναποδα. Ο καυστήρας να σταματαει στους 30 βαθμους και ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 60. 

Η πιεση σε ενα δικτυο τετοιο ειναι το αλφα και το ωμεγα, αυτός ενα μανόμετρο δεν εβαλε, μπορει οντως να εχω μεγαλη πίεση στο δίκτυο. 

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι ο λεβητας ειναι καινούργιος, δεν ξερω καθολου αν μετρησε το δοχειο την πρωτη φορα, μπορει να μην ειχε αερα καθολου. Και η πιεση απ'οσο ξερω παει αναλογα με την πιεση λειτουργίας του νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katbo είπε

Επειδή λέω να την κάνω μόνος μου τη δουλειά, για την προέκταση του ενός μέτρου που θα είναι γυμνό χωρίς τουβλα πρέπει να πάρω απαραίτητα την ακριβή μονωμένη διπλού τοιχώματος ή θα κάνει δουλειά και αμόνωτη;

Καπέλο τι έχεις ? Αν θυμάμαι καλά 2 μέτρα γύρω απο την καμινάδα δεν πρέπει να υπάρχουν εμπόδια Μονωμένη να μην έχεις υγροποιήσεις και πρόβλημα τραβήγματος  Καπέλο θα πρότεινα περιστρεφόμενο

Υ.Γ ριξε μια ματια http://www.atik.gr/useful_info_06.php

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Καπέλο τι έχεις ? Αν θυμάμαι καλά 2 μέτρα γύρω απο την καμινάδα δεν πρέπει να υπάρχουν εμπόδια Μονωμένη να μην έχεις υγροποιήσεις και πρόβλημα τραβήγματος  Καπέλο θα πρότεινα περιστρεφόμενο

Υ.Γ ριξε μια ματια http://www.atik.gr/useful_info_06.php

Ακριβώς και με την πρόσθετη πληροφορία ότι πρέπει η καμινάδα να βγαίνει πιο πάνω από το ψηλότερο μέρος της οικοδομής. Αυτό συνιστάται σε όσα σπίτια έχουν σκεπή. Μονωμένη οπωσδήποτε και καπέλο περιστρεφόμενο να λειτουργεί σαν απορροφητήρας και να τραβάει την κάπνα. Τέλος θα σου έλεγα αν έχεις ανοιχτό τζάκι και το θέλεις μόνο για φιγούρα καλώς. Αν το θέλεις για ζέστη κατάργησε το τζάκι και βάλε μία σόμπα. Έκανα το ίδιο δύο χρόνια και σώθηκα λέμε. Αναρωτιέμαι πόσο βλάκας ήμουν και έκαιγα τόνους ξύλα προσπαθώντας να ζεστάνω λίγο το χώρο.

https://www.youtube.com/watch?v=EZ7-_WToANU

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς και με την πρόσθετη πληροφορία ότι πρέπει η καμινάδα να βγαίνει πιο πάνω από το ψηλότερο μέρος της οικοδομής. Αυτό συνιστάται σε όσα σπίτια έχουν σκεπή. Μονωμένη οπωσδήποτε και καπέλο περιστρεφόμενο να λειτουργεί σαν απορροφητήρας και να τραβάει την κάπνα. Τέλος θα σου έλεγα αν έχεις ανοιχτό τζάκι και το θέλεις μόνο για φιγούρα καλώς. Αν το θέλεις για ζέστη κατάργησε το τζάκι και βάλε μία σόμπα. Έκανα το ίδιο δύο χρόνια και σώθηκα λέμε. Αναρωτιέμαι πόσο βλάκας ήμουν και έκαιγα τόνους ξύλα προσπαθώντας να ζεστάνω λίγο το χώρο.

https://www.youtube.com/watch?v=EZ7-_WToANU

 

Μπορεί να βάλει και κασέτα μετατροπής.
Τώρα πιστεύω ότι εκεί επάνω και αμόνωτη δεν θα έχει θέμα αλλά για ένα μέτρο όλο κι όλο, εγώ θα έβαζα την μονωμένη. Καλή στήριξη μόνο...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Μπορεί να βάλει και κασέτα μετατροπής.
Τώρα πιστεύω ότι εκεί επάνω και αμόνωτη δεν θα έχει θέμα αλλά για ένα μέτρο όλο κι όλο, εγώ θα έβαζα την μονωμένη. Καλή στήριξη μόνο...

Και τα 1-2 μέτρα παίζουν ρόλο. Παγώνουν τον καπνό αν δεν υπάρχει μόνωση και βρέχει όπως σήμερα , βαραίνει και βγαίνει με δυσκολία έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...