Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, zoranb είπε

Σε επάλληλα τζάμια, τί πατέντα μπορεί να κάνει κάποιος, ώστε να ασφαλίζoυν εσωτερικά κ να μην ανοίγουν  ακόμα κ εάν παραβιάζονται εξωτερικά από πιθανό κλέφτη; (Σκεφτόμουν ένα δοκάρι που να σφηνώνει ανάμεσα στο ένα επάλληλο κ στον τοίχο. Αλλά αυτό όμως μπορεί να γίνει μόνο με το ένα επάλληλο... με το δεύτερο όχι.

Επίσης κ κάτι άλλο. Πώς μπορεί να φτιάξει κανείς ένα αλουμινένιο πλαίσιο με σίτα και ροδάκια, που να τρέχει στη ράγα των αλουμινένιων παντουριών / παραθύρων και να καλύπτει πάντα το ένα από τα δύο επάλληλα παράθυρα; Τί μετρήσεις πρέπει να πάρει; Υλικά όπως προφίλ αλουμινίου, ράγα οδηγό, σίτα κλπ.;

 

3 ώρες πριν, paylidis είπε

εχει και κατι πυρους είτε απλα κουμπωτους είτε με κλειδαρια (ειχα βαλει στο παλιο μου σπιτι, εμπαινε στο πλαινο του ενος κουφωματος και με μια τρυπα στο άλλο το παταγες και κλειδωνε, για να ξεκλειδώσει απλα γυρναγες το κλειδι)

βρηκα αυτο που έλεγα... https://www.amazon.in/Generic-sliding-window-protection-anti-theft/dp/B06X1BHGZV

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, van62 είπε

πανω στον ηλιακο να σταζει στην εισοδο του κρυου, τι ειναι αυτο βαλβιδα??? τι πρεπει να κανω ? Το αλλαζω μονος μου,χρειαζεται υδραυλικος,αν το ξεβιδωσω θα τρεχουν τα νερα?? Τι πρεπει να αγορασω για αλλαγη?

δες εδω βαλβίδα ασφαλείας και πραξε αναλογα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Για τη σίτα που λέω, εννοώ να την φτιάξω μόνος μου... κανείς δεν την έχει φτιάξει μόνος του... ούτε εσύ #pappous1 :-) ?

Σίτα ολόκληρη όχι σε επάλληλα που να σέρνει αλλά έχω αλλάξει πανιά στις υπάρχουσες πολλές φορές. 😇 Σίτα σταθερή για τοίχο και στην πόρτα της κουζίνας έχω φτιάξει.

Εκείνο που κάνω ύστερα από εξάσκηση με μεγάλη επιτυχία είναι αλλαγή στα ροδάκια από τα συρόμενα ειδικά με τζάμια που λόγω βάρους χαλάνε πιο συχνά. Τα μαστόρια τα ξεβιδώνουν προκειμένου να βγάλουν τα παλιά και να βάλουν νέα. Εγώ με πατέντα στην πλευρά που χωνεύεται στον τοίχο ανοίγω λίγο με τροχό το αλουμίνιο ώστε να βγαίνει σέρνοντας το παλιό ροδάκι και να βάζω το καινούργιο. Έχω ένα που θέλω να αλλάξω μόλις το κάνω θα τραβήξω κάποιο βιντεάκι να ανεβάσω για αρχάριους που θέλουν να το κάνουν.

Ξύλινη ανοιγόμενη με ξύλινο κάσωμα που έχω φτιάξει για την πόρτα της κουζίνας. Φοβερή την ανεβάζω σαν ιδέα.😜

IMG-3649.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

μάλλον δεν κατάλαβες καλά Είπε - έγραψε επάλληλα τζάμια

663104897_.png.0b50dfcfebc5a7070db7f1c7a1cbb314.png

Όντως έχεις δίκιο! Γράψε λάθος, δεν πειράζει γράψαμε σχεδόν για όλα 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους σας. Μια βοηθεια παρακαλω παλι. Ειδα πανω στον ηλιακο να σταζει στην εισοδο του κρυου, τι ειναι αυτο βαλβιδα??? τι πρεπει να κανω ? Το αλλαζω μονος μου,χρειαζεται υδραυλικος,αν το ξεβιδωσω θα τρεχουν τα νερα?? Τι πρεπει να αγορασω για αλλαγη? Ευχαριστω πολυ

Ηλιακος 1.jpg

Βαλβίδα εκτόνωσης αν ανεβάσει μεγάλη πίεση το καζάνι. Φτηνιάρικες και χαλάνε συχνά. Εγώ την άλλαξα σε ένα χρόνο έσταζε πάλι όταν έχει καλή ηλιοφάνεια και ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία το καζάνι .Δεν έχει πρόβλημα . Επειδή έχει κοντά υδροοή έβαλα ένα σωληνάκι και τρέχει εκεί. Το έχω έτσι 1-2 χρόνια. Άλλαξέ το όταν σε βολεύει αν δεν ενοχλούν οι σταγόνες εκεί που πέφτουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους σας. Μια βοηθεια παρακαλω παλι. Ειδα πανω στον ηλιακο να σταζει στην εισοδο του κρυου, τι ειναι αυτο βαλβιδα??? τι πρεπει να κανω ? Το αλλαζω μονος μου,χρειαζεται υδραυλικος,αν το ξεβιδωσω θα τρεχουν τα νερα?? Τι πρεπει να αγορασω για αλλαγη? Ευχαριστω πολυ

Ηλιακος 1.jpg

Αστο έτσι, μονο λιγο νερό χάνεις. Οι επαγγελματίες βάζουν μια μεγάλη πχ 12-14bar για να μη στάζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους σας. Μια βοηθεια παρακαλω παλι. Ειδα πανω στον ηλιακο να σταζει στην εισοδο του κρυου, τι ειναι αυτο βαλβιδα??? τι πρεπει να κανω ? Το αλλαζω μονος μου,χρειαζεται υδραυλικος,αν το ξεβιδωσω θα τρεχουν τα νερα?? Τι πρεπει να αγορασω για αλλαγη? Ευχαριστω πολυ

Ηλιακος 1.jpg

Ότι σου είπαν και οι παραπάνω , εάν πιάνουν τα χέρια σου , ειδάλλως φωνάζεις υδραυλικό. 

Άσχετο αλλά πολύ ωραία η φωτογραφία που τράβηξες με τη σταγόνα που πέφτει . 😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ξύλινη ανοιγόμενη με ξύλινο κάσωμα που έχω φτιάξει για την πόρτα της κουζίνας. Φοβερή την ανεβάζω σαν ιδέα.😜

Ωραίος αλλά κάτι λείπει Πολύ τζάμι απροστάτευτο  ;) Εκτός κι αν κάτι δεν φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

Ωραίος αλλά κάτι λείπει Πολύ τζάμι απροστάτευτο  ;) Εκτός κι αν κάτι δεν φαίνεται

Έχεις δίκιο. Αν ποτέ κονομήσουμε (άσε πίκρα) μπορεί να γίνει καμιά μετατροπή.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχεις δίκιο. Αν ποτέ κονομήσουμε (άσε πίκρα) μπορεί να γίνει καμιά μετατροπή.😉

θα σου δώσω και ιδέα δυο σε ένα  Εκεί που είναι η σήτα βάζεις καγκελόπορτα και πάνω σε αυτή βιδωμένη σήτα σταθερού τελάρου να βγαίνει και να αλλάζει Αν ήμουνα χωριό θα έβαζα φωτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να βάλω σε μια πρίζα που είναι πίσω από ένα έπιπλο/ραφι βιλιοθήκη που βρίσκεται σε μια μικρή απόσταση από τον τοίχο κάτι σαν αυτό (αλλά όλα σούκο, δε θα κάνει καποια αλλαγή του τύπο της πρίζας/φις απλά σαν "προέκταση" του φις το θέλω)

el-601.jpg

ή αυτό

VK10027S.jpg

μόνο και μόνο για να "έρθει πιο μπροστά ση πρίζα, να μπει μέσα στο νοτυλάπι που θα λειτουργεί σαν "καταβόθρα" καλωδίων , PSU, πλούμπτιζων κλπ όλων των συγκευών που θα υπάρχουν στο έπιλο

Δηλαδή η αρχική μου ανάγκη ήταν μόνο και μόνο βγει παραέξω η πρίζα

μιας και θα χρειαστώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα μήπως βάλω μαι και καλή έαν από αυτά με wifi με μετρητή

κάτι σαν αυτό

https://www.skroutz.gr/s/25216998/Eurolamp-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή-147-77913.html#specs

.

έχει να προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, DrLo είπε

Χρειάζεται να βάλω σε μια πρίζα που είναι πίσω από ένα έπιπλο/ραφι βιλιοθήκη που βρίσκεται σε μια μικρή απόσταση από τον τοίχο κάτι σαν αυτό (αλλά όλα σούκο, δε θα κάνει καποια αλλαγή του τύπο της πρίζας/φις απλά σαν "προέκταση" του φις το θέλω)

el-601.jpg

ή αυτό

VK10027S.jpg

μόνο και μόνο για να "έρθει πιο μπροστά ση πρίζα, να μπει μέσα στο νοτυλάπι που θα λειτουργεί σαν "καταβόθρα" καλωδίων , PSU, πλούμπτιζων κλπ όλων των συγκευών που θα υπάρχουν στο έπιλο

Δηλαδή η αρχική μου ανάγκη ήταν μόνο και μόνο βγει παραέξω η πρίζα

μιας και θα χρειαστώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα μήπως βάλω μαι και καλή έαν από αυτά με wifi με μετρητή

κάτι σαν αυτό

https://www.skroutz.gr/s/25216998/Eurolamp-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή-147-77913.html#specs

.

έχει να προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο;

Γιατί δε παίρνεις ένα πλακέ βύσμα και να φτιάξεις αναλόγως μια προέκταση;

αυτο έχω κάνει κ εγώ για τη πριζα πίσω από το μπουφέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γιατί δε παίρνεις ένα πλακέ βύσμα και να φτιάξεις αναλόγως μια προέκταση;

αυτο έχω κάνει κ εγώ για τη πριζα πίσω από το μπουφέ 

τι εννοείς "πλακέ",

όλα σούκο θα είναι.

εννοείς κάτι σαν μίνι πολύμπριζο ή φις "γωνία" με το καλώδιο να κατεβαίνει προς τα κάτω;

το μικρό πολύ μπριζο το έχω και αυτό σαν εναλλακτική αλλά μιας και το χρειάστηκα σήμερα είπα μπας και έχει νοημα να παω σε κάτι τέτοιο

αν και αυτά τα γκατχετάκια είναι ωραία να παίξεις 2-3 μέρες και μετά είναι "απλά εκεί" 

.

Δε θέλω να "στριβει" το καλώδιο πίσω από το "μπουφέ".

θέλω να κάνω μια μεγάλη σχετικά τρύπα στη πλατη του ντουλαπιού, να καλύπτει σχεδόν όλη τη πρίζα για να μπορώ να βάζω/βγάζω τη πρίζα. Το έπιπλο θα μπει μια φορά και δε θα ξανακουνηθεί ποτε, άρα θα πρέεπι να βάζω/βγάζω τη πρίζα μέσα από το ντουλάπι.
 

το ντουλάπι θα έχει μέσα όλη τη "μακαρονάδα" από καλώδια του επίπλου , switch, τροφοδοτικά κλπ

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, DrLo είπε

τι εννοείς "πλακέ",

όλα σούκο θα είναι.

εννοείς κάτι σαν μίνι πολύμπριζο ή φις "γωνία" με το καλώδιο να κατεβαίνει προς τα κάτω;

το μικρό πολύ μπριζο το έχω και αυτό σαν εναλλακτική αλλά μιας και το χρειάστηκα σήμερα είπα μπας και έχει νοημα να παω σε κάτι τέτοιο

αν και αυτά τα γκατχετάκια είναι ωραία να παίξεις 2-3 μέρες και μετά είναι "απλά εκεί" 

.

Δε θέλω να "στριβει" το καλώδιο πίσω από το "μπουφέ".

θέλω να κάνω μια μεγάλη σχετικά τρύπα στη πλατη του ντουλαπιού, να καλύπτει σχεδόν όλη τη πρίζα για να μπορώ να βάζω/βγάζω τη πρίζα. Το έπιπλο θα μπει μια φορά και δε θα ξανακουνηθεί ποτε, άρα θα πρέεπι να βάζω/βγάζω τη πρίζα μέσα από το ντουλάπι.
 

το ντουλάπι θα έχει μέσα όλη τη "μακαρονάδα" από καλώδια του επίπλου , switch, τροφοδοτικά κλπ

 

Α οκ. Προσωπικα έβαλα πλακέ (κάτι τέτοιο εννοώ https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/fis-polybriza/fis-plastika-vakelitou/sas-fis-souko-arseniko-16a-lefko_283977/?=14&gclid=Cj0KCQiA15yNBhDTARIsAGnwe0Uyl1-DAvx0GbxMBG3ffHDWjbWbWfQ-tSe-mXy81Kt1d7Jce8_PMu4aAm9IEALw_wcB) πίσω από τον μπουφέ που δε θα το μετακινώ όποτε ουσιαστικά έφτιαξα μια μπαλαντέζα 1 μέτρο κ μετέφερα λίγο παραδίπλα. Για να τη βγάλω ούτε κ εγώ θα τη βγάλω καθως είναι και βιδωμένος στον τοίχο απλά δεν ήθελα να χαθεί τελειως κ το έκανα αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...