Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, zoranb είπε

Επάλληλα τζάμια έχει αλλά νομίζω πως δεν χωράει να τρέξει ράγα για σίτα σε πλαίσιο, εάν αυτό διερευνάς.

Μπορείς να ρωτήσεις αλουμινα , μπαίνει ένα φύλο , το οποίο σέρνεται και μένει σε όποιο φύλο έχεις ανοιχτό. Μου είπε γνωστός ότι έχει βάλει και είναι μια χαρά . Δε ξέρω από που την πήρε , εγώ ψαχνωντας βρήκα αυτό. Μην θεωρηθεί διαφήμιση .

https://www.styletech.gr/προιόν/108

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρει κανείς πως... μετατρέπουμε μία κουζίνα (χώρο, όχι συσκευή) από αποδέκτη ελεύθερης σε αποδέκτη εντοιχισμένης συσκευής; Οκ, προφανώς θέλει νέο πάγκο. Μετά τι άλλο; 

Το σπίτι που ανακαινίζω παίρνει "ελεύθερη" κουζίνα και θέλω να βάλω εντοιχισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Το σπίτι που ανακαινίζω παίρνει "ελεύθερη" κουζίνα και θέλω να βάλω εντοιχισμένη.

καλο θα ειναι να μιλήσεις με ντουλαπα Ανεξάρτητα τωρα  η ελευθερη ειναι μεγαλύτερη σε διατάσεις Αλλά δεν υπάρχει θέμα με προσθηκες καλύπτονται τα κενα Τώρα οσο για τον πάγκο ισως  θα μπορούσε να μπει και προσθήκη αν δεν έχεις θέμα χρωματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Haldol είπε

Ξέρει κανείς πως... μετατρέπουμε μία κουζίνα (χώρο, όχι συσκευή) από αποδέκτη ελεύθερης σε αποδέκτη εντοιχισμένης συσκευής; Οκ, προφανώς θέλει νέο πάγκο. Μετά τι άλλο; 

Το σπίτι που ανακαινίζω παίρνει "ελεύθερη" κουζίνα και θέλω να βάλω εντοιχισμένη.

Ξυλουργό να σου φτιάξει "κουτί" μελαμίνης για να μπει η εντοιχισμένη κι από πάνω ένα κομμάτι πάγκο ίδιο με αυτόν που υπάρχει ή τουλάχιστον να ταιριάζει κάπως. Εκτός να είσαι διατεθειμένος λόγω ανακαίνισης να αλλάξεις και πάγκο, οπότε no problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Καλησπερα,

Αν δεν κάνω λάθος αυτη ειναι/ ηταν η υγρόμόνωση της ταρατσας. Πως επισκευαζεται?

20211120_115236.jpg

Κατ αρχήν πρέπει να βγάλεις το δάχτυλο από κει... δε μπορείς να την μονώσεις με το δάχτυλο μέσα. 😉

Πλάκα σου κάνω , απ'ότι διακρίνω αυτό δεν είναι κάτω κάτω , αλλά σχετικά ψηλά , περίπου 10 πόντους , σωστά; Μπορείς να βάλεις μια γάζα και να βάψεις με ένα πολυουρεθανικο ή ακρυλικό υλικό που βάφουν τις ταράτσες , σαν κι αυτό το άσπρο που είναι τώρα βαμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, troi.g είπε

Κατ αρχήν πρέπει να βγάλεις το δάχτυλο από κει... δε μπορείς να την μονώσεις με το δάχτυλο μέσα. 😉

Πλάκα σου κάνω , απ'ότι διακρίνω αυτό δεν είναι κάτω κάτω , αλλά σχετικά ψηλά , περίπου 10 πόντους , σωστά; Μπορείς να βάλεις μια γάζα και να βάψεις με ένα πολυουρεθανικο ή ακρυλικό υλικό που βάφουν τις ταράτσες , σαν κι αυτό το άσπρο που είναι τώρα βαμμένη.

άρα λογικά δε θα χρειαστεί σπάτουλα κ φλογιστρο σωστά?

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

άρα λογικά δε θα χρειαστεί σπάτουλα κ φλογιστρο σωστά?

Χωρίς να είμαι ειδικός , δε νομίζω ότι χρειάζεται φλόγιστρο , μιας και η ένωση είναι ψηλά , δεν πλημμυρίζει με νερό, απλά βρέχεται , οπότε εάν κανεις από πάνω τη στεγανοποίηση δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς , αρκετοί  τα πισσοπανα τα κολλούσαν μόνο μεταξύ τους , και όχι σε όλο το μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, m4rk0s είπε

Καλησπερα,

Αν δεν κάνω λάθος αυτη ειναι/ ηταν η υγρόμόνωση της ταρατσας. Πως επισκευαζεται?

20211120_115236.jpg

Το θέμα είναι ότι είναι άσχημη εποχή και ότι να κάνεις θα κλείσεις υγρασίες μέσα και εδέχεται να ξαναπετάξει αν όχι στο ίδιο σημείο δίπλα.

Περιμένεις να φτιάξει για αρκετές μέρες ο καιρός να μην έχει υγρασία να στεγνώσει καλά και μετά κάνεις την επιδιόρθωση όπως είπαν παραπάνω. Ναι πρόχειρο μπάλωμα αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε υπόγειο πολυκατοικίας του 75, αρκετά μεγάλου εμβαδού (περίπου 500 τετραγωνικά) η οποία χρησιμοποιείται ως πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα της πολυκατοικίας το μπετό του δαπέδου τρίβεται με την χρήση. Είναι απλό τσιμέντο όπως χτίστηκε, ούτε βιομηχανικό δάπεδο, ούτε τπτ. Υπάρχει τίποτα οικονομικό με το οποίο θα μπορούσε να βαφτεί ώστε να αποφεύγουμε την δημιουργία σκόνης και φυσικά την φθορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπερα, κάλεσα έναν μαραγκό να παρει μέτρα για να μου φτιάξει ντουλάπι που να καλυπτει τους μετρητές ρευματος. Με διαστάσεις 1.60 x 50 , θα γίνουν τρία φυλλα με υλικό μελαμινη . Μου έβγαλε κοστουμι 320€ με τοποθέτηση και όλα. Απλά δεν γνωρίζω αν είναι υπερβολική ή νορμαλ η τιμή αυτή. Μια γνώμη θα βοηθούσε πολυ γιατί βιάζομαι να γίνει η κατασκευή. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κλείσω τη φούσκα του τζακιού με κάθετες παραλληλόγραμες επιφάνειες.

Σκέφτομαι γυψοσανίδα αλλά μου πρότειναν και mdf για λιγότερη "ατσαλιά".

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Έχετε καμιά άλλη ιδέα απόκρυψης των σωληνώσεων;

 

fireplace.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Θέλω να κλείσω τη φούσκα του τζακιού με κάθετες παραλληλόγραμες επιφάνειες.

Σκέφτομαι γυψοσανίδα αλλά μου πρότειναν και mdf για λιγότερη "ατσαλιά".

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Έχετε καμιά άλλη ιδέα απόκρυψης των σωληνώσεων;

 

fireplace.jpg

Χωρις καθόλου σκέψη γυψοσανιδα και μαλιστα την κοκκινη που ειναι ανθεκτικη σε θερμοκρασία.

Και οι διαστάσεις σου ειναι λουκουμι: ενα φυλλο 2*1.2 για τη μεγαλη πλευρα και μισο για τη μικρη, (συν καποια σιδερα και ενα γωνιοκρανο) ουτε ατσαλιες θα εχεις ουτε τιποτα.

Αν πιανει το χερι σου και μονος σου το κανεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, g_f είπε

Καλημέρα. Σε υπόγειο πολυκατοικίας του 75, αρκετά μεγάλου εμβαδού (περίπου 500 τετραγωνικά) η οποία χρησιμοποιείται ως πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα της πολυκατοικίας το μπετό του δαπέδου τρίβεται με την χρήση. Είναι απλό τσιμέντο όπως χτίστηκε, ούτε βιομηχανικό δάπεδο, ούτε τπτ. Υπάρχει τίποτα οικονομικό με το οποίο θα μπορούσε να βαφτεί ώστε να αποφεύγουμε την δημιουργία σκόνης και φυσικά την φθορά?

τσιμεντόχρωμα για την σκόνη αλλά με την φθορά.....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...